Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 97

Θέμα: Yamaha XSR900 2022

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Απ'οσο γνωρίζω, το shifter δουλεύει με τον ίδιο τρόπο που καρφώνονται τις ταχύτητες χωρίς.
    Όταν καρφώνεις, χρειάζεσαι διαφορετική τροποποίηση στο γκάζι στις χαμηλές και διαφορετική στις ψηλές. Ακομα, αλλάζει αρκετά και ο συγχρονισμός γκαζιού και ποδιού (δηλαδή δε ποιο χρονο θα κανεις την αλλαγή, σε σχέση με το κλείσιμο η αντίστοιχα το άνοιγμα του γκαζιου)

    Φαντάζομαι λοιπόν, ότι το shifter αυτό, είναι ρυθμισμένο για να δουλεύει σωστά στις μεσαίες στροφές, οπότε στις ψηλές και τις πολύ χαμηλές, δεν δουλεύει σωστά.

    Μια υπόθεση είναι αυτό βέβαια...
    Έτσι όπως το θέτεις, είναι ένα αξεσουάρ πλασίμπο

    Αλλά δεν είναι έτσι. Έχει μέχρι και ένδειξη στα όργανα, πότε είναι έτοιμο το shifter να ανεβάσει ή να κατεβάσει.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Όχι, δεν είναι καθόλου πλασίμπο.

    Καταρχάς δεν ξέρουν όλοι να καρφώνουν τις ταχύτητες.
    Κατα δεύτερον, το shifter κάνει τα πάντα ιδανικά, πάντα. Με το χέρι, μπορεί να κάνεις λάθος. Με το shifter όχι.
    Ακόμα, το shifter μπορεί να κάνει αυξομιώσεις τόσο μικρές, που με το χέρι δεν μπορείς να το πετύχεις.

    Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το shifter στη μοτοσυκλέτα σου, αλλα όπως είπα, απο τις περιγραφές σου, φαντάζομαι οτι είναι ρυθμισμένο να δουλεύει καλά στις μεσαίες.

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Τα της κατανάλωσης

    Και κατανάλωση ακολουθεί τη νοοτροπία του κινητήρα
    Θέλεις λίγο; Έχεις λίγο. Θέλει Γκάζια; Έχεις γκάζια
    Με μέση κατανάλωση τα 5,5L/100Km
    Ανοίγματα στα φανάρια, ξεπερνά τα 7 για πλάκα
    Έκανα όμως μία βόλτα παρέα με ένα NC750 του '21. Βλαχιά Ευβοίας και πίσω, 340km πήγαινε-έλα
    Το NC 3βάλιτσο χαζοφορτωμένο με αρχάριο οδηγό (αρκετό φρένο-γκάζι στις στροφές), 3,8L/100km
    Το XSR με ένα 25λιτρο σάκο ουράς στα 4,3L/100Km και 250-260km αυτονομία σε αυτούς τους ρυθμούς, δε το λες και άσχημα
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Μετά από 4ήμερο ταξίδι στα Βαλκάνια και 2400km.
    Η σέλα την πρώτη μέρα με κούρασε, μετά απλά τη συνήθισα. Δεν έγινε ποτέ άνετη, απλά την συνήθισα.
    Το μοτέρ απολύτως ξεκούραστο και για τον αναβάτη και για το μοτέρ το ίδιο.
    Το πεδίο είχε εθνικές, στριφτερά κομμάτια (μερικά πολύ ''σφιχτά''), κίνηση αστικού πεδίου, ζέστη, δροσιά, χαμηλές ταχύτητες, ενίοτε ψηλές. Πολλά και διάφορα. Δε το ένιωσα να κουράζεται πουθενά και πάντα μπορούσε να μου δώσει αυτό που θέλω!
    Αναρτήσεις πολύ καλές. Πιο σκληρές από το Hornet αλλά δεν αφήνουν αυτή την αίσθηση "τραμπολίνου". Έτσι είχα λιγότερη καταπόνηση στη μέση, αν και το κοπάνημα ήταν περισσότερο.
    Φόρτωμα, ένα μεγάλο, αρχαίο tankbag 20-25L των 80's κειμήλιο του πατέρα μου και ένα tanklock 25L με βάση σέλας Givi S430 και ήμουν ικανοποιημένος από χώρο για 10 ήμερο.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #80
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Μετά από 4ήμερο ταξίδι στα Βαλκάνια και 2400km.
    Η σέλα την πρώτη μέρα με κούρασε, μετά απλά τη συνήθισα. Δεν έγινε ποτέ άνετη, απλά την συνήθισα.
    Το μοτέρ απολύτως ξεκούραστο και για τον αναβάτη και για το μοτέρ το ίδιο.
    Το πεδίο είχε εθνικές, στριφτερά κομμάτια (μερικά πολύ ''σφιχτά''), κίνηση αστικού πεδίου, ζέστη, δροσιά, χαμηλές ταχύτητες, ενίοτε ψηλές. Πολλά και διάφορα. Δε το ένιωσα να κουράζεται πουθενά και πάντα μπορούσε να μου δώσει αυτό που θέλω!
    Αναρτήσεις πολύ καλές. Πιο σκληρές από το Hornet αλλά δεν αφήνουν αυτή την αίσθηση "τραμπολίνου". Έτσι είχα λιγότερη καταπόνηση στη μέση, αν και το κοπάνημα ήταν περισσότερο.
    Φόρτωμα, ένα μεγάλο, αρχαίο tankbag 20-25L των 80's κειμήλιο του πατέρα μου και ένα tanklock 25L με βάση σέλας Givi S430 και ήμουν ικανοποιημένος από χώρο για 10 ήμερο.
    Πραγματικά σε ζήλεψα, έκανες σε 4 ημέρες όσα χλμ κάνω σε 1 χρονο και αν με τι υποχρεώσεις που τρέχουν πλέον. Να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς και να έχεις καλά και ασφαλή χλμ

  6. #81
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έτσι όπως το θέτεις, είναι ένα αξεσουάρ πλασίμπο

    Αλλά δεν είναι έτσι. Έχει μέχρι και ένδειξη στα όργανα, πότε είναι έτοιμο το shifter να ανεβάσει ή να κατεβάσει.
    Μετά από 35 χρόνια, ούτε shifter ούτε λοιπές σαχλαμάρες χρειάζεσαι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μετά από 35 χρόνια, ούτε shifter ούτε λοιπές σαχλαμάρες χρειάζεσαι....
    Νομίζεις...traction control,cornering abs και quickshifter σε ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΓΚΑ και αποκτάς τον Απεφτο.

    ΥΓ.Οδηγω 40 χρόνια και τα παραπάνω ΔΕΝ τα έχω.Ψηνομαι πάντως

  8. #83
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Slip συμπλέκτη έχεις; άλλη ποιότητα στον καθημερινό αγώνα..

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Τρακτιον και αβς και κορνερινγκ αβς μου είναι αδιάφορα.Αλλα σκέφτομαι να βαλω σιφτερ στο gsxr για τον λογο οτι θα παταω την μανετα του συμπλέκτη λιγότερες φορές σε μεγάλη βολτα οπου και με κουράζει τον πήχη.Βεβαια πρέπει να κατεβασω και τις μανετες χαμηλότερα στην σωστη γωνία τους γιατί αυτό ειναι που κουράζει περισσότερο.

  10. #85
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Όχι, δεν είναι καθόλου πλασίμπο.

    Καταρχάς δεν ξέρουν όλοι να καρφώνουν τις ταχύτητες.
    Κατα δεύτερον, το shifter κάνει τα πάντα ιδανικά, πάντα. Με το χέρι, μπορεί να κάνεις λάθος. Με το shifter όχι.
    Ακόμα, το shifter μπορεί να κάνει αυξομιώσεις τόσο μικρές, που με το χέρι δεν μπορείς να το πετύχεις.

    Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το shifter στη μοτοσυκλέτα σου, αλλα όπως είπα, απο τις περιγραφές σου, φαντάζομαι οτι είναι ρυθμισμένο να δουλεύει καλά στις μεσαίες.
    Νομίζω ότι αυτό ισχύει για τα αύτερ μάρκαιτ σηύτερς που δεν μπορούν να πετύχουν ιδανική ρύθμιση για όλη την κλίμακα του στροφομέτρου. Φαντάζομαι ότι το εργοστασιακό, με δεδομένο ότι έχει ρυθμιστεί ηλεκτρονικά, θα έχει παραμετροποιηθεί να κόβει/δίνει γκάζι με διαφορετικό τρόπο, ανάλογα πόσες είναι οι στροφές του κινητήρα, τι ταχύτητα έχεις στο κιβώτιο, καθώς και άλλες κρίσιμες παραμέτρους που μπορούν να ληφθούν ηλεκτρονικά.

    Αρχικά το shifter παίρνει την εντολή με τη μηχανική κίνηση του ποδομοχλού. Το πόσο όμως θα κόψει ή θα δώσει γκάζι, ελέγχεται από εγκέφαλο που προγραμματίζεται με βάση ό,τι κρίνουν σκόπιμο οι μηχανικοί.

    Καρφωτή δεύτερα έβαζα σε ένα αμάξι που είχα μικρός, διότι είχε κατεστραμμένο συγχρονιζέ. Από 1η σε 2α που ήθελε απλά να αφήσεις το γκάζι, ήταν σχετικά εύκολο. Στο κατέβασμα όμως από τρίτη σε δευτέρα σε μεσαίες στροφές για καμία προσπέραση, ήθελε εξάσκηση στο πόσο θα πατήσεις το γκάζι, ενώ είχες πατημένο το συμπλέκτη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/07/2022 στις 20:32.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Ναι, συμφωνώ. Και για αυτό διευκρίνισα ότι δεν γνωρίζω πως ακριβώς δουλεύει στη συγκεκριμένη μοτοσυκλετα.

    Παρόλα αυτά, κανένα shifter δεν είναι δυνατόν να δουλεύει σε ολο το ευρος των στροφων όπως το βλέπω εγώ.
    Αυτό, γιατί ο χρόνος που παίρνει για τη πληρη διαδρομή του λεβιέ, δεν μπορεί να είναι μεταβλητός, άρα ή στις χαμηλές στροφές δεν προλαβαίνει να χρονισει, ή στις ψηλές.
    Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό αυτό που λεω...

    Δηλαδή, από τη στιγμή που ξεκινά η κίνηση του λεβιέ, ο χρόνος που παίρνει από τη στιγμή που θα δοθεί το σήμα στον εγκέφαλο, μέχρι να φτάσει ο λεβιές στο σημείο που αλλάζει τη ταχύτητα, είναι σταθερός, δεδομένου ότι το πόδι κάνει πάντα την ίδια κίνηση.

    Αυτός ο χρόνος λοιπόν, ή θα είναι αρκετός για αλλαγή στις χαμηλές και πιθανόν και τις χαμηλό μεσαίες ή θα είναι αρκετός για τις ψηλομεσαιες ή για μεγαλύτερο εύρος στις μεσαίες και καθόλου στις ψηλές και στις χαμηλές.

    Ο χρόνος που θα κόψει το μοτέρ να ψεκάζει ή να δίνει σπίθα είναι το ένα, ο χρονισμός με την αλλαγή όμως, δεν μπορεί να γίνει για όλο το εύρος των στροφων.
    Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω. Δεν είναι απίθανο να κάνω λάθος...

  12. #87
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ο χρόνος που θα κόψει το μοτέρ να ψεκάζει ή να δίνει σπίθα είναι το ένα, ο χρονισμός με την αλλαγή όμως, δεν μπορεί να γίνει για όλο το εύρος των στροφων.
    Τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω. Δεν είναι απίθανο να κάνω λάθος...
    Η αύξηση της ποσότητας καυσίμου στον κινητήρα, ώστε να ανέβουν οι στροφές σε κατέβασμα ταχύτητας, δεν είναι μόνο συνάρτηση του χρόνου, αλλά και της ροή καυσίμου, που ελέγχεται από τον ψεκασμό. Άρα μπορεί στον ίδιο χρόνο ο εγκέφαλος να δώσει πολύ ή λίγο καύσιμο, ανάλογα με το απαιτούμενο κατά περίπτωση.

    Τώρα, στο ανέβασμα ταχύτητας, όπου πρέπει να πέσουν οι στροφές, δεν γνωρίζω κάποιον ηλεκτρονικό τρόπο επιβράδυνσης του κινητήρα, άρα εκεί ναι, απλά περιμένεις, επομένως μπορεί να εγείρεται το ζήτημα που λες. Εκτός αν το έχουν ρυθμίσει να πέφτουν αρκούντως γρήγορα οι στροφές για την μέγιστη δυνατή επιβράδυνση που θα χρειαστεί στο πιο απαιτητικό ανέβασμα (κλείνοντας ανάφλεξη) και ρυθμίζουν τα πιο ήπια ανεβάσματα δίνοντας ελάχιστο καύσιμο ώστε η μείωση των στροφών να είναι πιο αργή.

    Τέλος πάντων, το γεγονός ότι δεν δουλεύει καλά στις χαμηλές στροφές, είναι ένδειξη ότι ο συλλογισμός σου είναι πιο κοντά στην αλήθεια.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/07/2022 στις 22:09.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    963
    Δεν είναι ότι έχεις άδικο, αλλά δεν είναι αυτο που λεω.
    Έχουμε σα δεδομένο ότι υπάρχει η δυνατότητα και να ανεβάσει ηλεκτρονικά τις στροφές αλλά και να κατεβάσει.

    Αυτό που πρέπει να χρονισει όμως, είναι η ταχύτητα του γραναζιου από το στρόφαλο, με τη ταχύτητα του γραναζιου του τροχού, ώστε την ώρα που έχουν ίδια ταχύτητα να ξεκουμπωσει ή μια ταχύτητα και να κουμπώσει ή επόμενη.
    Εκείνη λοιπόν τη στιγμή, είναι που το πόδι πρέπει να κάνει τη κίνηση στο λεβιέ γισ να αλλάξει τη ταχύτητα.

    Αυτό το σημείο, είναι για ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Άρα, λεω, ότι ο χρόνος που παίρνει στο πόδι σου, να να φτάσει το λεβιέ στο σημείο που αλλάζει η ταχύτητα, πρέπει να χρονισει με το σημείο που ανέφερα πριν.
    Αν είναι μεγάλη η διαδρομή του λεβιέ, χρειάζεται πολύ χρόνο το πόδι για να αλλάξει ταχύτητα, άρα στις χαμηλές στροφές, έχει χρόνο ο υπολογιστής να ρυθμίσει τις στροφές. Στις ψηλές στροφές όμως, δεν προλαβαίνει να χρονισει γιατί μέχρι το πόδι σου να φτάσει στο σημείο τις αλλαγής, τα 2 γρανάζια δεν έχουν πια την ίδια ταχύτητα.
    Αντίθετα, αν η διαδρομή του λεβιέ είναι μικρή, τότε στις ψηλές χρονιζει σωστά, αλλά στις χαμηλές δεν προλαβαίνει, καθώς ο λεβιές φτάνει στο σημείο της αλλαγής ταχύτητας, πριν προλάβει ο κινητήρας να χρονισει τα γρανάζια.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά σε ζήλεψα, έκανες σε 4 ημέρες όσα χλμ κάνω σε 1 χρονο και αν με τι υποχρεώσεις που τρέχουν πλέον. Να το χαρείς όσο περισσότερο μπορείς και να έχεις καλά και ασφαλή χλμ
    Νασαι καλά αδερφέ!!!
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Για όσους κράζουν τα ηλεκτρονικά
    Και εγώ μια χαρά πήγαινα χωρίς αυτά, 18 χρόνια οδηγώ διάφορα 2κυκλα, ποτέ κανένα δεν είχε ηλεκτρονικά.
    Ε λοιπόν, τα ηλεκτρονικά είναι άνεση, είναι ευκολία, είναι ασφάλεια. Απλά πράγματα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 16:23
  2. Yamaha MT-10 2022
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2021, 17:29
  3. Yamaha Tracer 900, MT-09, XSR900
    από amyroukai στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 18:52
  4. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF