Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 174

Θέμα: BLACK FRIDAY?

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παιδιά είναι το φπα της κάθε χώρας γι αυτό αλλάζει η τιμή

  2. #122
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Εγώ κοίταζα ένα μπουφάν dainese και οι 299£ έγιναν 440€!!!!!
    Τσεκαρα και εγω και το κράνος απο 530ευρω βγαινει 500ευρω (μετατροπη απο gbp).

    Μηπως τελικα τα δωσουμε στο τελωνείο? ξερει κανενας?

  3. #123
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Μηπως τελικα τα δωσουμε στο τελωνείο? ξερει κανενας?
    Τέλη Μαΐου παρέλαβα βάση πινακίδας από UK αξίας 178,93 ευρώ, τελωνείο 71,15 ευρώ με τα 20 από αυτά να είναι τέλη εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ. Έχω ακούσει ότι η DHL κοπανάει 50αρια για εκτελωνισμό. Order at your own risk.

    YΓ: Δεν υπήρχε πιο φθηνή ποιοτική βάση για το μηχανάκι μου, ήταν η μόνη που μου άρεσε και το μηχανάκι μου δεν βλέπεται με τη μαμά ουρά. Αυτό

  4. #124
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Τέλη Μαΐου παρέλαβα βάση πινακίδας από UK αξίας 178,93 ευρώ, τελωνείο 71,15 ευρώ με τα 20 από αυτά να είναι τέλη εκτελωνισμού από τα ΕΛΤΑ. Έχω ακούσει ότι η DHL κοπανάει 50αρια για εκτελωνισμό. Order at your own risk.

    YΓ: Δεν υπήρχε πιο φθηνή ποιοτική βάση για το μηχανάκι μου, ήταν η μόνη που μου άρεσε και το μηχανάκι μου δεν βλέπεται με τη μαμά ουρά. Αυτό
    Απο τη μοτοκαρντ αυτο? Σκεφτομαι μήπως εχουν αποθήκες στη ΜΒ για να γλιτώνουν δασμους και με το να παραγγείλω σε λίρες ουσιαστικά παιρνω απο ΜΒ. Οποτε δασμους κτλ

  5. #125
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Απο τη μοτοκαρντ αυτο? Σκεφτομαι μήπως εχουν αποθήκες στη ΜΒ για να γλιτώνουν δασμους και με το να παραγγείλω σε λίρες ουσιαστικά παιρνω απο ΜΒ. Οποτε δασμους κτλ
    Όχι, Evotech λέγεται η εταιρεία και είναι αγγλική. Διάβασα το ποστ σου λίγο βιαστικά και νόμιζα ότι έλεγες για παραγγελία από Αγγλία. Τα μαγαζιά του Motocard είναι σε Ισπανία, 2 στην Πορτογαλία και 1 στην Ιταλία, δηλαδή χώρες της ΕΕ, οπότε δεν πληρώνεις τελωνείο (μπορείς να το δεις πάνω δεξιά εκεί που λέει "Our stores"). Έχω παραγγείλει 2 φορές φέτος από εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα, μια τον Αύγουστο και μια τον Σεπτέμβριο και μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι δεν πληρώνεις τελωνείο. Με μπερδεύεις λίγο πάντως, μήπως ήταν 340 ευρώ και όχι 440? Με την ισοτιμία που ισχύει αυτή τη στιγμή (google) τις 299 λίρες τις βγάζει ως 342,11 ευρώ.

  6. #126
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    To cart λέει 533 οταν ειμαι σε ευρω και οταν το αλλαξω σε GBP γινεται 443GBP που σημαινει 503 ευρω. Κανω κατι λάθος?

    https://www.xe.com/currencyconverter...rom=GBP&To=EUR

    Δες και τα προηγουμενα μνμ των παιδιών

  7. #127
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    To cart λέει 533 οταν ειμαι σε ευρω και οταν το αλλαξω σε GBP γινεται 443GBP που σημαινει 503 ευρω. Κανω κατι λάθος?

    https://www.xe.com/currencyconverter...rom=GBP&To=EUR

    Δες και τα προηγουμενα μνμ των παιδιών
    Ασ' το, πρέπει να πάω για ύπνο επειγόντως. Άλλα διαβάζω και άλλα καταλαβαίνω στα τελευταία ποστ. Νόμιζα ότι αυτό για τις 299 λίρες που ήταν 440 ευρώ το έγραψες εσύ. Κάνε σαν να μην υπήρξαν ποτέ τα τελευταία μου ποστ (σε μένα)

  8. #128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Παιδιά είναι το φπα της κάθε χώρας γι αυτό αλλάζει η τιμή
    Αυτό ακριβώς. Η διαφορά που βλέπετε είναι η διαφορά του UK VAT με τον ελληνικό ΦΠΑ.

  9. #129
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Εγώ αφήνω αυτό εδώ και ο νοών....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	315528564_1333460840724870_7857936575984889257_n.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	39,6 KB 
ID:	439447
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #130
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ αφήνω αυτό εδώ και ο νοών....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	315528564_1333460840724870_7857936575984889257_n.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	39,6 KB 
ID:	439447
    Διαχρονικό και ωραίο

  11. #131
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς. Η διαφορά που βλέπετε είναι η διαφορά του UK VAT με τον ελληνικό ΦΠΑ.
    Ο ΦΠΑ πληρώνεται στην χώρα που έχει έδρα η εταιρία. Σωστά?. Τι σημασία έχει αν εγώ αγοράζω από Ελλάδα ή Ισπανία?

    Εκτός και αν έχει παράρτημα και στο uk και τελικά φάμε κανένα κουτουλιδι

  12. #132
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ο ΦΠΑ πληρώνεται στην χώρα που έχει έδρα η εταιρία. Σωστά?. Τι σημασία έχει αν εγώ αγοράζω από Ελλάδα ή Ισπανία?

    Εκτός και αν έχει παράρτημα και στο uk και τελικά φάμε κανένα κουτουλιδι
    https://europa.eu/youreurope/busines...s/index_en.htm

    For EU-based companies, VAT is chargeable on most sales and purchases of goods within the EU. In such cases, VAT is charged and due in the EU country where the goods are consumed by the final consumer. Likewise, VAT is charged on services at the time they are carried out in each EU country.

  13. #133
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    https://europa.eu/youreurope/busines...s/index_en.htm

    For EU-based companies, VAT is chargeable on most sales and purchases of goods within the EU. In such cases, VAT is charged and due in the EU country where the goods are consumed by the final consumer. Likewise, VAT is charged on services at the time they are carried out in each EU country.
    ΩΩΩΩ ευχαριστω! Τα λογιστικά πάντα τα σιχαινόμουνα και τα απέφευγα. Αυτο ομως πρώτη φορά το ακουω. Δλδ καθε φορά που αγοράζουμε απο amazon υπολογίζει το vat σε σχέση με την χώρα που εχεις δηλώσει?

    Ακόμα και έτσι, εγω δήλωσα Ελλάδα, αλλα πλήρωμή με gbp. Τεσπα. Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα το όλο πλάισιο, αλλα ας μη σπαμαρω άλλο.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    https://europa.eu/youreurope/busines...s/index_en.htm

    For EU-based companies, VAT is chargeable on most sales and purchases of goods within the EU. In such cases, VAT is charged and due in the EU country where the goods are consumed by the final consumer. Likewise, VAT is charged on services at the time they are carried out in each EU country.
    Το μπουφάν σε λίρες (δηλ. για κάτοικο UK) είναι 288gbp, το κοίταξα πάλι χθες, ενώ σε ευρώ για Ελλαδιστάν στα 440 περίπου. Η διαφορά των ΦΠΑ από χώρα σε χώρα δεν είναι τόσο μεγάλη που να δικαιολογεί τα 100Ε "καπέλο".

    Το σκέφτηκα καλύτερα όμως και υποπτεύομαι ότι λόγω brexit το ΦΠΑ για πώληση στην Αγγλία μάλλον αφαιρείται στην χώρα χρέωσης (Ισπανία-εντός ΕΕ) ώστε να υπολογιστεί όταν "εισαχθεί" Αγγλία, με όποιους επιπλέον δασμούς. Αυτό που λές Πέτρο (ή μάλλον αυτό που λέει το κείμενο) εμπειρικά νομίζω πως δεν ισχύει, δεν έχω πληρώσει πότε κάποια διαφορά από αγορά σε κατάστημα εντός ΕΕ. Ο ΦΠΑ χρεώνεται στην τιμή της πώλησης κανονικά.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Πριν μια βδομάδα παρήγγειλα από Amazon.de. Μόλις έβαλα χώρα Ελλάδα και πήγα για την πληρωμή η τιμή είχε αλλάξει. Ίσως έχει να κάνει και με τα cookies του site. Αν μπαίνεις σε site που έχεις κάνει ξανά αγορά και σε αναγνωρίζει ως πελάτη από Ελλάδα λογικό θα είναι να σου βγάζει κατευθείαν τιμή για εδώ. Just a guess. Στο παράδειγμά μου με το Amazon ήταν η πρώτη μου αγορά πάντως.


    Εγώ το λινκ το παρέθεσα, αν έχει κάποιος κάτι διαφορετικό το παραθέτει για να διορθωθεί το πιθανό λάθος μου.

    Edit: Αυτό που λες πάντως ειδικά για UK που είναι εκτός EU βγάζει νόημα. Γιατί τώρα που κοιτάω ξανά τα νούμερα που αναφέρονται είναι όντως μεγάλη η διαφορά. Δε νομίζω να έχουμε τόσο διαφορετική φορολόγηση.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 18/11/2022 στις 10:44.

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha black friday
    από basilis_k6 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2018, 21:40
  2. Metal Mulisha Black Friday Trailer
    από MαD MαX στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2012, 14:59
  3. Triumph Bonneville (jet black 2004)
    από axaireutos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:54
  4. Fridays in Hell
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 11:48
  5. Black Humor (οτι πρέπει για Δευτέρα!)
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF