Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 174

Θέμα: BLACK FRIDAY?

  1. #136
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Το μπουφάν σε λίρες (δηλ. για κάτοικο UK) είναι 288gbp, το κοίταξα πάλι χθες, ενώ σε ευρώ για Ελλαδιστάν στα 440 περίπου. Η διαφορά των ΦΠΑ από χώρα σε χώρα δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί τα 100Ε "καπέλο".

    Το σκέφτηκα καλύτερα όμως και υποπτεύομαι ότι λόγω brexit το ΦΠΑ για πώληση στην Αγγλία μάλλον αφαιρείται στην χώρα χρέωσης (Ισπανία-εντός ΕΕ) ώστε να υπολογιστεί όταν "εισαχθεί" Αγγλία, με όποιους επιπλέον δασμούς. Αυτό που λές Πέτρο (ή μάλλον αυτό που λέει το κείμενο) εμπειρικά νομίζω πως δεν ισχύει, δεν έχω πληρώσει πότε κάποια διαφορά από αγορά σε κατάστημα εντός ΕΕ. Ο ΦΠΑ χρεώνεται στην τιμή της πώλησης κανονικά.
    Βάλε διεύθυνση αποστολής μια άλλη χώρα με παρόμοιο ΦΠΑ και δες πόσο θα στο πάει...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #137
    Οι τιμές αλλάζουν μόνο με την αλλαγή νομίσματος, χωρίς να αλλάξω χώρα διαμονής ή διεύθυνση παράδοσης.
    Δεν έχω φτάσει μέχρι την χρέωση της κάρτας για να είμαι σίγουρος, βέβαια.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #138
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Περί motocard μιας και χαζευα χθες.
    Οι τιμές που έχει όταν αλλάζεις σε Ελλάδα είναι διαφορετικές (ακριβότερες) από όταν κοίταζα σε λίρες. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, το είχα παρατηρήσει και σε άλλο κατάστημα παλιότερα (το eshop της sc project).
    Έχει να κάνει νομίζω με ΦΠΑ εδώ είναι 21% το γενικό αλλά στα περισσότερα προιόντα που είναι για ασφάλεια και certified είναι πολύ χαμηλότερο (δεν θυμάμαι πόσο).

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πριν μια βδομάδα παρήγγειλα από Amazon.de. Μόλις έβαλα χώρα Ελλάδα και πήγα για την πληρωμή η τιμή είχε αλλάξει. Ίσως έχει να κάνει και με τα cookies του site. Αν μπαίνεις σε site που έχεις κάνει ξανά αγορά και σε αναγνωρίζει ως πελάτη από Ελλάδα λογικό θα είναι να σου βγάζει κατευθείαν τιμή για εδώ. Just a guess. Στο παράδειγμά μου με το Amazon ήταν η πρώτη μου αγορά πάντως.


    Εγώ το λινκ το παρέθεσα, αν έχει κάποιος κάτι διαφορετικό το παραθέτει για να διορθωθεί το πιθανό λάθος μου.

    Edit: Αυτό που λες πάντως ειδικά για UK που είναι εκτός EU βγάζει νόημα. Γιατί τώρα που κοιτάω ξανά τα νούμερα που αναφέρονται είναι όντως μεγάλη η διαφορά. Δε νομίζω να έχουμε τόσο διαφορετική φορολόγηση.
    TIP (εκ των έσω ) για ψώνια από Amazon να προτιμάτε το Ιταλικό εκτός αν δεν έχει στοκ σε αυτό που θέλτε να αγοράσετε. Τα μεταφορικά θα είναι φτηνότερα και θα είναι και πιο γρήγορη η αποστολή. Νομίζω ακόμη ότι το Prime subscription είναι πιο φτηνό Ιταλία.

  5. #140
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Σχετικά με ψώνια από ευρωπαϊκά Amazon υπάρχει και το παρακάτω χρήσιμο εργαλείο που συγκρίνει τιμές ίδιων προϊόντων σε όλα τα Amazon.

    https://www.hagglezon.com/

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    για διαβάστε λίγο προσεκτικά...
    γιατί τα λέει αυτά ο δεύτερος πλουσιότερος ανθρωπος του πλανήτη για το 2022 ο jeff mpezos της amazon ??????
    https://www.pronews.gr/oikonomia/tze...i-poly-asximo/

  7. #142
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Pronews? Σοβαρά τώρα?

  8. #143
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Καλημέρα, ότι το είπε ο Μπέζος, το είπε (η είδηση παίζει σε όλα τα ΜΜΕ). Το θέμα είναι κατά πόσο ο Μπέζος είναι αξιόπιστος, με όλη την αμαρτωλή ιστορία που τον ακολουθεί. Αναφορές για μία παγκόσμια ύφεση που πλησιάζει μπορεί να βρει κάποιος παντού και δεν φαίνεται και κάτι τόσο απίθανο. Κινδυνολογία, προφητείες, λογική εκτίμηση, εσύ αποφασίζεις

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Δηλάδη τώρα δεν έχουμε ύφεση και περιμένουμε να έρθει αργότερα?
    Ζούμε την ανάπτυξη?

  10. #145
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ζούμε την ανάπτυξη?
    κατα την κυβέρνηση(και τους ψηφοφόρους της) ναι
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #146
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2022
    Μηνύματα
    25
    Όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε!

  12. #147
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Pronews? Σοβαρά τώρα?
    αν γράψεις στο google ,τζεφ μπέζος μην αγοράζετε ,
    το γράφουν ολα τα sites ελληνικα κ ξενα ,αφου αυτο το ειπε σε συνεντευξη στο cnn
    η απορία ολων ειναι γιατι το ειπε τωρα ο πρόεδρος της amazon που λογω black friday θα εβγαζε η εταιρεία του τεράστια κέρδη ...

  13. #148
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    η απορία ολων ειναι γιατι το ειπε τωρα...
    Άσε, έχουμε χάσει όλοι τον ύπνο μας... Μιλάμε για τρελό άγχος.

  14. #149
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    η απορία ολων ειναι γιατι το ειπε τωρα ο πρόεδρος της amazon που λογω black friday θα εβγαζε η εταιρεία του τεράστια κέρδη ...
    Επειδή στο εξωτερικό έχουν πραγματικές εκπτώσεις αυτήν την περίοδο, άρα θα βγάλει λιγότερα λεφτά για τα ίδια προϊόντα αν αγοράζουν τώρα.

  15. #150
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    αν γράψεις στο google ,τζεφ μπέζος μην αγοράζετε ,
    το γράφουν ολα τα sites ελληνικα κ ξενα ,αφου αυτο το ειπε σε συνεντευξη στο cnn
    η απορία ολων ειναι γιατι το ειπε τωρα ο πρόεδρος της amazon που λογω black friday θα εβγαζε η εταιρεία του τεράστια κέρδη ...
    Δέκα ημέρες πριν το έχει πει, γιατί το κάνουν θέμα τώρα τα ελληνικά media;
    Το να μιλάς "ενάντια στα συμφέροντα σου" είναι από τις πιο παλιές τεχνικές για να παρασύρεις κάποιον.
    Θυμηθείτε τι μας έχουν τάξει για να ηρεμίσουμε μικροί και θα καταλάβετε.

    Ποιος είπε μην κάνετε αγορές; μην κάνετε μεγάλες αγορές είπε, αυτοκίνητα, εξοπλισμό καταστημάτων, τηλεοράσεις, πλυντήρια κ.λπ.
    Γνωρίζουμε σε τι ποσοστό πωλούνται τέτοιου όγκου αγαθά από το amazon ;
    Γνωρίζουμε σε τι ποσοστό γίνεται της μουρλής στα φυσικά καταστήματα, που το έχουν σαν ημέρα γιορτής, κάθε black friday;
    Μήπως ότι το ποσό έκπτωσης από τους σοβαρούς καταστηματάρχες δεν δεσμεύεται από το κόστος που αγόρασαν το αγαθό;

    Είναι δύσκολο να φανταστούμε ότι απλά δρομολογεί τις οικονομίες του κοινού προς το amazon;
    Αν κατάλαβα καλά σήμερα αρχισε πάλι το παραμυθάκι με την κίνα να οργανώνει δομές για τον covid και καραντίνες
    για τις οποίες πλήθος κόσμου ΚΙΝΕΖΩΝ βγήκε στους δρόμους να διαδηλώσει;
    Είναι too much να πούμε ότι ο Μπέζος γνωρίζει λεπτομέρειες όσον αφορά το πως έχει σκοπό να καταστείλει η κυβέρνηση Μπαϊντεν τους αμερικανούς;

    Για φανταστείτε να έχετε τα χρήματα για το όχημα που προγραμματίζατε και να είστε σε καραντίνα μέχρι το καλοκαίρι.
    Τι ποσοστό θα πάει για ανάγκες και αλλαγή ψυχολογίας στο amazon όταν τα καταστήματα θα είναι κλειστά και εσείς στο σπίτι;

    Απο την άλλη το να προκαλέσεις ασυνέχεια στον κύκλο χρήματος της αγοράς μήπως είναι ένας τρόπος να βοηθήσεις μια "υφεση"
    που θα μπορούσε να συμβεί αλλά όχι μόνη της γιατι θα εκτεθούν οι επιχειρηματίες που αποφασίζουν αν και πόσο χρήμα θα διατεθεί στην αγορά;

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha black friday
    από basilis_k6 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2018, 21:40
  2. Metal Mulisha Black Friday Trailer
    από MαD MαX στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2012, 14:59
  3. Triumph Bonneville (jet black 2004)
    από axaireutos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:54
  4. Fridays in Hell
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 11:48
  5. Black Humor (οτι πρέπει για Δευτέρα!)
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF