Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 81

Θέμα: αγορά NC750X (16-20) ή VFR800X (11-14)

  1. #31
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακούγεται εφιαλτικό!Θεωρητικά το κόντρα παξιμάδι με συγκεκριμένη ροπή βάσει μάνιουαλ δε σφίγγεται?Θα μιλάμε για εγκληματική αμέλεια του μηχανικού μετά.Και πες τα σίδερα ας πάνε στο διάολο,αν καρφώσει εν κινήσει το τελευταίο που ενδιαφέρει είναι τι θα πάθει το μοτερ...
    Όπως το είπες, θεωρητικά. Γιατί πρακτικά...
    Μου έχουν σπάσει 2 μοτέρ για αυτόν ακριβώς τον λόγο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όπως το είπες, θεωρητικά. Γιατί πρακτικά...
    Μου έχουν σπάσει 2 μοτέρ για αυτόν ακριβώς τον λόγο!

    Ω ρε φίλε!!!!Μηχανικοί εννοείς ή μοτέρ που ρύθμιζες εσυ????
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #33
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ: Το V4 μοτέρ εμένα προσωπικά δε με συγκίνησε τουλάχιστον σε αυτό το μηχανάκι.Ιδιαίτερος ήχος ναι αλλά οκ.Ίσως είμαι και συνηθισμένος στα εν σειρά 4Κ.Σα δύναμη κλάιν...αν κάποιος είχε στην κατοχή του SS1000 γελάει με οτιδήποτε στα 100-130 άλογα.Σιγά τις συγκινήσεις σε αυτό το εύρος ιπποδύναμης.
    Από τα 54 άλογα του ενσί, μέχρι τα 180 των super sport, υπάρχει μεγάλο εύρος διαθέσιμων μοντέλων, που προσφέρουν συγκινήσεις. Το βιεφφάρ έχει σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη από τι ενσί, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα δει μεγάλη διαφορά, ακόμα κι αν ζυγίζει 24 κιλά παραπάνω.

    Πάντως είμαι υπέρ του να κρατήσει το CB500F. Σαν δεύτερη επιλογή, ας πάρει ενσί.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 09/11/2021 στις 18:38.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #34
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Κύριοι αφού καταλαβαινόμαστε προς τι η φιλοσοφία;
    porca miseria.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Από τα 54 άλογα του ενσί, μέχρι τα 180 των super sport, υπάρχει μεγάλο εύρος διαθέσιμων μοντέλων, που προσφέρουν συγκινήσεις. Το βιεφφάρ έχει σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη από τι ενσί, δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν θα δει μεγάλη διαφορά, ακόμα κι αν ζυγίζει 24 κιλά παραπάνω.

    Πάντως είμαι υπέρ του να κρατήσει το CB500F. Σαν δεύτερη επιλογή, ας πάρει ενσί.

    Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι ο καθένας ανάλογα με την εμπειρία του συγκινείται διαφορετικά.Εγώ τόσο το Αφρικα όσο και το Crossrunner που έστιψα δεν ένιωσα καμία συγκίνηση.Ναι έχουν γκάζι παραπάνω αλλά δεν πήγα πιο γρήγορα σε στριφτερή διαδρομή απο το NC.Τα νούμερα μπορεί στα χαρτιά να δείχνουν μεγάλες διαφορές όμως στην πράξη δεν είναι γιατί πάντα μετράει το πόσο μένει το γκάζι ανοιχτό και η φόρα.Επιπλέον η όποια συγκίνηση σε τέτοιες κατηγορίες έρχεται απο τον ρυθμό και όχι απο τη μοτοσυκλέτα αυτή καθεαυτή.Αν ένα Versys ή ένα Tracer700(για να μη μιλάω συνέχεια για το NC μιας και είναι παρεμφερή) μπορεί να υποστηρίξει υψηλή φόρα στα επαρχιακά πόσο πιο γρήγορα νομίζεις ότι θα παει ένα Crossrunner ακόμη και με τον ίδιο οδηγό?

    Για αυτό τονίζω ότι πραγματικές διαφορές και συγκινήσεις βλέπεις όταν πας σε μοτοσυκλέτες που έχουν δημιουργηθεί για να πηγαίνουν πραγματικά γρήγορα.Τώρα εντάξει ένας νέος ότι και να οδηγήσει στα 100 άλογα θα του φανεί πύραυλος.Το θέμα είναι όμως να μην παραμυθιαζόμαστε.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Ο vfr κινητήρας ( με το vtec έτσι; ) σκορτσάρει χαμηλά και μέχρι να ενεργοποιηθεί το vtec δεν γίνεται κάτι συγκινητικό. Ό,τι έχει να δώσει το δίνει απ το vtec και πάνω. Ξεκάθαρα κινητήρας για ανοιχτούς δρόμους. Το nc, παρότι λίγα άλογα, με την καλή ροπή που διαθέτει απ το μηδέν, είναι πολύ πιο διασκεδαστικό.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παντως οι περισσοτερες αν οχι ολες SOHC κεφαλες ειναι με κοκκορακια. Δεν εχω ακούσει να καρφώνει βαλβιδες για λογους που αναφερετε οτι δηλαδη δε σφιχτικε σωστα το κοντρα 8mm παξιμαδι με γερμανοπολυγωνο ακομη και χωρις ροποκλειδο.
    Και οι εφαρμογές σε αυτα τα μοτερ 1000δες. Αλομη και σημερα, ολα τα κλασικα παπια, σκούτερ 1Κ αεροψυκτα, μοτοσυκλετες μικρες και μεγαλες που δίνουν εμφαση στην οικονομία αλλα και ολες οι guzzi

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Λοιπόν, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, ειλικρινά με βοήθησαν πολύ (γενικά).

    Η πραγματικότητα είναι ότι το πιο λογικό είναι κρατήσω το CB500F (και το 1+ χιλιάρικο που θα χρειαζόμουν για την αλλαγή σε NC). Ωστόσο, αγόρασα ήδη το NC και έδωσα το CBF και 1 χιλιάρικο και κάτι. Έγινε, δε μπορώ να το πάρω πίσω.

    Αλλάζω λίγο το θέμα, για να μην ανοίξω καινούριο. Επειδή χρειάζεται λάστιχα επιτακτικά, έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον?

    Σε ελαφριά μηχανή (Duke 200) είχα τα Bridgestone S20 και ήταν φοβερά. Το CB500F είχε τα T30 όταν το πήρα, τα κράτησα πάνω από 20.000km και παρόλο που αργούσαν να ζεσταθούν, ήμουν ικανοποιημένος. Μετά έβαλα τα Diablo Rosso 2 και μπορώ να πω ότι αν και πολύ καλά στο ζέσταμα, υστερούσαν μπροστά στα S20. Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος/στήσιμο της μηχανής κλπ κλπ, αλλά θα προτιμούσα τα Bridgestone στο μέλλον.

    Ρωτώ λοιπόν, τι λάστιχα προτείνετε (οι χρήστες) για το NC750X? Σκεφτόμουν τα S22 αν τα βρω ή κάτι σε T31-32 ως μια πιο touring επιλογή, που θα κρατήσουν και περισσότερο. Τα Pirelli δε με ενθουσίασαν. Αν έχει κάποιος κάτοχος να προτείνει κάτι θα χαρώ να το ακούσω.

    Γενικά προτιμώ το να κρατήσουν λίγο παραπάνω από το να ζεσταίνονται αμέσως, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον κάτοχο.

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Εξαρτάτε με ποσα χλμ κανεις ετησίως
    5-7k χλμ μπορεις να βαλεις sport λαστιχο
    Πανω απο 10k βαζεις τουρινκ

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, ειλικρινά με βοήθησαν πολύ (γενικά).

    Η πραγματικότητα είναι ότι το πιο λογικό είναι κρατήσω το CB500F (και το 1+ χιλιάρικο που θα χρειαζόμουν για την αλλαγή σε NC). Ωστόσο, αγόρασα ήδη το NC και έδωσα το CBF και 1 χιλιάρικο και κάτι. Έγινε, δε μπορώ να το πάρω πίσω.

    Αλλάζω λίγο το θέμα, για να μην ανοίξω καινούριο. Επειδή χρειάζεται λάστιχα επιτακτικά, έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον?

    Σε ελαφριά μηχανή (Duke 200) είχα τα Bridgestone S20 και ήταν φοβερά. Το CB500F είχε τα T30 όταν το πήρα, τα κράτησα πάνω από 20.000km και παρόλο που αργούσαν να ζεσταθούν, ήμουν ικανοποιημένος. Μετά έβαλα τα Diablo Rosso 2 και μπορώ να πω ότι αν και πολύ καλά στο ζέσταμα, υστερούσαν μπροστά στα S20. Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος/στήσιμο της μηχανής κλπ κλπ, αλλά θα προτιμούσα τα Bridgestone στο μέλλον.

    Ρωτώ λοιπόν, τι λάστιχα προτείνετε (οι χρήστες) για το NC750X? Σκεφτόμουν τα S22 αν τα βρω ή κάτι σε T31-32 ως μια πιο touring επιλογή, που θα κρατήσουν και περισσότερο. Τα Pirelli δε με ενθουσίασαν. Αν έχει κάποιος κάτοχος να προτείνει κάτι θα χαρώ να το ακούσω.

    Γενικά προτιμώ το να κρατήσουν λίγο παραπάνω από το να ζεσταίνονται αμέσως, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον κάτοχο.

    Εχουμε δοκιμασει μεγαλη ποικιλια πανω στο NC

    Η σειρα S φαινεται να δουλευει πολυ καλα αλλα με το αρνητικο των λιγοτερων χιλιομετρων. Εμενα που κανω πολλα κμ φορτωμενος δεν με εξυπηρετουν

    Τα Michelen P5 επίσης δουλευουν πολυ καλα.

    Η παρεα μου που παταμε και χωμα αυτη τη στιγμη δουλευουμε με τα mutant που δειχνουν η χρυση τομη αναμεσα στο κρατημα και στις δυνατοτητες εκτος δρομου.

  11. #41
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια, ειλικρινά με βοήθησαν πολύ (γενικά).

    Η πραγματικότητα είναι ότι το πιο λογικό είναι κρατήσω το CB500F (και το 1+ χιλιάρικο που θα χρειαζόμουν για την αλλαγή σε NC). Ωστόσο, αγόρασα ήδη το NC και έδωσα το CBF και 1 χιλιάρικο και κάτι. Έγινε, δε μπορώ να το πάρω πίσω.

    Αλλάζω λίγο το θέμα, για να μην ανοίξω καινούριο. Επειδή χρειάζεται λάστιχα επιτακτικά, έχει κάποιος να προτείνει κάτι ενδιαφέρον?

    Σε ελαφριά μηχανή (Duke 200) είχα τα Bridgestone S20 και ήταν φοβερά. Το CB500F είχε τα T30 όταν το πήρα, τα κράτησα πάνω από 20.000km και παρόλο που αργούσαν να ζεσταθούν, ήμουν ικανοποιημένος. Μετά έβαλα τα Diablo Rosso 2 και μπορώ να πω ότι αν και πολύ καλά στο ζέσταμα, υστερούσαν μπροστά στα S20. Ίσως παίζει ρόλο και το βάρος/στήσιμο της μηχανής κλπ κλπ, αλλά θα προτιμούσα τα Bridgestone στο μέλλον.

    Ρωτώ λοιπόν, τι λάστιχα προτείνετε (οι χρήστες) για το NC750X? Σκεφτόμουν τα S22 αν τα βρω ή κάτι σε T31-32 ως μια πιο touring επιλογή, που θα κρατήσουν και περισσότερο. Τα Pirelli δε με ενθουσίασαν. Αν έχει κάποιος κάτοχος να προτείνει κάτι θα χαρώ να το ακούσω.

    Γενικά προτιμώ το να κρατήσουν λίγο παραπάνω από το να ζεσταίνονται αμέσως, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον κάτοχο.
    BRIDGESTONE S21 - S22 είναι τα καλύτερα πούχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.
    Μου βγάλανε περίπου 14.500 χλμ σε διαδρομές κυρίως άσφαλτο στο εσωτερικό και στο εξωτερικό (S22).
    Ζεσταίνονται αμέσως και στρίβουν με την σκέψη.

    Τώρα στην τελευταία αλλαγή έβαλα τουριστικά PIRELLI ANGEL GT2 τα οποία είναι πολύ καλά τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο αλλά θέλουν ζέσταμα και οπωσδήποτε δεν στρίβουν όπως τα S21-22. Ο σκοπός που μπήκαν ήταν να βγάζουν περισσότερα χλμ.

    Με 90% χρήση μέσα στην πόλη θα σου πρότεινα τα S21-22 που ζεσταίνονται άμεσα.

    Υ.Γ. Καλορίζικο και καλοτάξιδο.
    Τελευταία τροποποίηση από SAVVAS62; 10/11/2021 στις 18:10.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλοτάξιδο!
    πιστεύω έκανες καλή και λογική επιλογή, θα το χαρείς και θα γουστάρεις.

    αν δεν σου κάνει κόπο βάλε καμιά φωτο γιατί είμαστε μπόλικοι οι...μπανιστηρτζήδες να ξέρεις.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Ρε φίλε τι μπιστολι είσαι? Δεν προλάβαμε να πούμε δύο κουβέντες στο θέμα και ήδη αγόρασες? Μου φαίνεται είσαι πολύ γρήγορος για NC!

    Καλοριζικο, Καλοτάξιδο και αγρατζουνιστο να ειναι. Για μέσα στην πόλη προτίμησε κάτι μαλακό όπως τα S21-S22 η και τα mutant που είναι σούπερ και δοκιμασμένα. Το Τ31 είναι τουριστικό και είναι προτιμότερο για χρήση εκτός πόλης.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #44
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Καλορίζικο φίλε και να το ευχαριστηθείς!!
    Εγώ στο NC έχω βάλει τα Bridgestone AX41S, εδώ και 1500 χιλιόμετρα είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλό μέσα στη πόλη και στο βρεγμένο. Δε ξέρω ποσό θα κρατήσει αλλά μέχρι στιγμής κάνει ακριβώς αυτό που θέλω.

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καλοτάξιδο!
    πιστεύω έκανες καλή και λογική επιλογή, θα το χαρείς και θα γουστάρεις.

    αν δεν σου κάνει κόπο βάλε καμιά φωτο γιατί είμαστε μπόλικοι οι...μπανιστηρτζήδες να ξέρεις.
    Ευχαριστώ. Θα βάλω φωτό το Σ/Κ που θα κάτσω να την καθαρίσω και να βγάλω κάτι παλιοαυτοκόλλητα που έχει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε τι μπιστολι είσαι? Δεν προλάβαμε να πούμε δύο κουβέντες στο θέμα και ήδη αγόρασες? Μου φαίνεται είσαι πολύ γρήγορος για NC!

    Καλοριζικο, Καλοτάξιδο και αγρατζουνιστο να ειναι. Για μέσα στην πόλη προτίμησε κάτι μαλακό όπως τα S21-S22 η και τα mutant που είναι σούπερ και δοκιμασμένα. Το Τ31 είναι τουριστικό και είναι προτιμότερο για χρήση εκτός πόλης.
    Το είχα ήδη σταμπάρει και είχα και έτοιμο αγοραστή για το δικό μου, οπότε έδρασα άμεσα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάτε με ποσα χλμ κανεις ετησίως
    5-7k χλμ μπορεις να βαλεις sport λαστιχο
    Πανω απο 10k βαζεις τουρινκ
    Τον Οκτώβριο έκανα 1.700 χιλιόμετρα, όλα στην Αττική. Υπολογίζω ότι όλη η σεζόν μέχρι Ιούνιο θα με πάει κάπως έτσι, γιαυτό σκεφτόμουν touring, για να μου βγάλει πολλά χιλιόμετρα. Από την άλλη, αν είναι να περιμένω να ζεσταθούν 2 λεπτά πριν φτάσω στον προορισμό μου δεν έχει νόημα. Μάλλον θα πάω για τα S21-22.


    Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις ευχές και τις συμβουλές.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha - Beginning of a new era 3-11-14
    από 7Tolis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 295
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2016, 08:46
  2. Καλημέρα και Κρίκος 17/11/14
    από Billymuse στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2014, 14:14
  3. spyrakos' way.... Κυριακή 02/11/14
    από spyrakos35 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2014, 20:37
  4. Κρίκος 3/11/14
    από harris_x στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2014, 11:48
  5. Καφεδάκι Σούνιο 2/11/14
    από Mits-fz6 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2014, 15:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF