Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Επασφάλιστρο νέου οδηγού.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459

    Επασφάλιστρο νέου οδηγού.

    Έκανα ασφάλεια στην aig με κλοπή ολική και οδική βοήθεια.

    Για να βγει η ασφάλεια τους έστειλα και δίπλωμα.

    Τόνισα πολλές φορές ότι είμαι νέος οδηγός (<1 έτος) και ότι θα πρέπει να το προβλέψει.

    Στην ανάλυση δεν βλέπω κάποιο επασφάλιστρο. Ρώτησα τον ασφαλιστή που μου την έκανε και μου είπε ότι αφού είσαι 37 χρονών σε καλύπτει.

    Εγώ πάντως δεν έχω πειστεί. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Έκανα ασφάλεια στην aig με κλοπή ολική και οδική βοήθεια.

    Για να βγει η ασφάλεια τους έστειλα και δίπλωμα.

    Τόνισα πολλές φορές ότι είμαι νέος οδηγός (<1 έτος) και ότι θα πρέπει να το προβλέψει.

    Στην ανάλυση δεν βλέπω κάποιο επασφάλιστρο. Ρώτησα τον ασφαλιστή που μου την έκανε και μου είπε ότι αφού είσαι 37 χρονών σε καλύπτει.

    Εγώ πάντως δεν έχω πειστεί. Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;
    Αν κατέχεις δίπλωμα για χρονικό διάστημα μικρότερο του έτους χρειάζεσαι επασφάλιστρο είτε είσαι 25 είτε είσαι 50 .
    Αν κατέχεις δίπλωμα για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του έτους και είσαι κάτω των 25 τότε χρειάζεσαι επασφάλιστρο μέχρι να κλέισεις τα 25.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Είχα την εντύπωση ότι το όριο ηλικίας είναι τα 23 έτη, όχι τα 25.

    Επίσης, κάποιες εταιρείες χρεώνουν επασφάλιστρο, αν ο οδηγός είναι άνω των 65 ετών. Το σημαντικότερο είναι ότι, ανάλογα με την ασφαλιστική, αν δεν έχει προεξοφληθεί το επασφάλιστρο, άλλες χρεώνουν πρόστιμο 60%, ενώ άλλες καλύπτουν μόνο το 50% της ζημιάς που προκλήθηκε. Το τελευταίο είναι πολύ σοβαρό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Υποθέτω στα 37 θα έχει ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου και πιθανώς ασφάλεια με αυτούς; Ίσως αυτή να είνσι η αιτία.
    Σε κάθε περίπτωση αν αυτή η συζήτηση έγινε με email τότε ακόμα κι αν χρειάζεται, πρόβλημά τους.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Υποθέτω στα 37 θα έχει ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου και πιθανώς ασφάλεια με αυτούς; Ίσως αυτή να είνσι η αιτία.
    Σε κάθε περίπτωση αν αυτή η συζήτηση έγινε με email τότε ακόμα κι αν χρειάζεται, πρόβλημά τους.
    Στη δική μου περίπτωση δεν μέτρησαν αντίστοιχες προϋποθέσεις. Είχα πολλά χρόνια πριν δίπλωμα αυτοκινήτου και ασφάλιση στην ίδια εταιρεία για εκείνο. Η μοτοσυκλέτα είναι άλλη κατηγορία οχήματος και θεωρείσαι νέος οδηγός σε αυτήν την κατηγορία, με αυξημένη πιθανότητα να προκαλέσεις ατύχημα, η οποία δικαιολογεί το επασφάλιστρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στη δική μου περίπτωση δεν μέτρησαν αντίστοιχες προϋποθέσεις. Είχα πολλά χρόνια πριν δίπλωμα αυτοκινήτου και ασφάλιση στην ίδια εταιρεία για εκείνο. Η μοτοσυκλέτα είναι άλλη κατηγορία οχήματος και θεωρείσαι νέος οδηγός σε αυτήν την κατηγορία, με αυξημένη πιθανότητα να προκαλέσεις ατύχημα, η οποία δικαιολογεί το επασφάλιστρο.
    Δεν διαφωνώ, αλλά ίσως η κάθε ασφαλιστική να το αντιμετωπίζει διαφορετικά. Έτσι κι αλλιώς είναι καθαρά θέμα οικονομικού ρίσκου για την εταιρεία τίποτα παραπάνω. Οπότε εφόσον είναι ξεκάθαρο ότι οι ίδιοι επέλεξαν να μην το χρεώσουν δεν υπάρχει θέμα

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα μάλλον έχω δίκιο. Δυστυχώς η ερώτηση δεν ήταν με μαιλ αλλά προφορικά.

    Θα πάρω κατευθείαν στην aig από Δευτέρα για να διευκρινησω

    ΥΓ. Η interamerican στην προσφορά μου είχε επασφαλιστρο

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα μάλλον έχω δίκιο. Δυστυχώς η ερώτηση δεν ήταν με μαιλ αλλά προφορικά.

    Θα πάρω κατευθείαν στην aig από Δευτέρα για να διευκρινησω
    Καλύτερα εγγράφως, όπως πρότεινε ο cityfly.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    καθε εταιρια εχει δικο της κανονα. δεν ασχολουνται πολύ πλεον, ισως να μην εχει καμια απολυτως διαφορά. στην μηχανη νομιζω πλεον δεν το κοιτάνε παρα μονο αν εισαι πολυ νεος.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καθε εταιρια εχει δικο της κανονα. δεν ασχολουνται πολύ πλεον, ισως να μην εχει καμια απολυτως διαφορά. στην μηχανη νομιζω πλεον δεν το κοιτάνε παρα μονο αν εισαι πολυ νεος.
    Διαβάζοντας το παρακάτω, δεν θα το άφηνα στην τύχη του, αλλά θα ζητούσα έγγραφη εξασφάλιση.

    Τι θα συμβεί σε περίπτωση ατυχήματος που δεν έχει δηλωθεί το επασφάλιστρο;

    Σε αυτήν την περίπτωση η κάθε εταιρία ορίζει διαφορετικά το πρόστιμο ανάλογα των γενικών όρων που έχει. Συνήθως οι περισσότερες ασφαλιστικές θα εκδώσουν ένα επασφάλιστρο της τάξης του 60% το οποίο θα πρέπει να εξοφληθεί για να καλυφθεί η ζημία που έχει εμπλακεί ο οδηγός ακόμα και στην περίπτωση που δεν ευθύνεται. ΠΡΟΣΟΧΗ ορισμένες ασφαλιστικές εταιρίες δέχονται να καλυφθεί μόνο το 50% της ζημίας σε περίπτωση που έχει προκαλέσει οδηγός χωρίς να είχε ενημερώσει την εταιρία για το επασφάλιστρο
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Πόσο στοιχίζει περίπου στην aig μια τέτοια ασφάλεια?

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim83 Προβολή μηνύματος
    Πόσο στοιχίζει περίπου στην aig μια τέτοια ασφάλεια?
    Εχει να κανει κυριως με το ασφαλιζομενο κεφαλαιο, τις παροχες άλλα και τον ασφαλιστή. Γενικά, απο την ελάχιστη εμπειρια μου, για 6000 θα βρεις απο 260 μεχρι 380 (χρόνο).

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Α περίμενα περισσότερο, εκεί για μεσαία κυβισμού 650αρα ενδιαφέρομαι για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim83 Προβολή μηνύματος
    Α περίμενα περισσότερο, εκεί για μεσαία κυβισμού 650αρα ενδιαφέρομαι για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ.
    Μεγάλη διαφορά στην τιμή έχει και ο νομός που το ασφαλιζεις, δηλαδή Αθήνα με επαρχία έχει αρκετή διαφορά.. Και κάτι σημαντικό ότι η AIG θα σου καλύψει μόνο το 75% από το πόσο που σου έχει κοστολογήσει-ασφαλησει δηλαδή στα 6000€ παίρνεις 4500€,ενώ η interamerican το 100% αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή..

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2018
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη διαφορά στην τιμή έχει και ο νομός που το ασφαλιζεις, δηλαδή Αθήνα με επαρχία έχει αρκετή διαφορά.. Και κάτι σημαντικό ότι η AIG θα σου καλύψει μόνο το 75% από το πόσο που σου έχει κοστολογήσει-ασφαλησει δηλαδή στα 6000€ παίρνεις 4500€,ενώ η interamerican το 100% αλλά είναι αρκετά πιο ακριβή..
    Ναι λογικό ακούγεται, περισσότερες κλοπές στις μεγάλες πόλεις. Επαρχία μένω οπότε με συμφέρει περισσότερο αλλά 75% είναι λίγο όπως κ να το κάνουμε. Πάνω από 400 ετησίως νμζω είναι υπερβολή. Η interamerican πόσο θέλει δηλ στο περίπου για 650cc?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aπορίες νέου οδηγού για το CBF
    από invi69 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/01/2010, 23:21
  2. Εμπειρίες ενός νέου Οδηγού στην Αθήνα.
    από Anastassios στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2008, 15:38
  3. Ερωτησεισ Του Νεου
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 19:11
  4. Αγορα Νεου Μοτερ
    από noble στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2004, 07:55
  5. Ερωτήσεις νέου fazerάκια.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 11:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF