Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Ποδηλατο-φωτογραφίες μας

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    MTB στην Σαλαμίνα που έχει πολύ ωραία μονοπάτια

    Συνημμένο 451113
    Η Σαλαμίνα έχει πολύ πράσινο κ ωραία βουναλάκια για mtb.
    Αν κ έχω πάει αμέτρητες φορές όταν υπηρετούσα την θητεία μου σε πλοίο, η αλήθεια είναι πως μόλις προπερσι έκανα μια μικρή βόλτα με το μηχανάκι εκεί.
    Το μέρος είναι αρχαιολογικός θησαυρός κ φυσικά έχει ωραία μέρη για βόλτες.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Με ξυπνήσατε προχθές και σενιάρισα το ποδηλατάκι μου που το έφαγε η θλίψη και το είχα εγκαταλείψει σχεδόν δύο χρόνια...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EnVZ3Zy - Imgur-1.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	451135

    Ideal Crosser με μόνες αλλαγές μία καλύτερη σέλα, μεταλλικά πηδάλια, κοντεράκι και ένα ζευγάρι Continental Townride

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Πήρα καινούργιο παιχνιδάκι κ βγήκα πρώτη βόλτα στον Υμηττό.
    Orbea Lafey H10 2023 hardtai με ανάρτηση marzocchi bomber 140 mm, σε συνδυασμό με tubeless ελαστικά 2,6" ισοπεδώνουν κρατήρες κ βράχια στους χωματόδρομους.
    Καλά τα διπίστονα deore m6100, αλλά μάλλον θα πάω σε μεγαλύτερες δισκοπλακες


  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Πήρα καινούργιο παιχνιδάκι κ βγήκα πρώτη βόλτα στον Υμηττό.
    Orbea Lafey H10 2023 hardtai με ανάρτηση marzocchi bomber 140 mm, σε συνδυασμό με tubeless ελαστικά 2,6" ισοπεδώνουν κρατήρες κ βράχια στους χωματόδρομους.
    Καλά τα διπίστονα deore m6100, αλλά μάλλον θα πάω σε μεγαλύτερες δισκοπλακες

    Ωραίο ποδήλατο πήρες. Καλές βόλτες και μόλις πάρω λίγο τα πάνω μου γιατί με ταλαιπωρεί μια γρίπη να πεταλαρουμε παρέα.


  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ωραίο ποδήλατο πήρες. Καλές βόλτες και μόλις πάρω λίγο τα πάνω μου γιατί με ταλαιπωρεί μια γρίπη να πεταλαρουμε παρέα.

    Περαστικά!
    Στείλε μήνυμα όταν είσαι έτοιμος

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Περαστικά!
    Στείλε μήνυμα όταν είσαι έτοιμος
    Από το παραπάνω σκ είπε ο γιατρός και έχει δίκιο γιατί κράτησε σχεδόν 10 ημέρες αυτή η ιστορία.

    Θα τα πούμε σύντομα

    Και πάλι καλορίζικο και καλοβολτο.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Από το παραπάνω σκ είπε ο γιατρός και έχει δίκιο γιατί κράτησε σχεδόν 10 ημέρες αυτή η ιστορία.

    Θα τα πούμε σύντομα

    Και πάλι καλορίζικο και καλοβολτο.
    Ευχαριστώ πολύ!
    Είναι πολύ ποιοτικό κ με απίστευτη κύλιση.
    Παρόλα αυτά, στην άσφαλτο κ ιδιαίτερα στις ανηφόρες είναι πολύ κουραστικό.
    Ανέβηκα το γνωστό ασφάλτινο διάσελο που ενώνει Γλυκά Νερά με Αγία Παρασκευή.
    Κλίσεις 11-13% κ παρόλο που έχει γρανάζι 10-51 ήμουν 2 ':30" πίσω σε σχέση με το carbon κουρσάκι που έχω, για την ίδια διαδρομή.
    Λογικό, είναι 6 κιλά βαρύτερο κ τα λάστιχα έχουν μεγάλη αντίσταση κύλισης.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Οι βολτες αργα αλλα σταθερα γινονται ολο και πιο μεγαλες. Σταυρουπολη-Μεγαρο Μουσικης και πισω σημερα (13 χλμ).

    Καναμε και ενα σερβισακι στο ποδηλατο (ρυθμιση ταχυτητων, ντιζες, φρενα) με κοστος το ιλιγγιωδες ποσο των 24€.
    Τσιμπησα και το κοπλιμαν μου απο τον μαστορα για το Peugeot. "Ωραιο ποδηλατο και σπανιο".

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BIKE.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	451567

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Θα έβγαινα και εγώ σήμερα αλλά αφενός με πούλησε η παρέα, αφετέρου τα παλιά παπούτσια μου προκαλούν πόνο στα δάχτυλα, όποτε πήγα για τρέξιμο.

    Το Peugeot φοράει λάστιχα κούρσας; Αν ναι, βάλε ένα ζευγάρι 25Χ700, continental κατά προτίμηση, εκεί να δεις πώς θα μαζεύεις χιλιόμετρα.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Άλλη μια βόλτα στον Υμηττό, η γνωστή κλασσική κ εύκολη το από Σπήλαιο Παιανίας ως τα Γλυκά Νερά.
    Όταν βρώ χρόνο θα ανέβω κ κορυφή.
    Στο τέλος προσπαθώ να μπω σε μονοπάτι...


  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Ένας πασίγνωστος προορισμός είναι το εκκλησάκι των Αγίων Ασωμάτων στην Πεντέλη.
    Υπάρχουν διάφοροι δρόμοι που ανεβαίνουν εκεί, εγώ διάλεξα να πάω από την Πηγή.
    Πολύ βατός ο χωματόδρομος αν κ χρειάζεται λίγη προσοχή στο κατέβασμα, λόγω σαθρού εδάφους.


  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Μετά από σχεδόν 1,5 μήνα λόγω σερί γρίπης, ιώσεων ωτίτιδας κτλ κτλ βγήκα μια μικρή βόλτα στον Υμηττό με το MTB.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240407_111300.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	452059
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240407_110805.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	452060
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240407_110147.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	452061

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οι βολτες αργα αλλα σταθερα γινονται ολο και πιο μεγαλες. Σταυρουπολη-Μεγαρο Μουσικης και πισω σημερα (13 χλμ).

    Καναμε και ενα σερβισακι στο ποδηλατο (ρυθμιση ταχυτητων, ντιζες, φρενα) με κοστος το ιλιγγιωδες ποσο των 24€.
    Τσιμπησα και το κοπλιμαν μου απο τον μαστορα για το Peugeot. "Ωραιο ποδηλατο και σπανιο".

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BIKE.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	451567
    Μπράβο! Έχεις κάνει καλή επιλογή ποδηλάτου.

    Είναι πολύ ωραία δραστηριότητα η ποδηλασία και ειδικά την άνοιξη και το φθινόπωρο που ο καιρός είναι ιδανικός για υπαίθριες δραστηριότητες όλη την ημέρα.
    Προσωπικά μου έχει χαρίσει πολλά χρόνια με ωραίες εμπειρίες. Είναι αναζωογονητικό, κάνεις καλό στην υγεία σου και τη φυσική κατάσταση. Αν το συνδυάσεις με τοπικές ερασιτεχνικές ποδηλατικές ομάδες (πριν από 12 χρόνια είχα μετρήσει 38 ομάδες στον νομό Αττικής και πήγαινα σε καμιά 10αριά από αυτές), γνωρίζεις κόσμο, κοινωνικοποιείσαι και περνάς πολύ όμορφα. Εδώ και χρόνια έχει φύγει η μόδα και έχουν μείνει λίγες ομάδες, αλλά μπορείς να βρεις κόσμο που να ταιριάζετε.

    Προσωπικά θεωρώ την κοινωνική συναναστροφή μέσω της ποδηλασίας, έναν από τους καλύτερους τρόπους. Μιλάς με άτομα με ποικιλία ενδιαφερόντων, έχεις συνεχώς οπτικά ερεθίσματα που ενισχύουν την κουβέντα, αλλάζεις παραστάσεις, βλέπεις μέρη. Αν το ζήσεις αυτό με ομάδα, πραγματικά άλλοι τρόποι κοινωνικής συναναστροφής σου φαίνονται υποδεέστεροι. Για παράδειγμα, αν βγεις βόλτα με μοτοσυκλέτες, θα αλλάξεις μερικές κουβέντες μόνο στη λίγη ώρα που θα κάνεις στάση, εκτός αν έχετε συμβατή ενδοεπικοινωνία ΟΛΟΙ (μεγάλο ατού αυτό). Αντιθέτως σε μία ποδηλατική ομάδα 20-40 ατόμων, μπορείς να αλλάξεις κουβέντες με όλους, για όλη τη διάρκεια της βόλτας.

    Θα πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα ένα τσαντάκι σέλας, με σαμπρέλα, τρόμπα, εξωλκείς ελαστικού (αν χρειάζεται το δικό σου). Προαιρετικά μπορεί να έχει πολυεργαλείο, ντίζες φρένων, μπαλώματα, νύχι οπίσθιου εκτροχιαστή, δεματικά. Είναι μερικές απλές εργασίες που γίνονται σε 10-30 λεπτά στον δρόμο και σου επιτρέπουν να γυρίσεις στο σπίτι σου ποδηλατώντας ή να συνεχίσεις τη βόλτα σου. Διαφορετικά χάνεις τη βόλτα και ταλαιπωρείσαι για να γυρίσεις το ποδήλατο με τα πόδια ή με αμάξι.


    Μία καλή αλυσίδα είναι επίσης χρήσιμη, για την περίπτωση που σταματήσεις έστω και για λίγο για να μπεις σε ένα μαγαζί ή να καθίσεις για καφέ. Έχω μερικές ιστορίες γνωστών που τους πήραν το ποδήλατο μπροστά στα μάτια τους ή μόλις το άφησαν για ένα λεπτό από τα μάτια τους, για να ψωνίσουν σε έναν φούρνο, φαρμακείο κλπ. Μία απλή αλυσίδα αποτρέπει κλέφτη που θέλει να πάρει το ποδήλατο με θράσος και να φύγει τρέχοντας. Έχω ένα καλό πέταλο, που το χρησιμοποιώ όταν αναγκαστικά μένει το ποδήλατο ανεπίβλεπτο (σπάνια), αλλά είναι βαρύ και δεν βολεύει. Έχω και ένα λουκέτο με σπιράλ συρματόσκοινο, που κόβεται σε δευτερόλεπτα με έναν μέτριο κόφτη, αλλά αυτό είναι πάντα στο ποδήλατο και το χρησιμοποιώ συνέχεια. Ακόμα και για καφέ να σταματήσω και να έχω το ποδήλατο στα 10 μέτρα, παρέχει κάποια ασφάλεια. Με αυτό δένω συνήθως και τα ποδήλατα φίλων πάνω στο δικό μου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 07/04/2024 στις 13:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Άλλη μια βόλτα στον Υμηττό.
    Ξεκίνησα από Παιανία, Γλυκά Νερά κ ανέβηκα την οδό Κρητικού Πελάγους ως το εκκλησάκι του Αγίου Ιωάννου του κυνηγού.
    Έντονες κλίσεις 11-13% οι οποίες παλεύονται χάρη στα γρανάζια 10-51.
    Είχα σκοπό να ανέβω Κορακοβούνι κ να πέσω ως το σπήλαιο Παιανίας, κάνοντας κύκλο, αλλά δεν με έπαιρνε ο χρόνος.
    Οπότε, επέστρεψα.
    Εδώ η διαδρομή ανάποδα.


  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    MTB βόλτα στον Υμηττό, από Βύρωνα ως Παπάγου και πίσω από δασικούς δρόμους και μονοπάτια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240414_101853.jpg 
Προβολές:	54 
Μέγεθος:	104,2 KB 
ID:	452407

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 537
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2024, 14:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF