Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 81

Θέμα: αγορά NC750X (16-20) ή VFR800X (11-14)

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Θα την πρότεινες σε κάποιον για αλλαγή η πιστεύεις ότι θα του ξενησει ο τρόπος λειτουργίας του?
    Κάτσε στα αυγά σου λέμε
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #62
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Κάτσε στα αυγά σου λέμε
    Με έχει πιάσει η μαλάκια μου και το καταναλωτικό ζωο που έχω μέσα μου. Οριακά επερνα και το cb του 22 μιας και το cb με καλύπτει άνετα με κάποιες παρεμβάσεις (+ ότι με έχει ξενερώσει μια μαλάκια με τα φλας που έχω ένα θέμα )

  3. #63
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η προβατίνα καλή; Μπούτι η παιδάκι;
    Παϊδάκι μόνο. Καταπληκτική ήταν, όπως και κάθε φορά που πάω στα Δερβενοχώρια.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Θα την πρότεινες σε κάποιον για αλλαγή η πιστεύεις ότι θα του ξενησει ο τρόπος λειτουργίας του?
    Όχι, δε θα σε ξενίσει, εμένα δε με ξένισε. Διαφορετικό μοτέρ, αλλά ok, μηχανή είναι και αυτή. Θα σου πρότεινα αν σε παίρνει να μην το πολυσκέφτεσαι, δε θα το μετανιώσεις. Μπορεί να είναι μόνο λίγοι ίπποι παραπάνω αλλά για μένα η διαφορά ήταν αισθητή στη δύναμη αλλά κυρίως στην αίσθηση της ταχύτητας. Τονίζω ωστόσο ότι εγώ είχα το γυμνό CB.

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Παϊδάκι μόνο. Καταπληκτική ήταν, όπως και κάθε φορά που πάω στα Δερβενοχώρια.


    Όχι, δε θα σε ξενίσει, εμένα δε με ξένισε. Διαφορετικό μοτέρ, αλλά ok, μηχανή είναι και αυτή. Θα σου πρότεινα αν σε παίρνει να μην το πολυσκέφτεσαι, δε θα το μετανιώσεις. Μπορεί να είναι μόνο λίγοι ίπποι παραπάνω αλλά για μένα η διαφορά ήταν αισθητή στη δύναμη αλλά κυρίως στην αίσθηση της ταχύτητας. Τονίζω ωστόσο ότι εγώ είχα το γυμνό CB.
    Σαν αίσθηση είναι πολύ κομπλέ με το cb απλά στο nc λένε για 0 κραδασμοί

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος
    Μετά από συμβίωση ενός μηνός και 2.000 χιλιομέτρων με το NC, θα κάνω μερικά σχόλια, ίσως βοηθήσουν κάποιον άκυρο που διαβάζει το θέμα. Μοιραία, ό,τι σχόλιο κάνω, ουσιαστικά είναι σύγκριση με το προηγούμενό μου μηχανάκι, CB500F, δεν έχω οδηγήσει και πολλές μηχανές άλλωστε για να είναι και πολύ αξιόπιστα τα συμπεράσματά μου.

    Λοιπόν, το κυριότερο που έχω να πω είναι η απίστευτη σταθερότητα στην πορεία. Με 140km/h και τρώω πλευρικές ριπές στην Αττική οδό, οι οποίες κουνάνε εμένα (τον αναβάτη) και όχι τη μηχανή. Έχω εντυπωσιαστεί με αυτό, ήταν κάτι αδιανόητο για μένα.

    Από ρεπρίζ δε λέει και πολλά, χωρίς ωστόσο να νιώθω ότι με πουλάει. Προβλέπεις εύκολα αν θα χρειαστεί να κατεβάσεις σχέση για καμιά προσπέραση.

    Πολύ εύκολο στην οδήγηση, το συνήθισα αμέσως. Χώνομαι ακριβώς όπου χωνόμουν και με το προηγούμενο, ίσα ίσα που καμιά φορά κάνω καλύτερες διηθήσεις γιατί το τιμόνι περνάει πάνω από τους περισσότερους καθρέπτες των αμαξιών, ενώ πριν έπεφτα ακριβώς πάνω τους συνήθως.

    Στάση σώματος αρκετά πιο άνετη για μένα (1.73 και 70κάτι κιλά), αλλά και για τον πίσω, ο οποίος στις λακούβες την άκουγε καμιά φορά με το CB500F.

    Αυτό που με χαλάει λίγο είναι η αυτονομία, στα 250km πρέπει να γεμίσω, ενώ πριν έβγαζα 330km. Η κατανάλωση είναι στο 4.4 πάντως, μέσα στην πόλη, όσο περίμενα, νομίζω είναι καλά. Σε μια βόλτα που πήγα Δερβενοχώρια για προβατίνα έδειξε 3.9 κατανάλωση. Οπότε ουσιαστικά θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο ντεπόζιτο.

    Αυτά, δεν είμαι και πολύ ιδιαίτερος στα γούστα, ό,τι και να έπαιρνα μια χαρά θα το έβρισκα, ωστόσο είμαι πράγματι πολύ ικανοποιημένος, αν εξαιρέσεις τον πολύ συχνό ανεφοδιασμό, που τον βαριέμαι, αλλά δε φταίει η Honda που έχω τόση δουλειά φέτος και το κινώ συνέχεια.


    Καλημέρα φίλε. Καταρχήν να σου πω ότι με τέτοιο κρύο η κατανάλωση πάει μέχρι και μισό λίτρο πάνω στα 100. Το καλοκαίρι θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση και αυτονομία. Παρολαυτά ΝΑΙ φταίει η Honda και όχι εσύ. Έχουν αλλάξει ένα κάρο αχρείαστες μαλακίες απο το 2012 και δεν έχουν αξιωθεί να βάλουν ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο. Πολλοί παραπονιούνται γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν μεγάλα ταξίδια αλλά και με μεγαλύτερες ταχύτητες. Οι Αμερικάνοι έχουν προσαρμόσει μέχρι και βαρελάκι πίσω στο τεπόζιτο για να πηγαίνουν Αλάσκα. Η Honda ως συνήθως κοιμάται όρθια και αυξάνει το χώρο στον κουβά, βάζει πολύχρωμα κοντέρ και αλλάζει τα πλαστικά.

    Το κακό είναι ότι δε βλέπω να το μεγαλώνει ποτέ καθώς σου λέει '' εφόσον πας με νόμιμες ταχύτητες και βγάζεις 250km πρέπει να σταματήσεις ούτως ή άλλως για να ξεκουραστείς''. Ναι ρε Honda εγώ δε θέλω να ξεκουραστώ όμως θέλω να ανέβω Ροδόπη ΧΩΡΙΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. Άη σηχτήρ τα είπα και ξέδωσα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Σαν αίσθηση είναι πολύ κομπλέ με το cb απλά στο nc λένε για 0 κραδασμοί
    Για 0 κραδασμούς δεν θα το έλεγα. Μη σου πω ότι νιώθω περισσότερους από το CB, αλλά ίσως παίζει ρόλο και η συντήρηση του μοτέρ, εγώ το είχα πένα με τα λάδια του και τα πάντα στην ώρα του, ενώ το NC που πήρα δεν ήταν και τόσο προσεγμένο στη συντήρηση. Όχι ότι ήταν και παρατημένο βέβαια.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε. Καταρχήν να σου πω ότι με τέτοιο κρύο η κατανάλωση πάει μέχρι και μισό λίτρο πάνω στα 100. Το καλοκαίρι θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση και αυτονομία. Παρολαυτά ΝΑΙ φταίει η Honda και όχι εσύ. Έχουν αλλάξει ένα κάρο αχρείαστες μαλακίες απο το 2012 και δεν έχουν αξιωθεί να βάλουν ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο. Πολλοί παραπονιούνται γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν μεγάλα ταξίδια αλλά και με μεγαλύτερες ταχύτητες. Οι Αμερικάνοι έχουν προσαρμόσει μέχρι και βαρελάκι πίσω στο τεπόζιτο για να πηγαίνουν Αλάσκα. Η Honda ως συνήθως κοιμάται όρθια και αυξάνει το χώρο στον κουβά, βάζει πολύχρωμα κοντέρ και αλλάζει τα πλαστικά.

    Το κακό είναι ότι δε βλέπω να το μεγαλώνει ποτέ καθώς σου λέει '' εφόσον πας με νόμιμες ταχύτητες και βγάζεις 250km πρέπει να σταματήσεις ούτως ή άλλως για να ξεκουραστείς''. Ναι ρε Honda εγώ δε θέλω να ξεκουραστώ όμως θέλω να ανέβω Ροδόπη ΧΩΡΙΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. Άη σηχτήρ τα είπα και ξέδωσα!
    Χίλια δίκια έχεις για το ντεπόζιτο, ήθελα να το πω και γω αλλά νόμιζα θα βγω περίεργος.

    Με την κατανάλωση με κούφανες λίγο, διότι στο κρύο είχα πάντα καλύτερη κατανάλωση και νόμιζα ότι ισχύει καταρχήν.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από balnik Προβολή μηνύματος

    Με την κατανάλωση με κούφανες λίγο, διότι στο κρύο είχα πάντα καλύτερη κατανάλωση και νόμιζα ότι ισχύει καταρχήν.

    Θα δεις μόλις καλοκαιριάσει πόσο μεγάλη διαφορά έχει!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Με έχει πιάσει η μαλάκια μου και το καταναλωτικό ζωο που έχω μέσα μου. Οριακά επερνα και το cb του 22 μιας και το cb με καλύπτει άνετα με κάποιες παρεμβάσεις (+ ότι με έχει ξενερώσει μια μαλάκια με τα φλας που έχω ένα θέμα )
    Εμείς έχουμε ντεποζιτάρα ρε συ, με 17+lt και βγάζουμε 350+km

    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #69
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε. Καταρχήν να σου πω ότι με τέτοιο κρύο η κατανάλωση πάει μέχρι και μισό λίτρο πάνω στα 100. Το καλοκαίρι θα δεις σίγουρα καλύτερη κατανάλωση και αυτονομία. Παρολαυτά ΝΑΙ φταίει η Honda και όχι εσύ. Έχουν αλλάξει ένα κάρο αχρείαστες μαλακίες απο το 2012 και δεν έχουν αξιωθεί να βάλουν ένα μεγαλύτερο τεπόζιτο. Πολλοί παραπονιούνται γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που κάνουν μεγάλα ταξίδια αλλά και με μεγαλύτερες ταχύτητες. Οι Αμερικάνοι έχουν προσαρμόσει μέχρι και βαρελάκι πίσω στο τεπόζιτο για να πηγαίνουν Αλάσκα. Η Honda ως συνήθως κοιμάται όρθια και αυξάνει το χώρο στον κουβά, βάζει πολύχρωμα κοντέρ και αλλάζει τα πλαστικά.

    Το κακό είναι ότι δε βλέπω να το μεγαλώνει ποτέ καθώς σου λέει '' εφόσον πας με νόμιμες ταχύτητες και βγάζεις 250km πρέπει να σταματήσεις ούτως ή άλλως για να ξεκουραστείς''. Ναι ρε Honda εγώ δε θέλω να ξεκουραστώ όμως θέλω να ανέβω Ροδόπη ΧΩΡΙΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ. Άη σηχτήρ τα είπα και ξέδωσα!
    Ας τονε πάρει τον άνθρωπο κάποιος μια αγκαλιά.
    τέτοιο δριμύ κατηγορώ, είχαμε να δούμε απο τοτε που η Σία Λιαροπούλου μεσουρανούσε () στο χαζοκούτι !
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ας τονε πάρει τον άνθρωπο κάποιος μια αγκαλιά.
    τέτοιο δριμύ κατηγορώ, είχαμε να δούμε απο τοτε που η Σία Λιαροπούλου μεσουρανούσε () στο χαζοκούτι !
    Δε με καταλαβαίνει κανείς ρε φίλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Εμείς έχουμε ντεποζιτάρα ρε συ, με 17+lt και βγάζουμε 350+km

    Χθες πάντως έκανα 335 σύνολο με ένα ντεπόζιτο βέβαια το γύρνα έγινε από εθνική από Λειβαδιά 120-150

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Με 15lt κάνω 350km σε μικτή χρήση, Αττική οδό κ κέντρο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Τι καταναλώσεις είναι αυτές? Ανοίξτε λίγο το γκαζάκι ρε τα μπουκώσατε τα μηχανάκια!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #74
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τι καταναλώσεις είναι αυτές? Ανοίξτε λίγο το γκαζάκι ρε τα μπουκώσατε τα μηχανάκια!
    Που παει αυτος ο κοσμος...

    4.5-5λτ εχω καταναλωση με το σκουτερ εγω.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #75
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Δεν είμαι ο μόνος δηλαδή που ένοιωσε κάπως με αυτές τις καταναλώσεις, ε;
    Γιατι με έπιασε η καρδιά μου και άρχισα να σκέφτομαι πόσο λάθος επιλογές έχω κάνει...

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha - Beginning of a new era 3-11-14
    από 7Tolis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 295
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2016, 08:46
  2. Καλημέρα και Κρίκος 17/11/14
    από Billymuse στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2014, 14:14
  3. spyrakos' way.... Κυριακή 02/11/14
    από spyrakos35 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2014, 20:37
  4. Κρίκος 3/11/14
    από harris_x στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2014, 11:48
  5. Καφεδάκι Σούνιο 2/11/14
    από Mits-fz6 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2014, 15:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF