Σελίδα 1 από 28 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 407

Θέμα: ΑΓΟΡΑ vstrom 650 ερωτησεις

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314

    ΑΓΟΡΑ vstrom 650 ερωτησεις

    Καλημερα σε ολους. Ειμαι ο Σπυρος 30 ετων και εδω και λιγες μερες σκεφτομαι να αποκτησω ενα vstrom 650 του 2008. Η αγορα θα γινει απο εναν εξαιρετικο εμπορο που εχω αγορασει αλλα 5 μηχανακια αρα και αξιολογο και εμπιστο. Το στρομ κοστιζει 3700 με 75.000χλμ καγκελα βαλιτσα μπουκ σερβις διπλο σταντ. Απο κοντα που το ειδα και το ακουσα ηταν πολυ ικανοποιητικο χωρις να χω πολυ εμπειρια. Το θεμα μου ειναι το εξης. Εγινε σερβις στα 65.000χλμ και εκ τοτε δεν ξαναγινε. Διαβασα οτι το μεγαλο ειναι καθε 24.000 αρα θα πρεπε να το κανει καπου στα 72.000 και δεν το κανε. Λογικα αυτος που το πουλησε στον εμπορο ηξερε γιατι το πουλησε διοτι θελει και λαστιχα και σου λεει αμα το κρατησω θα πληρωσω μια 600αρα.
    Ο εμπορος οταν του το πα μου πε οτι θελει καθε 40.000 χλμ και οχι καθε 24.000. Συνεπως μου λεει τωρα μονο λαδια και φιλτρο και στις 80 το μεγαλο. Απο την μια εχω ενθουσιαστει πολυ αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι με το που το παρω θελει μια 600αρα. Η χρηση που κανω ειναι περιπου 4.000 χλμ το ετος και κινουμαι με σκουτερ γενικα εντος αθηνας. Η αγορα ηθελα να γινει απο τον εμπορο επειδη εχω τα 2700 και οχι τα 3700 που ζηταει και θα μου κανει γραμματια αλλιως αν τα χα θα πηγαινα σε ιδιωτη. Ολα μου τα μηχανακια ηταν σκουτερ παπια περα απο 2 (ενα tdm 900 και ενα bandit s650 μηχανες).
    Δεν εχω εμπειρια και θελω τα φωτα σας.. Αξιζει να την παρω και να της δωσω τα 600 ευρω ?? Μπορει οντως το σερβις να περιμενει ως τα 80.000??
    Ευχαριστω

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.804
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Καλημερα σε ολους. Ειμαι ο Σπυρος 30 ετων και εδω και λιγες μερες σκεφτομαι να αποκτησω ενα vstrom 650 του 2008. Η αγορα θα γινει απο εναν εξαιρετικο εμπορο που εχω αγορασει αλλα 5 μηχανακια αρα και αξιολογο και εμπιστο. Το στρομ κοστιζει 3700 με 75.000χλμ καγκελα βαλιτσα μπουκ σερβις διπλο σταντ. Απο κοντα που το ειδα και το ακουσα ηταν πολυ ικανοποιητικο χωρις να χω πολυ εμπειρια. Το θεμα μου ειναι το εξης. Εγινε σερβις στα 65.000χλμ και εκ τοτε δεν ξαναγινε. Διαβασα οτι το μεγαλο ειναι καθε 24.000 αρα θα πρεπε να το κανει καπου στα 72.000 και δεν το κανε. Λογικα αυτος που το πουλησε στον εμπορο ηξερε γιατι το πουλησε διοτι θελει και λαστιχα και σου λεει αμα το κρατησω θα πληρωσω μια 600αρα.
    Ο εμπορος οταν του το πα μου πε οτι θελει καθε 40.000 χλμ και οχι καθε 24.000. Συνεπως μου λεει τωρα μονο λαδια και φιλτρο και στις 80 το μεγαλο. Απο την μια εχω ενθουσιαστει πολυ αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι με το που το παρω θελει μια 600αρα. Η χρηση που κανω ειναι περιπου 4.000 χλμ το ετος και κινουμαι με σκουτερ γενικα εντος αθηνας. Η αγορα ηθελα να γινει απο τον εμπορο επειδη εχω τα 2700 και οχι τα 3700 που ζηταει και θα μου κανει γραμματια αλλιως αν τα χα θα πηγαινα σε ιδιωτη. Ολα μου τα μηχανακια ηταν σκουτερ παπια περα απο 2 (ενα tdm 900 και ενα bandit s650 μηχανες).
    Δεν εχω εμπειρια και θελω τα φωτα σας.. Αξιζει να την παρω και να της δωσω τα 600 ευρω ?? Μπορει οντως το σερβις να περιμενει ως τα 80.000??
    Ευχαριστω
    Θα την πάρεις χωρίς έλεγχο από δικό σου μηχανικό προηγουμένως?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Πρώτον και κυριότερον,ποιος σου είπε ότι κάνει 600€ το μεγάλο σέρβις?
    Μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις λάδια-φίλτρα μόνος σου και για τις βαλβίδες να πας σε ένα συνεργείο να στις ρυθμίσουν με πολύ λιγότερα χρήματα.Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου πάλι δεν θα σου πάει τόσο το συνεργείο.
    Το σέρβις θα το κάνεις ούτως ή άλλως για να έχεις από την αρχή ένα μπούσουλα δικό σου.

    Τα ελαστικά πάντως δεν τα γλυτώνεις,

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πρώτον και κυριότερον,ποιος σου είπε ότι κάνει 600€ το μεγάλο σέρβις?
    Μπορείς κάλλιστα να αλλάξεις λάδια-φίλτρα μόνος σου και για τις βαλβίδες να πας σε ένα συνεργείο να στις ρυθμίσουν με πολύ λιγότερα χρήματα.Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου πάλι δεν θα σου πάει τόσο το συνεργείο.
    Το σέρβις θα το κάνεις ούτως ή άλλως για να έχεις από την αρχή ένα μπούσουλα δικό σου.

    Τα ελαστικά πάντως δεν τα γλυτώνεις,


    Μα 600 ειπα μαζι με λαστιχα.. σερβις μου ειπαν 250 και ο σφακιανακης και ενας αλλος ανωνυμος που σιγουρα θα ασχοληθει παραπανω απο τον σφακιανακη με τα ιδια λεφτα

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Ελεγχο απο δικο μου μηχανικο οχι. Θα παει στην σουζουκι αυριο μου παν για τελευταιο ελεγχο και τους εμπιστευομαι γιατι οπως ειπα εχω παρει 5 απο εκει μηχανακια χωρις προβληματα.. Ξερω οτι το σωστο ειναι αυτο.. αλλα σκεψου οτι δεν εχω μηχανικο δικο μου και δευτερον αν ειχα επρεπε να τον μεταφερω στον πειραια να δει την μηχανη.. Ποιος το κανει αυτο?? Και ποσα θα δωσω ? Αν ηταν ιδιωτης ναι θα το πηγαινα οπως το χω ξανακανει

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Οταν ακουω κατι τετοια...Ο εμπορος οταν του το πα μου πε οτι θελει καθε 40.000 χλμ και οχι καθε 24.000 μου προκαλει μεγαλο ενδιαφερον το να αγοραζεις μεταχειρο απο εμπορους.
    Το 500αρικο με σερβις κ ελαστικα δεν το γλυτωνεις.&-
    Τωρα αν ο προηγουμενως αφησε το σερβις των 72Κ επειδη ηταν μεγαλο/ακριβο κ εριξε κ αλλη μια 3αρα χιλιομετρα δεν ξερω κατα ποσο φροντιζε/συντηρουσε το μοτο του.
    Θα πρεπει να βασιστεις στον εμπορο που βλεπω οτι τον εχεις σε εκτιμηση κ εισαι σιγουρος...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    251
    Δεν είναι καλή αγορά να τη πάρεις 3700 και να ρίξεις αλλά 600.
    Αν το σέρβις μανιουαλ λέει κάθε 24.000 σιγά μη την έκανε ο προηγούμενος στα 72.000 αφού όπως λες είχε παει πιο νωρις.
    Του εμπόρου τα κάθε 40.000 μη τα ακούς καθόλου.
    Πάνω στη πορωση σου μη κάνεις κίνηση.
    Καταρχήν είναι πολλά τα λεφτά για 13 χρόνια μηχανή που πάει στα 14.
    Επίσης τι σημαίνει θα τη πάνε στη Σουζούκι για έλεγχο?
    Εσύ πρέπει να τη πας για να μάθεις τι χρειάζεται.
    Αφού έχεις πάρει 5 μηχανές από κει σε ξέρουν και θα σου δώσουν τη μηχανή να τη πας και αλλού για έλεγχο εκτός από τη Σουζούκι που θα τη πάνε αυτοι

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Προτιμάς να την πάρεις και να σου πει οτι το έκανε χωρις να το έκανε μήπως? Σωστός ο πωλητης, δεν το έκανα, κάντο εσυ αν θες. Δεν έληξε το μηχανάκι επειδη δεν έγινε ρυθμιση στις βαλβίδες ουτε ειναι το 24κ ενας μαγικος αριθμός που στις 23,999 ειναι μια χαρα και στις 24,001 ειναι για πέταμα. Μια ενδειξη ειναι και μαλιστα στα στρομ ειναι πολυ σφιχτη γιατι στο πρωτο ποτε δεν θελουν ρυθμιση και στο δευτερο πολυ σπανια. Αρα ειναι σχεδον βεβαιο οτι δεν θα θελουν καθολου ουτε τωρα. Αν η τιμή ειναι καλή τοτε να το παρεις. Να κάνεις εσυ το σερβις, να αλλαξεις και οτι άλλο βρεις (πιθανο να θελει καποια μαζεματα ακομα αν και νεο σχετικα το μηχανάκι) και θα εχες μια μηχανη που ξερεις ακριβως τι θελει απο εδω και περα. Τα μισα μτχ δεν έχουν καν βιβλίο σερβις μαζι τους. Αν θεωρεις οτι τα εξτρα λεφτα για το σερβις κανουν ασυμφορη την αγορά ειναι άλλο θεμα. Παντως το οτι δεν εγινε το σερβις για μερικες χιλιαδες χλμ δεν λεει απολυτως τιποτα. Οπως δεν λεει και τιποτα ο αριθμός χιλιομέτρων γιατι δεν κανουμε ολοι την ιδια χρηση. Ουτε στα λαδια, ουτε στα φιλτρα, ουτε στις βαλβίδες ειναι συγκεκριμένα τα χλμ που πρεπει να κάνεις ελεγχο/αλλαγη. Ειναι μια μέση τιμη που αποφάσισε το εργοστάσιο οτι δουλευει για το 90% των κατοχων. Αν θες μπορεις να του πιεις το αιμα (και το λάδι) σε λιγοτερα απο 6κ χλμ που λεει το μανουαλ. Θα φταιει η σουζουκι που δεν σου είπε να πας στα 4 η στα 5 χιλιαδες χλμ?

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Σε αυτά τα χλμ απλά να περιμένεις να ζητήσει κ τίποτα άλλο από αναλώσιμα,όπως σέρβις αναρτήσεις,κάνα ρουλεμάν, τίποτα δισκοπλακες..Υπολόγισε +1000€ σε σύντομο διάστημα για να είσαι μέσα..

  10. #10
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    σερβις μου ειπαν 250 και ο σφακιανακης και ενας αλλος ανωνυμος που σιγουρα θα ασχοληθει παραπανω απο τον σφακιανακη με τα ιδια λεφτα
    Δεν είναι απόλυτο, στο αντίθετο θα λεγα ότι έχω καταλήξει..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    σέρβις αναρτήσεις,κάνα ρουλεμάν, τίποτα δισκοπλακες..
    Τα άλλα ναι, δισκόπλακες όμως δύσκολο σ αυτά τα χλμ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Σε αυτά τα χλμ απλά να περιμένεις να ζητήσει κ τίποτα άλλο από αναλώσιμα,όπως σέρβις αναρτήσεις,κάνα ρουλεμάν, τίποτα δισκοπλακες..Υπολόγισε +1000€ σε σύντομο διάστημα για να είσαι μέσα..
    μεχρις τις 100κ δεν θα χρειαστεί τίποτε απο αυτα αν ο προηγουμενος το οδηγουσε σαν vstrom και οχι σαν duke. μονο τα μπροστινα λαδια/τσιμουχες που προφανώς αν δεν εχουν γινει καλο θα ηταν να γινουν.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    13 ετών V-Strom, με 75.000 χιλιόμετρα, με τιμή 4.300€+ δεν είναι κελεπούρι. Προτείνω να κάνεις υπομονή να μαζέψεις τα απαραίτητα μετρητά και να αγοράσεις από ιδιώτη.

    Σκέψου ότι θα δυσκολευτείς να το συντηρήσεις, αν προκύψει επιπλέον πρόβλημα, με δεδομένο ότι λες πως θα το πάρεις με δόσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 24/11/2021 στις 22:01.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Κυριε κυριε να πω να πω?Το μανιουαλ λεει στα 24 ελεγχο βαλβιδων και εαν ειναι εκτος οριων ρυθμιση.Δεν παει να πει οτι καθε 24 ρυθμιζεις βαλβιδες..Βαλβιδες μπορει να χρειαστει να ρυθμισεις πρωτη φορα και στα 80.000..Επισης οπως λεει και ο ΒασιληςΚ6,αλλα τα 72.000 χλμ σε ταξιδια ή εκτος πολεως οδηγηση και αλλο 72.000 χλμ 1η-2α μεχρι 60χλμ με την θερμοκρασια στα υψη και τα βεντιλατερ να βαρανε..Η χρηση δλδ που βλεπω φουλ απο πιτσιρικαδες με σουπερσπορτ που πανε με αυτα δουλεια-σπιτι-καφετερια-σπιτι,οτι κανω εγω δλδ με το παπι

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Το ολο θεμα με την αγορα μεταχειρισμένου ειναι ποσα χερια εχει περάσει, αν σε αυτα τα χερια εχει περασει με διαμεσολαβητή εμπορο ενδέχεται τα χλμ να ειναι γυρισμένα. .Μπορεί ο δικος σου εμπορος να ειναι αξιοπιστος αλλα μπορει να εχει περασει απο αλλο εμπορο οχι τοσο αξιόπιστο.
    Η λυση ειναι και απλη, φιλταρεις το car απο ιδιωτη στο ταβανι μπατζετ που ψαχνεις και ενδιαφέρεσαι μονο για πρωτο χερι, μιλας με τον ιδιοκτήτη και ψάχνεις τα διαπιστευτήρια μιας κατοχης απο καινούργιο. Ετσι θα ξερεις τι αγοραζεις αρχικά και μετα ολα τα υπόλοιπα σε τι κατασταση ειναι αξιζει η προσφορα ή οχι ή διαπραγμάτευση κλπ.

    Παρε και και μια φιλτραρισμενη αναζητηση μεχρι 4k μαι ψαξε, λιγο που εψαξα βρήκα τρια πρωτο χερι, ενδεχεται να εχει και αλλα:

    Αναζήτησα στο Car.gr και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον : https://www.car.gr/classifieds/bikes...tent=anazitisi

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εντάξει το οτι είναι απο εμπορο απο μονο του δεν λέει και πολλά. Και εγώ έχω αγοράσει απο έμπορο και μάλιστα ενω η μηχανή φαινόταν και ακουγόταν χαρτί η τιμή ηταν τόσο φθηνή που πήγα με μηχανικό εκεί και μετα απο τρεις μέρες την πήγα κ σε άλλο συνεργειο για 2η γνώμη. Την δεύτερη μαλιστα μου είπε "αμα δεν το πάρεις μην ξαναρθεις".

    Αυτο που θέλω να πω είναι οτι και γνώσεις να εχεις κ μονο ψυχολογικά μια διαβεβαίωση απο ενα συνεργειο σου δίνει σιγουριά.

    Επείσης όπως είπε ο basilis _k6 το 24.000 χλμ δεν είναι μαγικός αριθμός. Όπως λες έχει βιβλιο σέρβις. Κοιτά ποτε έγινε ρύθμιση βαλβίδων. Μπορεί να έγινε στις 65.000 χλμ. Τοτε χρειάστηκε τοτε έγινε. Αφού η σωστη λογική είναι να το πάρεις κ να πας για σέρβις έτσι κ αλλιως δεν είναι και πολλά να ψαξεις ακόμα.

    Κτ τελευταιο. Δεν είναι και καμία προσφορά τα 3700. Απο οτι ειδα κ εγώ γύρω στα 4.000 παιζουν πολλά V strom. Δεν είναι δλδ οτι αν δεν πάρεις το συγκεκριμένο δεν θα ξαναβρεις.

Σελίδα 1 από 28 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά VSTROM 650 10'
    από mariosf33 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2021, 22:46
  2. Αγορά μεταχειρισμένης Vstrom 650{ Tips για χρονολογία και ότι άλλο..}
    από michalios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2019, 12:49
  3. Vstrom 650...ερωτήσεις-απορίες
    από mitridi_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 12:50
  4. Αγορα tdm900 ή Vstrom 650
    από feanor στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 19:54
  5. ΑΓΟΡΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ Vstrom 650
    από gianniotis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2006, 13:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF