Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Μπουζονι ή βίδα ;

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Μπουζονι ή βίδα ;

    Καλησπέρα.

    Μου έφυγε στο παπί η μία απο τις 2 βίδες που σφίγγουν την εξάτμισή στην εξόδο των καυσαερίων . Σε ένα συνεργείο που ρώτησα μου είπαν ότι θέλει μπουζονι με σπείρωμα 8x125 με παξιμάδι αλλά και βίδα με κεφάλι απλή δεν πειράζει . Σε κάνα δύο σιδεράδικα που ρώτησα μπουζονια τόσο κοντά δεν έχουν . Μια βίδα Μ8 που δοκίμασα φαίνεται πως είναι το ίδιο σπείρωμα και στα 3 cm πάει μέσα τόσο όσο χρειάζεται .

    -το μπουζονι σαν επιλογή από το εργοστάσιο εξυπηρετεί κάπου ; Είναι πιο ανθεκτικό ; Δεν κολλάει ;
    -αν δεν βρω και σφίξω με βίδα τετραγωνου κεφαλιού τι κακό μπορεί να με βρει ;
    -πόσο σφίγγω εκεί ; αντέχει ή είναι όπως το σπείρωμα στο μπουζί που κόβεται για πλάκα ;

    Ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Η διαφορά στο μπουζόνι είναι οτι το βιδώνεις και μετά σφίγγεις με το παξιμάδι,η βίδα μπορεί να σου κλωτσήσει το σπείρωμα στην κεφαλή.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Και αν δεν κλωτσήσει στην τοποθέτηση όταν πας να την βγάλεις που θα είναι σκουριασμένη θα σου κοπεί μέσα ενώ το παξιμάδι αφενός έχει λιγότερο σπείρωμα και θα ξεκολλήσει ευκολότερα αφετέρου αν δείς ζόρια το κόβεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Μπορείς να κάνεις το εξής κόλπο, με το οποίο δεν κινδυνεύεις τόσο πολύ να χαλάσεις σπείρωμα στην κεφαλή.

    Θα πας και θα πάρεις βίδα, πιο μακριά από όσο χρειάζεται. Αρκετά μακριά ώστε να βιδώσει πλήρως την κεφαλή, και να περισσεύει, να μην σφίγγει δλδ την εξάτμιση στην θέση της.

    Θα πάρεις και ένα παξιμάδι για την βίδα αυτή, και θα το βιδώσεις τέρμα στην βίδα.

    Αφού βιδώσεις την βίδα τέρμα στην κεφαλή, μετά θα σφίξεις-καργάρεις την εξάτμιση με το παξιμάδι πάνω στην βίδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20211109_214134.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	431961

    Με τον τρόπο αυτό, το ζόρυ στο σφίξιμο το τρώει το παξιμάδι και η βίδα, όχι το σπείρωμα της κεφαλής.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Καταλαβα , ευχαριστώ . Μάλλον θα κάνω την πατέντα με τη βίδα
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    γιατι δεν παιρνεις το δικο του απο τα ανταλλακτικα να εισαι σιγουρος;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Έχω χρησιμοποιήσει και απλή βίδα με κεφαλή χωρίς πρόβλημα,. Η λύση του τελεγονου είναι ίσως καλητερη αν μετά το βιδωμα τις βίδας κόψεις με τροχό την κεφαλή της, ώστε να γίνει σαν απλό μπουζονι, για ποιο εύκολη και γρήγορη αλλαγή εξάτμισης,. Όταν είναι με κεφαλή η βίδα σχεδόν πάντα πρέπει να την ξεβιδωσεις-βιδωσεις από το σπείρωμα τις κεφαλής και το πολύ συχνό βάλε,βγάλε ίσως φθείρει το σπείρωμα. Ενώ έτσι όπως λέω μένει πάντα βιδωμενο μέσα και απλά βγάζεις το παξιμάδι.

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι δεν παιρνεις το δικο του απο τα ανταλλακτικα να εισαι σιγουρος;
    Πήγα σε μεγάλο ανταλλακτικαδικο για παπιά εδω στην Δαφνη και δεν ειχε ίδεα . Υπέθεσα πως δεν θα πωλειται σαν ανταλλατικο μοτό αλλά γενικά βίδα . Λίγο αργότερα αργότερα που googlara βρηκα σετακια αν και όχι για το δικό μου ειδικά . Δεν ειναι θέμα κόστους αλλά ευκολίας , να μην τρέχω σε μαγαζιά για μια βίδα ...
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    https://www.motosp.gr/part.php?sc=%2...r=2008#content
    ενα παραδειγμα.....
    επειδη το σημειο ειναι παραξενο λογω διαφορετικων μεταλλων και υψηλων θερμοκρασιων προσωπικα θα εβαζα το γνησιο μπουζονι

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν δε θες να μπλέξεις βαλε μπουζονι για εξάτμιση. Οχι ότι βρεις και όχι βίδα.

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    https://www.motosp.gr/part.php?sc=%2...r=2008#content
    ενα παραδειγμα.....
    επειδή το σημείο ειναι παραξενο λόγω διαφορετικων μετάλλων και υψηλών θερμοκρασιών προσωπικά θα εβαζα το γνήσιο μπουζονι
    Ευχαριστώ , θα τον εχω υπόψην μου αν και ειναι στη Λυκόβρυση . Θα παρω στον Γκοργκόλη που με βολευει καλύτερα μήπως έχει στην αντιπροσωπεία .
    Modenas Kriss 125

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Στην συνέχεια της φαρσοκωμωδίας η άλλοτε καταπληκτική αντιπροσωπεία , με ξεφορτώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες δίνοντας μου τηλέφωνα από κάποιους συνεργάτες για να ψάξω το μπουζόνι . Οι συνεργάτες αυτοί ψιλο-δυσανασχέτησαν λέγοντας μου αφού δεν το έχει η αντιπροσωπεία , που να το βρούμε εμείς ; Και κατάλαβα οτι αυτό το έργο παίζεται συχνά . Σε τοπικό μοτομάγαζο που ρώτησα , μου ειπε πως επίσης στην αντιπροσωπεία που απευθύνθηκε για πλαστικά του δικό μου μοντέλου για αλλο πελάτη , του είπαν να μην τους ξαναενοχλήσει και πως δεν υποστηρίζεται πλέον το μοντέλο . Όπως ίσως έχετε δει όσοι ασχολείστε , προφανώς έχει σταματήσει την όποια συνεργασία με την Modenas , έχει αποσύρει την μάρκα από το site και προφανώς σιγά σιγά θα μας ξεφορτωθεί .

    Εγώ μπορεί να ταλαιπωρούμαι λίγο , αλλά μια ακρη θα βρω . Στην χειρότερη θα κόψω ντίζα . Ο αντιπρόσωπος όμως έχει χάσει την πώληση ενος 125 ίσως και 185 και δεν το ξέρει .
    Ποιος βγαίνει χαμένος τελικά ;
    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγώ δεν κατάλαβα. Τι τρελό πρόβλημα θα δημιουργήσει σε εκείνο το σημείο η λύση του τελεγολου?
    Πόσο διαφορετική θα είναι η διαστολή των μετάλλων και θα δημιουργήσει πρόβλημα?
    Πάτα το 0

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Πόσο διαφορετική θα είναι η διαστολή των μετάλλων και θα δημιουργήσει πρόβλημα?
    Όσο διαφορετική θα είναι και η επιλογή των μετάλλων. (ή της επίστρωσης που θα έχουν αυτά).
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Τελικά βολευτήκα με δύο μπουζόνια 5 cm (ολο σπείρωμα όμως) που βρήκα στον Μπουζάνη στην Καλλιρόης. Εχουν μάλιστα και αλεν τρύπα στη μία άκρη . Εβαλα και δύο παξιμάδια απο αυτά που έχουν σαν ροδέλα στο ένα μέρος . Το ένα που είχε μείνει επάνω βγήκε εύκολα , αλλά το παξιμάδι εχει κολλήσει επάνω . Θα το πάρω δείγμα μήπως και εκει βρω κάτι .Τα εσφίξα οχι πολύ , ούτε και λίγο . Απλα θα έχω το νου μου μια φορά κάθε δύο μήνες να τα σφίγγω -ξεσφίγγω να μη κολλήσουν . Δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο ...
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κολλημένη βίδα ρεγουλατόρου αλυσίδας...
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 20:14
  2. Που είναι η βίδα ? οεο
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 13:22
  3. Εχασα βιδα απο καρπυρατερ....
    από Zbandit750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 23:34
  4. Βιδα + Παξιμαδι = Love ?
    από sadengr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 16:13
  5. Σπασμένη βίδα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2005, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF