Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 174

Θέμα: BLACK FRIDAY?

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.012
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To νούμερο απο μόνο του δεν λέει τίποτα απολυτως.

    Υπαρχουν στολες για 'κοντοχοντρους' για 'κανονικούς' και για 'ψηλολιγνους' και θα πρέπει ο καθένας να ψάξει βρεί τι του ταιριαζει
    Εγω ειμαι 1.89 και 75 κιλα και φοράω ολοσωμη 56 Spidi, η οποία μου ειναι γενικά ΟΚ αλλά λιγο κοντη στα μανικια. Ειχα ψάξει και ειχα δει οτι η Spidi βγαζει μακρόστενες φόρμες και κατεληξα εκει.
    Αλλης μαρκας φορμα 56 ας πουμε μου ειναι θεόκοντη αλλά και παρα πολύ φαρδιά.
    αν καταλήξεις στο μοντέλο κοιτας στο σαιτ της εταιριας που εχει sizing και οι στολες που αναφέρεις έχουν σαν σημειωση οτι ειναι long-sleeve, long leg κτλ. αν δεν εχουν ειναι το στανταρ νουμερο της εταιρίας.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Πρόσεχε σε ποια χώρα είναι η αποστολή όταν δεν είσαι συνδεδεμενος.
    Μπορεί να σου δείχνει τιμή χωρίς vat.
    το ειδα μολις εγραψα το μυνημα volpad γι αυτο και το διεγραψα

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Βασιλη κοιταω για μεταχειρισμενη για τα λεφτα για καινουργια μου φαινονται πολλα.Οποτε δεν μπορω να ξερω το μοντελο γιατι οι περισσοτεροι στις αγγελιες απλα γραφουν την μαρκα

  4. #79
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν καταλήξεις στο μοντέλο κοιτας στο σαιτ της εταιριας που εχει sizing και οι στολες που αναφέρεις έχουν σαν σημειωση οτι ειναι long-sleeve, long leg κτλ. αν δεν εχουν ειναι το στανταρ νουμερο της εταιρίας.
    Δεν μιλάω για τετοιες στολές, μην τα μπερδεύεις κι άλλο τα πράγματα χωρίς λόγο.

    Μιλάω για γενικό κανόνα στο sizing διαφορετικών εταιρειών.

    Αν δεις το size chart ολοσωμων στολών της Spidi το 56 ειναι για υψος 178-188 και θώρακα 106-112.
    https://www.motoin.de/Spidi-size-cha...ml?language=en

    Στο αντίστοιχο size chart πχ της Dainese θα δεις οτι για υψος 1.88 πας σε νούμερο 60 που ομως ειναι για θώρακα 120.
    https://www.fc-moto.de/en/Sizes-Char...ese-Size-Chart


    Ελπίζω τωρα να εγινε πιο ξεκάθαρο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.012
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν μιλάω για τετοιες στολές, μην τα μπερδεύεις κι άλλο τα πράγματα χωρίς λόγο.

    Μιλάω για γενικό κανόνα στο sizing διαφορετικών εταιρειών.

    Αν δεις το size chart ολοσωμων στολών της Spidi το 56 ειναι για υψος 178-188 και θώρακα 106-112.
    https://www.motoin.de/Spidi-size-cha...ml?language=en

    Στο αντίστοιχο size chart πχ της Dainese θα δεις οτι για υψος 1.88 πας σε νούμερο 60 που ομως ειναι για θώρακα 120.
    https://www.fc-moto.de/en/Sizes-Char...ese-Size-Chart


    Ελπίζω τωρα να εγινε πιο ξεκάθαρο.
    αυτο κατάλαβα ετσι οπως το εγραψες. οτι καθε εταιρια έχει άλλη φορμα ειναι γνωστο υποθετω.

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    To νούμερο απο μόνο του δεν λέει τίποτα απολυτως.

    Υπαρχουν στολες για 'κοντοχοντρους' για 'κανονικούς' και για 'ψηλολιγνους' και θα πρέπει ο καθένας να ψάξει βρεί τι του ταιριαζει
    Εγω ειμαι 1.89 και 75 κιλα και φοράω ολοσωμη 56 Spidi, η οποία μου ειναι γενικά ΟΚ αλλά λιγο κοντη στα μανικια. Ειχα ψάξει και ειχα δει οτι η Spidi βγαζει μακρόστενες φόρμες και κατεληξα εκει.
    Αλλης μαρκας φορμα 56 ας πουμε μου ειναι θεόκοντη αλλά και παρα πολύ φαρδιά.
    Εγώ στα 1.90, 81 κιλά, φοράω 54 ολόσωμη Spidi. Και μου είναι και άνετη. Το sizing είναι ενδεικτικό, αν δε δοκιμάσεις δεν ξέρεις.

    Για μεταχειρισμένη χωρίς δοκιμή θα έλεγα να προχωρήσεις μόνο αν είναι τόσο καλή η τιμή που ξέρεις πως αν δε σου κάνει θα τη διώξεις και θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου εύκολα.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εγώ στα 1.90, 81 κιλά, φοράω 54 ολόσωμη Spidi. Και μου είναι και άνετη. Το sizing είναι ενδεικτικό, αν δε δοκιμάσεις δεν ξέρεις.

    Για μεταχειρισμένη χωρίς δοκιμή θα έλεγα να προχωρήσεις μόνο αν είναι τόσο καλή η τιμή που ξέρεις πως αν δε σου κάνει θα τη διώξεις και θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου εύκολα.
    Όντως θέλει δοκιμή η φόρμα για να αποφασίσεις. Δες τώρα τι γίνεται:
    ο ptc είναι 1,90μ/81κ και είναι άνετα σε spidi 54
    o sapila είναι 1,89μ/75κ και είναι σε spidi 56 που το είναι ΟΚ εκτός λίγο στα μανίκα. Γενικά οι spidi είναι μακρόστενες.
    Με σχεδόν αντίστοιχο ύψος δηλαδή, είναι ένα νούμερο διαφορά!

    Για την ιστορία, εγώ είμαι 1,97/109κ και φοράω alpinestars 58. Είναι αρκετά σφικτή και χρειάστηκε μεταποίηση (μήκος) στα γόνατα γιατί με "έκοβαν" οι προστασίες. Ίσως στην 60 να ήμουν καλύτερα από μήκος, με λίγο πιο άνετη εφαρμογή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Νομίζω ότι είναι τελείως σχετικό. Εγώ που όπως είπα είμαι 1.83 και 67 κιλά σε spidi 52 δεν μπαίνω με τπτ.
    Πάτα το 0

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες.Αυριο/μεθαυριο θα παω να τσεκαρω μια alpinestars διαιρουμενη 52 νουμερο που την βρηκα σε καλη τιμη.1.86 υψος και παιζω απο 85 μεχρι 80 κιλα.Πχ τωρα πρεπει να ειμαι στα 80 γιατι εχω χασει.Και κατι αλλο,ξερω πως το ιδανικο για στολη ειναι να ειναι ολοσωμη,περισσοτερη προστασια λογω του οτι δεν ενωνεται με φερμουαρ και επισης περισσοτερη ανεση στην κοιλια/μεση.Δεν εχω μπει ποτε πιστα αλλα σκοπευω να μπω φετος πρωτη φορα.Δεν ξερω αν θα μπω 1-2 φορες η κατακαυλ....σω και θελω να μπαινω συνεχεια.Οποτε για αρχη λεω να κοιταξω να παρω μια στολη που μου βγαινει φθηνα και αν μας γινει χομπι η πιστα βλεπουμε για παραπανω.Ξερω οτι ειναι ακριβο χομπι,.Αυτο που θελω να ρωτησω σε αυτους που μπαινουν πιστα,ποια ειναι η γνωμη τους?Εχουν μπει με διαιρουμενη και πως ηταν?

  10. #85
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Αυτο που θελω να ρωτησω σε αυτους που μπαινουν πιστα,ποια ειναι η γνωμη τους?Εχουν μπει με διαιρουμενη και πως ηταν?
    Για αρκετά χρόνια δεν είχα ολόσωμη και πήγαινα στην πίστα με διαιρούμενη φόρμα που την χρησιμοποιούσα και σε βόλτες.
    Ε δεν εχει σχέση, η ολόσωμη βολεύει πολύ περισσότερο στην πίστα γιατι σου δίνει σαφως μεγαλύτερη άνεση κινήσεων ενω θεωρητικά ειναι και πιο ασφαλής.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Sapila αυτο που λες ελεγε και στο sportbiketrackgear οτι ειναι ποιο ανετη,ποιο ασφαλης λογω του οτι δεν δενει με φερμουαρ και επισης αναλογα τον διοργανωτη του τρακντει καποιοι δεν δεχονται διαιρουμενη στην πιστα,αυτα βεβαια για το εξωτερικο.Για αρχη λεω να παρω την διαιρουμενη που ειναι σε καλη τιμη και αν γουσταρουμε και συνεχισουμε την πουλαω και περνω ολοσωμη.Βρηκα μια Clover ολοσωμη βασικα που εχω ακουσει πολυ καλα λογια απλα ειναι σχεδον στα διπλασια απο την διαιρουμενη,200 η μια 350 η αλλη

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/01/2014
    Μηνύματα
    132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες.Αυριο/μεθαυριο θα παω να τσεκαρω μια alpinestars διαιρουμενη 52 νουμερο που την βρηκα σε καλη τιμη.1.86 υψος και παιζω απο 85 μεχρι 80 κιλα.Πχ τωρα πρεπει να ειμαι στα 80 γιατι εχω χασει.Και κατι αλλο,ξερω πως το ιδανικο για στολη ειναι να ειναι ολοσωμη,περισσοτερη προστασια λογω του οτι δεν ενωνεται με φερμουαρ και επισης περισσοτερη ανεση στην κοιλια/μεση.Δεν εχω μπει ποτε πιστα αλλα σκοπευω να μπω φετος πρωτη φορα.Δεν ξερω αν θα μπω 1-2 φορες η κατακαυλ....σω και θελω να μπαινω συνεχεια.Οποτε για αρχη λεω να κοιταξω να παρω μια στολη που μου βγαινει φθηνα και αν μας γινει χομπι η πιστα βλεπουμε για παραπανω.Ξερω οτι ειναι ακριβο χομπι,.Αυτο που θελω να ρωτησω σε αυτους που μπαινουν πιστα,ποια ειναι η γνωμη τους?Εχουν μπει με διαιρουμενη και πως ηταν?
    Φίλε μου, απλά μιας και δεν έχει αναφερθεί έως τώρα, συνήθως οι διοργανωτές των Track-Days παρέχουν και εξοπλισμό προς ενοικίαση (φόρμα, μπότες, γάντια κλπ). Επομένως, αν δεν έχεις ξαναμπει και θες απλά να δοκιμάσεις και να δεις αν σου αρέσει (κρίνοντας εξιδίων θα σου γίνει στέκι), τότε δίνεις τα χρήματα και παίρνεις κάτι που θα σε ικανοποιεί απόλυτα.

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγώ πάντως με διαιρούμενη μπαίνω χρόνια τώρα και για να πω την αλήθεια με βολευει πολύ περισότερο. Δεν είναι το ίδιο ασφαλής θεωρητικά αλλά δεν υπήρξε πρόβλημα σε πτώσεις (και είχα πολλές)

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως με διαιρούμενη μπαίνω χρόνια τώρα και για να πω την αλήθεια με βολευει πολύ περισότερο. Δεν είναι το ίδιο ασφαλής θεωρητικά αλλά δεν υπήρξε πρόβλημα σε πτώσεις (και είχα πολλές)
    Λεω να τσιμπησω την διαιρουμενη και λογω τιμης αλλα και λογω οτι ειναι κοντα μου και μπορω να την δοκιμασω να δω αν μου κανει.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Λεω να τσιμπησω την διαιρουμενη και λογω τιμης αλλα και λογω οτι ειναι κοντα μου και μπορω να την δοκιμασω να δω αν μου κανει.
    Καλά δεν το συζητάμε άμα μπορείς να την δοκιμάσεις είναι ότι καλύτερο. Και να μην την αγοράσεις πήγαινε να την δοκιμάσεις να καταλάβεις από πρώτο χέρι τι λέμε όλοι οι υπόλοιποι εδώ μέσα.

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha black friday
    από basilis_k6 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2018, 21:40
  2. Metal Mulisha Black Friday Trailer
    από MαD MαX στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2012, 14:59
  3. Triumph Bonneville (jet black 2004)
    από axaireutos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 15:54
  4. Fridays in Hell
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 11:48
  5. Black Humor (οτι πρέπει για Δευτέρα!)
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF