Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 104

Θέμα: Γνώμες για αγορά φωτογραφικής μηχανής

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος

    Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι το μικρότερο f, είναι πάντα πιο γρήγορο, ανεξάρτητα από το μέγεθος του αισθητήρα.
    Ναι ρε συ, το ίδιο λέμε. Το μικρότερο φ αντιστοιχεί πάντα σε μεγαλύτερο άνοιγμα του διαφράγματος απ' το οποίο πάντα θα περάσει περισσότερο φως. Αλλά η συνολική ποσότητα φωτός που θα καταλήξει στον αισθητήρα εξαρτάται και απ' το μέγεθος αυτού, όχι μόνο απ' το άνοιγμα του διαφράγματος. Δλδ απ' τη συνολική επιφάνεια στην οποία καταλήγει το φως που περνάει απ' το διάφραγμα. Αυτό είπα και στην αρχή αλλά το διατύπωσα λάθος.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι ρε συ, το ίδιο λέμε. Το μικρότερο φ αντιστοιχεί πάντα σε μεγαλύτερο άνοιγμα του διαφράγματος αλλά η συνολική ποσότητα φωτός που θα καταλήξει στον αισθητήρα εξαρτάται και απ' το μέγεθος αυτού. Απ' τη συνολική επιφάνεια στην οποία καταλήγει το φως που περνάει απ' το διάφραγμα.
    Δε λέτε το ίδιο. Ο Volpad ισχυρίζεται ότι αυτό που μετράει είναι η ποσότητα φωτός ανά μονάδα επιφάνειας του αισθητήρα. Οπότε, ναι μεν σε μεγαλύτερο αισθητήρα θα πέσει περισσότερη συνολική ποσότητα φωτός, αλλά αυτό θα κατανεμηθεί σε μεγαλύτερη επιφάνεια.

    Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος για τη σωστή απάντηση. Αν οι δύο αισθητήρες έχουν το ίδιο πλήθος pixels, τότε ο μεγαλύτερος σε διάσταση αισθητήρας θα λάβει μεγαλύτερη ποσότητα φωτός ανά pixel. Κι αν υποθέσουμε ότι τα μεγάλα pixels είναι εξίσου ευαίσθητα με τα μικρά (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό), τότε θα ενεργοποιηθούν πιο εύκολα, αφού θα πάρουν περισσότερο φως. Σαν ένα χοντρόκοκκο φιλμ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #48
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Aν δεν υποθέσετε την χρήση των φωτογραφιών θα μπλέξετε περισσότερο νομίζω.

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο Volpad ισχυρίζεται ότι αυτό που μετράει είναι η ποσότητα φωτός ανά μονάδα επιφάνειας του αισθητήρα.
    Αυτό λέω και εγώ ρε συ. Αν εκθέσουμε μια μικρή επιφάνεια σε πολύ φως θα απορροφήσει μια ά ποσότητα φωτός. Αν εκθέσουμε μια πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια στην ίδια ποσότητα φωτός θα απορροφήσει περισσότερο φως. Η μεγαλύτερη επιφάνεια θα απορροφήσει περισσότερο φως, ακόμα και αν η ποσότητα φωτός στην οποία θα την εκθέσουμε, είναι λίγο μικρότερη.

    Όταν στην αρχή έγραψα οτι το 3,5 μιας 4/3 είναι πιο φωτεινό απ' το 2,8 ενός 1/2,3" λόγο μεγαλύτερου αισθητήρα, εννοούσα το παραπάνω αλλά το διατύπωσα λάθος και ορθώς με διόρθωσε ο volpad. Βασικά προσπαθούσα να το κάνω όσο πιο από γίνεται για να μη μπλεχτεί κάποιος που διαβάζει για όλα αυτα πρώτη φορά. Από κει και πέρα δε ξέρω τι δεν έχω καταλάβει ή τι λέω λάθος αλλά μου φαίνεται οτι όλοι λέμε τα ίδια πράγματα.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν λέμε το ίδιο ή όχι...

    Να το θέσω με ένα παράδειγμα.
    Με έναν φακό 50αρη με f1.8, σε μια full frame και σε μια 3/4, θα πρέπει να έχεις την ίδια ταχύτητα, για να βγάλεις την ίδια φωτογραφία, όταν έχεις σταθερά iso.

    Η διαφορά είναι, ότι από την 3/4 θα πάρεις την μισή εικόνα.
    Θα είναι σα να έχεις πάρει την φωτογραφία που έβγαλε η full frame και να έκοψες το μήκος και το πλάτος στη μέση.

    Δεν εχει σημασία ούτε τα mp, ούτε η διαφορά μεγέθους του αισθητήρα.

    Μεγαλύτερος αισθητήρας, δεν σημαίνει ταχύτερη μηχανή.

  6. #51
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Εννοείς την μισή πληροφορία για το ίδιο κάδρο;

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το καλοκαίρι συζητούσα με ένα παλικάρι σχετικά με τα φιμέ τζάμια στα αμάξια, την πόλωση του φωτός κατά πόσο η φωτεινή δέσμη μπορεί να κοπεί μόνο στη μία κατεύθυνση.

    Χαμηλών τόνων το παλικάρι, μου πήρε 10 λεπτά διαφωνίας μέχρι να τον ρωτήσω για να μάθω τελικά ότι έχει διδακτορικό στην εφαρμοσμένη οπτική. Εκεί το βούλωσα και τον άκουγα μόνο. Κάπως έτσι διαισθάνομαι για τον Volpad. Λέγε, ποιος είσαι...
    Χαχαχαχα...
    Οχι.. δεν είμαι τίποτα τέτοιο.
    Ο πατέρας μου ειχε studio διαφημιστικης φωτογραφίας και ηταν και καθηγητής φωτογραφίας πριν από χρόνια.
    Δεν ασχολήθηκε ποτέ με ψηφιακή και ήμουν μικρός εγώ όταν έκλεισε το studio.
    Όταν μεγάλωσα και άρχισα να ασχολούμαι ερασιτεχνικά, μου έμαθε παραπάνω από όσα χρειαζόταν...
    Απλά πάντα με ενδιέφερε το τεχνικό κομμάτι, οπότε έχω διαβάσει αρκετή θεωρία, ώστε να καταλαβαίνω αυτά που μου λέει ο πατέρας μου, σε βάθος και όχι απλά επιφανειακά...

    Επαγγελματικά, κάλτσες ξέρω να σου φτιάχνω...
    Ηλεκτρονικός έχω σπουδάσει, αλλά δεν το ασκησα ποτέ.
    Η φωτογραφία είναι ένα από τα χόμπι μου.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν είμαι σίγουρος αν λέμε το ίδιο ή όχι...

    Να το θέσω με ένα παράδειγμα.
    Με έναν φακό 50αρη με f1.8, σε μια full frame και σε μια 3/4, θα πρέπει να έχεις την ίδια ταχύτητα, για να βγάλεις την ίδια φωτογραφία, όταν έχεις σταθερά iso.

    Η διαφορά είναι, ότι από την 3/4 θα πάρεις την μισή εικόνα.
    Θα είναι σα να έχεις πάρει την φωτογραφία που έβγαλε η full frame και να έκοψες το μήκος και το πλάτος στη μέση.

    Δεν εχει σημασία ούτε τα mp, ούτε η διαφορά μεγέθους του αισθητήρα.

    Μεγαλύτερος αισθητήρας, δεν σημαίνει ταχύτερη μηχανή.
    Προσπαθώ να μη το κάνουμε πολύ τεχνικό αλλά δε θα το αποφύγουμε ε? Δε γμται, στο μοτό είμαστε!

    Ενας 50αρης φ1,8 παραμένει 50αρης 1,8 ότι αισθητήρα και να του βάλεις από πίσω. Το τι θα καταγράψει ο αισθητήρας είναι άλλη υπόθεση. Και πράγματι θα καταγράψει αυτο ακριβώς που λες. Αν προσαρμόσουμε ένα 50αρι φακό μιας ff σε μια 4/3 θα πρέπει να πολλαπλασιάσουμε με τον λόγο των διαγωνίων μεγαλύτερου / μικρότερου φορμά (crop factor) για να βρούμε πως θα συμπεριφερθεί ο φακός αυτός. Και πράγμται σε μια 4/3 θα συμπεριφερθεί σαν 100αρης ενώ σε μια apc-c θα συμπεριφερθεί σαν 80αρης. Για να πάρουμε την ίδια εικόνα με μια 50mm full frame θα πρέπει να βάλουμα φακό 25μμ σε μια 4/3 και 35mm σε μια aps-c.

    Ανοίγουμε τώρα το διάφραγμα κατά φ1.8 για να ρίξουμε τα φωτόνια επάνω στα pixel του αισθητήρα για να πάρουμε την εικόνα που θα πάρουμε. Έστω οτι έχουμε δυο αισθητήρες, ενα μικρό από μια κομπακτ και ένα μεγάλο αισθητήρα από μια full frame οι οποίοι έχουν τον ίδια αριθμό πίξελ.
    Ποια πίξελ είναι μεγαλύτερα? Αυτά στον μεγάλο αισθητήρα, σωστά? Ποια πίξελ θα δεχθούν τον μεγαλύερο αριθμό φωτονίων? Όταν βρέχει τι θα μαζέψει περισσότερο νερό? Ένα μπουκάλι μπύρας ή ένας κουβάς? Ή μάλλον για να το κάνουμε πιο σωστό. 50 μπουκάλια μπύρας ή 50 κουβάδες?

    Όχι, στο παράδειγμά σου, δε θα πρέπει να έχεις την ίδια ταχύτητα. Σε αυτή με το μικρότερο αισθητήρα θα πρέπει να έχεις πιο αργή ταχύτητα διαφράγματος για να δεχθεί η μικρότερη επιφάνεια του αισθητήρα, την ίδια ποσότητα φωτός. Δλδ το διάφραγμα θα πρέπει να ανοίξει κατά φ1,8 για περισσότερο χρόνο. Πόσο χρόνο? Δε ξέρω! 1 - 2 στοπ? Εξαρτάται απ' το μέγεθος του αισθητήρα. Αυτό είπα οτι δε μπορώ να υπολογίσω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/11/2021 στις 20:20.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εννοείς την μισή πληροφορία για το ίδιο κάδρο;
    Όχι. Η πληροφορία εξαρτάται απ' τα πιξελ του αισθητήρα. Εννοεί οτι θα αλλάξει το κάδρο.

    Αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crop-factor-sensor-size.jpg 
Προβολές:	39 
Μέγεθος:	50,8 KB 
ID:	431845
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 06/11/2021 στις 20:24.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εννοείς την μισή πληροφορία για το ίδιο κάδρο;
    Οχι. Εννοώ ότι το κάδρο δεν θα είναι ίδιο, αλλά το μισό.

    Φαντάσου το ως εξής.
    Έχεις ένα προτζεκτορα που προβάλει μια στατική εικόνα σε ένα πανί.
    Η απόσταση του πανιού από τον προτζεκτορα, είναι σταθερή και προσομοιάζει την εστιακή απόσταση του φακού.
    Το μέγεθος του πανιού, είναι το μέγεθος του αισθητήρα.
    Αν έχεις ένα πανί 1 Χ 1 και παίρνει όλη την εικόνα του προτζεκτορα, αν έχεις ένα πανί 0.5 Χ 0.5, θα πάρεις την μισή εικόνα.
    Το κάδρο, είναι το μισό.
    Για να έχεις το ίδιο κάδρο, πρέπει να αλλάξεις την απόσταση του πανιού από τον προτζεκτορα (δηλαδή, να αλλάξεις την εστιακή αποσταση).
    Παρόλα αυτά, το φως που δέχεται το μικρότερο πανί σε σχέση με το μεγάλο, είναι το ίδιο. Το μεγαλύτερο πανί παίρνει περισσότερο φως, μόνο λόγω της μεγαλύτερης επιφανειας του.
    Δεν το κάνει όμως φωτεινότερο.

    Την τελική φωτογραφία θα τη δεις σε ίδια οθόνη.
    Και από τα 2 μεγέθη αισθητήρα, το τελικό αποτέλεσμα θα έχει το ίδιο μέγεθος. Όμως το κάδρο θα είναι μισό στο μικρο αισθητήρα,

    Δεν ξέρω πως να εξηγήσω καλύτερα αυτό που εννοώ, χωρίς να κάνω σχέδια...

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Προσπαθώ να μη το κάνουμε πολύ τεχνικό αλλά δε θα το αποφύγουμε ε? Δε γμται, στο μοτό είμαστε!

    Ενας 50αρης φ1,8 παραμένει 50αρης 1,8 ότι αισθητήρα και να του βάλεις από πίσω. Το τι θα καταγράψει ο αισθητήρας είναι άλλη υπόθεση. Και πράγματι θα καταγράψει αυτο ακριβώς που λες. Αν προσαρμόσουμε ένα 50αρι φακό μιας ff σε μια 4/3 θα πρέπει να πολλαπλασιάσουμε με τον λόγο των διαγωνίων μεγαλύτερου / μικρότερου φορμά (crop factor) για να βρούμε πως θα συμπεριφερθεί ο φακός αυτός. Και πράγμται σε μια 4/3 θα συμπεριφερθεί σαν 100αρης ενώ σε μια apc-c θα συμπεριφερθεί σαν 80αρης. Για να πάρουμε την ίδια εικόνα με μια 50mm full frame θα πρέπει να βάλουμα φακό 25μμ σε μια 4/3 και 35mm σε μια aps-c.

    Ανοίγουμε τώρα το διάφραγμα κατά φ1.8 για να ρίξουμε τα φωτόνια επάνω στα pixel του αισθητήρα για να πάρουμε την εικόνα που θα πάρουμε. Έστω οτι έχουμε δυο αισθητήρες, ενα μικρό από μια κομπακτ και ένα μεγάλο αισθητήρα από μια full frame οι οποίοι έχουν τον ίδια αριθμό πίξελ.
    Ποια πίξελ είναι μεγαλύτερα? Αυτά στον μεγάλο αισθητήρα, σωστά? Ποια πίξελ θα δεχθούν τον μεγαλύερο αριθμό φωτονίων? Όταν βρέχει τι θα μαζέψει περισσότερο νερό? Ένα μπουκάλι μπύρας ή ένας κουβάς? Ή μάλλον για να το κάνουμε πιο σωστό. 50 μπουκάλια μπύρας ή 50 κουβάδες?

    Όχι, στο παράδειγμά σου, δε θα πρέπει να έχεις την ίδια ταχύτητα. Σε αυτή με το μικρότερο αισθητήρα θα πρέπει να έχεις πιο αργή ταχύτητα διαφράγματος για να δεχθεί η μικρότερη επιφάνεια του αισθητήρα, την ίδια ποσότητα φωτός. Δλδ το διάφραγμα θα πρέπει να ανοίξει κατά φ1,8 για περισσότερο χρόνο. Πόσο χρόνο? Δε ξέρω! 1 - 2 στοπ? Εξαρτάται απ' το μέγεθος του αισθητήρα. Αυτό είπα οτι δε μπορώ να υπολογίσω.
    Δεν είναι σωστό αυτό που λες.
    Τότε ενας αισθητήρας με λιγότερα mp, είναι γρηγορότερος από έναν με περισσότερα...

    Mic drop...

    Και εγώ την ίδια λογική είχα. Και όταν το έψαξα εκτενέστερα βρήκα ότι δεν είναι έτσι, γιατί δεν είχα λάβει υπόψιν 1 μεταβλητή.
    Τα iso. Η ευαισθησία του κάθε pixel ορίζεται από τα iso, που είναι σταθερά, άσχετα με το μέγεθος του αισθητήρα.

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Το μεγαλύτερο πανί παίρνει περισσότερο φως, μόνο λόγω της μεγαλύτερης επιφανειας του.
    Δεν το κάνει όμως φωτεινότερο.
    Δε το κάνει φωτεινότερο γιατί ο προτζέκτορας ρίχνει φως σταθερής έντασης επάνω στα δυο πανιά. Τα πανιά δεν δεν απορροφούν φως. Αν το απορροφούσαν, τότε το μεγαλύτερο πανί θα απορροφούσε περισσότερο φως. Η μεγαλύτερη επιφάνεια θα δεχόταν περισσότερα φωτόνια.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τότε ενας αισθητήρας με λιγότερα mp, είναι γρηγορότερος από έναν με περισσότερα...
    Λάθος. Ο αριθμός των mp ορίζει την ανάλυση. Το μέγεθος των mp, την φωτεινότητα και συνεπως την ταχύτητα του κλείστρου.
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    991
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε το κάνει φωτεινότερο γιατί ο προτζέκτορας ρίχνει φως σταθερής έντασης επάνω στα δυο πανιά. Τα πανιά δεν δεν απορροφούν φως. Αν το απορροφούσαν, τότε το μεγαλύτερο πανί θα απορροφούσε περισσότερο φως. Η μεγαλύτερη επιφάνεια θα δεχόταν περισσότερα φωτόνια.


    Ναι, αλλά δεν έχει σημασία, γιατί ανά mm² τα φωτόνια θα ήταν τα ίδια.

    Συνολικά, το μεγάλο πανί θα παίρνει περισσότερο φως, αλλά στο ίδιο κάδρο, παίρνουν το ίδιο φως.
    Δεν αλλάζει η ταχύτητα. Την ίδια εικόνα παίρνουν και οι 2 αισθητήρες, απλά ο ένας παίρνει μικρότερο κομμάτι.

  15. #60
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι σωστό αυτό που λες.
    Τότε ενας αισθητήρας με λιγότερα mp, είναι γρηγορότερος από έναν με περισσότερα...

    Mic drop...

    Και εγώ την ίδια λογική είχα. Και όταν το έψαξα εκτενέστερα βρήκα ότι δεν είναι έτσι, γιατί δεν είχα λάβει υπόψιν 1 μεταβλητή.
    Τα iso. Η ευαισθησία του κάθε pixel ορίζεται από τα iso, που είναι σταθερά, άσχετα με το μέγεθος του αισθητήρα.
    https://www.dpreview.com/articles/27...-sensor-better

    Αν κατάλαβα καλά, όσο πιο μεγάλος είναι ο αισθητήρας, τόσο πιο καλά αποδίδει σε υψηλά ISO. Δηλαδή στην πράξη γίνεται αξιοποιήσιμος σε χαμηλότερο φωτισμό. Ενώ ο μικρότερος αισθητήρας, ναι μεν μπορεί να έχει αντίστοιχα μεγάλα ISO, ώστε να βγάζει φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό, αλλά τις βγάζει με χαμηλότερη ποιότητα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά μηχανής
    από Razastarr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2018, 11:07
  2. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF