Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: Κορεσμός και Αλλαγή

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    ?Για εξηγησε το.Ειλικρινα,χωρις καμια διαθεση ειρωνιας
    εγραψε οτι ειναι πιο ακριβα λογω μεγέθους και λεω ολοι φοράμε 180 πισω. αντε μερικα 190 που η διαφορά ειναι 10 ευρω ξερω γω. αναφέρομαι στις μοτο που παιζουν στην κατηγορία της κουβέντας μονο.

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Η πιο ωραία ερώτηση μέχρι στιγμής
    Λοιπόν, με ένα πρόχειρο ψάξιμο

    500-600 cartridge στα μπροστινά
    500-600 ρυθμιζόμενη πίσω
    200 σωληνάκια υψηλής
    100 μεταχειρισμένη τρόμπα από κάποιο sbk
    Σύνολο 1500€
    Στις αναρτήσεις οι μάρκες που έχω βρει είναι Andreani, Bitubo και Matris
    Δε συμπεριλαμβάνω στην τιμή την εγκατάσταση γιατί θα γίνει όταν θα είναι και το τακτικό σέρβις, έτσι είναι μία η άλλη περίπου.
    Όλα αυτά είναι εικονικά μέχρι στιγμής.
    Θα σου πω την αποψη μου ομως ειμαι άνθρωπος που δενομαι με τα σιδερα
    Εφοσον σου αρεσει το μηχανακι σου δηλαδη το χαλβαδιαζεις ακομη παρκαρισμένο και σε καλύπτει το γκαζι του ειναι ορθό να προχωρήσεις σε ανακαίνιση που θα ανανεωσει την σχεση σου μαζι του.
    Μη το κάνεις ομως μπαμ, δηλαδη ολα μαζι, ξεκίνησε ενα - ενα, με πολυ βολτα στο ενδιάμεσο, για να μαθαίνεις τι αλλαζει τι βελτιώνεται και τι οχι.
    Θελει πολυ δοκιμή για να αντιληφθείς πληρως την λειτουργία των νέων περιφερειακών.
    Ενα πλανο που θα εκανα θα ξεκινούσα με το road πακετο:
    -αμορτισέρ πισω - χοντροτερο Λαδι / συντήρηση στο πιρούνι
    -Σωληνακια υψηλής - Συντήρηση δαγκανων σετ οριγκς καθάρισμα ενα-ενα και σετ μεταλλικα τακάκια
    Θα τα δοκίμαζα σε βολες για ενα
    χρονο τουλαχιστο

    Και αν δεν με κάλυπταν και ηθελα πιο race πακετο: τοτε θα προχωρούσα με τρομπα και cartridge στο πιρούνι.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Κάτι που δεν ανέφερα είναι ότι το πίσω αμορτισέρ χρίζει αλλαγή. Έχει γίνει σομιές πλέον, είναι κλειστού τύπου (κονσέρβα) και δεν σηκώνει επίσημο σέρβις, μόνο κάτι σε πατέντα που δεν το «παίζω».
    Να αναφέρω πως είμαι ανοιχτός σε προτάσεις για μεταχειρισμένα πράγματα από αλλά μηχανάκια (πχ κάποιοι έβαζαν σε Ζ750 ανάρτηση από 636) και κέρδιζαν σε απόδοση και χρήματα (σε σύγκριση με aftermarket καινούργιες)
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Aν σου αρέσει o κινητήρας σου, να τα βάλεις κάτω πολύ οργανωμένα και να δεις τι μπορείς να κάνεις.
    Αν οχι το 675 είναι καλή λύση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	screen-21.08.01[07.11.2021].jpg 
Προβολές:	189 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	431857
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 08/11/2021 στις 10:35.

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ωραίο θέμα.

    Το CBR1000R μου αρέσει πάρα πολύ. Σκεφτόμουν να το αγοράσω το 2015, που είχαν βγάλει καινούρια (τελευταία τεμάχια στοκ του 2009) με ABS στις 7.000€. Ευτυχώς βρέθηκαν κάμποσοι εδώ μέσα, καθώς και μερικοί φίλοι και με απέτρεψαν να το πάρω ως πρώτη μοτοσυκλέτα και μάλιστα με κύρια χρήση τη μετακίνηση στη δουλειά. Παραμένει όμως ψηλά στις προτιμήσεις μου, αν και έχουν βγει πλέον καλύτερα για τη χρήση που θέλω. Μην το πάρεις όμως, είναι ακατάλληλο για μοναδική μοτοσυκλέτα, αφού κάνεις και χρήση πόλης.

    Στη θέση σου, δεν θα άλλαζα μοτοσυκλέτα, εφόσον δεν μου είχε παρουσιάσει σοβαρό πρόβλημα. Οι προβλέψεις λένε ότι θα σου βγάλει απροβλημάτιστα 200.000 χιλιόμετρα. Έχει πολύ καλό κινητήρα, οπότε μένει να αναβαθμίσεις τις αναρτήσεις, αφού έτσι κι αλλιώς η πίσω πνέει τα λοίσθια, καθώς και τα φρένα. Αφού διαθέτεις 3.000€, στη θέση σου θα πήγαινα για καλά περιφερειακά, τόσο σε αναρτήσεις όσο και σε φρένα και όχι σε μέτριες λύσεις. Κατευθείαν στο ψητό, να αισθανθείς την αλλαγή. Παράλληλα θα κρατούσα τα ρέστα για σχολεία οδήγησης, ώστε η βελτίωση που σου αρέσει να βλέπεις στον εαυτό σου, να γίνει ακόμα καλύτερη.

    Μόνος ενδοιασμός στο θέμα σχολείο-ανάρτηση, είναι η αυξημένη αυτοπεποίθηση που σου δίνει το όλο πακέτο για τις στροφές. Σε δημόσιο δρόμο οι στροφές δεν συγχωρούν και οι κίνδυνοι είναι απρόσμενοι (ολισθηρότητα, εμπόδια, ζώα). Οπότε ναι μεν να το βελτιώσεις και να βελτιωθείς κι εσύ, αλλά να κινείσαι πολύ πιο χαμηλά από τα όρια στο δημόσιο δρόμο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/11/2021 στις 21:11.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Δευτερη φορά που το ακούω για τα σχολεία.
    Να αναφέρω επίσης ότι έχει γίνει το RS1 του Χουντρα και περιμένω το πρόγραμμα του Δεκεμβρίου ώστε να πάω για το 2.

    Άλλο η βελτίωση του οδηγού και άλλο της μοτοσικλέτας
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #37
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Άλλο η βελτίωση του οδηγού και άλλο της μοτοσικλέτας
    Σωστά. Όμως ο κορεσμός γιατρεύεται όχι μόνο με αλλαγή μοτοσυκλέτας, αλλά και με αλλαγή στον τρόπο που τη χρησιμοποιείς. Μην το υποτιμάς, είναι εξίσου σημαντικό με το ίδιο το όχημα, ίσως και παραπάνω.

    Από λάστιχα πώς είσαι; Αν έχουν περάσει τα 2 χρόνια, μπορείς να δοκιμάσεις άλλο μοντέλο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    σε μηχανή 10+ χρονων τέτοια λεφτα ειναι πεταμένα πραγματικά. αντε ενα αμορτισερ γιατι πεθανε το παλιο και σερβις στα εμπρος. τα φρενα με λυσιμο και καθαρισμα + τρομπα (μια καλή τρομπα απο ss απο ebay ειναι τσαμπα) θα ειναι πενα. σωληνάκια δεν θες imo.
    σκεψου ομως οτι ενα μεταχειρισμένο στα 5-6 χιλιάρικα με 40-50κ χλμ δεν θα είναι καινουργιο το αμορτισερ, ουτε τα καλαμια, ουτε οι τρομπες του, ουτε καν καινουργια τακάκια δεν θα εχει. Δεν ειναι δηλαδη τοσο απλα τα μαθηματικά εδω, δινω το δικο μου, δινω και 2κ και εχω αυτο που θελω. μάλλον θες και άλλα λεφτα... Μοναδική εξαιρεση το 675 γιατι σε καλη τιμη μπορείς να βρεις με 20κ χλμ και 6-7 χρονων μηχανάκια. Και πάλι πρεπει να εισαι τυχερος για να σου κάτσει καλο κομματι με 6κ ευρω.

  9. #39
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Διαφωνώ με το πεταμένα λεφτά. Υπερβολή σε βαθμό ισοπέδωσης.
    Μιλάμε για ένα μηχανάκι που είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο, δε σπαει δε χαλάει ενα πράγμα και που με λίγα σχετικά λεφτά, λεφτά που απο μόνα τους δε φτάνουν για αγορά κάτι αξιόλογου, μεταμορφώνεται σε σεταπ και κατα συνέπεια το φαν φακτορ απογειωνεται.
    Πως είναι πεταμένα αμα φέρουν ευχαρίστηση στον χρήστη της μοτο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    πεταμενα λεφτα δε ξερω αν ειναι παντως τα φτιαξιματα σε μετρια προς καλα μηχανακια δε σε κρατανε για πολυ καιρο ευχαριστημενο..Ετσι εκανα κι εγω παλια σε cbr600F,εβαζα εβαζα μεχρι που πηρα πραγματικο supersport και ησυχασα.Γιατι το να βαζεις ακριβες βελτιωσεις σε μηχανακι που δεν φτιαχτηκε γι αυτο δε λεει και θα τα βρεις μπροστα σου...Βεβαια εξαρταται το τι κανει ο καθενας με τη μοτο του και ποσο ''ανησυχος'' ειναι οδηγικα.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αφού σου αρέσει το μηχανάκι σου, σκέψου και το Hornet900. Μπορείς να του φτιάξεις τις αναρτήσεις και να έχεις κάτι πιο γρήγορο, με την ίδια αξιοπιστία.

    (Τα φρένα άφησέ τα για μετά τις αναρτήσεις. Ίσως δεν χρειαστούν κάτι)

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.344
    Hornet 900 και επενδύεις σε αναρτήσεις.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Ακριβώς στην ίδια θέση ήμουν την άνοιξη που μας πέρασε. Κι εγώ έχω ένα cb600f hornet του 2010. Κι εγώ αναζητούσα το κάτι παραπάνω σε απόδοση (όχι καθαρά επιδόσεις, αλλά περισσότερο το στήσιμο). Τότε κατέληξα πως σ αυτά τα χρήματα μόνο touono gen2 και το Triple 675 θα μου έκαναν τη διαφορά.

    Έβαλα, λοιπόν, αγγελία την αγαπημένη μου. Μην τα πολυλογώ μετά από τους 4 πρώτους που με πήραν τηλ να την δουν, το μετάνιωσα, κατέβασα την αγγελία και αποφάσισα πως δεν μπορώ να την αποχωριστώ και θα βελτιώσω όταν μπορέσω αναρτήσεις-φρένα. Είναι που λένε αν ακόμα είσαι ερωτευμένος δύσκολα πας παρακάτω...

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.170
    Ένα μηχανάκι που περίμενα να ακούσω είναι το MT-09, κάνεις σας όμως δεν το ανέφερε
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Γιατί παίρνεις FZ1 με τα μισά, που είναι 32 φορές πιο όμορφο..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αυτόματα και αλλαγή ταχυτήτων
    από aakkuan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 16:10
  2. Kαθαρισμος λαδιων μπροστινου και αλλαγη τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 14:49
  3. hornet S και αλλαγη μεγαλης λαμπας
    από b_bong12 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 17:24
  4. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF