Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: ZERO (SR/S)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129

    ZERO (SR/S)

    Πέρασα λοιπόν πρόσφατα μια βόλτα από την αντιπροσωπεία της ZERO για ένα σύντομο τεστ ράιντ στο μεγαλύτερο της γκάμας SR/S, έτσι για την εμπειρία.
    Και παρόλο που δεν συμπαθώ την ιδέα "ηλεκτρική μοτό", μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα!

    Αρχικά σου δίνει την εικόνα ενός 600αριού sport touring.
    Ωραία led φώτα, όμορφος σχεδιασμός, καλή ποιότητα στα πλαστικά και περιφερειακά του.
    Οθόνη έγχρωμη φυσικά, ευδιάκριτη και εύκολη στη χρήση με τα μπουτόν στα χέρια.

    Ανεβαίνεις και αμέσως καταλαβαίνεις την καλή σέλα, το βολικό τιμόνι στα χέρια (όχι και καρατιμόνα βέβαια) και το φοβερά καλό ζύγισμα του συνόλου.
    Γυρνάς τον διακόπτη ....και απόλυτη ησυχία! Ανοίγεις το γκάζι και το μηχανάκι...ώ! μα τους χίλιους τεντυμπόιδες... ξεκινάει κανονικά...! Με απόλυτη ακρίβεια στην κίνηση του δεξιού καρπού. Όσο ανοίγεις, ανοίγει και το ανάποδο.
    Πολύ περίεργη αίσθηση στην αρχή. Χαζογελούσα σαν βλαξ ! Την συνηθίζεις γρήγορα πρέπει να πω...

    Παίζεις με τα modes (eco-street-sport κλπ) και στο eco διαπιστώνεις ότι φρενάρει σε μεγάλο βαθμό μόνο του όταν κλείνεις το γκάζι (επαναφορτίζει σε ένα μικρό ποσοστό). Τόσο βολικό που όταν άλλαξα σε street...κόντεψα να "κάψω" το επόμενο φανάρι!
    Εδώ έρχονται και τα φρένα.. τα οποία μου φάνηκαν πάρα πολύ καλά! Έως και άψογα!
    Το street το προσπέρασα γρήγορα και νά σου το sport....με τα 19κλ ροπής σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
    Σε πετάει πίσω, με διάρκεια! χωρίς κενά στο γκάζι, χωρίς "τρύπες", σταθερά μέχρι να τερματήσει (κόφτης στα 200)
    Όλα αυτά φυσικά χωρίς συμπλέκτη! Ναι το αριστερό χέρι δεν έχει μανέτα, ούτε το αριστερό πόδι λεβιέ. Σου δίνει τέτοια άνεση αυτό το πράγμα που νομίζω ταιριάζει απόλυτα με το ύφος μιας ηλεκτρικής μοτό και σε κάνει να το αποδεχτείς με χαρά!
    Τα ηλεκτρονικά του, μου έκανε εντύπωση ότι όσες φορές προσπάθησα να τσαρουχώσω γκάζι ή να επιταχύνω απότομα, σου έδιναν την μεγαλύτερη δυνατή επιτάχυνση χωρίς όμως να αισθανθείς χάσιμο τροχού πουθενά! Πολύ βελούδινα! (αν θυμάμαι καλά βγαίνουν off αν θες ..αλλά δεν δοκίμασα)

    Ακούς μόνο τον αέρα και ένα ελαφρύ σφύριγμα από το μοτέρ σαν μίνι διαστημόπλοιο. Οκ ιδιαίτερο, αλλά ομολογώ ότι νιώθεις φοβερή ανασφάλεια ανάμεσα στα λοιπά αυτοκίνητα. Εντελώς αόρατος. (λογικά θα βγεί κάποτε και CD με ξερογκαζιές να το βάζεις στη διαπασών να γουστάρεις)...

    Επίσης, εντύπωση σου κάνει το ζύγισμά της! Έχει χαμηλό κέντρο βάρους και παρόλο τα 230κλ του μοντέλου αν θυμάμαι καλά, είναι σαν πούπουλο εν κινήσει, αλλά και στο φινάλε όταν κατέβηκα να τη ζπρώξω στη θέση της, δεν πίστευα ότι είναι τόσο εύκολο!

    Πολύ καλό σαν οδηγική αίσθηση και στήσιμο κανονικής μοτοσυκλέτας εν κατακλείδι, πράγμα άκρως θετικό!
    Τα παιδιά στην αντιπροσωπεία πάρα πολύ ευγενικά, με υπομονή, διάθεση και γνώσεις για αυτό που πουλάνε. Δείχνουν να το πιστεύουν πολύ και μπράβο τους από εμένα!

    Τώρα αν θα το αγόραζες ή όχι...είναι μεγάλη κουβέντα και ίσως νωρίς ακόμα. Υπό προϋποθέσεις ΝΑΙ!!!

    Τα επόμενα χρόνια θα έχει πολύ ενδιαφέρον η κατηγορία....

    *και μερικές φωτό για να υπάρχει και εικόνα !
    https://imgur.com/a/7einf6e

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ωραιος ο αρθρογράφος αναλυτικός, αλλα εγω δε μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα...γιατι με αναγκάζει να ξεχασω μοτερ και αίσθηση οπως το γνώρισα με ιστορία ανω των 100χρονων..

    Αλλο με καίει αν με την έλευση των ηλεκτρικών φαμε σε 7-8 χρονια υπέρογκα τελη για την χρήση των μοτερ εσωτερικής καύσης σε τετοιο βαθμό που ειτε θα πρεπει να χρησιμοποιούνται σε πιστες και διαμορφωμένα εβεντς, ή μας αναγκάσουν να τα κανουμε έκθεση θυμίζοντας αλλη εποχη..

    Λυπηρό...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ωραιος ο αρθρογράφος αναλυτικός, αλλα εγω δε μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα...γιατι με αναγκάζει να ξεχασω μοτερ και αίσθηση οπως το γνώρισα με ιστορία ανω των 100χρονων..

    Αλλο με καίει αν με την έλευση των ηλεκτρικών φαμε σε 7-8 χρονια υπέρογκα τελη για την χρήση των μοτερ εσωτερικής καύσης σε τετοιο βαθμό που ειτε θα πρεπει να χρησιμοποιούνται σε πιστες και διαμορφωμένα εβεντς, ή μας αναγκάσουν να τα κανουμε έκθεση θυμίζοντας αλλη εποχη..

    Λυπηρό...

    Δεν γίνεται σύγκριση με την αίσθηση του μοτέρ εσ. καύσης.
    Το παραπάνω αφορά καθαρά την εμπειρία με το συγκεκριμένο όχημα.
    Άλλωστε και οι ίδιοι μου εξήγησαν ότι δεν το πλασάρουν ως αντικατάσταση του μοτέρ εσ.καύσης, αλλά ως ένα εναλλακτικό ξεχωριστό μοτέρ.

    Πραγματικά δεν νομίζω να μας κάνουν τετοια λαλακια....
    Αν είναι έτσι δεν θα επέτρεπαν σήμερα να κυκλοφορούν οχήματα 30 χρονών στο δρόμο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    τιμή πανω απο 20κ ευρω σωστα? δυστυχως η τιμή κάνει την αγορά του πλήρως ασυμφορη. πρεπει να έχεις τσαμπα ρευμα και να κανεις 100χλμ την ημέρα για να εχει νόημα μια τέτοια αγορά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το έχω ξαναγράψει.

    Όταν οι μοτοσυκλετιστές νοιώσουν, πόσο άμεση και με το τσουβάλι δύναμη έχουν οι ηλεκτρικές μοτό, χωρίς να χρειάζεται να κρατάς το μοτέρ στην καλή περιοχή, χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις σχέσεις μην τυχόν και σε κρεμάσει, χωρίς να σου χαλάει συμπλέκτης-ταχύτητες την ροή-ισορροπία, την επιτάχυνση του ηλεκτροκινητήρα στην έξοδο της στροφής, ΤΟΤΕ σε μια νύχτα, θα ξεχαστούν όλες οι ρητορίες αντίρρησης. Οχι μόνο θα ξεχαστούν, αλλά κι οι ίδιοι που τις λέγανε, θα λένε ''τι ανοησίες λέγαμε κάποτε''.

    Ενδιαφέρουσα εκπομπή για τις zero motorcycles που προβλήθηκε live πριν λίγο καιρό, εδώ>>>

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το έχω ξαναγράψει.

    Όταν οι μοτοσυκλετιστές νοιώσουν, πόσο άμεση και με το τσουβάλι δύναμη έχουν οι ηλεκτρικές μοτό, χωρίς να χρειάζεται να κρατάς το μοτέρ στην καλή περιοχή, χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις σχέσεις μην τυχόν και σε κρεμάσει, χωρίς να σου χαλάει συμπλέκτης-ταχύτητες την ροή-ισορροπία, την επιτάχυνση του ηλεκτροκινητήρα στην έξοδο της στροφής, ΤΟΤΕ σε μια νύχτα, θα ξεχαστούν όλες οι ρητορίες αντίρρησης. Οχι μόνο θα ξεχαστούν, αλλά κι οι ίδιοι που τις λέγανε, θα λένε ''τι ανοησίες λέγαμε κάποτε''.

    Ενδιαφέρουσα εκπομπή για τις zero motorcycles που προβλήθηκε live πριν λίγο καιρό, εδώ>>>

    ΟΤΑΝ οι ηλεκτρικές καταφέρουν να πιάνουν μεγαλύτερη τελική απο ενα tmax χωρίς να στοιχίζουν οσο ενα goldwing τοτε μπορεί να εχει σημασια αυτο που λες. επισης οι αυτονομίες ειναι ακόμα αστείες για κάτι παραπάνω απο μετακίνηση.

  7. #7
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    εγω για να καβαλησω το μηχανακι μου να παω μια βολτα η ενα ταξιδακι περιπου 500 χλμ, θα ξεκινησω με γεματο ρεζερβουαρ,
    και θα εχω μια αυτονομια γυρω στα 300-350 χλμ αναλογα το ποσο "ελαφροχερης" ειμαι.. μετα θα κανω σταση σε ενα βενζιναδικο
    που βρωμαει ο τοπος απο δαυτα, και σε λιγοτερο απο 3 λεπτα θα εχω παλι αυτονομια 300-350 χλμ και θα απολαυσω το
    υπολοιπο της διαδρομης μου..

    με το ηλεκτρικο, συμφωνα με τα σπεκς της ζερο, θα εχω μια αυτονομια μεσο ορο στα 150 χλμ και θα πρεπει μετα να ψαξω να βρω
    σημειο φορτισης οπου θα περιμενω κανα 3ωρο για να εχω παλι αυτονομια 150 χλμ.. δλδ στη 500αρα βολτα αυτο θα πρεπει να γινει
    3 φορες, αρα να φαω ενα 9ωρο για να φορτιζω τη μηχανη.. μεγαλος περιορισμος αυτο, δε νομιζετε?

    αμα τα ηλεκτικα δεν εχουν τουλαχιστον 300-350 χλμ αυτονομια με λιγοτερο απο μιση ωρα φορτιση, για μενα ειναι καταδικασμενα!

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι πολλοί απο εμάς δεν μας ενδιαφέρει να "βγούμε πρώτοι" να είμαστε δυνατοί και λοιπές παπάτζες.
    Ζω για έχω εκρήξεις βενζίνης με οξυγόνο στο μοτέρ μου, οχι για να περάσω κάποιο βλαχαδερό που νομίζει ότι τρέχει
    με μια γελοιότητα που διακόπτει την λειτουργία της με τον παραμικρό παλμό.

    Και αν κάποιοι θέλουν να ξεφτιλίσουν την κουβέντα και να "προτείνουν" ήχο από αληθινό μοτέρ, ας το κάνουν με φουσκωτή
    και μια καλή τσόντα δυνατά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω για να καβαλησω το μηχανακι μου να παω μια βολτα η ενα ταξιδακι περιπου 500 χλμ, θα ξεκινησω με γεματο ρεζερβουαρ,
    και θα εχω μια αυτονομια γυρω στα 300-350 χλμ αναλογα το ποσο "ελαφροχερης" ειμαι.. μετα θα κανω σταση σε ενα βενζιναδικο
    που βρωμαει ο τοπος απο δαυτα, και σε λιγοτερο απο 3 λεπτα θα εχω παλι αυτονομια 300-350 χλμ και θα απολαυσω το
    υπολοιπο της διαδρομης μου..

    με το ηλεκτρικο, συμφωνα με τα σπεκς της ζερο, θα εχω μια αυτονομια μεσο ορο στα 150 χλμ και θα πρεπει μετα να ψαξω να βρω
    σημειο φορτισης οπου θα περιμενω κανα 3ωρο για να εχω παλι αυτονομια 150 χλμ.. δλδ στη 500αρα βολτα αυτο θα πρεπει να γινει
    3 φορες, αρα να φαω ενα 9ωρο για να φορτιζω τη μηχανη.. μεγαλος περιορισμος αυτο, δε νομιζετε?

    αμα τα ηλεκτικα δεν εχουν τουλαχιστον 300-350 χλμ αυτονομια με λιγοτερο απο μιση ωρα φορτιση, για μενα ειναι καταδικασμενα!
    δεν ξερω ακριβως τους χρονους του zero αλλα οταν εσυ θα παρεις ηλεκτρικη θα εχεις περίπου 100χλμ για καθε 10 λεπτά φόρτισης. στην πολη θα φορτιζεις μονο σπιτι σου, στο ταξιδι θα πρεπει να πηγαινεις με αρκετα χαμηλες ταχυτητες γιατι πανω απο 160-180-200 καινε τοσο που δεν θα φτασεις σε φορτιστη αλλα οταν φτασεις με 130-140 θα κατσεις το πολύ 20 λεπτά. το θεμα ειναι οτι χωρις δικτυο δεν μπορουμε να μιλαμε για ταξιδι ακομα.

    επισης οι περισσοτερες κατασκευες αυτη τη στιγμη ειναι σε σωμα naked και ss. πρακτικά κανενα δεν ειναι για ταξιδι δηλαδη επειδη ακριβως ειναι σχεδον αδυνατον να κανεις ταξιδι ακομα.

    ακομα η τεχνολογία δεν εχει φτάσει σε επιπεδο να αξιζει η αγορά τους οπότε οι όποια συζητηση θα ειναι τελείως άτοπη οταν το 2025 θα εχουμε μια πραγματικά καλή ηλεκτρική μοτο σε ενα dealer κοντα μας.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι πολλοί απο εμάς δεν μας ενδιαφέρει να "βγούμε πρώτοι" να είμαστε δυνατοί και λοιπές παπάτζες.
    Ζω για έχω εκρήξεις βενζίνης με οξυγόνο στο μοτέρ μου, οχι για να περάσω κάποιο βλαχαδερό που νομίζει ότι τρέχει
    με μια γελοιότητα που διακόπτει την λειτουργία της με τον παραμικρό παλμό.

    Και αν κάποιοι θέλουν να ξεφτιλίσουν την κουβέντα και να "προτείνουν" ήχο από αληθινό μοτέρ, ας το κάνουν με φουσκωτή
    και μια καλή τσόντα δυνατά.
    όχι μονο, είμαστε διάφορες κατηγορίες

    εγώ δεν μπορώ να αντικαταστήσω την αίσθηση περιστροφής μοτερ σε σχέση με την παλινδρομική κίνηση. Τους παραγόμενους ήχους απο τους χρονισμούς και τις καύσεις του.
    Τα ηλεκτρικά δεν είναι για μένα είμαι παλιομοδίτης. Και γουστάρω που ειμαι παλιομοδήτης, απλώς μου φαντάζει δύσκολο σε σχέση με την κλιματική αλλαγή και τους νέους κανονισμούς να μπορείς να κινήσεις καθημερινά όχημα εσωτερικής καύσης σε 10 χρόνια από σήμερα

    ίσως να βγει καμιά μετατροπή συμβατικού σε υδρογόνου ώς τότε
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Φαντάζομαι καλοκαίρι στην Ελλάδα με όλα τα κλιματιστικά ανοιχτά και με κανά εκατομμύριο εγκαταστάσεις φόρτισης να δουλεύουν υπερωρίες τι black out έχει να πέσει... Το ξέρετε φαντάζομαι ότι στη σημερινή εποχή στη ΔΕΗ για να καλύψουν τις ανάγκες των νησιών σε ρεύμα χρησιμοποιούν ντιζελογενητριες ε;

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Λίγο κάτω από 25χ αν θυμάμαι σωστά, έκανε το sr/s με τον ταχυφορτιστή, που είναι το μεγαλύτερο της γκάμας.
    Είχε και με 14-15 πιο μικρά (πάλι πολλά λ7)...

    Η αγορά ενός τέτοιου ηλεκτρικού απαιτεί αλλαγή φιλοσοφίας σίγουρα!!!
    Δεν μπορούν να κάνουν ακόμα όσα κάνει μία μοτό εσ.καύσης. Δεν θα κάνεις Κυριακάτικη 500αρα καταδρομική για καφέ όπως έχεις συνηθίσει.
    Αυτή τη στιγμή απευθύνονται σε ανθρώπους με οικονομική άνεση που θα δοκιμάσουν κάτι εναλλακτικό για χρήση εντός πόλης και πολύ κοντινές βόλτες. (και έχουν 3-4 μηχανάκια στο γκαράζ τους)..

    Η κατηγορία αυτή είναι γεγονός πάντως. Και ως ένα σύνολο μηχανής ικανό και ολοκληρωμένο, οφείλουμε να το σεβαστούμε.
    Παρότι δεν θέλω να το σκέφτομαι αυτή τη στιγμή.....ποιός ξέρει σε 10-15 χρόνια τι θα οδηγάμε?

    Είχα κινητό με κουμπάκια μέχρι προ ολίγων ετών και υποστήριζα ότι θα το κρατήσω ότι και να γίνει κλπ κλπ. Ε χρειάστηκε να πάρω σμάρτφόουν (για ανάγκες δουλειάς) και δεν κοίταξα ποτέ πλέόν πίσω!
    Εδώ ήδη κατασκευαστές αυτοκινήτων έχουν ανακοινώσει ότι θα παράγουν μόνο ηλεκτρικά από το 2030 και μετά...

    Ας έχουμε απλά τις κεραίες μας ανοιχτές. Δεν είναι κακό

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    λειτουργικα τα ηλεκτρικα μοτερ ειναι ιδανικα για κινηση οχηματων
    η τεχνολογια των μπαταριων δεν βοηθαει αλλα ειναι θεμα χρονου να τελειοποιηθουν οποτε οι ΜΕΚ θα περασουν στην ιστορια
    ΟΜΩΣ......
    δεν θα αποκτησουν ποτε την αισθηση μιας ΜΕΚ και την μαγεια που αυτες περιεχουν με την εννοια οτι για να λειτουργησουν συνδυαζουν ενα σωρο επιστημες και τεχνολογιες

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Θα αποκτήσουν τότε και μεγαλύτερη αξία τα μηχανάκια μας!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Αυτες ειναι οι πρωτες εμπορικες προσπαθειες και ειναι ακριβες πολυ. Ταυτοχρονα λογω χωρου δεν εχουν σοβαρη αυτονομια. Οσο ομως εξελισσεται η τεχνολογια στις μπαταριες, οσο η τεχνολιγια γινεται πιο προσιτη, οι τιμες θα πεφτουν και η αυτονομια θα αυξανεται. Ταυτοχρονα με την αυξηση των σημειων φορτισης το προβλημα σε αστικη, περιαστικη κινηση η μικρα ταξιδια θα μειωνεται. Ποτε; Κανεις δεν ξερει ακομα.

    Σιγουρα παντως δεν θα αργησει πολυ

    Σε 10-15 χρονια θα μιλαμε με αλλους ορους. Στις μοτοσυκλετες θα βολευε πολυ η αλλαγη μπαταριων με αλλες φορτισμενες σε ειδικους χωρους ακομα κια στα υπαρχοντα βενζιναδικα. Σταματας, αφαιρεις την αδεια, πληρωνεις, βαζεις την φορτισμενη και συνεχιζεις.

    Μας αφορα; Εμενα οχι. Δεν ξερω αν θα καβαλαω στα 70 μου αλλα δεν νομιζω να με συγκινουν οι νεες τεχνολογιες τοσο τοτε ωστε να τις πληρωσω. Τους πιο νεους ομως ναι, σιγουρα. Οι εποχες αλλαζουν και μαζι με αυτες οι συνηθειες μας.

    Επισης μην ξεχνατε οτι το κρατος μπορει να σας αναγκασει να αφησετε τις ΜΕΚ κανοντας τες ασυμφορες στην χρηση ( ΤΚ στο θεο, Βενζινη ακομα πιο ψηλα, χαρατσι ρυπων ), ή απογορευοντας την κυκλοφορια τους στην πολη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Sub Zero !!
    από TROOPER στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 13:29
  2. ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕΛΛΑΣ SR 500
    από byron στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 17:28
  3. Zero Gravity windscreens ???
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 16:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF