Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 75

Θέμα: Κορεσμός και Αλλαγή

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Σε ανάρτηση κλειστού τύπου ("κονσέρβα") θα πάω να κάνω σέρβις-πατέντα; Σκέφτομαι για εξέλιξη και όχι για συμάζεμα.

    Ψάχνοντας λίγο, σε VFM λύση, σκεπτόμενος και αυτά που λέτε (να μη χώσω και πολύ χρήμα)
    Set Ohlins Basic Suspension Kit (Shock + Springs + Fork Oil) 730Ε

    Επίσης πολύ θα ήθελα να μάθω αν ταιριάζει ανάρτηση από κάποιο άλλο μηχανάκι π.χ. από κάποιο SS, αλλά δεν ξέρω που να ρωτήσω.

    Μπορεί να μπαίνει απο CBR με λίγο ψάξιμο αλλά δεν είναι πανάκεια καθότι πιο σφιχτό λόγω SS.Για μένα πήγαινε στο σετ της Ohlins και θα είσαι υπερκομπλε!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Wilbers
    Δεν το λες και απρόσιτο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να μπαίνει απο CBR με λίγο ψάξιμο αλλά δεν είναι πανάκεια καθότι πιο σφιχτό λόγω SS.Για μένα πήγαινε στο σετ της Ohlins και θα είσαι υπερκομπλε!
    Αν το "σφύξιμο" έχει αποτελέσματα, δε με νοιάζει να χάσω λίγο από άνεση. Επίσης σε μεταχειρισμένο, μένω πολύ χαμηλά σε κόστος
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Δεν το λες και απρόσιτο



    Αν το "σφύξιμο" έχει αποτελέσματα, δε με νοιάζει να χάσω λίγο από άνεση. Επίσης σε μεταχειρισμένο, μένω πολύ χαμηλά σε κόστος
    εκτός του οτι το βλέπω απιθανο να μπαινει γιατι ειναι τελειως αλλη μηχανη, δεν ειναι και κανενα φοβερο αμορτισερ. ασε που σε μτχ δεν ειναι βεβαιο οτι δεν θα εχει ηδη 70κ χλμ. πρεπει να βρεις μηκος αμορτισερ απο cbr και να δεις αν χωρανε δοχεια κτλ σε σενα.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Δεν το λες και απρόσιτο



    Αν το "σφύξιμο" έχει αποτελέσματα, δε με νοιάζει να χάσω λίγο από άνεση. Επίσης σε μεταχειρισμένο, μένω πολύ χαμηλά σε κόστος


    Να σου πω την αλήθεια έχω τις αμφιβολίες μου για το αν θα δουλέψει σωστά.Σίγουρα το κόστος παραμένει χαμηλά αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πετάξεις λεφτά.Πρέπει να ρωτήσεις κάποιον μάστορα γνώστη αν μπαίνει έστω και με μικρή πατέντα γιατί δεν ξέρω κάποιον να το έχει κάνει.Ίσως να συμβουλευτείς και κανένα Αμερικάνικο φόρουμ που κάνουν τέτοιες πατέντες.Θέλει ψάξιμο δυστυχώς,ενώ στην άλλη περίπτωση αγοράζεις κάτι έτοιμο που είναι μελετημένο για το μηχανάκι σου.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Πολύ φοβάμαι ότι η βελτίωση του υπάρχοντος θα σου ξύσει τη φαγούρα για λίγο καιρό και σε κάνα χρόνο θα είσαι εκεί που ξεκίνησες. Επίσης σκέψου ότι αν δε σε καλύψει η μετατροπή, ό,τι χρήμα έριξες δε θα το ξαναδείς.

    Κι εγώ για cb1000r θα πήγαινα.

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    υπολόγισε επίσης και ένα σέρβις (100 ευρώ περίπου) σε ότι μτχ αμορτισέρ από cbr βρεις...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #67
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.635
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πολύ φοβάμαι ότι η βελτίωση του υπάρχοντος θα σου ξύσει τη φαγούρα για λίγο καιρό και σε κάνα χρόνο θα είσαι εκεί που ξεκίνησες. Επίσης σκέψου ότι αν δε σε καλύψει η μετατροπή, ό,τι χρήμα έριξες δε θα το ξαναδείς.

    Κι εγώ για cb1000r θα πήγαινα.
    Αυτό δεν είναι απόλυτο.
    Εγώ που στο δικό μου έχω κάνει ότι σκέφτεται ο Γιάννης εδώ να κάνει, κοντα στα 5-6 χρόνια ήδη και καθόλου δεν το έχω βαρεθεί. Ίσα ίσα που επειδή το έχω μάθει (και το μαθαίνω) καλύτερα, το διαχειρισμο του γκάζι σε συνδυασμό με ένα σχετικά καλό "στήσιμο" το κάνει αρκετά fun to ride.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #68
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν είναι απόλυτο.
    Εγώ που στο δικό μου έχω κάνει ότι σκέφτεται ο Γιάννης εδώ να κάνει, κοντα στα 5-6 χρόνια ήδη και καθόλου δεν το έχω βαρεθεί. Ίσα ίσα που επειδή το έχω μάθει (και το μαθαίνω) καλύτερα, το διαχειρισμο του γκάζι σε συνδυασμό με ένα σχετικά καλό "στήσιμο" το κάνει αρκετά fun to ride.
    ηλικιακή ωρίμανση λέγεται...
    το "πιάνει πέτρα και την στύβει" δίνει την θέση του στο "η μέση/γόνατα μου πονάνε" και αρχίζεις συνειδητοποιείς το κάπου ώπα με τα κυβικά και τα άλογατα.
    και λες είμαι οκ με το εργαλείο λιγο καλύτερη άνεση/πληροφορία/παιχνίδι να προσφέρει και ψωνίζεις περιφερειακά
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν είναι απόλυτο.
    Τα ευκόλως εννοούμενα...

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Σε ομάδα με Hornet στο FB
    Πίσω αναρτηση ταιριάζει από CB1000R του 2008 και μετά, που δε νομίζω να είναι κάτι πολύ καλό για αυτό που ζητάω. Αλλά σίγουρα θα είναι οικονομική λύση.
    Επίσης μπορεί να ταιριάζει όλο το μπροστινό CBR600RR του 2007 και μετά, αυτό ακούγεται πολύ καλό γιατί πάει μαζί με τη ακτινική φρενάρα του γΛήγορου αλλά θα έχω απόλεια στο ABS, κάτι που δεν θέλω.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #71
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Αν δεν είναι το κύριο σου όχημα και δεν το χρησιμοποιείς καθημερινά έχεις σκεφτεί να κοιτάξεις σε 1000 superbike; αφού το ζητούμενο σου είναι περισσότερο γκάζι και καλύτερο στήσιμο

  12. #72
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Σε ομάδα με Hornet στο FB
    Πίσω αναρτηση ταιριάζει από CB1000R του 2008 και μετά, που δε νομίζω να είναι κάτι πολύ καλό για αυτό που ζητάω. Αλλά σίγουρα θα είναι οικονομική λύση.
    Επίσης μπορεί να ταιριάζει όλο το μπροστινό CBR600RR του 2007 και μετά, αυτό ακούγεται πολύ καλό γιατί πάει μαζί με τη ακτινική φρενάρα του γΛήγορου αλλά θα έχω απώλεια στο ABS, κάτι που δεν θέλω.


    Πες αν θέλεις περισσότερα γιατί κάνω κάτι αντίστοιχο και δεν ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα με το ABS.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος


    Πες αν θέλεις περισσότερα γιατί κάνω κάτι αντίστοιχο και δεν ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα με το ABS.
    Χρειάζεται ο τροχός να έχει το δισκάκι με τα δόντια που διαβάζει ο σενσορας του abs και το μπροστινό να έχει βάση για τον σενσορα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #74
    Για μενα απλα το δινεις και αγοραζει ενα cb1000r και τερμα , γιατι τα κανει ολα αυτα που θες και μαλιστα καλυτερα.
    Πολυ ανετο μηχανανακι , το προβλημα ειναι οτι δεν κανει για δευτερο ατομο για ταξιδια
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος


    Πες αν θέλεις περισσότερα γιατί κάνω κάτι αντίστοιχο και δεν ήξερα ότι υπάρχει πρόβλημα με το ABS.
    Πρώτον πολύ πιθανόν να μη βρω το μπροστινό με το ABS και δεύτερον μπορεί να μην ταιριάζει στη δικιά μου μονάδα ABS
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. αυτόματα και αλλαγή ταχυτήτων
    από aakkuan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2008, 16:10
  2. Kαθαρισμος λαδιων μπροστινου και αλλαγη τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 14:49
  3. hornet S και αλλαγη μεγαλης λαμπας
    από b_bong12 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 17:24
  4. Cbf-600 και αλλαγή εξάτμισης..
    από makis206 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 11:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF