Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Κοιτάζω τις Dainese Solarys Gore Tex

  1. #1
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041

    Κοιτάζω τις Dainese Solarys Gore Tex

    Καλημέρα στη παρέα.
    Μετά από έρευνα που έκανα για μπότες έχω καταλήξει στις Dainese Solarys.
    Ψάχνω μια μπότα για όλο το χρόνο αλλά να μην είναι πολύ ζέστη. Οι δερμάτινες TCX που έχω είναι πολύ ζεστές ακόμα και το χειμώνα και με κουράζουν. Μάλλον ζεστένονται πολύ τα πόδια μου και είναι κάτι που με ενοχλεί και καταντάω να μην τις φοράω. Το καλοκαίρι φοράω τα Dainese Persepolis και καταντάω να τα φοράω και το χειμώνα αλλά δεν είναι καθόλου αδιάβροχα.
    Τι έχει δοκιμάσει κανείς? Μήπως έχετε κάτι άλλο να προτείνετε?

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Έβαλα στη λίστα και τις Dainese Nighthawk d1 που από ότι βλέπω είναι λόγιο πιο κοντές, όποτε θα είναι και πιο άνετες για καθημερινές.

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Έχω ξαναγράψει για τις nighthawk.
    Είχα τις c2.
    Το καλύτερο καθημερινό παπούτσι είχε γίνει. Τις φορούσα μέχρι που έγιναν φυτιλια...
    Μετά πήρα τις st germain, που είναι πιο διακριτικές.
    Οι nighthawk ήταν σαφώς καλύτερες, παντού.
    Μου κράτησαν 6-7 χρόνια πολύ βαριάς χρήσης, με πολύ λίγη συντήρηση.

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Δικό σου post διάβασα και ξεκίνησα να τις κοιτάζω. Βέβαια από ότι καταλαβαίνω οι c2 ήταν δερμάτινες ενώ οι d1 συνθετικές.

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Σωστα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι υποδεεστερες από τις c2, αλλά ξέρω, ότι τα επόμενα μποτάκια μου θα είναι τα d1.

    Εγώ τις φορούσα με κρύο και με ζεστή, με βροχή και με χιονι.
    Αντίστοιχα φοράω τώρα τις germain.
    Η αίσθηση στο πάτημα της nighthawk, ήταν αλλού επιπέδου από τις germain.

    Παρόλα αυτά, δεν έχω δοκιμάσει κάποιες άλλες...
    Αυτό που θέλω να τονίσω όμως, είναι ότι δεν σε δυσκολεύουν πουθενά σε καθημερινή χρήση.

  6. #6
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου. Να είσαι καλα!

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δες και στο τέλος αυτού του νήματος, μιλάμε για αντίστοιχα μποτάκια. Τώρα βλέπω ότι είναι πριν από 2 χρόνια και τελικά δεν ψώνισα κάτι, αλλά επέλεξα να κολλήσω για πολλοστή φορά τις σόλες των Acerbis Dual Waterproof, διότι μου άρεσε πολύ η άνεση που παρείχαν και η θερμομόνωση. Από τα πιο ζεστά παπούτσια που είχα ποτέ.

    Volpad, μας μπέρδεψες:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εγώ είχα για 2-3 χρόνια τα dainese nighthawk c2, τα οποία καταργήθηκαν και αντικαταστάθηκαν απο τα D1.

    Τα φορούσα τουλάχιστον 11 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα, όλες τις εποχές.
    ...

    Ο λόγος που δεν πήρα τα ίδια, είναι οτι τα nighthawk D1, δεν είναι δερμάτινα, αλλα απο μία δερματίνη της dainese που δεν ήξερα αν πρέπει να εμπιστευθώ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Έχω ξαναγράψει για τις nighthawk.
    Είχα τις c2.
    Το καλύτερο καθημερινό παπούτσι είχε γίνει. Τις φορούσα μέχρι που έγιναν φυτιλια...
    Μετά πήρα τις st germain, που είναι πιο διακριτικές.
    Οι nighthawk ήταν σαφώς καλύτερες, παντού.
    Μου κράτησαν 6-7 χρόνια πολύ βαριάς χρήσης, με πολύ λίγη συντήρηση.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σωστα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι υποδεεστερες από τις c2, αλλά ξέρω, ότι τα επόμενα μποτάκια μου θα είναι τα d1.

    Με αυτά που γράφετε αρχίζω να σκέφτομαι για Dainese Nighthawk D1, αλλά δεν μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά. Πιο όμορφα είναι τα TCX X-Move που πρότεινε ο Λεωνίδας. Δείχνουν σαν να έχουν μαλακό άνετο υλικό, αλλά αν δεν τα φορέσεις, δεν μπορείς να ξέρεις.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/11/2021 στις 11:40.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δες και στο τέλος αυτού του νήματος, μιλάμε για αντίστοιχα μποτάκια. Τώρα βλέπω ότι είναι πριν από 2 χρόνια και τελικά δεν ψώνισα κάτι, αλλά επέλεξα να κολλήσω για πολλοστή φορά τις σόλες των Acerbis Dual Waterproof, διότι μου άρεσε πολύ η άνεση που παρείχαν και η θερμομόνωση. Από τα πιο ζεστά παπούτσια που είχα ποτέ.

    Volpad, μας μπέρδεψες:
    Δεν καταλαβαίνω σε τί σας μπέρδεψα...

    Αγόρασα τις nighthawk το 2011 και τις φόραγα καθημερινά μέχρι το 2016 οπου πήρα τις germain.
    Απο το 16 μέχρι περίπου το 17 ή το 18 (δεν θυμάμαι ακριβώς), φορούσα μία το ένα, μία το άλλο, μέχρι που τα nigthawk έλιωσαν (κυρίως διαλύθηκε η επένδυση μέσα).

    Τέλος του 2019, τα germain είχαν διαλυθεί και τότε άρχισα να ψάχνω για νέα μποτάκια. Όμως, τυχαία, μου έκαναν δώρο ένα νέο ζευγάρι germain, τα οποία φοράω μέχρι σήμερα.
    Άν δεν μου τα είχαν κάνει δώρο, δεν θα τα είχα ξανααγοράσει. Δεν είναι οτι είναι κακό παπούτσι, αλλα οτι εγώ δεν τα προσέχω καθόλου, τα κακομεταχειρίζομαι και δεν έχουν την αντοχή που χρειάζομαι.

    Δεν θέλω να έχω 2 ζεύγάρια.

    Έχω αποφασίσει λοιπόν, οτι δεν θα ξαναπάρω germain και θα προτιμήσω να πάρω τα nighthawk d1, παρόλο που είναι συνθετικό και όχι κανονικό δέρμα, όπως τα c2 ή τα germain.

    Θέλω να το δοκιμάσω και το d1, γιατι το οτι είναι συνθετικό το δέρμα, είναι το μόνο πράγμα που με σταμάτησε απο το να τα ξαναπάρω.


    EDIT:
    Προφανώς το 2019 που είχα γράψει εκείνο το post, δεν είχα κάτσει να μετρήσω πραγματικά πόσα χρόνια τα είχα, μίας και δεν με είχε απασχολήσει τόσο...
    Μετά, που άρχισα να ψάχνομαι, κάθισα και τα μέτρησα...
    Τελευταία τροποποίηση από Volpad; 23/11/2021 στις 12:08.

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Μετά τα τόσο καλα σχόλια για τις nighthawk λέω να δω και τις freeland που είναι παρόμοιες αλλά σε πιο ψηλες.
    @νεοσσός πολύ ωραίες και οι TCX

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Μετά τα τόσο καλα σχόλια για τις nighthawk λέω να δω και τις freeland που είναι παρόμοιες αλλά σε πιο ψηλες.
    @νεοσσός πολύ ωραίες και οι TCX
    Δεν έχω φορέσει ποτέ τόσο ψηλές μπότες και έχω ενδοιασμούς κατά πόσο θα είναι άνετες να τις φοράς όλη την ημέρα.

    Δεν με πειράζει να δείχνουν μοτοσυκλετιστικά τα μποτάκια, ίσα-ίσα που μου αρέσει, σε σχέση με τα διακριτικά που θυμίζουν σκαρπίνι ή σταράκια. Αλλά η σχεδίαση της Dainese στα υποδήματα απέχει από τα γούστα μου. Περισσότερο μου αρέσουν οι Alpinestars Ridge V2 Drystar και σε ψηλές μου φαίνονται καλούτσικες οι Alpinestars Web Gore-Tex. Αν όμως ένα ζευγάρι είναι πολύ άνετο, παρέχοντας ταυτόχρονα ασφάλεια, εννοείται ότι θα περάσει σε δεύτερη μοίρα η εμφάνιση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Φοβάμαι πως τα alpinestars θα είναι πολύ ζεστά που είναι αυτό που θέλω να αποφύγω. Ενώ για τα αλλά που συζητάμε έχουμε και τις κριτικές παιδιών που τα έχουν δοκιμάσει. Δε θέλω πάλι να δώσω 200-250 ευρώ και να τα βάλω στη ντουλάπα και να φοράω τα καλοκαιρινά.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Σωστά, τα 240€ είναι μεγάλη επένδυση για να πάρεις κάτι που δεν σε καλύπτει απόλυτα.

    Μου αρέσουν τα ζεστά παπούτσια από Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 23/11/2021 στις 13:51.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Έτσι για την ιστορία, τις nighthawk c2 τις είχα πάρει 380€ (!!!) τότε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Χτες αγόρασα ένα παπούτσι που το γλυκοκοίταζα από καιρό, τις Revit Scout https://www.revitsport.com/en/motorc...cout-h2o-black
    Ταίριαξε γάντι στο πόδι και από το λίγο που το χω περπατήσει, μου είναι πολύ άνετο. Νιώθεις να σου κρατάει το πόδι, φοβερή αίσθηση. Τα πήρα 140€.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παιδες,κοιταζω και γω για πατουμενο,το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αποφασισει εαν θελω μποτα η μποτακι.Δεν θα ειναι για καθημερινη χρηση,θα ειναι για τις γρηγορες βολτες που βγαινω.Η φουλ μποτα παρεχει περισσοτερη ασφαλεια αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι too much εφοσον π.χ. δεν μπαινω πιστα.Κλεινω δλδ προς το μποτακι το οποιο ειναι και περισσοτερο casual.Εαν ομως αργοτερα αποφασισω να παρακολουθησω καποιο σχολειο η κανω καποιο τρακντει,με το μποτακι ειμαι οκ για να μπω η πρεπει οπωσδηποτε να εχω μποτα?Απο μποτακια κοιταζω τα Dainese Dyno D1,Alpinestars Faster 3,TCX Rush/Pulse και καποια αλλα παρομοια.Θελω οπωσδηποτε να αποφυγω τα δερματινα.Τα Faster 3 πχ που κοιταζω δεν εχουν καθολου δερμα και μου αρεσουν και εμφανισιακα παρα πολυ.Τα Dyno D1 πχ εχουν καποια ενθετα δερμα,αλλα μου φενονται τα μποτακια με την περισσοτερη ασφαλεια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μπότες Dainese Nighthawk Gore Tex
    από o_gavros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2012, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF