Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 104

Θέμα: Γνώμες για αγορά φωτογραφικής μηχανής

  1. #1
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247

    Γνώμες για αγορά φωτογραφικής μηχανής

    Από 9 χρονών που ήμουν είχα πάντα μια δική μου φωτογραφική μηχανή. Μέχρι πριν 10 χρόνια που τα έφτυσε μια Olympus που είχα δεν αξιώθηκα να πάρω άλλη. Ίσως γιατί όπως πολλοί βολευόμαστε με την κάμερα του κινητού μας μιας και αυτά βελτιωθήκαν στον τομέα αυτό αλλά είχαν και την ευκολία να το έχεις πάντα μαζί σου. Πάντα όμως ήθελα να έχω μια φωτογραφική μηχανή την οποία θα χρησιμοποιώ σε ταξίδια μου αλλά και σε κάποια σπέσιαλ events. Έτσι μετά από πολλές αναβολές αποφάσισα ότι έφτασε η ώρα να αγοράσω μία. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις απλά θα ήθελα να έχει κάποιες δυνατότητες για μάνιουαλ ρυθμίσεις χωρίς να πάω σε μια DSLR (λόγω κόστους). Έτσι έχω καταλήξει στις εξής δύο:

    Panasonic Lumix DC-FZ82

    Sony DSC-HX350

    Οι λόγοι που κατέληξα σε αυτές τις επιλογές είναι:

    1) Πολύ καλό οπτικό ζουμ
    2) Το σκόπευτρο που έχουν και θυμίζουν πιο old-fashioned φωτογραφικές μηχανές (π.χ. την Zenith που είχα την δεκαετία του 80)
    3) Το μέγεθος και το στυλ μια DSLR

    Ποια όμως να διαλέξω; Έχει κάποιος καμιά εμπειρία με τις παραπάνω; Ποια πιστεύετε ότι είναι πιο value for money;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Μήπως να ρωτήσεις σε κάποιο εξειδικευμένο site τύπου φωτογράφος.γρ για να πάρεις εμπεριστατωμένες απαντήσεις; Αν μπω εγώ στο φωτογράφος.γρ να ρωτήσω ποιο παπί είναι value for money, μάλλον θα με πάρουν στο ψιλό....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μήπως να ρωτήσεις σε κάποιο εξειδικευμένο site τύπου φωτογράφος.γρ για να πάρεις εμπεριστατωμένες απαντήσεις; Αν μπω εγώ στο φωτογράφος.γρ να ρωτήσω ποιο παπί είναι value for money, μάλλον θα με πάρουν στο ψιλό....
    Έχεις δίκιο. Απλά είπα να κάνω την ερώτηση και εδώ γιατί πολλοι εδώ μέσα κάνουν εκδρομές και αν κρίνω από τις φωτογραφίες που αναρτούν το έχουν το θέμα.

  4. #4
    www.dpreview.com , θα σε βοηθήσει με πληροφορίες και sample images.

    Mirrorless θα πρότεινα, ένα παλιότερο μοντέλο που ήταν τρομερό vfm όταν έψαχνα ήταν η Canon EOS M100. Αν τη βρεις online σε καλή τιμή, είναι απίστευτη αγορά.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Ωραίες είναι και οι δύο, η Lumix ίσως έχει λίγο καλύτερο φακό, η sony ίσως λίγο καλύτερο αιθητήρα..
    Στην ουσία και οι δύο καλύπτουν πολλά παραπάνω από όσα ζητας.

    Δες συγκριτικό με το ίδιο δείγμα στους φακούς τους και αποφάσισε ανάλογα με το πως θες το γράψιμό σου.

    https://www.dpreview.com/products/compare/lenses

    Yπόψιν πως στο dpgr θα βρεις σοβαρούς (και όχι) και πολλές αγγελίες προσεγμένων μηχανών.

    Εμένα μου αρέσει η Fujifilm X PRO1 που βρίσκεις σε καλές τιμές το σώμα καινούριο
    αν ξέρεις με τι φακο θες να έχεις μια, είναι γερή λύση και ίσως λίγο "αντικλεπτική" μπροστά σε μια SONY
    αλλά μην σε εφησυχάζει αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 04/11/2021 στις 18:51.

  6. #6
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Εγκυκλοπαιδικη ερώτηση,
    Παιζουν ακόμα μηχανές με φιλμ, για είναι όλες ψηφιακές?
    Και αν ναι, αξίζει τον κόπο, για όχι?

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Υπάρχουν, το θέμα είναι τι θες να κάνεις. Αν το κοιτάς σαν κόστος κερδίζουν οι digital, απλά πολλοί δεν παίρνουν backup σε φωτογραφικό
    χαρτί και οι φωτογραφίες έτσι όπως τις ξέραμε δεν κυκλοφορούν στο σπίτι σαν αξεσουάρ του.

    Φιλμ πλέον θα πρέπει να έχεις κάποια ιδιαίτερη εφαρμογή γι' αυτό, να κάνεις τέχνη με αυτό ή να θες το μεγαλύτερο δυνατό
    της αντοχής στο χρόνο των φωτογραφιών σου. Σαν αυτόνομο μέσο διασώζεται πολύ ευκολότερα από αρχεία στην καθημερινότητα.

    υγ: η απλά να σου αρέσει πχ να τραβάς μεσαίο φορμά ή με τηλεμετρικές κ.λπ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 04/11/2021 στις 19:41.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Μία βασική DSLR δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με αυτές που έβαλες στα links.

    Στο ebay υπάρχουν πολλές DSLR σε άριστη κατάσταση που μπορείς να αγοράσεις με δημοπρασία. Είναι λίγο παιδεμα αλλά θα σου γλιτώσει πολλά χρήματα.

    Επίσης, εφόσον προορίζεται για καθαρά ερασιτεχνική και περιστασιακή χρήση, μπορείς να επιλέξεις κάποιο παλαιότερο μοντέλο.

    Εγώ αγόρασα την δικιά μου, Nikon D3300, από δημοπρασία στα 220€ και είχε μόνο 1.200 κλικ.

  9. #9
    Επίσης στο Insomnia μπορεί να βρει κανείς πολλές αγγελίες για μεταχειρισμένες φωτογραφικές μηχανές σε καλές τιμές.
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Ψιλοάσχετο: έχω μια yachica του 1978 σε άριστη κατάσταση, με την γνήσια θήκη της. Όποιος ενδιαφέρεται...π.μ.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Υπάρχει μια LC1 στο γερμανικό ebay που λήγει σήμερα. Ο πωλητής δείχνει πολύ πειστικά άσχετος.
    Δεν την κτυπά-βλέπει κανείς, αν κλείσει κάτω από 300ε είναι καλή ευκαιρία. Τόσο παρακαλάς να βρεις τον φακό της μτχ.

    Τα Mp της ακούγονται λίγα πλέον αλλά το μέγεθος του αισθητήρα καλύπτει οποιαδήποτε χρήση σε περιοδικό
    και εκτύπωση με προβολή κοντά στο 30x40.

    Είναι για κάποιον που του αρέσουν βαριές - γερές μηχανές με μοντούρα four thirds
    και καθολικά αίσθηση Leica σε όλα.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Από 9 χρονών που ήμουν είχα πάντα μια δική μου φωτογραφική μηχανή. Μέχρι πριν 10 χρόνια που τα έφτυσε μια Olympus που είχα δεν αξιώθηκα να πάρω άλλη. Ίσως γιατί όπως πολλοί βολευόμαστε με την κάμερα του κινητού μας μιας και αυτά βελτιωθήκαν στον τομέα αυτό αλλά είχαν και την ευκολία να το έχεις πάντα μαζί σου. Πάντα όμως ήθελα να έχω μια φωτογραφική μηχανή την οποία θα χρησιμοποιώ σε ταξίδια μου αλλά και σε κάποια σπέσιαλ events. Έτσι μετά από πολλές αναβολές αποφάσισα ότι έφτασε η ώρα να αγοράσω μία. Δεν έχω πολλές απαιτήσεις απλά θα ήθελα να έχει κάποιες δυνατότητες για μάνιουαλ ρυθμίσεις χωρίς να πάω σε μια DSLR (λόγω κόστους). Έτσι έχω καταλήξει στις εξής δύο:

    Panasonic Lumix DC-FZ82

    Sony DSC-HX350

    Οι λόγοι που κατέληξα σε αυτές τις επιλογές είναι:

    1) Πολύ καλό οπτικό ζουμ
    2) Το σκόπευτρο που έχουν και θυμίζουν πιο old-fashioned φωτογραφικές μηχανές (π.χ. την Zenith που είχα την δεκαετία του 80)
    3) Το μέγεθος και το στυλ μια DSLR

    Ποια όμως να διαλέξω; Έχει κάποιος καμιά εμπειρία με τις παραπάνω; Ποια πιστεύετε ότι είναι πιο value for money;
    Aυτες είναι compact μηχανές που μόνο compact δεν ειναι. Ωραίο το χορταστικό χούφτωμα της μηχανής αλλά το μέγεθος παίζει ρόλο στο ποσό εύκολα θα μεταφέρεται και πόσο συχνά θα θες να την κουβαλάς.
    Αν ήταν να κουβαλάω κάτι τέτοιο σίγουρα θα κοιτούσα για dslr
    Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε mirrorless. Ειδικά αυτές που έχουν φορμα 4/3 είναι αρκετά compact με πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα απ αυτές που κοιτάς. Πχ η Lumix DC-GX800 ή 880.
    Καλα κάνεις και κοιτάς το ζουμ αλλά να κοιτάς και πόσο ευρυγωνιος είναι ο φακός. Και να το κοιτάς παντα σε σχέση και με τον αισθητήρα. Μια mirrorless 4/3 έχει τον μισό σε μέγεθος αισθητήρα από μια dslr. Αν έχει φακό 12-32 ο αντίστοιχος στην dslr είναι 24-44. Μια mirrorless με φακό 24-44 έχει πολύ μεγαλύτερο ζουμ απ την dslr με τον ίδιο φακό αλλά, χάνει στο άλλο άκρο. Αντίστοιχα θα κρίνεις και τον φακό σε μια compact ανάλογα με τον αισθητήρα που έχει.
    12-32 ή14-40 σε mirrorless 4/3 είναι μια χαρά επιλογές για γενική φωτογράφιση.
    Επιτα αξίζει να κοιτάξεις πόσο φωτεινός είναι ο φακός. Και αυτό θα το δεις ανάλογα με τον αισθητήρα. Οσο πιο φωτεινός τόσο πιο γρήγορο κλείστρο θα μπορείς να επιλέγεις. Ή τόσο πιο μικρό iso. Επίσης όσο μεγαλύτερος αισθητήρας τόσο λιγότερο θόρυβο στη φωτογραφία σου σε υψηλά is, οπότε πάλι πιο γρήγορο κλείστρο σε νυχτερινές συνθήκες.

    Μη κοιτάς μόνο το ζουμ και τα mp. Να κοιτάς τη συνολική εικόνα. Πολλά mp με μικρό αισθητήρα, δε θα κάνουν καμία διαφορα.

    Σε μια mirrorless μπορείς να αλλάξεις φακους και με ανταπτορα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι φακό θέλεις. Μπορείς να βρεις καταπληκτικό φακους μεταχειρισμένους.

    Αν θέλεις viewfinder και δεν έχει, στις περισσότερες, μπορείς να βαλεις (ηλεκτρονικό, όχι με καθρεφτες). Μπορείς να πάρεις και mirrorless με μεγαλύτερο αισθητήρα από 4/3 αλλά ανεβαίνεις σε μέγεθος.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Aυτες είναι compact μηχανές που μόνο compact δεν ειναι. Ωραίο το χορταστικό χούφτωμα της μηχανής αλλά το μέγεθος παίζει ρόλο στο ποσό εύκολα θα μεταφέρεται και πόσο συχνά θα θες να την κουβαλάς.
    Αν ήταν να κουβαλάω κάτι τέτοιο σίγουρα θα κοιτούσα για dslr
    Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε mirrorless. Ειδικά αυτές που έχουν φορμα 4/3 είναι αρκετά compact με πολύ μεγαλύτερο αισθητήρα απ αυτές που κοιτάς. Πχ η Lumix DC-GX800 ή 880.
    Καλα κάνεις και κοιτάς το ζουμ αλλά να κοιτάς και πόσο ευρυγωνιος είναι ο φακός. Και να το κοιτάς παντα σε σχέση και με τον αισθητήρα. Μια mirrorless 4/3 έχει τον μισό σε μέγεθος αισθητήρα από μια dslr. Αν έχει φακό 12-32 ο αντίστοιχος στην dslr είναι 24-44. Μια mirrorless με φακό 24-44 έχει πολύ μεγαλύτερο ζουμ απ την dslr με τον ίδιο φακό αλλά, χάνει στο άλλο άκρο. Αντίστοιχα θα κρίνεις και τον φακό σε μια compact ανάλογα με τον αισθητήρα που έχει.
    12-32 ή14-40 σε mirrorless 4/3 είναι μια χαρά επιλογές για γενική φωτογράφιση.
    Επιτα αξίζει να κοιτάξεις πόσο φωτεινός είναι ο φακός. Και αυτό θα το δεις ανάλογα με τον αισθητήρα. Οσο πιο φωτεινός τόσο πιο γρήγορο κλείστρο θα μπορείς να επιλέγεις. Ή τόσο πιο μικρό iso. Επίσης όσο μεγαλύτερος αισθητήρας τόσο λιγότερο θόρυβο στη φωτογραφία σου σε υψηλά is, οπότε πάλι πιο γρήγορο κλείστρο σε νυχτερινές συνθήκες.

    Μη κοιτάς μόνο το ζουμ και τα mp. Να κοιτάς τη συνολική εικόνα. Πολλά mp με μικρό αισθητήρα, δε θα κάνουν καμία διαφορα.

    Σε μια mirrorless μπορείς να αλλάξεις φακους και με ανταπτορα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι φακό θέλεις. Μπορείς να βρεις καταπληκτικό φακους μεταχειρισμένους.

    Αν θέλεις viewfinder και δεν έχει, στις περισσότερες, μπορείς να βαλεις (ηλεκτρονικό, όχι με καθρεφτες). Μπορείς να πάρεις και mirrorless με μεγαλύτερο αισθητήρα από 4/3 αλλά ανεβαίνεις σε μέγεθος.
    daz, το "μεγαλύτερος αισθητήρας = μικρότερος θόρυβος" δεν είναι σωστό.

    Η ποσότητα του θορύβου δεν έχει να κάνει με το μέγεθός του, αλλα με την ποιότητά του.

    Κατα τα άλλα καλά τα λές, αν και εγώ είμαι fan των dslr εναντι των mirrorless.

    Θα προσπαθήσω να βοηθήσω και εγώ λίγο.
    Μία φωτογραφική micro 3/4, έχει crop factor 2.
    Αυτό θα πεί, οτι σε σχέση με μία full frame, τα mm του φακού στην 3/4, βγάζουν εικόνα όσο ένας φακός 2πλάσιων mm μίας full frame.

    Δεν ξέρω τι φακοί υπάρχουν στα 3/4, αλλα ένας φακός γενικής χρήσης σε full frame, είναι ο 24-70. άρα στην 3/4 πρέπει να είναι ο 12-35 ή ότι κοντινότερο υπάρχει.

    Γενικά, εγώ προτείνω dslr ή mirrorless με αισθητήρα aps-c (1,6 crop factor), μίας και είναι το πιο οικονομικό, πιο διαδεδομένο φορμά, και βρίσκεις μεταχειρισμένους φακούς εύκολα.
    Ακόμα, όσες μηχανές ξέρω σε αυτό το φορμά, παίρνουν στο ίδιο κούμπωμα και τους φακούς των full frame, οπότε έχεις ακόμα περισσότερες επιλογές.
    Στις dslr έχεις περισσότερες επιλογές σε μεταχειρισμένους φακούς σε σχέση με τις mirrorless, μίας και η τεχνολογία των mirrorless είναι πολύ νεότερη.

    Η Nikon d3300 ή d3400 όπως και η Cannon 2000d, 200d, 250d κλπ, είναι πολύ αξιόλογες επιλογές και με το 15-55mm f/3.5 - 5.6 φακό που έχουν, είναι μία χαρά για γενική χρήση.
    Όπως μπορείς να δείς, το κόστος για μία τέτοια dslr, δεν είναι απαγορευτικό ακόμα και σε καινούρια. Καλύτερα βέβαια για εμένα, να βρείς μία μεταχειρισμένη σε αυτά τα χρήματα, που θα είναι καλύτερο μοντέλο.

    Τα mp όπως είπε και ο daz, δεν είναι κάτι που πρέπει να κοιτάς. Ακόμα και τα 12mp που έχουν κάποιες παλιές μηχανές, είναι υπεραρκετά για ερασιτεχνική γενική χρήση.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    daz, το "μεγαλύτερος αισθητήρας = μικρότερος θόρυβος" δεν είναι σωστό.

    Η ποσότητα του θορύβου δεν έχει να κάνει με το μέγεθός του, αλλα με την ποιότητά του.
    Με την ποιότητα έχει να κάνει σίγουρα. Για το μέγεθος πάλι, νομίζω πως παίζει και αυτό το ρόλο του αλλά δε θα επιμείνω.

    Κατά τ' άλλα δε διαφωνώ κάπου. Οι 4/3 είναι ότι μικρότερο υπάρχει και η εικόνα που μπορείς να πάρεις είναι εξαιρετική. Η μηχανές χωρούν άνετα μέσα στην τσέπη ενός μπουφάν ενώ από επιλογές σε φακούς είναι πραγματικά πληρέστατη η κατηγορία, με τιμές και ποιότητα για κάθε βαλάντιο. Πέρα απ' αυτούς όμως, με τον κατάλληλο αντάπτορα μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοσδήποτε φακός, ακόμα και από full frame μηχανές. (Με το ανάλογο κόστος σε βάρος όγκο).

    Πάντως αν το βάρος, ο όγκος και η τιμή, δεν είναι πρόβλημα, όλα τα παραπάνω δεν έχουν και πολύ νόημα. 4/3, aps-c, full frame, mirrorless ή μη, ένα οποιοδήποτε εισαγωγικό μοντέλο, είναι μια χαρά για τον ερασιτέχνη και σε γενικές γραμμές η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με μια compact. Χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν και εξαιρετικά μοντέλα compact μηχανών.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    @Volpad
    Δώσε λίγο τα φώτα σου: την διαφορά της "κάλυψης σκοπεύτρου" περιγράφεις σαν crop factor ή στο κάδρο που ορίζει ο φακός σε σχέση
    με αυτό που μπορεί να γράψει ο αισθητήρας άσχετα με το τι βλέπουμε;

    Έχω συνηθίσει σε μεγάλες απώλειες και μέσω καθρέπτη αλλά και μέσα από εξωτερικά προσοφθάλμια, προσθήκες σε τηλεμετρία κ.λπ.
    Γιατί θεωρούμε ότι έχει κάποια αξία σε ψυχαγωγική χρήση;

    @daz
    για όσους έχουν μικρότερα χέρια ή τελοσπάντων είναι φυσιολογικοί και δεν τους ενοχλεί να είναι μικρή η μηχανή
    υπάρχουν τόσο τέλειες compact που ειλικρινά θα ήθελα μία σε κάθε τσέπη με διαφορετικό setup..
    Όχι μόνο micro four thirds και άλλες μικρότερες.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 05/11/2021 στις 16:02.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά μηχανής
    από Razastarr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2018, 11:07
  2. Γνώμες για αγορά καινούργιας μηχανής
    από jiovani7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2016, 21:45
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24
  5. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF