Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: pcx 125 vs sh 125 mode, abs

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15

    pcx 125 vs sh 125 mode, abs

    Καλησπέρα, είμαι οδηγός παπιού 20 χρόνια και σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούργιο σκούτερ. Έπειτα από test ride στα δύο honda, nmax, medley και jet x κατέληξα στα δύο πρώτα κυρίως γιατί τα πατάω και τα οδήγησα καλύτερα. Όλα τα μηχανάκια συμπεριφέρονται ακριβώς όπως είχα διαβάσει στις κριτικές. Το δίλημμα μου ανάμεσα στα δύο είναι το abs με το sh να μην έχει. Καθώς το τελευταίο είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου, αλλά δεν έχω και την εμπειρία του abs θα εκτιμούσα πραγματικά μια άποψη για τη χρησιμότητα και αναγαιότητά του. Ευχαριστώ!

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariakappa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, είμαι οδηγός παπιού 20 χρόνια και σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούργιο σκούτερ. Έπειτα από test ride στα δύο honda, nmax, medley και jet x κατέληξα στα δύο πρώτα κυρίως γιατί τα πατάω και τα οδήγησα καλύτερα. Όλα τα μηχανάκια συμπεριφέρονται ακριβώς όπως είχα διαβάσει στις κριτικές. Το δίλημμα μου ανάμεσα στα δύο είναι το abs με το sh να μην έχει. Καθώς το τελευταίο είναι πιο κοντά στις ανάγκες μου, αλλά δεν έχω και την εμπειρία του abs θα εκτιμούσα πραγματικά μια άποψη για τη χρησιμότητα και αναγαιότητά του. Ευχαριστώ!
    Καλημέρα.
    Δεν χρειάζεται εμπειρία το abs,είναι απλώς εκεί για να σε γλυτώσει από μία δύσκολη στιγμή που σίγουρα θα έρθει.
    Ναι είναι χρήσιμο και αναγκαίο.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εννοούσα ότι με το παπί δεν έχω την εμπειρία της χρησιμότητας και αναγκαιότητας. Καταλαβαίνω ότι προτείνετε το μηχανάκι που έχει abs.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Pcx από εμένα για το abs, θα σε σώσει όταν το χρειαστείς. Τώρα αν χρειάζεσαι πιο ψηλοροδο μηχανάκι, μπορείς να δεις και το medley που θυμίζει το στήσιμο του sh, απλώς έχει τούνελ (δεν έχει επίπεδο πάτωμα). Βέβαια για να λες ότι στο pcx πατάς καλύτερα, ίσως σε δυσκολέψει το piaggio γιατί έχει αρκετά φαρδιά σέλα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Το medlay ήταν κατά τη γνώμη μου το καλύτερο από όσα οδήγησα. Αν δεν το πατούσα μόνο στις μύτες σίγουρα θα το αγόραζα. Θέλω να έχω καλύτερο έλεγχο σε στάση. Το cbs που έχει το sh θα μπορούσε να με καλύψει; Ευχαριστώ για την απάντηση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Κάνει το φρενάρισμα πιο "ομαλό" αλλά δεν έχει καμία σχέση με το πλεονέκτημα του abs. Προσωπικά ενώ έχω CBS στο δικό μου honda (vision) κατά βάση μόνο το μπροστά χρησιμοποιώ.
    Θα έπαιρνα με ABS χωρίς δεύτερη σκέψη για τους ελληνικούς δρόμους (είμαι σε διαδικασία αλλαγής ήδη).

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Κάνει το φρενάρισμα πιο "ομαλό" αλλά δεν έχει καμία σχέση με το πλεονέκτημα του abs. Προσωπικά ενώ έχω CBS στο δικό μου honda (vision) κατά βάση μόνο το μπροστά χρησιμοποιώ.
    Θα έπαιρνα με ABS χωρίς δεύτερη σκέψη για τους ελληνικούς δρόμους (είμαι σε διαδικασία αλλαγής ήδη).
    Δύο γνωστοί έμποροι honda με αποθάρρυναν από την αγορά pcx (ουσιαστικά το έθαψαν) και ήταν υπέρ του sh. Όλοι θεωρούν υπερβολικό το abs στα μικρού κυβισμού scooter. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariakappa Προβολή μηνύματος
    Δύο γνωστοί έμποροι honda με αποθάρρυναν από την αγορά pcx (ουσιαστικά το έθαψαν) και ήταν υπέρ του sh. Όλοι θεωρούν υπερβολικό το abs στα μικρού κυβισμού scooter. Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Ναι καλά.
    Λες και τα 125άρια δεν αναπτύσσουν ταχύτητα ούτε μπλοκάρουν οι τροχοί.
    Ό,τι ναναι.Για να πουλήσουν.

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Μην εμπιστεύεσαι τόσο ότι βγαίνει απο στόμα εμπόρων.
    Το pcx είναι πολύ αξιόλογο, οικονομικό και με abs που κακά τα ψέματα, στους δρόμους μας είναι σημαντικό προτέρημα να υπάρχει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mariakappa Προβολή μηνύματος
    Όλοι θεωρούν υπερβολικό το abs στα μικρού κυβισμού scooter.
    +125. Βρίσκω το cbs πολύ πιο χρήσιμο σε αυτήν την κατηγορία.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μην εμπιστεύεσαι τόσο ότι βγαίνει απο στόμα εμπόρων.
    Το pcx είναι πολύ αξιόλογο, οικονομικό και με abs που κακά τα ψέματα, στους δρόμους μας είναι σημαντικό προτέρημα να υπάρχει.
    Το pcx ήταν εξαιρετικό στο test ride και μέσα στην κίνηση. Με προβληματίζει ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις τίποτα. Είχα κακομαθει και με το παπί. Σκέφτομαι πως αν συνέχιζα με ένα καινούργιο παπί δεν θα είχε abs. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2021
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    +125. Βρίσκω το cbs πολύ πιο χρήσιμο σε αυτήν την κατηγορία.
    Έχετε προσωπική εμπειρία με το cbs; Στα 120 κιλά που είναι το sh κινδυνεύω να ανατραπώ; Με το παπί δεν έχω αντιμετωπίσει μπλοκάρισμα και πτώση από φρενάρισμα. Βέβαια μιλάμε και για μικρότερες ταχύτητες. Ευχαριστώ για την απάντηση.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Έχω προσωπική εμπειρία με ελαφρύ σκούτερ 125cc με cbs, το οποίο χρησιμοποιούσα για 40 χλμ καθημερινά, σε κάθε καιρική συνθήκη, και δούλευε υποδειγματικά. Δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς θα μπορούσα να μπλοκάρω τον εμπρός τροχό, εκτός αν είχα μέγγενες αντί για χέρια. Αλλά αυτό είναι, φυσικά, η δική μου προσωπική εμπειρία.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    To cbs πρακτικά θα σε βοηθήσει να φρενάρεις πατώντας την μια μανέτα και θα κατανείμει την πέδηση σε 70% εμπρός και 30% πίσω. Σε φρενάρισμα πανικού όμως θα μπλοκάρει ο μπροστά τροχός, οπότε εκεί μόνο το abs θα σε βοηθούσε (και έχω καταφέρει να μπλοκάρω μπροστινό τροχό σε σκούτερ με 12" τροχό και χωρίς abs), οπότε η δική μου πρόταση εν έτει 2021 είναι να αγοράσεις οτιδήποτε έχει abs. Καλό και χρυσό το sh mode αλλά για εμένα τρώει άκυρο από την έλλειψη abs (κάποτε το σκεφτόμουν κι εγώ για αγορά)

Παρόμοια θέματα

  1. CBF 125 vs YBR 125 vs WOLF 125
    από sNaKeGT στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2015, 00:33
  2. Αγορά μηχανής yzf 125 Vs cbr 125
    από Spitz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2014, 17:02
  3. Cbr 125 vs cbf 125...
    από madddogg στο forum Honda
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2012, 00:16
  4. Derbi Mulhacen 125 vs Terra 125 vs YBR 125
    από karneadis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2009, 23:50
  5. KYMCO NEXXON 125 vs SPRIDER 125 DAYTONA,
    από nik7119 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2008, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF