Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: αγορά NC750X (16-20) ή VFR800X (11-14)

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34

    αγορά NC750X (16-20) ή VFR800X (11-14)

    Χαίρετε, θα ήθελα να ακούσω γνώμες/συμβουλές/εμπειρίες σχετικά με αυτές τις 2 μηχανές.

    Είμαι κάτοχος CB500F εδώ και 2,5 χρόνια και θέλω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο.
    Παρόλο που είμαι οπαδός του naked, κοιτάω τα 2 μοντέλα του τίτλου.

    Η χρήση που κάνω είναι πόλη 90% (με αρκετή Αττική οδό) και 10% Σαββατοκύριακα/καλοκαίρια εκδρομές εκτός Αττικής. Κάνω 1.000-1.500km το μήνα.
    Με το CB500F νιώθω απόλυτα ικανοποιημένος, πολύ χαμηλή κατανάλωση, ικανοποιητικό γκάζι, εύκολος χειρισμός σε μποτιλιάρισμα κλπ κλπ.
    Τώρα θα μου πείτε γιατί να αλλάξω? Δεν ξέρω, αλλά δεν έχει σημασία, απλά το θέλω.

    Να αναφέρω επίσης ότι στο ταξίδι με το γυμνό, σταθερά 140 δεν έχω απολύτως κανένα θέμα, για πολλή ώρα. Και στα 160 δεν έχω θέμα εγώ με τον αέρα, αλλά αρχίζει η μηχανή να χάνει λίγο τη σταθερότητά της.

    Επομένως καταλήγω στο να θέλω κάτι παραπάνω, ας πούμε από ανεμοκάλυψη (αν και δεν είναι πρωτεύον), αλλά κυρίως σε κυβικά γιατί φορτωμένος και μαζί με άτομο πίσω νομίζω χρειάζονται.

    Εισαγωγή τέλος, απλά ήθελα να εξηγήσω λίγο τις ανάγκες μου.

    Budget μέχρι 6.500, έχω βρει μερικές περιπτώσεις και από τις 2 μηχανές σε αυτό το εύρος.

    Αυτό που θέλω να ακούσω είναι μερικές γνώμες για τη χρήση στην πόλη, αν πχ το VFR θα με κουράσει στην καθημερινότητα.
    Ή πχ αν ξέρει κάποιος ότι το NC θα με κρεμάσει σε μια προσπέραση από τα 140 στα 160 λόγω έλλειψης ιπποδύναμης, κλπ κλπ.
    Οποιαδήποτε λεπτομέρεια θα μου ήταν χρήσιμη σε αυτό το σημείο, από κατανάλωση, αυτονομία, μέχρι κόστος συντήρησης, ζήτηση του κάθε μοντέλου από κλεφτρόνια ή οτιδήποτε άλλο σχετικό με τις 2 μηχανές.

    Και κάτι σχετικά σημαντικό, αν έχει εμπειρία κάποιος αναβάτης παρόμοιου ύψους με μένα (1.73) με χρήση κάποιου μοντέλου. Στο CB500F είμαι υπεράνετα με ύψος σέλας 78.5 αλλά επειδή αυτά είναι λίγο πιο ψηλά δεν ξέρω πως θα είμαι μέχρι να τα δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απόψεις σας, εννοείται αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι διαφορετικό μπορεί να το κάνει, αν και από ό,τι έχω ψάξει, δε με τρελαίνει κάτι, ίσως λίγο το tracer 07 αλλά δεν έχω βρει κάτι ενδιαφέρον.

    Μη μου πει κανείς ότι είναι άτοπο να συγκρίνω μια μηχανή 54 ίππων με μια των 100, το ξέρω. Δεν τις συγκρίνω σε απόδοση απλά θέλω να ακούσω απόψεις για αρχή, για να καταλήξω στο ποια μου ταιριάζει.
    Τελευταία τροποποίηση από balnik; 06/11/2021 στις 12:59.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Για χρήση εντός πόλης θα χάσεις αγοράζοντας οποιαδήποτε από τις δύο μοτοσυκλέτες που ανέφερες. Λόγω του ύψους, του όγκου και του βάρους τους. Ανέφερες βέβαια "αρκετή Αττική οδό", οπότε εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Πάντως σε συνθήκες πόλης το CB500F πλεονεκτεί. Μένει να αποφασίσεις αν επιθυμείς να πάρεις κάτι που θα σε δυσκολέψει στην κύρια χρήση σου, ώστε να έχεις περισσότερη άνεση στα ταξίδια.

    Με το VFR800 θα αυξηθεί αισθητά η κατανάλωση μέσα στην πόλη, ενώ με το NC750X όχι. Επίσης θα αυξηθεί το κόστος συντήρησης, αφού θα πας σε μοτοσυκλέτα 10ετίας μεγαλομεσαίου κυβισμού. Νομίζω ότι για 90% χρήση πόλης είναι βήμα συμβιβασμού. Αξίζει να κερδίσεις άνεση στο 10% των ταξιδιών και να χάσεις στο 90% της πόλης; Είναι τόσο σημαντικό να κινείσαι με 160 km/h στις εκδρομές σου, ώστε να δυσκολεύεσαι καθημερινά στην πόλη; Εσύ το ξέρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 06/11/2021 στις 13:17.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    4κύλινδρο για 90% χρήση πόλης απορρίπτεται για λόγους κατανάλωσης,συντήρησης,θερμοκρασιών κλπ.Κατα τα άλλα το Crossrunner μιας και το έχω οδηγήσει κρύβει τα κιλά του πολύ καλά μέχρι τα 120km και δείχνει κοντά σε βάρος με το NC(το οποίο με τη σειρά του φαντάζει σαν ένα Pegaso strada δοκιμασμένα).Εντυπωσιακό ζύγισμα λοιπόν το Crossrunner αλλά όπως είπα δεν αξίζει για αυτή τη χρήση όσο εύκολο και να είναι.

    Το NC πάνω στην προσπέραση που λες δε θα σε κρεμάσει ακόμα και δικάβαλος να είσαι.Η χαμηλή ιπποδύναμη δε λέει και πολλά όσο το πόσο ''κοντό'' σε σχέσεις και ροπάτο είναι ένα μοτέρ.Πάρε ένα τεστ ράιντ και θα καταλάβεις.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2016
    Μηνύματα
    105
    Εχω ακριβως το ιδιο υψος με σενα φιλε,και πριν απο ενα μηνα αποκτησα το nc προερχομενος απο τσοπερακι
    Η διαφορα πριν και μετα για μενα ειναι μεγαλη
    Θα σου ελεγα αφου προοριζετε πιο πολυ για πολη να παρεις nc με dct ενω εγω για τους δικους μου λογους εχω το manual
    Ευκολο σχετικα ειναι για μενα τωρα που το συνηθιζω σιγα σιγα και με καταναλωση 3-5 εως 4l

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Πως κατέληξες σε αυτές τις 2;

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προς το NC750X έκλινα και γω, από ό,τι φαίνεται είναι η πιο λογική επιλογή από τις 2.

    Αρκετά ενθαρρυντικά αυτά που άκουσα για το ύψος, την κατανάλωση, και το ότι δε θα με κρεμάσει σε ενδεχόμενη προσπέραση.

    Για DCT δεν ενδιαφέρομαι, και γω για τους δικούς μου λόγους, όπως αναφέρει και ο φίλος πιο πάνω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αξίζει να κερδίσεις άνεση στο 10% των ταξιδιών και να χάσεις στο 90% της πόλης; Είναι τόσο σημαντικό να κινείσαι με 160 km/h στις εκδρομές σου, ώστε να δυσκολεύεσαι καθημερινά στην πόλη; Εσύ το ξέρεις.
    Μάλλον όχι, αλλά θα το κάνω. Τις 2 μηχανές που έχω πάρει ως τώρα τις έχω προσέξει πάρα πολύ, το ίδιο θα κάνω και με την επόμενη, οπότε δε χάνω σχεδόν τίποτα σε πιθανή μεταπώληση στην περίπτωση που δε με βολεύει καθόλου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Πως κατέληξες σε αυτές τις 2;
    Μη φανταστείς καμιά ιδιαίτερη έρευνα, στο κάτω-κάτω δεν ξέρω ακριβώς τι θέλω, απλά μου αρέσουν κυρίως εμφανισιακά και καλύπτουν την προϋπόθεση να είναι ανώτερου κυβισμού από το δικό μου.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Μου έκανε εντύπωση πως επέλεξες τα δύο αυτά μοντέλα όταν το ταβάνι που έθεσες δεν το λες και χαμηλό, βγάζοντας εκτός αρκετές αξιόλογες προτάσεις.

    Επίσης απέχει ελάχιστα (οκ σχετικό ειναι αυτό) από μερικά επίσης αξιόλογα 600-700αρια (δηλ στα 7κατιψιλα καινουργια!) όπως sv650 ή mt7 (υπάρχει και το Ζ650 και trident που ειναι ομορφα μεν ξεφευγουν περισσότερο δε) και συνδυαζουν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό.

    Αλλά εφόσον αισθητικά και πρακτικά σε καλύπτει το nc τότε δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς αλλού.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Μου έκανε εντύπωση πως επέλεξες τα δύο αυτά μοντέλα όταν το ταβάνι που έθεσες δεν το λες και χαμηλό, βγάζοντας εκτός αρκετές αξιόλογες προτάσεις.

    Επίσης απέχει ελάχιστα (οκ σχετικό ειναι αυτό) από μερικά επίσης αξιόλογα 600-700αρια (δηλ στα 7κατιψιλα καινουργια!) όπως sv650 ή mt7 (υπάρχει και το Ζ650 και trident που ειναι ομορφα μεν ξεφευγουν περισσότερο δε) και συνδυαζουν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό.

    Αλλά εφόσον αισθητικά και πρακτικά σε καλύπτει το nc τότε δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς αλλού.
    Ήμουν πολύ κοντά στο CB650F, αλλά δεν έκατσε μια πολύ καλή ευκαιρία που υπήρχε μέχρι πρόσφατα. Τo SV650 δε μου αρέσει καθόλου με το στρογγυλό φανάρι και το όλο στυλ.
    Το MT-07 μου αρέσει, αλλά δε θα το έπαιρνα γιατί το θεωρώ πολύ κοντά στο CB650F και εφόσον μου αρέσει το Honda και βρέθηκα τόσο κοντά, δε θα ένιωθα καλά να πάω στο MT-07. Επίσης, είναι πολύ δύσκολο να το βρεις χωρίς ζάντες γελοίου χρώματος.

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Κι εμένα δεν μου αρέσουν τα στρογγυλά φανάρια, αλλά θα έκανα συμβιβασμό για κάποια μοντέλα. Σε αυτό το χρωματισμό, το SV650 είναι πολύ όμορφο, το έχω δει κι από κοντά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	esvieksipeninta_pientzi.jpg 
Προβολές:	296 
Μέγεθος:	92,9 KB 
ID:	431842

    Επίσης πολύ όμορφα είναι τα χρώματα του 2021.

    Βέβαια σαν κατηγορία είναι σαν αυτό που έχεις ήδη, αλλά με περισσότερη ισχύ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλησπέρα, νομίζω πως η φυσική επιλογή είναι το nc. Κερδίζεις στα ταξίδια και δεν χάνεις πολλά μέσα στην πόλη και εάν θες το πουλάς και πιο εύκολα για να πας στο επόμενο. Εγώ ίσως να σου έλεγα το 700, το οποίο αν και παλιότερο, πιστεύω πως είναι πιο πρακτικό σε σχέση με το 750. Εάν υπολογίσεις την χρήση που έχει κάνει ο Billy84, νομίζω πως δεν υπάρχει πιο σκυλί μηχανή.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Το NC φίλε.

    Δεν το χω καβαλήσει, αλλά έχω πάνω από 2 χρόνια που το παρακολουθώ στενά, διαβάζω, βλέπω βιντεακια και χαζεύω αγγελιες για το εν λόγω. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μεταπώληση που λες.

    Δεν το βλέπω να φεύγει και εύκολα, τουλάχιστον αυτά που κοιτάω στο car κάθονται πολύ καιρό εκεί ακόμα και για τιμές 5.500 που είναι από τις χαμηλότερες της αγοράς. Είναι από τις μοτοσυκλετες που δεν συγκινούν στα χαρτιά και την μαχη της καφετεριας, οπότε το κοινό του είναι κάπως περιορισμένο και απευθύνεται ίσως σε πιο ώριμους (ηλικιακά και εμπειρικά) αναβάτες. Πάντως επιμένω μεταξύ των δύο και για τη χρήση που θες θα ψηφιζα το NC δαγκωτό.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Το NC φίλε.
    Αυτό και γιατί η συντήρηση είναι πολύ πιο απλή κ φτηνή

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Εχε υπ όψιν σου ότι το 800 έχει γενικώς την διπλάσια κατανάλωση σε όλα τα χιλιόμετρα από το 750.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 07/11/2021 στις 13:06.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2017
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εχε το όψιν σου ότι το 800 έχει γενικώς την διπλάσια κατανάλωση σε όλα τα χιλιόμετρα από το 750.
    Πράγματι, αυτό βλέπω στα νούμερα πάνω κάτω, αν όχι διπλάσια τότε τουλάχιστον επί 1,5. Έχω ήδη καταλήξει στο NC.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εσείς όλοι που λέτε, το NC έχει πιο φτηνή συντήρηση, σε τι το βασίζετε αυτό; Ποιά στοιχεία έχετε και το λέτε;

    Δύο μπουζί παραπάνω και όοοοοταν κάάάάποτε έρθει η ώρα των βαλβίδων, κανά 50ρι εργατικά παραπάνω και όσο κάνουν 3-4 καπελότα.

    Κατά τα άλλα, ίδια (σε κόστος) λάστιχα, ίδια λάδια, ίδια φίλτρα λαδιού, ίδια αλυσίδα, ίδια τακάκια, ίδιο ψυκτικό, ίδια μπαταρία, ίδιες τσιμούχες κ.ο.κ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha - Beginning of a new era 3-11-14
    από 7Tolis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 295
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2016, 09:46
  2. Καλημέρα και Κρίκος 17/11/14
    από Billymuse στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2014, 15:14
  3. spyrakos' way.... Κυριακή 02/11/14
    από spyrakos35 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2014, 21:37
  4. Κρίκος 3/11/14
    από harris_x στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2014, 12:48
  5. Καφεδάκι Σούνιο 2/11/14
    από Mits-fz6 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2014, 16:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF