Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Δίπλωμα μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2021
    Μηνύματα
    7

    Δίπλωμα μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους !
    Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με την απόκτηση διπλώματος κατηγορίας Α . Είμαι 24 χρόνων και τελευταία σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω δίπλωμα για μηχανή καθώς πλέον η κατάσταση με την κίνηση στην Αθήνα και το αμάξι έχει γίνει απελπιστική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία απόλυτος εμπειρία από το θέμα μηχανή. Είναι δυνατόν για κάποιον που δεν ξερει να βγάλει κατευθείαν κατηγορία Α ;
    Το σκεπτικό μου σχετικά με την μεγάλη κατηγορία είναι η εξής να μπορώ να πάρω μια μηχανή που εκτός από την πόλη να μπορώ να πάω και μια εκδρομούλα παρά έξω. Και αφετέρου να μην κάνω δίπλα έξοδα και κόπο αν θέλω στο μέλλον να αλλάξω κατηγορία.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Φυσικά και θα βγάλεις το Α αφού μπορείς. Δεν έχει κανένα νόημα να βγάλεις μικρότερο. Βασικά και να πας στη σχολή και να τους πεις πως θες μικρότερο λογικά θα σε αποτρέψουν κι αυτοί απ το να κάνεις τέτοιο λάθος. Κι εγώ παντελώς άσχετος με το σπορ, έβγαλα κατευθείαν το Α χωρίς καμία δυσκολία.

    Καλή αρχή και να αγοράσεις εξοπλισμό.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billcrack Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους !
    Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με την απόκτηση διπλώματος κατηγορίας Α . Είμαι 24 χρόνων και τελευταία σκέφτομαι σοβαρά να βγάλω δίπλωμα για μηχανή καθώς πλέον η κατάσταση με την κίνηση στην Αθήνα και το αμάξι έχει γίνει απελπιστική. Το θέμα είναι ότι δεν έχω καμία απόλυτος εμπειρία από το θέμα μηχανή. Είναι δυνατόν για κάποιον που δεν ξερει να βγάλει κατευθείαν κατηγορία Α ;
    Το σκεπτικό μου σχετικά με την μεγάλη κατηγορία είναι η εξής να μπορώ να πάρω μια μηχανή που εκτός από την πόλη να μπορώ να πάω και μια εκδρομούλα παρά έξω. Και αφετέρου να μην κάνω δίπλα έξοδα και κόπο αν θέλω στο μέλλον να αλλάξω κατηγορία.
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Θεωρώ σωστή την κίνηση να πας κατευθείαν για δίπλωμα Α κατηγορίας, αφού πληροίς το κριτήριο ηλικίας. Θα γλιτώσεις χρόνο και χρήματα από την αναβάθμιση του διπλώματος και μάλιστα όσο ανεβαίνει η ηλικία μειώνεται και ο διαθέσιμος χρόνος για τέτοιες αλλαγές, λόγω υποχρεώσεων. Όμως, κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειαστείς επιπλέον μαθήματα οδήγησης από τα υποχρεωτικά, ώστε να αποκτήσεις τις απαιτούμενες δεξιότητες, ξεκινώντας από μηδενική εμπειρία.

    Αντιθέτως, ως προς την αγορά πρώτης μοτοσυκλέτας και με δεδομένο ότι σε ενδιαφέρει η χρήση στην πόλη, θα πρότεινα κάτι κοντά στα 300 κυβικά και ιδανικά scooter. Με αυτό θα μπορείς να κάνεις και μικρές εκδρομές. Για πρώτη μοτοσυκλέτα και για κύρια χρήση σε πόλη δεν συνιστώ μοτοσυκλέτα με περισσότερα από 500cc, με εξαίρεση το NC750.

    Υπολόγισε αρκετές εκατοντάδες ευρώ για την αγορά προστατευτικού εξοπλισμού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και θα βγάλεις το Α αφού μπορείς. Δεν έχει κανένα νόημα να βγάλεις μικρότερο. Βασικά και να πας στη σχολή και να τους πεις πως θες μικρότερο λογικά θα σε αποτρέψουν κι αυτοί απ το να κάνεις τέτοιο λάθος. Κι εγώ παντελώς άσχετος με το σπορ, έβγαλα κατευθείαν το Α χωρίς καμία δυσκολία.
    Κι όμως, σε μία από τις καλύτερες σχολές (από σύσταση φίλων) που είχα πάρει προσφορά πριν πάρω το δίπλωμα, μου είχαν πει ότι αποτρέπουν τους υποψήφιους οδηγούς από την απόκτηση διπλώματος κατηγορίας Α απευθείας, για λόγους ασφαλείας. Το έκαναν βέβαια με τρόπο μεθοδευμένο, δηλαδή τους έβαζαν κατευθείαν σε μοτοσυκλέτα 600cc για να δουν ότι δεν μπορούν να την ελέγξουν, κάτι το οποίο είναι αυτονόητο για κάποιον που πρωτοκαβαλάει μοτοσυκλέτα. Ήταν δηλαδή σκόπιμη η αποτροπή, με τρόπο που εννοείται ότι θα αποθαρρυνθεί ο άλλος.

    Κι εγώ κατευθείαν Α δίπλωμα πήρα, μην έχοντας οδηγήσει ούτε παπί πριν. Ξεκίνησα τα μαθήματα με παπί, κατόπιν με 400cc και στα τελευταία μαθήματα καβάλησα 600cc. Έκανα όμως περισσότερα μαθήματα από τα υποχρεωτικά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2021
    Μηνύματα
    7
    Καταρχήν σας ευχαριστώ για το χρόνο σας , καταλαβαίνω το σκεπτικό ότι δεν μπορώ να ελέγξω μια μηχανή 600cc ούτε έχω σκοπό μόλις πάρω το δίπλωμα να πάρω μια 1000αρα να κάνω βόλτες , θα ήθελα αφού πάρω το δίπλωμα να πάρω μια μηχανή σαν αυτές που αναφέρθηκαν παραπάνω. Τώρα από εβδομάδα θα πάω σε κάποιες σχολές να δω τι θα μου πουν από τιμές και διαδικασία. Στην εξέταση του διπλώματος για μηχανή εκτός από τις δοκιμασίες από την στιγμή που εχω δίπλωμα αυτοκινήτου δίνω και πορεία ; Τέλος για να ρίξω μια μάτια για τα μαθήματα στη σχολή τι πρέπει να αγοράσω για αρχή ; Εννοείτε ότι όταν με το καλό το πάρω και αγοράσω μηχανή θα αγοραστεί όλος ο εξοπλισμός.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κι όμως, σε μία από τις καλύτερες σχολές (από σύσταση φίλων) που είχα πάρει προσφορά πριν πάρω το δίπλωμα, μου είχαν πει ότι αποτρέπουν τους υποψήφιους οδηγούς από την απόκτηση διπλώματος κατηγορίας Α απευθείας, για λόγους ασφαλείας. Το έκαναν βέβαια με τρόπο μεθοδευμένο, δηλαδή τους έβαζαν κατευθείαν σε μοτοσυκλέτα 600cc για να δουν ότι δεν μπορούν να την ελέγξουν, κάτι το οποίο είναι αυτονόητο για κάποιον που πρωτοκαβαλάει μοτοσυκλέτα. Ήταν δηλαδή σκόπιμη η αποτροπή, με τρόπο που εννοείται ότι θα αποθαρρυνθεί ο άλλος.
    Για λόγους ασφαλείας ε; Το ότι θα τσεπώσουν αργά ή γρήγορα και άλλα τόσα λεφτά για το Α δεν πιστεύω να παίζει κανένα ρόλο.

    Στην περίπτωσή μου ο εκπαιδευτής ήταν και προσωπικός γνωστός και δεν το συζητούσε καν για πιο μικρό. Και φυσικά είχε δίκιο.


    @billcrack

    Θα κάνεις κανονικά όλη την εξέταση. Μόνο στα σήματα γλυτώνεις κάτι ως κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου.
    Για τον εξοπλισμό, αφού έτσι κι αλλιώς θα πάρεις μηχανή μετά θα πρότεινα κράνος, γάντια, τζάκετ. Μποτάκια θα ήταν κι αυτό καλό.

    Edit: Σε σχέση με ό,τι γράφει ο Τάκης πιο κάτω. Εξοπλισμό όντως σου δίνει και η σχολή, αλλά ειδικά εν μέσω πανδημίας το βρίσκω κακή ιδέα να μοιράζεσαι το κράνος σου πχ με άλλους πόσους.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 06/11/2021 στις 12:54.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Γύρω στα 500-600 ευρώ είναι το πλήρες κόστος ενός διπλώματος μαζί με σήματα, γύρω στα 250-300 χωρίς. Δεν χρειάζεται κάποιου είδους εξοπλισμός για τα μαθήματα, σ'τα δίνει όλα η σχολή, κράνος, γάντια, μπουφάν, παντελόνι, ακόμα και μπότες. Στην εξέταση πρέπει να είσαι 100% προβλεπέ με τα πάντα, αλλά στα μαθήματα πας και με τζιν και αθλητικό. Εφόσον πας για δίπλωμα και έχεις βάλει και πλάνο για μηχανή, εγώ θα έπαιρνα δικό μου εξοπλισμό, τουλάχιστον κράνος, μπουφάν, γάντια.

    Στην μηχανή τώρα, για μένα για εντελώς νέο οδηγό δύο τινά παίζουν. Είτε παίρνεις 125 που είναι ό,τι πιο φιλικό προς νέους αναβάτες και ο ορισμός της οικονομικής μετακίνησης, είτε παίρνεις 250-300(ή κάποιο honda 500 απ'τα καινούργια, στο ίδιο επίπεδο είναι γενικά ό,τι οδηγείται με Α2 από 30 μέχρι 48 άλογα περίπου) που προφανώς είναι λίγο πιο δυνατό, αλλά όχι τόσο δυνατό έτσι ώστε να φοβηθείς, έχει λίγο πιο αυξημένη κατανάλωση, αλλά κερδίζεις και ότι θα το βαρεθείς πολύ πιο μετά και ότι πας και λίγο πιο έξω μια βολτίτσα πολύ άνετα. Δες μερικά βιντεάκια με 125 και με 250/300/400/500 να δεις περίπου τι παίζει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    125 πολυ μικρό ακόμα και για άπειρο. Ειναι οκ για την πόλη αλλά όχι για έξω εκτός αν είσαι πρόθυμος να συμβιβαστείς. Επιπλέον δεν έχει νόημα να βγαλεις διπλωμα Α και να παρεις 125, πλέον τα καβαλάς και με το δίπλωμα αυτοκινήτου.

    Από εκεί και πέρα με οτιδηποτε στα 50 άλογα περίπου τα κάνεις όλα και πας παντου.

    Για καποιον μη εξοικειωμένο ίσως έδινα βάση αρχικά στον όγκο/βάρος της μοτοσυκλέτας.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    125 πολυ μικρό ακόμα και για άπειρο. Ειναι οκ για την πόλη αλλά όχι για έξω εκτός αν είσαι πρόθυμος να συμβιβαστείς. Επιπλέον δεν έχει νόημα να βγαλεις διπλωμα Α και να παρεις 125, πλέον τα καβαλάς και με το δίπλωμα αυτοκινήτου.

    Από εκεί και πέρα με οτιδηποτε στα 50 άλογα περίπου τα κάνεις όλα και πας παντου.

    Για καποιον μη εξοικειωμένο ίσως έδινα βάση αρχικά στον όγκο/βάρος της μοτοσυκλέτας.
    Δεν το γνώριζα αυτό που λες, αλλά με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα αυτό "Για την οδήγηση ελαφρού δικύκλου (κατηγορία Α1, έως 125 κυβικά εκατοστά) ο/η οδηγός πρέπει να κατέχει την άδεια οδήγησης αυτοκινήτου πάνω από έξι έτη και να έχει συμπληρώσει την ηλικία των 27 ετών.", οπότε πάλι δεν το καλύπτει το παιδί, εκτός αν αυτό που διάβασα από ένα τυχαίο σάιτ ασφαλιστικής δεν ισχύει. Όσον αφορά για το 125, παίζει μεγάλο ρόλο το κόστος συμβίωσης, το οποίο είναι ίσως το φθηνότερο από κάθε μηχανοκίνητο όχημα, οπότε είναι λίγο πιο εύκολο να συμβιβαστείς όσον αφορά την δύναμη, έτσι κι αλλιώς μόνο με αυτόν τον γνώμονα αξίζει, αλλιώς όλοι 250 θα έπαιρναν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Έχεις δικιο, πρέπει να ισχύουν οι προυποθέσεις αυτές και ο φίλος δεν τις καλύπτει.

    Όμως και πάλι δεν είμαι υπέρ των 125 αν μιλάμε και για εκτός πόλης (δηλ τουλαχιστον 20χλμ ακτίνα) και δυνατότητα απόκτησης διπλώματος Α όπου και οικονομοτεχνικά τίθεται εκτός συζήτησης το Α2.

    Μινιμουμ 250-300κε ότι και να είναι αυτό (μοτοσυκλέτα ή σκουτερ). Πολλές επιλογές με χαμηλό κόστος χρήσης και μηδενική απαιτουμενη εμπειρία αναβάτη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για λόγους ασφαλείας ε; Το ότι θα τσεπώσουν αργά ή γρήγορα και άλλα τόσα λεφτά για το Α δεν πιστεύω να παίζει κανένα ρόλο.
    Και εγώ αυτό ηταν το πρωτο που σκέφτηκα με την πρωτη ματια. Γτ με την δεύτερη μου φαίνεται κ πολύ φτηνο-αντιεπαγγελματικο κόλπο της εταιρίας να ρίξεις εναν ανθρωπο χωρίς εμπειρία πανω σε 6000αρι.
    Anyway οτι θα παει το παιδί κατευθείαν σε Α εννοείται.

    Μια συμβουλή μονο. 1-2 φορες πριν την εξέταση να κανεις μαθημα με τον πληρη εξοπλισμό για να συνηθησεις τις μπότες κυρίως. Τον αδερφό μου τον δυσκόλεψε που δεν το είχε κανει.( δεν έχω προσωπική εμπειρία γτ όταν έβγαζα εγώ δίπλωμα ακόμα οι εξετάσεις γινόντουσαν με κοντομανικο κ σανδάλι)

Παρόμοια θέματα

  1. Δίπλωμα Μηχανής (πλήρης οδηγός)!
    από pipe_smoker στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2019, 07:47
  2. Διπλωμα μηχανης απεριοριστων???
    από dioni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2009, 14:19
  3. Δίπλωμα μηχανής
    από EddY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 01:26
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2008, 19:40
  5. Δίπλωμα μηχανής
    από apost στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF