Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Πρωτη μηχανη 125cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2021
    Μηνύματα
    2

    Πρωτη μηχανη 125cc

    Ενα ποστ που ειμαι σιγουρος οτι γινεται συχνα σε ενα φορουμ σαν αυτο,ετσι και γω με την σειρα μου θα ηθελα να ακουσω διαφορες αποψεις οι οποιες θα με βοηθησουν στην καταλληλη επιλογη πρωτης μηχανης.

    Αρχικα αυτην την στιγμη ειμαι 17 χρονων κ σε εναν μηνα γινομαι 18,ειμαι ηδη στην αναμονη για να δωσω τα σηματα (περιπου 2.5 μηνες) για το διπλωμα Α1 και απο το καλοκαιρι περιπου ειμαι καθε μερα στο car.gr σπαζοντας το κεφαλι μου στο ποια μηχανη να επιλεξω ως πρωτη . Μαζευω αυτην την στιγμη τα χρηματα ωστε οταν περιπου βγει το διπλωμα να αγορασω και την πρωτη μου μηχανη. Το μπατζετ μου υπολογιζω να ειναι περιπου στα 1000-1500 ευρω . 

    Ιδανικα εγω θα ηθελα να μην παω σε παπι η σε σκουτερ αλλα σε μια κανονικη μηχανη με συμπλεκτη. Συγκεκριμενα κοιταω εδω και καιρο καποια Husqvarna WRE125 στα οποια βεβαια με αγχωνει αρκετα το γεγονός οτι ειναι διχρονα και εχω ακουσει οτι ειναι λιγο αποτομα και οτι εχουν καποιες δυσκολιες και ειδικα σε εναν οδηγο με μηδενικη εμπειρια οπως εγω. Επισης οχι μονο στο husqvarna αλλα σε ολες τις μηχανες που κοιταω (ειδικα αυτες που ειναι εικοσαετιας) με αγχωνει το γεγονός οτι ισως εχουν καποιο προβλημα ειτε μηχανικα ειτε οτιδηποτε αλλο,το οποιο εγω ως ασχετος δεν θα αντιληφτω, με αποτελεσμα να παει σκαρτο το μηχανακι. Ταυτοχρονα ανησυχώ και για τα ανταλλακτικα τα οποια δεν γνωριζω κατα ποσο θα υπαρχουν σε μηχανες οπως το husqvarna σε σχεση ας πουμε με ενα παπακι yamaha honda η daytona που βρισκεις πανευκολα ανταλλακτικα . Τωρα εγω σαν αρχαριος οδηγος μπορει να παρω το husqvarna και στην πρωτη μου βολτα να μου πεσει απτα χερια και να σπασουν δυο πλαστικα, θα μπορεσω να βρω ανταλλακτικα η παει το μηχανακι;

    Γενικοτερα αυτες ειναι καποιες ανησυχίες που με απασχολούν εδω και καιρο και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για αυτες . Πιστευετε ειναι καλυτερα ως πρωτο μηχανακι να παρω ενα παπακι που ισως να μην μου αρεσει καθολου αλλα ισως μου μαθει πολλα και ειναι ας πουμε ¨σχολειο¨ και σε 2 χρονια οταν γινω με το καλο 20 να παω σε ενα μοταρντ τυπου XT με αφθονα ανταλλακτικα και φουλ καυλα , η να παω τωρα για το μηχανακι το οποιο με καυλωνει αλλα μου δημιουργει ολες τις παραπανω ανησυχιες . Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας !!!



    παραθετω καποια απτα μηχανακια που κοιταω αυτον τον καιρο για να μου πειτε τις αποψεις σας.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...qvarna-wre-125

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...tona-remix-125

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...qvarna-wre-125

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...yamaha-xt-125r

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...honda-xr-125-l

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Καλωσήρθες στο φόρουμ,σε γενικές γραμμές σωστά σκέπτεσαι και κινήσαι,απλά στο ποσό που χρειάζεται πρέπει να προσθέσεις και αυτό του εξοπλισμού(κράνος,μπουφάν,γάντια,μποτάκια)
    Από αυτά που κοιτάζεις θα πρότεινα το ΧR,λίγα χιλ,περασμένο ΚΤΕΟ ,καινούργια λάστιχα.
    Οτι και να δεις,πήγαινε μα κάποιον που γνωρίζει.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    και το daytona δείχνει ωραίο, ξέρουμε ποιανού κλώνος είναι;

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2021
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας !

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Για μενα να προσπαθησεις να παρεις μοτοσυκλετα125(και οχι παπι) για να μαθεις 5 πραγματα...απο την αλλη να κοιταξεις να εχεις αξιοπιστια να κανεις τις βολτες σου και να μπορεις να το πουλησεις ευκολα σε 2 χρονια.

    Τα τετραχρονα 125 ειναι ψοφια αλλα θεωρητικα λιγοτερο ξεσκισμενα και απευθυνονται σε περισσοτερους αγοραστες.
    Κι εγω μαλλον θα επαιρνα το xr125 που βλεπω το εχει μαμα/εκδρομικο,πιστευω θα το πουλαγα ευκολα μετα.Και δευτερη επιλογη το XT125.Θα βαρεθεις πολυ γρηγορα με το γκαζι που εχουν αλλα αν κανεις υπομονη μετα σε περιμενουν απειρα μοντελα μεγαλυτερου κυβισμου να χαρεις επιταχυνση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Αν μιλάμε για καθημερινή χρήση μακρυά από δίχρονα. Πολλή βενζίνη και λαδίλα.

    Ενα τετράχρονο αν και πιο αργό ειναι πιο καθαρό, πιο οικονομικό στην καθημερινή χρήση και μπορεί να σε πάει μια μικρή εκδρομουλα πιο μακρυά.

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή 125cc
    από WOLFY στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2016, 17:38
  2. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 09:29
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 13:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 01:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF