Σελίδα 25 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 15202122232425262728 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 407

Θέμα: ΑΓΟΡΑ vstrom 650 ερωτησεις

  1. #361
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Παπασουζα αν δεν κανεις καμια νορμαλ διαδρομη/χρηση συμπερασμα δεν θα βγαλεις.
    Επειδη εκανες χρηση πατινιου στο Vstrom κ εκαψε τον πατο του δεν σημαινει ντε κ καλα οτι εχεις θεμα.
    Ερχονται μερες με αργιες κ αν μπορεις κανε μια καλη βολτα.
    Γεμισε μεχρι τερμα απανω σε ορθια σταση κανε 100-200 χλμ κ ξαναγεμισε με τον ιδιο τροπο.

    Μετα πηγαινε κ σε μηχανικο κ οπου θες. Αρκει να ξερεις τι σου γινεται.
    Τωρα δεν ξερεις κ προφανως εχεις μπερδευτει.
    Ο.Κ.Αυτό θα κάνω και θα ενημερώσω! Ευχαριστώ!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #362
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    πατερ καλημέρα.

    Προτού πας σε μαστουρα που παίζει να αντιληφθεί την αγωνία σου και να σε...γδύσει κανονικά.

    Κανε μια μεγάλη βόλτα και άσε το ντεπόζιτο να αδειάσει τελείως...φτάσε στο βενζινάδικο σχεδόν σπρώχνοντας..με λαμπάκι ένα βήμα πριν το σβήσιμο..

    βάλε το 1/3 από αυτό εδώ το μπουκαλάκι που θα έχεις προμηθευτεί από πριν (googlαρε θα το βρεις εύκολα κάπου κοντά σου)

    Συνημμένο 435315

    ύστερα γέμισε μέχρι επάνω με βενζίνη και κανε τις βόλτες σου...μετά από δυο τρία ντεπόζιτα επανέλαβε....

    και έλα να τα ξαναπούμε...βενζίνη ελπίζω να μην βάζεις σε κανα τύπου παράγκα του κυρ Μήτσου επαρχιακό βενζινάδικο ετσι;
    Θα κάνωπρώτα τη μεγάλη βόλτα και θα δούμε!
    Γενικά εμένα δε με τρομάζουν αυτά τα ματζουνια!Εχω βάλει και στο αμάξι! Αυτο θα είναι το τελευταίο βήμα που θα κάνω όμως πριν το μηχανικό!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #363
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Θα κάνωπρώτα τη μεγάλη βόλτα και θα δούμε!
    Γενικά εμένα δε με τρομάζουν αυτά τα ματζουνια!Εχω βάλει και στο αμάξι! Αυτο θα είναι το τελευταίο βήμα που θα κάνω όμως πριν το μηχανικό!
    Άμα έχεις μεταλλικό ντεπόζιτο εγώ λέω να αποφύγεις τα ματζουνια γιατί το ντεμποζιτο σου σίγουρα θα έχει σκουριά κ κάποια από αυτή την σκουριά τα ματζουνια μπορεί να την φτάσουν στα μπεκ..

  4. #364
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Άμα έχεις μεταλλικό ντεπόζιτο εγώ λέω να αποφύγεις τα ματζουνια γιατί το ντεμποζιτο σου σίγουρα θα έχει σκουριά κ κάποια από αυτή την σκουριά τα ματζουνια μπορεί να την φτάσουν στα μπεκ..
    Όντως?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #365
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Έχει ψεκασμό το στρώμα;

  6. #366
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Έχει ψεκασμό το στρώμα;
    Ναι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #367
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Το λοιπον!Έχω κάνει μέχρι στιγμής 350 χλμ στο βεστρομ και δε με έχει αφήσει ακόμα!
    Απο αυτά τα 140 είναι στη πόλη και τα υπόλοιπα 210 σε ταξίδι με τα μισά σε κλειστό επαρχιακό! Εχω ενα κανιστρο με βενζίνη στη βαλιτσα και περιμένω! Το ξέρω πως καταπονω την τρόμπα αλλά πρέπει να γίνει!
    Έως τώρα με το τύπο πού μου ειπατε παραπάνω εαν υποθέσω ότι με άφησε τώρα στα 350 χλμ μου βγάζει καταναλωση της τάξεως 6,5 .Θα κατέβει κι άλλο αφού εχω καύσιμο ακόμα μέσα! Το κακό είναι ότι όπου με αφήσει δε θα βαλω βενζίνη απο το ίδιο πρατήριο και ότι δεν εχω λεφτά να ξαναγεμισω!
    Τελικά ίσως και να μην έχει πρόβλημα και η καταναλωση 10 που είχα δει( ολα εντως πόλης)να είναι φυσιολογική!
    Τι αυτονομία αναρωτιέται θα μού βγάλει αν τα χλμ είναι ολα σε ταξίδι?

    Τέλος να σας πω οτι απο τα 220 χλμ ξεκινησε η τελευταία παύλα της βενζίνης να αναβοσβήνει!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #368
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το λοιπον!Έχω κάνει μέχρι στιγμής 350 χλμ στο βεστρομ και δε με έχει αφήσει ακόμα!
    Απο αυτά τα 140 είναι στη πόλη και τα υπόλοιπα 210 σε ταξίδι με τα μισά σε κλειστό επαρχιακό! Εχω ενα κανιστρο με βενζίνη στη βαλιτσα και περιμένω! Το ξέρω πως καταπονω την τρόμπα αλλά πρέπει να γίνει!
    Έως τώρα με το τύπο πού μου ειπατε παραπάνω εαν υποθέσω ότι με άφησε τώρα στα 350 χλμ μου βγάζει καταναλωση της τάξεως 6,5 .Θα κατέβει κι άλλο αφού εχω καύσιμο ακόμα μέσα! Το κακό είναι ότι όπου με αφήσει δε θα βαλω βενζίνη απο το ίδιο πρατήριο και ότι δεν εχω λεφτά να ξαναγεμισω!
    Τελικά ίσως και να μην έχει πρόβλημα και η καταναλωση 10 που είχα δει( ολα εντως πόλης)να είναι φυσιολογική!
    Τι αυτονομία αναρωτιέται θα μού βγάλει αν τα χλμ είναι ολα σε ταξίδι?

    Τέλος να σας πω οτι απο τα 220 χλμ ξεκινησε η τελευταία παύλα της βενζίνης να αναβοσβήνει!
    Ρε συ, πολύ το ψειρίζεις το θέμα, δεν είναι εποχή να πληρώνεις τρόμπες....
    Εγώ μόλις πάει ο μερικός χλμδείκτης 300 πάω και γεμίζω, πάντα παίρνει 12 με 12,2 λίτρα. Άρα κατανάλωση 4 λίτρα στα 100.
    Σε αστικό και περιαστικό κύκλο κίνησης.
    Έχω 16αρι ρεζερβουάρ όπερ σημαίνει ακόμα 100 χλμ αυτονομία,. 400 δηλαδή συνολικά, αυτονομία.
    Μην ταλαιπωρείς άδικα την τρόμπα, είναι και πανάκριβη....

    Και κάτι τελευταίο: προσπάθησε να βάζεις καύσιμο από εταιρικά πρατήρια εάν είναι δυνατόν.
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 28/05/2022 στις 06:07.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #369
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και εδώ διίστανται οι απόψεις. Εγώ πάντα ξεκινάω χωρίς να ζεστάνω απλά πάω χαλαρά. Ακόμη και με 0 βαθμούς. Ποιά σχολή να έχει δίκιο άραγε? Και πως θα μπορούσε να μετρηθεί αυτό? Πάντως γλιτώνω τη βενζίνη μέχρι να ανάψει η παύλα της θερμοκρασίας Ωπα περίπενε δεν έχω ένδειξη θερμοκρασίας, δεν ασχολήθηκαν καν να του βάλουν!
    Μαζί σου....
    Δεν χρειάζονται πλέον ζέσταμα, ίσα να κυκλοφορήσουν τα λάδια και ξεκινάς χαλαρά.
    Ένα λαμπάκι θερμοκρασίας έχει μόνο που ΑΝ ανάψει, τον ήπιες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #370
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Άμα έχεις μεταλλικό ντεπόζιτο εγώ λέω να αποφύγεις τα ματζουνια γιατί το ντεμποζιτο σου σίγουρα θα έχει σκουριά κ κάποια από αυτή την σκουριά τα ματζουνια μπορεί να την φτάσουν στα μπεκ..
    Στα μπεκ δύσκολα να φτάσει η σκουριά επειδή υπάρχει φίλτρο μέσα στην τρόμπα. Όμως μπορεί εύκολα να μπουκώσει το φίλτρο και να έχει άλλα κόλπα μετά.
    Και πάει κοντά στο 50αρικο η αντικατάσταση του... Τόσο κόστιζε στον Πήγασο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #371
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Όλα στο χέρι μας το ποσο απαλό είναι (οι γκαζιές πληρώνονται).
    Εγώ με το Vstrom είχα φθάσει σε απίστευτα χαμηλά κατανάλωσης καυσίμου,όταν δούλευα Πεντέλη (κάθε μέρα σχεδόν μέχρι Σταυρό, σβηστός) αλλα και η οδήγηση εντελώς χαλαρή.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  12. #372
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε συ, πολύ το ψειρίζεις το θέμα, δεν είναι εποχή να πληρώνεις τρόμπες....
    Εγώ μόλις πάει ο μερικός χλμδείκτης 300 πάω και γεμίζω, πάντα παίρνει 12 με 12,2 λίτρα. Άρα κατανάλωση 4 λίτρα στα 100.
    Σε αστικό και περιαστικό κύκλο κίνησης.
    Έχω 16αρι ρεζερβουάρ όπερ σημαίνει ακόμα 100 χλμ αυτονομία,. 400 δηλαδή συνολικά, αυτονομία.
    Μην ταλαιπωρείς άδικα την τρόμπα, είναι και πανάκριβη....

    Και κάτι τελευταίο: προσπάθησε να βάζεις καύσιμο από εταιρικά πρατήρια εάν είναι δυνατόν.
    Εδώ θα διαφωνήσω! Δε το ψειριζω καθόλου! Έπρεπε να το κάνω όλο αυτό για να ξέρω τι θα κάνω! Εαν το μηχανάκι είναι για μάστορα εαν πρέπει να το αλλάξω ή αν έπρεπε να πάρω δεύτερο! Οταν στην περίοδο που διανύουμε η τιμή της βενζίνης είναι στα 2,30 το λίτρο και εμένα μου καίει 10 λίτρα τα 100 και τι στιγμή που δε μου περισσεύουν τοτε ναι θα το ψειρισω!

    Τέλος πάντων! Προηγουμένως εκανα λάθος! Η καταναλωση είναι 6,2 με μεικτά χλμ!
    Εμένα αυτό μου αρκεί για να σταματήσω να ασχολούμαι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #373
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    6-6.5 μεικτά είναι μια χαρά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ ,για πες κατα τα άλλα σε φτιάχνει το βστρομ τι λέει;;
    when life gets complicated... i ride.

  14. #374
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εδώ θα διαφωνήσω! Δε το ψειριζω καθόλου! Έπρεπε να το κάνω όλο αυτό για να ξέρω τι θα κάνω! Εαν το μηχανάκι είναι για μάστορα εαν πρέπει να το αλλάξω ή αν έπρεπε να πάρω δεύτερο! Οταν στην περίοδο που διανύουμε η τιμή της βενζίνης είναι στα 2,30 το λίτρο και εμένα μου καίει 10 λίτρα τα 100 και τι στιγμή που δε μου περισσεύουν τοτε ναι θα το ψειρισω!

    Τέλος πάντων! Προηγουμένως εκανα λάθος! Η καταναλωση είναι 6,2 με μεικτά χλμ!
    Εμένα αυτό μου αρκεί για να σταματήσω να ασχολούμαι
    Δεν το έπιασες τι σου ειπε
    Δε χρειάζεται να μείνεις απο βενζίνη για να βρεις ενα σημειο αναφοράς.
    Σημειο αναφορας μπορεί να ειναι με το που αναψει το λαμπακι (ταπα απο λαμπακι σε λαμπακι). Εκει εχει εναπομείναντα περιπου 3-4 λίτρα ακομη μεσα. Συνεπώς το δειγμα σου θα ειναι αντι για 22 που ειναι το συνολο του ρεζερβουάρ, 18lt. Με το οποιο νούμερο υπολογιζεις με τον ιδιο τροπο την ποσόστωση κατανάλωσης ανα 100χλμ.

    Γιατι αν το αφησεις να αδειάσει εντελώς, ρισκάρεις με την τρομπα βενζίνης η οποία ψύχεται με βενζίνη. Χωρις βενζίνη παιζει να τα παιξει..

    Ελπιζω να έγινε κατανοητό

  15. #375
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Δεν το έπιασες τι σου ειπε
    Δε χρειάζεται να μείνεις απο βενζίνη για να βρεις ενα σημειο αναφοράς.
    Σημειο αναφορας μπορεί να ειναι με το που αναψει το λαμπακι (ταπα απο λαμπακι σε λαμπακι). Εκει εχει εναπομείναντα περιπου 3-4 λίτρα ακομη μεσα. Συνεπώς το δειγμα σου θα ειναι αντι για 22 που ειναι το συνολο του ρεζερβουάρ, 18lt. Με το οποιο νούμερο υπολογιζεις με τον ιδιο τροπο την ποσόστωση κατανάλωσης ανα 100χλμ.

    Γιατι αν το αφησεις να αδειάσει εντελώς, ρισκάρεις με την τρομπα βενζίνης η οποία ψύχεται με βενζίνη. Χωρις βενζίνη παιζει να τα παιξει..

    Ελπιζω να έγινε κατανοητό
    Μα δε το ξανααφηνω!Αυτό είναι τό σίγουρο!
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά VSTROM 650 10'
    από mariosf33 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2021, 22:46
  2. Αγορά μεταχειρισμένης Vstrom 650{ Tips για χρονολογία και ότι άλλο..}
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2019, 12:49
  3. Vstrom 650...ερωτήσεις-απορίες
    από mitridi_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 12:50
  4. Αγορα tdm900 ή Vstrom 650
    από feanor στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 19:54
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 13:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF