Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 81

Θέμα: αγορά NC750X (16-20) ή VFR800X (11-14)

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Τον Οκτώβριο έκανα 1.700 χιλιόμετρα, όλα στην Αττική. Υπολογίζω ότι όλη η σεζόν μέχρι Ιούνιο θα με πάει κάπως έτσι, γιαυτό σκεφτόμουν touring, για να μου βγάλει πολλά χιλιόμετρα. Από την άλλη, αν είναι να περιμένω να ζεσταθούν 2 λεπτά πριν φτάσω στον προορισμό μου δεν έχει νόημα. Μάλλον θα πάω για τα S21-22.
    Νομίζω πως για τέτοια χρήση ίσως να πρέπει να κοιτάξεις τα ελαστικά τύπου dunlop mutant κτλ (και αυτά που έβαλε ο Zannisvel φαίνονται αντίστοιχα και ας λέγονται adventure), τα S21/S22 είναι σπορ ελαστικά, ναι μεν ζεσταίνονται γρήγορα αλλά με την κατάλληλη οδήγηση ενώ στην βροχή δεν θα αποδίδουν και τόσο καλά. Για την χρήση που θες ακούω πολύ καλά λόγια και για τα michelin road 5 που έχω κι εγώ και έχω πάθει πλάκα στο πόσο καλό ελαστικό είναι ΑΛΛΑ τα φοραώ σε μοτο που κάνει εκδρομικά χλμ μόνο. Ζεσταίνεται πολύ γρήγορα, κράταει όσο έχω τολμήσει να το πιέσω σε δημόσιο δρόμο, σίγουρα δεν θα βγάλει πολλά χλμ σε σχέση με άλλα touring ελαστικά.

    Καλά χλμ με το NC!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #47
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Ορίστε το μηχανάκι. Τη φωτό την έβγαλα το πρωί αλλά στο μεταξύ έχω βγάλει τις χούφτες και έχω αλλάξει τη βάση/μπαγκαζιέρα της Honda για να βάλω τη δική μου GIVI που είναι μεγαλύτερη. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με μερικές βόλτες που έκανα, από βδομάδα θα βάλω και λάστιχα για να το ευχαριστηθώ ακόμα περισσότερο.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 248361455_1320535131712943_2362174041200676086_n.jpg‎  

  3. #48
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Καλοτάξιδο, πολύ ωραίο. Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς. Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να παίρνουν καλές αποφάσεις και να ακούνε τρίτους.

    Βλέπω προβολέα ομίχλης;

    Αν ο χώρος που το σταθμεύεις το βράδυ είναι αυτός που φαίνεται στη φωτογραφία, δηλαδή στεγασμένος, αλλά προσβάσιμος από τρίτους, θα πρότεινα να βιδώσεις στο πάτωμα κρίκο ασφαλείας και να δένεις κι εκεί τη μοτοσυκλέτα, πέρα από το πέταλο ή disc lock που χρησιμοποιείς. Απλά ο κρίκος θα πρέπει να είναι στην άκρη, κοντά στον τοίχο, ώστε να μη σκοντάψει κάποιος πάνω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Ευχαριστώ, να 'σαι καλά. Ναι, έχει και προβολάκια.

    Έχω αρκετή ασφάλεια στην πιλοτή, έχει δύο συρόμενες καγκελόπορτες που δεν κουνιούνται με χέρι, και μια εξώπορτα που ακόμα και να την ανοίξει κάποιος δε μπορεί να κάνει την απαραίτητη μανούβρα ώστε να τσουλήσει τη μηχανή από εκεί. Επιπροσθέτως, βάζω πάντα ένα δυνατό πέταλο abus στο μπροστινό πηρούνι/τροχό (όχι την κουλούρα που φαίνεται στη φωτό). Επιπροσθέτως βάζω και συναγερμό.

    Και παρόλαυτα, έχω σκεφτεί και αυτό που λες με τον κρίκο, εκεί μπροστά στον τοίχο που φαίνεται, ώστε να πιάνω το μπροστινό με την κουλούρα.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλοτάξιδο, πολύ ωραίο. Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς. Χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να παίρνουν καλές αποφάσεις και να ακούνε τρίτους.

    Βλέπω προβολέα ομίχλης;

    Αν ο χώρος που το σταθμεύεις το βράδυ είναι αυτός που φαίνεται στη φωτογραφία, δηλαδή στεγασμένος, αλλά προσβάσιμος από τρίτους, θα πρότεινα να βιδώσεις στο πάτωμα κρίκο ασφαλείας και να δένεις κι εκεί τη μοτοσυκλέτα, πέρα από το πέταλο ή disc lock που χρησιμοποιείς. Απλά ο κρίκος θα πρέπει να είναι στην άκρη, κοντά στον τοίχο, ώστε να μη σκοντάψει κάποιος πάνω.

    Είναι καλή λύση ο κρίκος της Abus.Γενικά πάντως το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν το κλέβουν.Αυτό είναι μέσα στα πλεονεκτήματά του.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Μετά από συμβίωση ενός μηνός και 2.000 χιλιομέτρων με το NC, θα κάνω μερικά σχόλια, ίσως βοηθήσουν κάποιον άκυρο που διαβάζει το θέμα. Μοιραία, ό,τι σχόλιο κάνω, ουσιαστικά είναι σύγκριση με το προηγούμενό μου μηχανάκι, CB500F, δεν έχω οδηγήσει και πολλές μηχανές άλλωστε για να είναι και πολύ αξιόπιστα τα συμπεράσματά μου.

    Λοιπόν, το κυριότερο που έχω να πω είναι η απίστευτη σταθερότητα στην πορεία. Με 140km/h και τρώω πλευρικές ριπές στην Αττική οδό, οι οποίες κουνάνε εμένα (τον αναβάτη) και όχι τη μηχανή. Έχω εντυπωσιαστεί με αυτό, ήταν κάτι αδιανόητο για μένα.

    Από ρεπρίζ δε λέει και πολλά, χωρίς ωστόσο να νιώθω ότι με πουλάει. Προβλέπεις εύκολα αν θα χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση για καμιά προσπέραση.

    Πολύ εύκολο στην οδήγηση, το συνήθισα αμέσως. Χώνομαι ακριβώς όπου χωνόμουν και με το προηγούμενο, ίσα ίσα που καμιά φορά κάνω καλύτερες διηθήσεις γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες των αμαξιών, ενώ πριν έπεφτα ακριβώς πάνω τους συνήθως.

    Στάση σώματος αρκετά πιο άνετη για μένα (1.73 και 70κάτι κιλά), αλλά και για τον πίσω, ο οποίος στις λακούβες την άκουγε καμιά φορά με το CB500F.

    Αυτό που με χαλάει λίγο είναι η αυτονομία, στα 250km πρέπει να γεμίσω, ενώ πριν έβγαζα 330km. Η κατανάλωση είναι στο 4.4 πάντως, μέσα στην πόλη, όσο περίμενα, νομίζω είναι καλά. Σε μια βόλτα που πήγα Δερβενοχώρια για προβατίνα έδειξε 3.9 κατανάλωση. Οπότε ουσιαστικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

    Αυτά, δεν είμαι και πολύ ιδιαίτερος στα γούστα, ό,τι και να έπαιρνα μια χαρά θα το έβρισκα, ωστόσο είμαι πράγματι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις τον πολύ συχνό ανεφοδιασμό, που τον βαριέμαι, αλλά δε φταίει η Honda που έχω τόση δουλειά φέτος και το κινώ συνέχεια.

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Μετά από συμβίωση ενός μηνός και 2.000 χιλιομέτρων με το NC, θα κάνω μερικά σχόλια, ίσως βοηθήσουν κάποιον άκυρο που διαβάζει το θέμα. Μοιραία, ό,τι σχόλιο κάνω, ουσιαστικά είναι σύγκριση με το προηγούμενό μου μηχανάκι, CB500F, δεν έχω οδηγήσει και πολλές μηχανές άλλωστε για να είναι και πολύ αξιόπιστα τα συμπεράσματά μου.

    Λοιπόν, το κυριότερο που έχω να πω είναι η απίστευτη σταθερότητα στην πορεία. Με 140km/h και τρώω πλευρικές ριπές στην Αττική οδό, οι οποίες κουνάνε εμένα (τον αναβάτη) και όχι τη μηχανή. Έχω εντυπωσιαστεί με αυτό, ήταν κάτι αδιανόητο για μένα.

    Από ρεπρίζ δε λέει και πολλά, χωρίς ωστόσο να νιώθω ότι με πουλάει. Προβλέπεις εύκολα αν θα χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση για καμιά προσπέραση.

    Πολύ εύκολο στην οδήγηση, το συνήθισα αμέσως. Χώνομαι ακριβώς όπου χωνόμουν και με το προηγούμενο, ίσα ίσα που καμιά φορά κάνω καλύτερες διηθήσεις γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες των αμαξιών, ενώ πριν έπεφτα ακριβώς πάνω τους συνήθως.

    Στάση σώματος αρκετά πιο άνετη για μένα (1.73 και 70κάτι κιλά), αλλά και για τον πίσω, ο οποίος στις λακούβες την άκουγε καμιά φορά με το CB500F.

    Αυτό που με χαλάει λίγο είναι η αυτονομία, στα 250km πρέπει να γεμίσω, ενώ πριν έβγαζα 330km. Η κατανάλωση είναι στο 4.4 πάντως, μέσα στην πόλη, όσο περίμενα, νομίζω είναι καλά. Σε μια βόλτα που πήγα Δερβενοχώρια για προβατίνα έδειξε 3.9 κατανάλωση. Οπότε ουσιαστικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

    Αυτά, δεν είμαι και πολύ ιδιαίτερος στα γούστα, ό,τι και να έπαιρνα μια χαρά θα το έβρισκα, ωστόσο είμαι πράγματι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις τον πολύ συχνό ανεφοδιασμό, που τον βαριέμαι, αλλά δε φταίει η Honda που έχω τόση δουλειά φέτος και το κινώ συνέχεια.
    Τα 130-140 πως το νιώθεις σε σχέση με το cb? Επίσης σε γρήγορη οδήγηση πως είναι η αίσθηση ? Εννοώ έχει διαφορά από απλές μηχανές γιατί πολλοί λένε δεν αξίζει μανουαλ ? Αν το επερνα προσωπικά manual θα το ήθελα. Αυτή την. Στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα cb500x

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Τα 130-140 τα νιώθω όπως ένιωθα τα 110-120 με το CB. Μπορεί ο μοναδικός λόγος να είναι ότι το CB ήταν γυμνό, ως προς την αίσθηση ταχύτητας μιλάω, αλλά είναι γεγονός ότι η πορεία είναι αρκετά πιο σταθερή ανεξαρτήτως της αίσθησης.

    Για γρήγορη οδήγηση νομίζω θα σε χαλάσει λίγο που πρέπει να αλλάξεις σχέση αρκετά νωρίς. Δεν προσφέρεται για νευρική οδήγηση γενικά, αλλά δεν παίζω και στα κόκκινα πολύ. Καναδυό φορές με ξένισε που μου βάρεσε κόφτη με δευτέρα, μπαίνοντας σε αυτοκινητόδρομο αναπτύσσοντας ταχύτητα, βέβαια ήταν γύρω στα 90-95km/h αλλά δεν ένιωθα ότι θα εκραγεί το μοτέρ, νόμιζα ότι είχε κι άλλο να δώσει. Το έχω μάθει τώρα.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Τα 130-140 τα νιώθω όπως ένιωθα τα 110-120 με το CB. Μπορεί ο μοναδικός λόγος να είναι ότι το CB ήταν γυμνό, ως προς την αίσθηση ταχύτητας μιλάω, αλλά είναι γεγονός ότι η πορεία είναι αρκετά πιο σταθερή ανεξαρτήτως της αίσθησης.

    Για γρήγορη οδήγηση νομίζω θα σε χαλάσει λίγο που πρέπει να αλλάξεις σχέση αρκετά νωρίς. Δεν προσφέρεται για νευρική οδήγηση γενικά, αλλά δεν παίζω και στα κόκκινα πολύ. Καναδυό φορές με ξένισε που μου βάρεσε κόφτη με δευτέρα, μπαίνοντας σε αυτοκινητόδρομο αναπτύσσοντας ταχύτητα, βέβαια ήταν γύρω στα 90-95km/h αλλά δεν ένιωθα ότι θα εκραγεί το μοτέρ, νόμιζα ότι είχε κι άλλο να δώσει. Το έχω μάθει τώρα.
    Εννοώ απλά μια σβέλτη οδήγηση ούτε το cb είναι για γρήγορη οδήγηση. Εννοώ από θέμα πώς κρατάει το μοτέρ τα 130-140

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Μια χαρά τα κρατάει, πολύ άνετα, όλη μέρα μπορείς να πηγαίνεις με 130-140. Προσωπικά Αττική οδό την πάω σταθερά και βαρετά με 140 και 6η ταχύτητα και το χέρι μου ανεβάζει κι άλλο χωρίς να το καταλαβαίνω, οπότε μαζεύομαι. Αν κρυώνω το πάω 120 με 5η, στο ίδιο μοτίβο.

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά τα κρατάει, πολύ άνετα, όλη μέρα μπορείς να πηγαίνεις με 130-140. Προσωπικά Αττική οδό την πάω σταθερά και βαρετά με 140 και 6η ταχύτητα και το χέρι μου ανεβάζει κι άλλο χωρίς να το καταλαβαίνω, οπότε μαζεύομαι. Αν κρυώνω το πάω 120 με 5η, στο ίδιο μοτίβο.
    Το cb στα 140 δεν νιώθει άνετα δηλαδή δεν είναι για παραπάνω για αυτό ρωτάω. Σε ευχαριστώ πολύ

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Ισχύει. Με το CB500F, όταν πήγαινα 140 μετά από λίγο ένιωθα ότι πρέπει να μαζευτώ. Με το NC νιώθω υπεράνετα στα 140, με το ένα χέρι μπορείς να οδηγείς, όχι ότι το κάνω αλλά μπορείς. Δεν είναι τρόπος του λέγειν, είναι πραγματικότητα.

  13. #58
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Τα κυβικα κανουν την διαφορα, 250cc παραπανω δεν ειναι λιγα. Ειναι + 50% στου cb επιπλέον

  14. #59
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Η προβατίνα καλή; Μπούτι η παιδάκι;

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Ισχύει. Με το CB500F, όταν πήγαινα 140 μετά από λίγο ένιωθα ότι πρέπει να μαζευτώ. Με το NC νιώθω υπεράνετα στα 140, με το ένα χέρι μπορείς να οδηγείς, όχι ότι το κάνω αλλά μπορείς. Δεν είναι τρόπος του λέγειν, είναι πραγματικότητα.
    Θα την πρότεινες σε κάποιον για αλλαγή η πιστεύεις ότι θα του ξενησει ο τρόπος λειτουργίας του?

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha - Beginning of a new era 3-11-14
    από 7Tolis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 295
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2016, 08:46
  2. Καλημέρα και Κρίκος 17/11/14
    από Billymuse στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2014, 14:14
  3. spyrakos' way.... Κυριακή 02/11/14
    από spyrakos35 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2014, 20:37
  4. Κρίκος 3/11/14
    από harris_x στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2014, 11:48
  5. Καφεδάκι Σούνιο 2/11/14
    από Mits-fz6 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2014, 15:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF