Σελίδα 5 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 407

Θέμα: ΑΓΟΡΑ vstrom 650 ερωτησεις

  1. #61
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Παιδια θελω την αποψη σας στις αναρτησεις. Εγω ειμαι 130 κιλα και οι φιλοι που βαζω στην μηχανη καπου στα 110.. συνολο 240 κιλα.. Τι αναρτησεις μου προτεινετε να βαλω μπρος πισω?? Και αν συμφερει σε σχεση με το να κανω απλα σερβις... Το θεμα ειναι αν κανω σερβις θα ειμαι οκ με την καταλληλη ρυθμιση η οχι? Πειτε μου και τι κωδικοι χρειαζονται σε περιπτωση που βαλω καινουργια μπρος πισω!
    Εγω λεω να βαλεις κανα ελαφρυτερο φιλο σου κατα 40κιλα γιατι ειστε εκτος προδιαγραφων στο βαρος λογικα.
    Οτι αναρτησεις κ να βαλεις στα μεγαλα ζορια θα κλασουν...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Παιδια θελω την αποψη σας στις αναρτησεις. Εγω ειμαι 130 κιλα και οι φιλοι που βαζω στην μηχανη καπου στα 110.. συνολο 240 κιλα.. Τι αναρτησεις μου προτεινετε να βαλω μπρος πισω?? Και αν συμφερει σε σχεση με το να κανω απλα σερβις... Το θεμα ειναι αν κανω σερβις θα ειμαι οκ με την καταλληλη ρυθμιση η οχι? Πειτε μου και τι κωδικοι χρειαζονται σε περιπτωση που βαλω καινουργια μπρος πισω!
    Ξεκίνα πρώτα να σφίξεις τις προφορτίσεις και μετά βλέπεις...

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ξεκίνα πρώτα να σφίξεις τις προφορτίσεις και μετά βλέπεις...
    Τι ειναι οι προφορτισεις???

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω λεω να βαλεις κανα ελαφρυτερο φιλο σου κατα 40κιλα γιατι ειστε εκτος προδιαγραφων στο βαρος λογικα.
    Οτι αναρτησεις κ να βαλεις στα μεγαλα ζορια θα κλασουν...
    Δεν γινεται ρε παιδια αποκλειεται οι μηχανες να μην σηκωνουν παχουλους ανθρωπους με καλη ποιοτητα οδηγησης... Σιγουρα υπαρχουν ειδικες αναρτησεις με συγκεκριμενο κωδικο.. δεν ειμαι ο μονος χοντρος με strom

  5. #65
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι οι προφορτισεις???
    Google is your friend που λενε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Δεν γινεται ρε παιδια αποκλειεται οι μηχανες να μην σηκωνουν παχουλους ανθρωπους με καλη ποιοτητα οδηγησης... Σιγουρα υπαρχουν ειδικες αναρτησεις με συγκεκριμενο κωδικο.. δεν ειμαι ο μονος χοντρος με strom
    Σηκωνουν παχουλους απλα υπαρχει κ ενα οριο.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Google is your friend που λενε.



    Σηκωνουν παχουλους απλα υπαρχει κ ενα οριο.
    Οπως καταλαβαινεις λυση δεν μου δωσες και να ψαχνω σε google δεν εχω την ορεξη οποτε θα περιμενω καποιον να μου απαντησει με οση περισσοτερο ακριβεια γινεται..

  7. #67
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Με λίγα λόγια και χωρίς να είμαι ειδικός.

    Ρύθμιση Προφόρτισης είναι όταν ρυθμίζουμε το μήκος του ελατηρίου περιστρέφωντας την έδρα του ελατηρίου. Δεν σκληραίνει ούτε μαλακώνει η ανάρτηση με αυτή τη ρύθμιση, αλλά ουσιαστικά το αυξημένο βάρος του αναβάτη και συνεπιβάτη μπορεί πλέον να το διαχειριστεί καλύτερα η ανάρτηση.

  8. #68
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Οπως καταλαβαινεις λυση δεν μου δωσες και να ψαχνω σε google δεν εχω την ορεξη οποτε θα περιμενω καποιον να μου απαντησει με οση περισσοτερο ακριβεια γινεται..
    Αρα δεν εχεις ορεξη να μαθεις.
    Καλυτερα πηγαινε σε ενα μαγαζι αφου δεν γουσταρεις να ενημερωθεις κ να ξερεις ωστε να πληρωσεις να κινειται κ το χρημα.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι οι προφορτισεις???
    Προφόρτιση – το λέει και η λέξη.
    Είναι ένα φορτίο (δύναμη) που εξασκείται στο ελατήριο πριν ακόμα εφαρμοστεί σε αυτό το βάρος της μοτό και του αναβάτη.
    Όλες οι πίσω αναρτήσεις (και οι περισσότερες μπροστινές) μπορούν να το ρυθμίσουν.
    Όσο πιο μεγάλο είναι το φορτίο (δηλαδή το συνολικό βάρος αναβάτη + συνεπιβάτη), τόσο περισσότερη προφόρτιση χρειάζεται ώστε η ανάρτηση να μην καταναλώνει πολύ από την ωφέλιμη διαδρομή της μόνο και μόνο υπό την επίδραση αυτού του φορτίου – κυρίως η πίσω ανάρτηση…
    Ρυθμίζεται πολύ εύκολα (θα γράφει στο μάνουαλ) και για τις περιπτώσεις τόσο αυξημένου φορτίου που αναφέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειάζεται επιπλέον σφίξιμο σε σχέση με την μαμά ρύθμιση.
    Και αυτό θα κάνει μεγάλη διαφορά στο πως θα διαχειριστεί αυτό το μεγάλο φορτίο η ανάρτηση - στην πράξη ακόμα και η καλύτερη ανάρτηση του κόσμου δεν θα δουλέψει ικανοποιητικά/σωστά αν πρώτα δεν έχει ρυθμιστεί σωστά η προφόρτιση.
    Αν σου πέφτει too much να το ρυθμίσεις μόνος, για οποιοδήποτε μάστορα είναι 2 λεπτά δουλειά
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 15/12/2021 στις 11:49.

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Προφόρτιση – το λέει και η λέξη.
    Είναι ένα φορτίο (δύναμη) που εξασκείται στο ελατήριο πριν ακόμα εφαρμοστεί σε αυτό το βάρος της μοτό και του αναβάτη.
    Όλες οι πίσω αναρτήσεις (και οι περισσότερες μπροστινές) μπορούν να το ρυθμίσουν.
    Όσο πιο μεγάλο είναι το φορτίο (δηλαδή το συνολικό βάρος αναβάτη + συνεπιβάτη), τόσο περισσότερη προφόρτιση χρειάζεται ώστε η ανάρτηση να μην καταναλώνει πολύ από την ωφέλιμη διαδρομή της μόνο και μόνο υπό την επίδραση αυτού του φορτίου – κυρίως η πίσω ανάρτηση…
    Ρυθμίζεται πολύ εύκολα (θα γράφει στο μάνουαλ) και για τις περιπτώσεις τόσο αυξημένου φορτίου που αναφέρεις ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειάζεται επιπλέον σφίξιμο σε σχέση με την μαμά ρύθμιση.
    Και αυτό θα κάνει μεγάλη διαφορά στο πως θα διαχειριστεί αυτό το μεγάλο φορτίο η ανάρτηση - στην πράξη ακόμα και η καλύτερη ανάρτηση του κόσμου δεν θα δουλέψει ικανοποιητικά/σωστά αν πρώτα δεν έχει ρυθμιστεί σωστά η προφόρτιση.
    Αν σου πέφτει too much να το ρυθμίσεις μόνος, για οποιοδήποτε μάστορα είναι 2 λεπτά δουλειά
    Ωραια αρα αν το ρυθμισω λυνεται το προβλημα??? Η πρεπει να κανω και σερβις αναρτησεων σε περιπτωση που δεν τις αντικαταστησω? Με συμφερει να κανω συντηρηση η καλυτερα αλλαγη??

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Ωραια αρα αν το ρυθμισω λυνεται το προβλημα??? Η πρεπει να κανω και σερβις αναρτησεων σε περιπτωση που δεν τις αντικαταστησω? Με συμφερει να κανω συντηρηση η καλυτερα αλλαγη??
    Πρώτα ρυθμίζεις και μετά βλέπεις αν λύθηκε το "πρόβλημα" - που δεν ξέρεις καν αν υπάρχει ή ποιο είναι...

    Από εκεί και πέρα το αν συμφέρει να επισκευάσεις/συντηρήσεις ή να αλλάξεις με κάτι καλύτερο εσύ θα το κρίνεις... όπως καταλαβαίνεις είναι άλλο πράγμα να υπάρχει πρόβλημα που να μπορεί και να πρέπει να επισκευαστεί, και άλλο πράγμα να θες κάτι καλύτερο από αυτό που μπορεί η μαμά ανάρτηση να σου δώσει.
    Και επίσης είναι άλλη τάξη μεγέθους να θες 100-150 ευρώ για "σέρβις" αναρτήσεων, και άλλη κανένα χιλιάρικο για αντικαταστάσεις...

  12. #72
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Ωραια αρα αν το ρυθμισω λυνεται το προβλημα??? Η πρεπει να κανω και σερβις αναρτησεων σε περιπτωση που δεν τις αντικαταστησω? Με συμφερει να κανω συντηρηση η καλυτερα αλλαγη??
    Καταρχήν πρέπει να το πας στη τέρμα ρύθμιση αφού είστε και οι δύο 240 κιλά.
    Σίγουρα παχουλοί δεν αποκλείονται για μια μηχανή αλλά υπάρχει και ένα όριο για αυτό λέγεται όριο.
    Πήγαινε ρώτα σε μαγαζί για αναρτήσεις να σε κατευθύνουν αυτοί.
    Θες καλή ανάρτηση για τοσο βάρος.
    Ψάξε και συ στο ίντερνετ και μη τα θες έτοιμα γιατί δε τα ξέρουμε όλα.
    Και μεις ίντερνετ κοιτάζουμε αρχικά για πληροφορίες

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Πρώτα ρυθμίζεις και μετά βλέπεις αν λύθηκε το "πρόβλημα" - που δεν ξέρεις καν αν υπάρχει ή ποιο είναι...

    Από εκεί και πέρα το αν συμφέρει να επισκευάσεις/συντηρήσεις ή να αλλάξεις με κάτι καλύτερο εσύ θα το κρίνεις... όπως καταλαβαίνεις είναι άλλο πράγμα να υπάρχει πρόβλημα που να μπορεί και να πρέπει να επισκευαστεί, και άλλο πράγμα να θες κάτι καλύτερο από αυτό που μπορεί η μαμά ανάρτηση να σου δώσει.
    Και επίσης είναι άλλη τάξη μεγέθους να θες 100-150 ευρώ για "σέρβις" αναρτήσεων, και άλλη κανένα χιλιάρικο για αντικαταστάσεις...
    Μα και τωρα ο λογος που υποπτευομαι οτι κατι δεν παει καλα ειναι επειδη οταν καθεται ο αλλος πισω καθεται πολυ η σελα και σε 2 σαμαρια δρομου που ανεβηκα χωρις να κοψω ταχυτητα (20χλμ ταχυτητα)ακουσα ενα γκαπ απο κατω και λεω τα στρομ ειναι ον οφ δεν θα πρεπε να ανεβαινουν τα παντα χωρις θεμα λες και ειναι τζιπ?? Αλλιως ας παρουμε κανα fazer

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν πρέπει να το πας στη τέρμα ρύθμιση αφού είστε και οι δύο 240 κιλά.
    Σίγουρα παχουλοί δεν αποκλείονται για μια μηχανή αλλά υπάρχει και ένα όριο για αυτό λέγεται όριο.
    Πήγαινε ρώτα σε μαγαζί για αναρτήσεις να σε κατευθύνουν αυτοί.
    Θες καλή ανάρτηση για τοσο βάρος.
    Ψάξε και συ στο ίντερνετ και μη τα θες έτοιμα γιατί δε τα ξέρουμε όλα.
    Και μεις ίντερνετ κοιτάζουμε αρχικά για πληροφορίες
    Η μηχανη αυτη κυκλοφορησε πολλα χρονια πριν.. Λογικα υπαρχουν πολλα ατομα που αντιμετωπισαν θεματα και τα ελυσαν και μαλιστα πρεπει να χουν αναφερθει τα παντα για αυτο το μηχανακι μιας και εχει γεμισει ο τοπος.. Για αυτο ρωτησα.. για να κοψω δρομο και να μην ταλαιπωρουμαι...

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Μα και τωρα ο λογος που υποπτευομαι οτι κατι δεν παει καλα ειναι επειδη οταν καθεται ο αλλος πισω καθεται πολυ η σελα και σε 2 σαμαρια δρομου που ανεβηκα χωρις να κοψω ταχυτητα (20χλμ ταχυτητα)ακουσα ενα γκαπ απο κατω και λεω τα στρομ ειναι ον οφ δεν θα πρεπε να ανεβαινουν τα παντα χωρις θεμα λες και ειναι τζιπ?? Αλλιως ας παρουμε κανα fazer
    Με τόσο βάρος οι αναρτήσεις τερματίζουν, λογικό είναι,όλα έχουν ένα όριο όπως σου είπαν κι άλλοι..Πιθανών θα χρειαστείς σέρβις στις αναρτήσεις μπρος-πισω κ αλλαγή τα ελατήρια με πιο σκληρά..

Σελίδα 5 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά VSTROM 650 10'
    από mariosf33 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2021, 22:46
  2. Αγορά μεταχειρισμένης Vstrom 650{ Tips για χρονολογία και ότι άλλο..}
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2019, 12:49
  3. Vstrom 650...ερωτήσεις-απορίες
    από mitridi_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 12:50
  4. Αγορα tdm900 ή Vstrom 650
    από feanor στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 19:54
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 13:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF