Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 104

Θέμα: Γνώμες για αγορά φωτογραφικής μηχανής

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    @Volpad
    Δώσε λίγο τα φώτα σου: την διαφορά της "κάλυψης σκοπεύτρου" περιγράφεις σαν crop factor ή στο κάδρο που ορίζει ο φακός σε σχέση
    με αυτό που μπορεί να γράψει ο αισθητήρας άσχετα με το τι βλέπουμε;

    Έχω συνηθίσει σε μεγάλες απώλειες και μέσω καθρέπτη αλλά και μέσα από εξωτερικά προσοφθάλμια, προσθήκες σε τηλεμετρία κ.λπ.
    Γιατί θεωρούμε ότι έχει κάποια αξία σε ψυχαγωγική χρήση;
    Στον αισθητήρα αναφέρεται. Σε σχέση με τον αισθητήρα 35mm μιας full frame. H 4/3 έχει crop factor 2. Δλδ είναι το 1/2 μιας full frame.

    Μια μηχανή medium foramt έχει crop factor 0.5. Δλδ έχει δυο φορές μεγαλυτερο αισθητήρα από μια full frame.

    Εικόνα..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	allsensors.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	431824
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Γνώμη μου είναι ότι για το μέσο ερασιτέχνη οι entry level dslr δεν έχουν πλέον ιδιαίτερο νόημα.

    Παραπλήσια ποιότητα φωτογραφίας σου δίνουν οι mirrorless , με πολύ σημαντικό πλεονέκτημα το μικρότερο βάρος & όγκο.

    Φυσικά οι τοπ dslr είναι αλλού, αλλά απαιτείται και χοντρό budget.

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Πάλι καλά που ρώτησα. Ευχαριστώ.

    Αν ενδιαφέρεται κάποιος, έχω πρότζεκτ χειμερινό!

    Θέλω να προσαρμόσω μια τσέπης χωρίς τον φακό, στην πλάτη τηλεμετρικής.
    Αν κάποιος έχει κατάρτιση και θέλει να ασχοληθεί, μπορώ να κατασκευάσω ότι χρειαστεί.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    @Volpad
    Δώσε λίγο τα φώτα σου: την διαφορά της "κάλυψης σκοπεύτρου" περιγράφεις σαν crop factor ή στο κάδρο που ορίζει ο φακός σε σχέση
    με αυτό που μπορεί να γράψει ο αισθητήρας άσχετα με το τι βλέπουμε;

    Έχω συνηθίσει σε μεγάλες απώλειες και μέσω καθρέπτη αλλά και μέσα από εξωτερικά προσοφθάλμια, προσθήκες σε τηλεμετρία κ.λπ.
    Γιατί θεωρούμε ότι έχει κάποια αξία σε ψυχαγωγική χρήση;
    Σου απάντησε ο daz παραπάνω πολύ σωστά αυτό το οποίο εννοούσα.

    Βέβαια, το ποσοστό κάλυψης του σκοπεύτρου, ακόμα και σε μία entry level dslr, είναι πάνω απο 95%.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από The_Scientist Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου είναι ότι για το μέσο ερασιτέχνη οι entry level dslr δεν έχουν πλέον ιδιαίτερο νόημα.

    Παραπλήσια ποιότητα φωτογραφίας σου δίνουν οι mirrorless , με πολύ σημαντικό πλεονέκτημα το μικρότερο βάρος & όγκο.

    Φυσικά οι τοπ dslr είναι αλλού, αλλά απαιτείται και χοντρό budget.
    Δεν είναι τοσο "αλλού" οι τοπ dslr σε σύγκριση με τις τόπ mirrorless. Μάλλον το αντίθετο.

    Στις entry level dslr, το μέγεθος δεν είναι τόσο μεγαλύτερο απο μια entry level mirrorless.
    Δεν ισχυρίζομαι οτι οι mirrorless είναι χειρότερες, απλά οτι σε εξοπλισμό dslr μπορείς να βρείς πολύ μεγαλύτερη ποικιλία, σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα και σαφώς φτηνότερο, από οτι τον αντίστοιχο εξοπλισμό μίας mirrorless, λόγω του οτι η mirrorless είναι πολύ νέες στο χώρο.

    Edit.
    έτσι για την ιστορία, οι mirrorless έχουν το τεράστιο πλεονέκτημα στο auto focus (και στη φωτομέτρηση), μίας και ο αισθητήρας, βλέπει συνεχώς το πού εστιάζει και μέσω της cpu, μπορεί να αναγνωρίσει το τι βλέπει.
    οι dslr, δεν βλέπουν τίποτα... βλέπουν μόνο την αντίθεση.

    Το μειονέκτημα των mirrorless για εμένα, είναι οτι πάντα βλέπεις μία οθόνη και όχι την πραγματική εικόνα.

    Ένα άλλο πλεονέκτημα που έχουν οι mirrorless, είναι οτι ο φακός μπορεί να είναι πολύ πιο κοντά στον αισθητήρα, λόγω της απουσίας των καθρεπτών, με πλεονεκτήματα το μικρότερο μέγεθος των φακών (όχι πάντα βέβαια, αλλα για ερασιτεχνική χρήση μπορούμε να πούμε ναι).

    Εντωμεταξύ, έγραψα και κάτι λάθος.
    Οι dslr, δεν βλέπουν κοντράστ για το AF. βλέπουν 2 δέσμες, αλλα οκ. δεν έχει σημασία.
    Οι mirrorless μπορούν να ακολουθήσουν αντικείμενο που κινείται...
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 05/11/2021 στις 17:18.

  5. #20
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Τελικά μάλλον είχα δίκιο που ρώτησα για φωτογραφικές μηχανές στο moto.gr. Βλέπω ότι πολλοί έχουν πολύ καλή κατάρτιση και μου έδωσαν το έναυσμα να το δω με πιο τεχνικούς όρους.

    Επειδή πολλοί έγραψαν για να δω σε mirrorless είδα ότι αυτες ξεκινάν από 400+ και δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένη. Επίσης επειδή κάποιοι είπατε ότι αυτές που επέλεξα είναι βαριές compact θα έλεγα ότι το βάρος δεν είναι κάτι που με απασχολεί γιατί θα την χρησιμοποιώ σε κάποιες περιπτώσεις και για καθημερινή χρήση θα έχω το κινητό.

    Άλλωστε αρχές των 90s στην πενταήμερη όταν όλοι είχαν κάτι τέτοιες...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vintage_80s_90s_kodak_star_320_1596728269_d960fb23.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	431826
    ή τέτοιες...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2a72d8f22db8e3fdfdfa788ddacea238.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	42,4 KB 
ID:	431827

    εγώ ο παλαβός είχα μια τέτοια...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4352417609_0b92b4957d.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	40,0 KB 
ID:	431828


  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Εγώ είχα πατέρα φωτογράφο...

    Οι άλλοι δεν ξέρω τι λόξα έχουν... :P

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εγώ είχα πατέρα φωτογράφο...

    Οι άλλοι δεν ξέρω τι λόξα έχουν... :P
    Εγώ έχω γκόμενα μοντέλα μετράει?




    sony a 6000

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Πςςςςς μετράει...

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω γκόμενα μοντέλα μετράει?




    sony a 6000
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος

    Επειδή πολλοί έγραψαν για να δω σε mirrorless είδα ότι αυτες ξεκινάν από 400+ και δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένη.
    Σίγουρα θα την πληρώσεις περισσότερο από κομπακτ αλλά όχι πολύ περισσότερο απ' τη σονυ που έβαλες.

    https://www.skroutz.gr/s/20484810/Pa...IS-Silver.html
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια τραβώντας ερασιτεχνικά φωτογραφίες. Κυρίως σε εποχή με φιλμ, με compact ως παιδί και αργότερα με SLR και πολλές δοκιμές σε σώματα, φακούς, τύπους φιλμ, σκοτεινό θάλαμο, μαθήματα φωτογραφίας σε συλλόγους. Περισσότερο μου άρεσαν οι φωτογραφικές μηχανές ως συσκευές, να εξερευνώ δυνατότητες και να δοκιμάζω διάφορες τεχνικές. Δε θα έλεγα ότι έχω φωτογραφικό μάτι, αλλά λίγες τεχνικές τις έμαθα.

    Το πέρασμα στην ψηφιακή εποχή, απαξίωσε κάπως τη φωτογραφία, διότι την έκανε πολύ πιο προσιτή, πιο εύκολη. Φωτογραφίες κατά ριπάς, αρχικά σε ανάλυση 640x480 με τις πρώτες ψηφιακές στα 0,3 Megapixels και αποθήκευση σε δισκέτα 3.5". Κατόπιν γέμισε ο κόσμος compact, οι αναλύσεις ανέβηκαν και η ποιότητα στην ψηφιακή φωτογραφία άρχισε να ανταγωνίζεται το film.

    Όπως με τις περισσότερες ασχολίες, κάποια στιγμή σου φεύγει ο ενθουσιασμός. Όμως είναι μία φάση που αξίζει να τη ζήσεις, δημιουργική. Εκεί που η φωτογράφιση στις εκδρομές ήταν αυτοσκοπός, μετά αρχίζεις να σκέφτεσαι να κουβαλάς την SLR, παρέα με 50mm, ευρυγώνιο και τηλεφακό και το γυρίζεις σε καλούτσικη compact. Θυσιάζεις ποιότητα, αλλά κερδίζεις πολλά σε φορητότητα.

    Οι ψηφιακοί αισθητήρες έχουν βελτιωθεί πολύ. Ένα καλό smartphone βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες που καλύπτουν τις περισσότερες περιπτώσεις. Η ψηφιακή επεξεργασία, αυτόματη ή μη, καθιστά τεχνικές του παρελθόντος παρωχημένες. Π.χ. δεν χρειάζεται να παλεύεις με το βάθος πεδίου και να ψάχνεις κατάλληλο τηλεφακό για να βγάλεις όμορφο πορτραίτο με το φόντο φλου και το πρόσωπο νετ. Αυτόματη αναγνώριση προσώπου, αυτόματο θόλωμα φόντου και έχεις φοβερό αποτέλεσμα, με ένα smartphone!

    Οι ψηφιακές τεχνικές σταθεροποίησης εικόνας, αυξάνουν τις δυνατότητες λήψης σε χαμηλό φωτισμό, σε μεγάλα zoom και σε άτομα με θέματα σταθερότητας. Εκεί που λέγανε "κράτα την ανάσα σου όταν τραβάς με ταχύτητα κλείστρου κάτω από 1/60", πλέον έχεις κάμερα πάνω στο drone που το δέρνει ο άνεμος και βγάζει φωτογραφία (ή video) λες και είναι πάνω σε τρίποδο.

    Τα τελευταία χρόνια δεν κουβαλάω καν compact. Μόνο ένα κινητό, με μέτρια camera και τραβάω σπάνια φωτογραφίες. Μου αρέσουν σαν αντικείμενα τεχνολογίας οι φωτογραφικές μηχανές, αλλά ξέρω ότι δεν θα ήθελα επιπλέον βάρος στο σακίδιο για κάτι τέτοιο. Ίσως μόνο ένα κινητό με καλύτερη camera, μερικά έχουν πραγματικά εξαιρετικούς αισθητήρες και φακούς.

    Ως προς τις reflex (dslR), νομίζω ότι δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα πλέον. Μέσα από την οθόνη βλέπεις καλύτερα το πώς θα αποτυπωθεί η εικόνα από τον αισθητήρα σου και καταλαβαίνεις καλύτερα το αντίκτυπο των ρυθμίσεων. Καλή ιδέα της πραγματικής εικόνας έχεις απευθείας με τα μάτια σου. Από εκεί και πέρα σε νοιάζει κυρίως τι θα γράψει ο αισθητήρας και δευτερευόντως τι βλέπει ο αμφιβληστροειδής μέσα από το φακό.

    Όπως σε όλα τα εμπορικά αντικείμενα, μία αρχική ανάγκη, καθίσταται από το marketing σημείο διαφοροποίησης και εντυπωσιασμού. Όταν τα megapixels ήταν κάτω του ενός, τότε ναι, είχε νόημα να διατυμπανίζουν τα 3 και τα 6 Mpixels. Πλέον είναι καθαρά θέμα marketing, οι τεράστιες αναλύσεις, με εξαίρεση τους επαγγελματίες που θέλουν απεικόνιση σε διαστάσεις γιγαντοοθόνης ή αποτύπωση σε αφίσα. Περισσότερο μετράει η ποιότητα του φακού και του αισθητήρα, κάτι το οποίο μπορούμε να δούμε μέσα από κριτικές.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    232
    Να ρωτήσω και γω επι τη ευκαιρία

    Έχω μια PEN EPL-3 με πρόβλημα στον φακό, την είχα πάρει πριν χρόνια δήθεν για να ασχοληθώ με την φωτογραφία. Αξίζει να δώσω ενα 200ρι για καινούργιο φακό για κάμερα 10ετίας, ή να πουλήσω το σώμα ενα 80ρι και να βάλω άλλα 400 να πάρω μια σύγχρονη mirrorless;

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    garfield για να καταλάβεις τη μεγάλη διαφορά που έχουν αυτές οι δυο (η compact sony υπερπαραγωγή, με την mirrorless panasonic), η sony έχει τον μικρότερο αισθητήρα που βλέπεις στο σχεδιάγραμμα που έβαλα παραπάνω. Crop factor 5,6. Το εύρος του εστιακού μήκους που έχει, είναι πολύ καλό. To τι μπορεί να κάνει σε αυτό το εστιακό μήκος είναι άλλη υπόθεση. Το εστιακό μήκος είναι 4,3-215. Το 4,3 σε μηχανή με αισθητήρα 4/3 είναι 12 και σε μηχανή full frame είναι 24. Πολύ καλός ευρυγώνιος. Το 215 σε full frame είναι 1200 ή σε 4/3 600 (το αφήνουμε για αργότερα)
    Την φωτεινότητα που θα έχει σε διαφορετικές αποστάσεις (εστιακού μήκους) δε μπορώ να την υπολογίσω γι' αυτόν τον αισθητήρα. Το f2.8-6.3 που έχει η σόνυ στα χαρακτηριστικά, είναι η φωτεινότητα του φακού (ουσιαστικά το άνοιγμα του διαφράγματος). Όσο πιο μικρό το νούμερο, τόσο πιο φωτεινός ο φακός σου. Η πανασονικ έχει f3.5-5.6. Το f3.5 της πανασονικ είναι πιο φωτεινό απ' το f2.8 της σονυ γιατί ο αισθητήρας της είναι πολύ μεγαλύτερος και δέχεται περισσότερο φως. Συνεπώς, σε γρήγορη κίνηση με μέτριο φωτισμό ή σε χαμηλό φωτισμό θα μπορείς να επιλέξεις μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου για να μη σου βγαίνουν κουνημένες οι φωτό. Παράλληλα θα μπορείς να αυξήσεις το iso περισσότερο και αυτό θα σου δώσει ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου.
    Πάμε όμως στο ζουμ. Καθώς ζουμάρεις δε θα μπορείς να επιλέξεις την μεγαλύτερη φωτεινότητα που έχει η μηχανή σου (φ2,8) και το μικρότερο νουμερο που θα έχεις διαθέσιμο, συνεχώς θα μεγαλώνει καθώς ζουμάρεις, μέχρι που στα 215μμ θα έχεις φ6,3. Σε αυτό το εστιακό μήκος υποτίθεται ότι θα κάνεις wild life φωτογράφιση και θα φέρνεις τον κότσιφα στα 5εκ. Θα είναι πολύ δύσκολο να μη τον βγάλεις κουνημένο με f6.3 σε αυτόν τον αισθητήρα. Ενα πορτρέτο, σε full frame θα το τραβήξεις με φακό 70 έως 80mm (σε 4/3 με 35mm). Πιο πάνω και πιο κάτω θα το παραμορφώνεις. Στη δική σου μηχανή πρέπει να βρεις το ανάλογο εστιακό μήκος που είναι μάλλον 14μμ. Απ' το 14 μέχρι 215 μεσολαβεί το χάος. Μέχρι το 50 (300μμ σε full frame) στην καλύτερη περίπτωση θα σου προσφέρει ιδανικότερο καδράρισμα σε μακριά τοπία (πχ χιονισμένες βουνοκορφές). Από κει και πέρα πρέπει να βρεθείς στην φύση να φωτογραφίζεις άγρια ζωή ή σε καμιά πίστα, για να διαπιστώσεις πόσο δύσκολο θα είναι να πάρεις τις φωτογραφίες που θέλεις στα 215μμ.

    Σην καλύτερη περίπτωση χρειάζεται να ψάξεις για μια καλύτερη κόμπακτ μηχανή. Aπ' το 24 μέχρι το 70-80 (σε ff) μπορείς να τα κάνεις όλα. Από και και πέρα θέλεις άλλο φακό για διαφορετικού είδους φωτογράφιση. Πέρα απ' το ευρυγώνιο (24μμ σε ff) που είναι μαστ για εσωτερικούς χώρους, τοπία κ.α στα 30 και 35 μμ μπορείς να κάνεις street photography, στα 50 mm μπορείς να κάνεις λίγο απ' όλα (Από street μέχρι πορτρέτα). Αυτό το εστιακό μήκος έιναι ότι πιο κοντινό στις γωνίες που βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Στα 70-80 θα κάνεις πορτρέτα. Αν σε αυτό το εστιακό μήκος έχεις και φωτεινό φακό (μεγάλο άνοιγμα διαφράγματος) θα βγάζει και πολύ ωραίο θολό background. (διαίρεσε με το 5,6 για να βρεις το αντίστοιχο εστιακό μήκος στο αισθητήρα που έχει η sony). Μια καλή compact μηχανή θα σε βοηθήσει να αρχίσεις πειραματίζεσαι αλλά μη θεωρείς οτι αν είναι τόσο μεγάλη με τόσο μεγάλο ζουμ θα είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Και είναι και ακριβή για compact καθότι φτάνει στις τιμές που ξεκινάνε οι mirrorless οι οποίες θα σε βοηθήσουν πολύ περισσότερο.

    Μεταξύ των δυο που έβαλες στο αρχικό ποστ, η panasonic έχει ένα στοπ, πιο φωτεινό φακό (φ5,9 στα 215μμ) και είναι λίγο πιο ευρυγώνιος (20μμ σε ff).

    Πέρα απ' όλα αυτά δεν εξετάζουμε πόσο γρήγορα εστιάζει, την παραμόρφωση για τα διαφορετικά διαφράγματα και εστιακές αποστάσεις κτλ.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rac3rX Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και γω επι τη ευκαιρία

    Έχω μια PEN EPL-3 με πρόβλημα στον φακό, την είχα πάρει πριν χρόνια δήθεν για να ασχοληθώ με την φωτογραφία. Αξίζει να δώσω ενα 200ρι για καινούργιο φακό για κάμερα 10ετίας, ή να πουλήσω το σώμα ενα 80ρι και να βάλω άλλα 400 να πάρω μια σύγχρονη mirrorless;
    Σου αρέσει; την βολεύτηκες; Οι επιδόσεις της δικαιολογούν φακό αν την χρησιμοποιείς.
    Αν την βαρέθηκες μην ασχολείσαι.

    Η εργονομία έρχεται πρώτη στον χομπίστα. Πρώτη έρχεται και στον επαγγελματία αλλά δεν το διατυμπανίζουν.
    Στην εργονομία ανήκει και η βαρεμάρα..

    @daz πάνω σε αυτό που λες, είχα τον SIGMA 28-70mm f2.8 EX Aspherical σε EOS 5d, χοντράδα έτσι όπως θα το πω
    αλλά τον θεωρώ έναν απο τους καλύτερους φακούς. 2 χρόνια δεν έχασα κάδρο. Απίστευτος!
    Ότι και αν προσπάθησα, όσο δύσκολη και αν ήταν η θέση μου, αλλού να κοίταγα αυτός θα ήταν οκ.
    Και αν έχω δοκιμάσει φακούς προσπαθώντας να βρω ένα zoom της προκοπής.

    Η προκοπή η δική μου είναι τα βασικά, δεν έχω απαιτήσεις που δεν μπορούν να μεταφερθούν τυπογραφικά.
    Κρατάω σταθερά "iso" και αν μπορώ διαφράγματα στο ίδιο περιβάλλον, μέχρι εκεί.

    Προτιμώ τηλεμετρικές 20 χρόνια και μόνο που τον βλέπω στο ebay κοιτάζω σώματα slr..
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 05/11/2021 στις 22:50.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Το μεγάλο zoom (50x) κι εμένα μου φαίνεται περισσότερο πρακτική εντυπωσιασμού του εμπορικού τμήματος. Μικρή χρησιμότητα θεωρώ ότι έχει, ώστε να αποτελέσει κριτήριο επιλογής. Απλά αυτό έχουν εκπαιδεύσει τον κόσμο να βλέπει, αμέσως μετά τα τα Mpixels, τα οποία επίσης δεν έχει νόημα να είναι πάρα πολλά. Κρατάω μικρή επιφύλαξη, μήπως η ψηφιακή και οπτική σταθεροποίηση εικόνας έχει καταστήσει τέτοιες εστιακές αποστάσεις πιο εύχρηστες, αλλά δεν ξέρω τι συμβαίνει στην πράξη. Χωρίς σταθεροποίηση εικόνας, στα 1200mm χρειάζεσαι τρίποδο ή έστω μονόποδο.

    Ως προς τα 50mm και την αντιστοιχία τους με το ανθρώπινο μάτι, είναι κάτι που επικρατούσε ως θεωρία επί δεκαετίες. Πρόσφατα διάβασα κάποια άρθρα που έγραφαν ότι η στερεοσκοπική όραση των δύο ματιών μας, απέχει παρασάγγας από τα 50mm του φακού και ταιριάζει περισσότερο σε ευρείες εικόνες. Έγραφαν βέβαια και κάτι άλλα περί στερεάς γωνίας όπου εστιάζουμε το βλέμμα και περί συνολικής εικόνας με την περιφερειακή όραση, η οποία όμως αφενός είναι φλου, αφετέρου δεν διακρίνει χρώματα. Έχω τραβήξει πολλές φωτογραφίες με ποιοτικό 50mm Nikon, αλλά γενικά δεν μου άρεσε αυτή η εστιακή απόσταση. Προτιμούσα 35mm και 80mm.


    Ως προς την επιλογή φωτογραφικής μηχανής, αν κάποιος θέλει να απασχοληθεί δημιουργικά, συνιστώ DSLR, έστω και entry level. Η ποιότητα είναι καλύτερη από τις περισσότερες compact, ενώ σου δίνουν πολλές δυνατότητες για να ψαχθείς. Δε σημαίνει ότι θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες από άλλους*, αλλά σίγουρα θα απολαύσεις το ταξίδι της ανακάλυψης. Οι mirrorless είναι πιο βολικές, αλλά, όπως γράφτηκε πιο πάνω, είναι λιγότερο διαδεδομένες, άρα έχεις πιο λίγες επιλογές σε περιφερειακά και πιο ακριβές. Το τρίποδο, έστω και ένα φθηνό, είναι εκ των ουκ άνευ, για να παίξεις λίγο με νυχτερινή φωτογραφία και χρόνους έκθεσης της τάξης των δευτερολέπτων.

    *Έχω συμμετάσχει σε διαγωνισμό φωτογραφίας, επιλέγοντας ανάμεσα σε δεκάδες επιτηδευμένες φωτογραφίες. Ο νικητής του διαγωνισμού ήταν ένα παλικάρι που έβγαλε φωτογραφία με υποτυπώδη κάμερα κινητού, χαμηλής ανάλυσης και μέτριας ποιότητας αισθητήρα (μιλάμε για 15+ χρόνια πριν που οι κάμερες των κινητών ήταν χαμηλής ποιότητας). Απλά είχε το φωτογραφικό μάτι, "είδε" το κατάλληλο κάδρο την κατάλληλη στιγμή και το απαθανάτισε.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 05/11/2021 στις 23:05.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά μηχανής
    από Razastarr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2018, 11:07
  2. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF