Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2021
    Μηνύματα
    2

    Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής?

    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

    Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι κάτοχος σκούτερ πάνω από 10 χρόνια άλλα επειδή δεν πάει άλλο με το μηχανάκι που έμπλεξα (sym hd 200) θέλω να το πετάξω από κάποιο γκρέμι και να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή. Ουσιαστικά πιο συχνά το σπρώχνω εγώ για να το πάω στο μάστορα παρά αυτό.

    Σε καθημερινή βάση κάνω περίπου 70χλμ μέσα στην πόλη και 1-2 φόρες την εβδομάδα θα χρειαστεί να βγω εκτός πόλης κάνοντας άλλα 200χλμ τη φορά. Οπότε σημαντικά στοιχεία για το επόμενο μηχανάκι είναι να κυκλοφορεί άνετα μέσα στην πόλη και να έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

    Αρχικά κοιτούσα για V-Strom γιατί....γιατί τις βλέπω παντού (αν και με προβληματίζει λίγο ο όγκος τους - είμαι 1.78). Ο μηχανικός που πάω το μηχανάκι μου πρότεινε Transalp (είναι αθάνατα και μέσα στην πόλη πάνε πολύ καλά είπε) μοντέλα του '09 και πάνω.

    Οπότε, οι ερωτήσεις που δημιουργούνται είναι οι εξής: Τι μοντέλο προτείνετε εσείς με τα παραπάνω κριτήρια? Μιλάω πάντα για μηχανάκι γύρω στα 600cc. Πόσο παλιό μοντέλο αξίζει να κοιτάξω και με τι χιλιόμετρα? Και γενικά πώς να κινηθώ σε αυτή την αναζήτηση?

    Ενδεικτικά παραθέτω και δύο αγγελίες που είδα πριν λίγο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...-yamaha-fz6-s2
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-transalp-700

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν ξέρω για τα καινούργια Τρανσαλπ αλλά τα 650άρια (που ένα τέτοιο πέρασε από τα χέρια μου κάποτε) από άποψη κατανάλωσης ήταν άστα να πάνε...
    Κατά τ' άλλα όμως όντως αξιόπιστο και απροβλημάτιστο μηχανάκι είτε εντός πόλης είτε εκτός. Αν είχε καλύτερη κατανάλωση και μερικούς ίππους παραπάνω θα το είχα ακόμα...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    To Transalp που έβαλες μόνο 2008 δεν είναι...

    Αν είναι, είναι ή βαμμένο ή έχει αλλαγμένα πλαστικά.

    Ψάξε κανένα NC700Χ.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    πες μας το ποσον που μπορεις να διαθεσεις για να σου πουμε πιο υπευθυνα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thodoras Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

    Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι κάτοχος σκούτερ πάνω από 10 χρόνια άλλα επειδή δεν πάει άλλο με το μηχανάκι που έμπλεξα (sym hd 200) θέλω να το πετάξω από κάποιο γκρέμι και να πάρω μια μεταχειρισμένη μηχανή. Ουσιαστικά πιο συχνά το σπρώχνω εγώ για να το πάω στο μάστορα παρά αυτό.

    Σε καθημερινή βάση κάνω περίπου 70χλμ μέσα στην πόλη και 1-2 φόρες την εβδομάδα θα χρειαστεί να βγω εκτός πόλης κάνοντας άλλα 200χλμ τη φορά. Οπότε σημαντικά στοιχεία για το επόμενο μηχανάκι είναι να κυκλοφορεί άνετα μέσα στην πόλη και να έχει σχετικά χαμηλή κατανάλωση.

    Αρχικά κοιτούσα για V-Strom γιατί....γιατί τις βλέπω παντού (αν και με προβληματίζει λίγο ο όγκος τους - είμαι 1.78). Ο μηχανικός που πάω το μηχανάκι μου πρότεινε Transalp (είναι αθάνατα και μέσα στην πόλη πάνε πολύ καλά είπε) μοντέλα του '09 και πάνω.

    Οπότε, οι ερωτήσεις που δημιουργούνται είναι οι εξής: Τι μοντέλο προτείνετε εσείς με τα παραπάνω κριτήρια? Μιλάω πάντα για μηχανάκι γύρω στα 600cc. Πόσο παλιό μοντέλο αξίζει να κοιτάξω και με τι χιλιόμετρα? Και γενικά πώς να κινηθώ σε αυτή την αναζήτηση?

    Ενδεικτικά παραθέτω και δύο αγγελίες που είδα πριν λίγο: https://www.car.gr/classifieds/bikes...-yamaha-fz6-s2
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...a-transalp-700
    Καλησπέρα, κάτοχος του Transalp 700 εδώ.
    Πράγματι τα Transalp δεν βγάζουν ιδιαίτερες ζημιές.
    Το 700 πονάει στην τρόμπα βενζίνης και στο καρέ του άξονα αν έχει κανιβαλιστεί.
    Επίσης βγάζει ζέστη το καλοκαίρι γιατί λειτουργούν τα βεντιλατερ στους 101 βαθμούς .
    Αλλά είναι καλοζυγισμένο και ποδήλατο μόλις μάθεις τα πατήματα του.
    Η διαφορά στην κατανάλωση στο 650 και στο 700 είναι περίπου 0,7 λίτρα στα 100 χλμ λόγω Injection/Carb .
    Εμένα με φουλ χρήση στο κέντρο στην Αθήνα κάθε μέρα και δικαβάλος είναι περίπου ένα γέμισμα στις 4 μέρες.
    Το μοντέλο, στην αγγελία που ανέβασες έχει χρωματισμό που δεν είχε βγει το 2008 στην Ελλάδα.
    Επομένως είτε είναι εισαγωγής ως μετ. είτε έχει αλλάξει όλα τα πλαστικά του.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, κάτοχος του Transalp 700 εδώ.
    Πράγματι τα Transalp δεν βγάζουν ιδιαίτερες ζημιές.
    Το 700 πονάει στην τρόμπα βενζίνης και στο καρέ του άξονα αν έχει κανιβαλιστεί.
    Επίσης βγάζει ζέστη το καλοκαίρι γιατί λειτουργούν τα βεντιλατερ στους 101 βαθμούς .
    Αλλά είναι καλοζυγισμένο και ποδήλατο μόλις μάθεις τα πατήματα του.
    Η διαφορά στην κατανάλωση στο 650 και στο 700 είναι περίπου 0,7 λίτρα στα 100 χλμ λόγω Injection/Carb .
    Εμένα με φουλ χρήση στο κέντρο στην Αθήνα κάθε μέρα και δικαβάλος είναι περίπου ένα γέμισμα στις 4 μέρες.
    Το μοντέλο, στην αγγελία που ανέβασες έχει χρωματισμό που δεν είχε βγει το 2008 στην Ελλάδα.
    Επομένως είτε είναι εισαγωγής ως μετ. είτε έχει αλλάξει όλα τα πλαστικά του.
    κατα SAE η κατα DIN η μετρηση????
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    κατα SAE η κατα DIN η μετρηση????
    Με πορτοφόλι...τόσο βγαίνει το τελευταίο δίμηνο.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Με πορτοφόλι...τόσο βγαίνει το τελευταίο δίμηνο.
    ποσα λιτρα ανα,γεμιση πορτοφολιου με 50ευρα?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ποσα λιτρα ανα,γεμιση πορτοφολιου με 50ευρα?
    Από λαμπάκι σε γέμισμα. Περίπου 13-14 λίτρα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από λαμπάκι σε γέμισμα. Περίπου 13-14 λίτρα.
    και μ αυτα τα 13-14λιτρα ποσα χιλιομετρα κανεις μεσα στην πολη?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    και μ αυτα τα 13-14λιτρα ποσα χιλιομετρα κανεις μεσα στην πολη?
    Δεν έχω ιδέα. τουλάχιστον 50 γιατί το πήγαινε έλα μου μόνο είναι 30 χλμ την μέρα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ιδέα. τουλάχιστον 50 γιατί το πήγαινε έλα μου μόνο είναι 30 χλμ την μέρα.
    αρα συμφωνα μ αυτα που ειπες πιο πανω 4Χ30 = 120 ΧΛΜ. ΑΡΑ με 13,5 λιτρα κανεις 120 χλμ αρα εχεις καταναλωση κατα δηλωσιν σου 11,25 λιτρα/100 χλμ.
    Χμμμμ μαλλον παρε καλυτερα ενα μικρο αυτοκινητο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Προσωπικά θα κοιτούσα του ιδιώτη μόνο και μόνο επειδή το τρανσάλπ είναι από έμπορο. Εξαίρεση ίσως έκανα για αυτό https://www.car.gr/classifieds/bikes...-deauville-700

    Αν κατάλαβα σωστά το bgt είναι ~ 3-4Κ €. Αν ανέβεις λίγο δεν θα ήταν άσχημο ένα cb500χ ή γενικά η οικογένεια CB.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αρα συμφωνα μ αυτα που ειπες πιο πανω 4Χ30 = 120 ΧΛΜ. ΑΡΑ με 13,5 λιτρα κανεις 120 χλμ αρα εχεις καταναλωση κατα δηλωσιν σου 11,25 λιτρα/100 χλμ.
    Χμμμμ μαλλον παρε καλυτερα ενα μικρο αυτοκινητο.
    ούτε δίλιτρο δεν καίει τόσο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αρα συμφωνα μ αυτα που ειπες πιο πανω 4Χ30 = 120 ΧΛΜ. ΑΡΑ με 13,5 λιτρα κανεις 120 χλμ αρα εχεις καταναλωση κατα δηλωσιν σου 11,25 λιτρα/100 χλμ.
    Χμμμμ μαλλον παρε καλυτερα ενα μικρο αυτοκινητο.
    30 είναι μόνο τα πήγαινε έλα από σπίτι-δουλεία. Στην διάρκεια της μέρας κάνω το Κατεχακη-Ν. Φιλαδέλφεια-Πανόρμου-Σύνταγμα-Ομόνοια-Ευελπίδων-Εφετείο (λουκάρεως) στάνταρ 2 φόρες. Είπα σίγουρα πάνω από 30 όχι μέχρι 30.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 14:53
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 13:57
  3. αγορά μεταχειρισμένης μηχανής
    από kostasdkn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2008, 18:14
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 22:54
  5. Αγορά μεταχειρισμένης μηχανής από μαγαζί.
    από gerodim στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 13:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF