Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Μετατροπη ιντζεξιον σε καρμπυρατερ

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Καλημέρα, μήπως να το πουλούσες και να έπαιρνες κάτι άλλο παλιότερο ή κάποιο ε4.

    Γενικά νομίζω πως και θα μπεις σε μια διαδικασία που δεν θα σε οδηγήσει σε αυτό που θες και αυτό που τελικά θα φτιάξεις, δεν θα μπορείς να το πουλήσεις.

  2. #17
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Τι εννοεις χρηστικο δε θα ειναι? Απο τη στιγμη που θα δουλευει κανονικα (υποθετικα μιλαω) θα δουλευει κανονικα. Το συγκεκριμενο το ειχα και σε EURO4 και ηταν μια χαρα.Στο EURO5 εκαναν τον χαρτη της αναφλεξης ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ. Σκεφτηκα μηπως να του εβαζα μια ECU απο EURO4 αλλα επειδη δεν εχω καποιον να μου δωσει μια μεταχειρισμενη να δοκιμασω και για να την παρω καινουρια - χωρις να ξερω αν οντως θα δουλεψει καλυτερα - κανει 50-60€ γι αυτο σκεφτομουν να παω με την σιγουρη λυση του καρμπυρατερ.
    Παιζει κι αυτη η περιπτωση να το δωσω κ να παρω κατι αλλο στη τελικη θα δειξει...

    P.s Αν οντως δοκιμασω καρμπυρατερ και δουλεψει θα επανελθω επι του θεματος να δωσω τα φωτα μου σε οποιον εχει το ιδιο προβληματισμο. Ευχαριστω οσους απαντησατε παιδια!

  3. #18
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν ο κινητήρας μπει σε safe mode απλά σβήνεις, μιζαρεις κι επανέρχεται μέχρι να εντοπίσει πάλι λάθος.
    Το οποίο θα γινει σχεδον αμεσως..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα χάλαγα τα 50-60 € που λες για να αλλάξω ECU σε euro4 Και αν δε δούλευε απλά θα την έβαζα μία αγγελία να την πουλήσω. Νομίζω πως δεν είναι λογικό να μπεις στον κόπο να βάλεις καρμπιρατέρ, γιατί νομίζω θα σου στοιχίσει περισσότερα αν όχι τα ίδια.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    κάποιος είπε για....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nerbo_zotta.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	431868

  6. #21
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Θα δοκιμασω να κουμπωσω μια ECU απο E4 θα συμφωνησω κι εγω οτι ειναι η πιο λογικη λυση και βλεπουμε.Δε θελω να φθασω σε σημειο να το δωσω γιατι το εχω παρει καινουριο και επισης δε με παιρνει οικονομικα μετα να αγορασω καποιο "επωνυμο" καινουριο.
    Οποτε μολις βρω ευκαιρη μια ECU απο E4 θα επανελθω στο θεμα για να δωσω την πληροφορια σε οποιον/ους εχουν το ιδιο θεμα με την συγκεκριμενη μαρκα στα E5 παπια της.
    Παντως 2 τρυπες στο φιλτροκουτι,καταργηση το σωληνακι αναθυμιασεων που καταληγει στο φιλτροκουτι,καταργηση το σωληνακι αναθυμιασεων του τεποζιτου που καταληγει στο φιλτροκουτι,2 τρυπες ανοιγμα εσωτερικα της εξατμισης,και κοψιμο το snorkel μεσα στο φιλτροκουτι το μηχανακι εφτιαξε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Εχει μεινει ενα μικρο ζορισμα/σφιξιμο στις μεσαιες που ομως ειναι πολυ ενοχλητικο γιατι εκει που παει να ανοιξει,εκει σφιγγει/ζοριζει σαν να σφιγγει το μοτερ και ξαφνικα πεταγεται/ανοιγει.
    Τελευταία τροποποίηση από Akalestos; 08/11/2021 στις 19:01.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τι σε ενοχλει τοσο πολυ στο euro5;
    και ποση διαφορα θα κανει η αλλη ecu;

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Αυτά τα παπιά πρέπει να κυκλοφορούν και σε άλλες περιοχές του κόσμου που δεν έχουν euro αλλά έχουν efi.

  9. #24
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Εγω ρε παιδια ενα ξερω οτι το συγκεκριμενο το ειχα παρει ξανα σε E4 καινουριο και δεν ειχα κανενα προβλημα.Το εδωσα να παρω μηχανη.Τωρα στο Ε5 εχω απογοητευτει απο τον χαρτη αναφλεξης δλδ απο την λειτουργια του ψεκασμου και τον τροπο με τον οποιο "απλωνει-ανοιγει" το μοτερ στον δρομο και επισης οταν κλεινω κι ανοιγω το γκαζι οπως εχω π.χ 3η η' 4η και πηγαινω, αντι σε κλασματα δευτερολεπτου να υπαρχει αποκριση υπαρχει ενα κενο σα να μην υπαρχει σπινθηρας ενα βυθισμα ενα μπουκωμα καπως και ξαφνικα τσακ αποκριση.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις χρηστικο δε θα ειναι? Απο τη στιγμη που θα δουλευει κανονικα (υποθετικα μιλαω) θα δουλευει κανονικα. Το συγκεκριμενο το ειχα και σε EURO4 και ηταν μια χαρα.Στο EURO5 εκαναν τον χαρτη της αναφλεξης ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ. Σκεφτηκα μηπως να του εβαζα μια ECU απο EURO4 αλλα επειδη δεν εχω καποιον να μου δωσει μια μεταχειρισμενη να δοκιμασω και για να την παρω καινουρια - χωρις να ξερω αν οντως θα δουλεψει καλυτερα - κανει 50-60€ γι αυτο σκεφτομουν να παω με την σιγουρη λυση του καρμπυρατερ.
    Παιζει κι αυτη η περιπτωση να το δωσω κ να παρω κατι αλλο στη τελικη θα δειξει...

    P.s Αν οντως δοκιμασω καρμπυρατερ και δουλεψει θα επανελθω επι του θεματος να δωσω τα φωτα μου σε οποιον εχει το ιδιο προβληματισμο. Ευχαριστω οσους απαντησατε παιδια!


    Το ότι θα δίνει σπινθήρα δε σημαίνει ότι θα δουλευει κανονικα. Θα γυρνάει ο κινητήρας αλλά δεν θα έχει δύναμη. Πιθανότατα και το γκάζι να μην έχει καμια απόκριση. Δε νομίζω αυτά να είναι χαρακτηριστικά κανονικής λειτουργίας.

    Εμπειρία από safe mode έχω μόνο στο αυτοκίνητο με ηλεκτρόγκαζο με διαφορετικές αιτίες αλλά την ίδια συμπεριφορά. Ρελαντι 2000σαλ, καθόλου ισχύ και ανυπαρκτη απόκριση με τις στροφές να μην ξεπερνουν τις 2500 εν κινήσει.
    Την πρώτη φορά λόγω βλάβης στην ηλεκτρονική πεταλουδα και τη δευτερη πριν καναδυο χρόνια είχε καταγραψει σφάλμα στο σύστημα ανάφλεξης.

    Σπινθήρα έδινε γιατί δεν έσβησε ο κινητήρας κανονική λειτουργία όμως δεν ήταν.

    Κάτι ανάλογο θα περίμενα και στο παπι σου. Εγώ πάντως είμαι περίεργος να ακούσω αν το κάνεις!

  11. #26
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το ότι θα δίνει σπινθήρα δε σημαίνει ότι θα δουλευει κανονικα. Θα γυρνάει ο κινητήρας αλλά δεν θα έχει δύναμη. Πιθανότατα και το γκάζι να μην έχει καμια απόκριση. Δε νομίζω αυτά να είναι χαρακτηριστικά κανονικής λειτουργίας.

    Εμπειρία από safe mode έχω μόνο στο αυτοκίνητο με ηλεκτρόγκαζο με διαφορετικές αιτίες αλλά την ίδια συμπεριφορά. Ρελαντι 2000σαλ, καθόλου ισχύ και ανυπαρκτη απόκριση με τις στροφές να μην ξεπερνουν τις 2500 εν κινήσει.
    Την πρώτη φορά λόγω βλάβης στην ηλεκτρονική πεταλουδα και τη δευτερη πριν καναδυο χρόνια είχε καταγραψει σφάλμα στο σύστημα ανάφλεξης.

    Σπινθήρα έδινε γιατί δεν έσβησε ο κινητήρας κανονική λειτουργία όμως δεν ήταν.

    Κάτι ανάλογο θα περίμενα και στο παπι σου. Εγώ πάντως είμαι περίεργος να ακούσω αν το κάνεις!
    Ναι στο αμαξι και λογω προβληματος λογικο μου ακουγεται μου εχει συμβει κι εμενα. Αλλα στη παπια σε safe mode πηγαινει πολυ καλυτερα ακριβως οπως το θελω μη σου πω γιατι ριχνει ενα στανταρ ποσοστο μιγματος απλα μπουκωνει στο να παρει μπρος πολυ και δεν ειναι σωστο αυτο αργα η' γρηγορα θα δημιουργησει ζημια. Ειναι προφανες οτι το Ε5 το πνιγει αρκετα το μηχανακι. Αυριο θα ξηλωσω καταλυτη απο εξατμιση και θα δω μηπως διορθωθει κατι κι απο εκει.
    Αμα βρω ECU E4 ειμαι περιεργος κι εγω.Θα δειξει...

  12. #27
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    στη παπια σε safe mode πηγαινει πολυ καλυτερα ακριβως οπως το θελω μη σου πω
    Μας το λες ομως..
    (φοβερα ανηθικο αυτο που κανεις..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #28
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Σημερα ανοιξα την μαμα εξατμιση.Ειχε 2 καταλυτες εν σειρα.Τους αφαιρεσα.Θορυβος λιγακι πιο αισθητος τιποτα ιδιαιτερο.Αποδοση ψιλα πραγματα ενα ξυπνημα πιο νωρις αισθανθηκα,ενα αρπαγμα.Μυρωδια οπως ενα καρμπυρατερ.Δεν ασχολουμαι αλλο.Αμα βρω ECU E4 θα κανω μια δοκιμη και θα επανελθω.Παντως με οσες επεμβασεις του εχω κανει εως τωρα σε εισπνοη-εκπνοη εχει φτιαξει η γραμμικοτητα της αποδοσης του.

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Σημερα ανοιξα την μαμα εξατμιση.Ειχε 2 καταλυτες εν σειρα.Τους αφαιρεσα.Θορυβος λιγακι πιο αισθητος τιποτα ιδιαιτερο.Αποδοση ψιλα πραγματα ενα ξυπνημα πιο νωρις αισθανθηκα,ενα αρπαγμα.Μυρωδια οπως ενα καρμπυρατερ.Δεν ασχολουμαι αλλο.Αμα βρω ECU E4 θα κανω μια δοκιμη και θα επανελθω.Παντως με οσες επεμβασεις του εχω κανει εως τωρα σε εισπνοη-εκπνοη εχει φτιαξει η γραμμικοτητα της αποδοσης του.
    Δόξα στον μεγάλο γιαραμπή.... Ελπίζω να τα έβαλες στην θέση τους, κιόλας....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μετατροπή MX σε Enduro
    από jmst στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 17:39
  2. Μετατροπη enduro σε μotard
    από nisidotatos στο forum KTM
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2008, 21:54
  3. Μετατροπή Multistrada σε HyperMotard
    από valam στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 13:17
  4. Πρόβλημα σε καρμπυρατέρ ...???
    από OldMan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 17:40
  5. Μετατροπή Wga84 σε ΕΓΣΑ
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2005, 13:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF