Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Voge 500ds περιέργος ήχος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2021
    Μηνύματα
    3

    Voge 500ds περιέργος ήχος

    Καλησπέρα σε όλους, έχω αγοράσει ένα voge 500ds πριν από δύο εβδομάδες και πάνω στην 3-4 μέρα άρχισα να ακούω έναν ήχο σαν πολύ ελαφρύ κροτάλισμα (μέταλλο με μέταλλο και σφυριγμα μαζί ). Ο ήχος έχω την εντύπωση ότι έρχεται από το μοτέρ, ακούγεται μόνο όταν η μοτοσυκλέτα είναι εν κινήση και όχι στο ρελαντί, ούτε με ταχύτητα στο διπλό. Ακούγεται όταν αρχίζει να ανεβάζει στροφές είτε πριν από αλλαγή ταχύτητας είτε απλά όταν επιταχύνεις (μιλάμε πάντα για λίγες στροφές διότι ακόμη στρώνω). Το πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο και παρόλλα αυτά δεν μπόρεσαν να δουν από που έρχεται, μου το έκαναν ένα μικρό σέρβις και δεν έφτιαξε τίποτα ( να σημειωθεί ότι όταν αγόρασα το μηχανάκι ήθελαν σφίξιμο οι βάσεις του μοτέρ και υπέθεσα ότι ήταν από αυτό αλλά τελικά όχι, έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο σε καινούργια μοτοσυκλέτα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Καταρχήν μην αγχώνεσαι, νομίζω ότι ο εισαγωγέας (MotoTrend) έχει αποδείξει την αξιοπιστία του όποτε στη χειρότερη είσαι καλυμμένος από την εγγύηση.

    Τώρα στο πρόβλημα, είναι η πρώτη σου μηχανή; Τι θέλω να πω, μερικές φορές κάποιοι ήχοι μας ακούγονται περίεργα. Στο συνεργείο την έκαναν καμία βόλτα να σου πουν;
    Δύσκολα να προέρχεται από το μοτέρ, μάλλον κάποια βάση, βίδα, ματζαφλαρι που λέμε επιστημονικά είναι λίγο λασκα, συντονίζει σε συγκεκριμένες στροφές και το ακούς.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimilito Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους, έχω αγοράσει ένα voge 500ds πριν από δύο εβδομάδες και πάνω στην 3-4 μέρα άρχισα να ακούω έναν ήχο σαν πολύ ελαφρύ κροτάλισμα (μέταλλο με μέταλλο και σφυριγμα μαζί ). Ο ήχος έχω την εντύπωση ότι έρχεται από το μοτέρ, ακούγεται μόνο όταν η μοτοσυκλέτα είναι εν κινήση και όχι στο ρελαντί, ούτε με ταχύτητα στο διπλό. Ακούγεται όταν αρχίζει να ανεβάζει στροφές είτε πριν από αλλαγή ταχύτητας είτε απλά όταν επιταχύνεις (μιλάμε πάντα για λίγες στροφές διότι ακόμη στρώνω). Το πήγα σε εξειδικευμένο συνεργείο και παρόλλα αυτά δεν μπόρεσαν να δουν από που έρχεται, μου το έκαναν ένα μικρό σέρβις και δεν έφτιαξε τίποτα ( να σημειωθεί ότι όταν αγόρασα το μηχανάκι ήθελαν σφίξιμο οι βάσεις του μοτέρ και υπέθεσα ότι ήταν από αυτό αλλά τελικά όχι, έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο σε καινούργια μοτοσυκλέτα;
    Εχω το ιδιο αλλα δεν εχω καθόλου εμπειρία απο ήχους μηχανών. Αυτο που περιγράφεις δεν το ακουω.

    Δοκιμασες να ρωτήσεις στο club στο facebook? Τα παιδια το ψάχνουν παρα πολυ και παρέχουν αρκετή βοήθεια

    https://www.facebook.com/groups/VogeMotoClubHellas/

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Καταρχήν μην αγχώνεσαι, νομίζω ότι ο εισαγωγέας (MotoTrend) έχει αποδείξει την αξιοπιστία του όποτε ....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Δοκιμασες να ρωτήσεις στο club στο facebook? Τα παιδια το ψάχνουν παρα πολυ και παρέχουν αρκετή βοήθεια

    καλά θα πάει κι αυτό....



    Ρώτα κανένα έμπυρο συνεργιατζή Έτσι συμβουλευτικά να σου πει

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Φυσικά και θα παει καλα.

    Wisdom of crowds.

  6. #6
    Καλησπερα .

    Καταρχην νομιζω πως δεν εχεις κανενα θεμα με τη μηχανη σου που να ειναι σοβαρο ή να μην δεχεται λύση.

    Το πιο πιθανο ειναι αυτο που σου ειπαν και οι απο πανω .
    Κατι να μην ειναι καλοσφιγμενο και να συντονιζει.Αυτο το παθαινουν ολες οι μηχανες και δεν υπαρχει αλλη λυση ,απο το να βρεις τι ειναι και να το διορθωσεις.

    Προσπαθησε να πας καπου που να μπορεις να οδηγησεις χωρις κρανος και να προσπαθησεις να καταλαβεις απο που ερχεται. Ακουγωντας τον ηχο με κρανος ,δεν μπορεις να καταλαβεις απο που ερχεται .
    Νομιζεις ειναι απο το μοτερ και μπορει να ειναι πισω καγγελα ή οι βιδες που καθεται η εξατμιση ...

    Αν δεν το βρεις απο μονος σου , να το πας απο εκει που το πηρες και να τους πεις να βρουν απο που ερχεται ο ηχος και να το διορθωσουν ...και να σε παρουν τηλεφωνο οταν ειναι ετοιμο να πας να το παρεις.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Ειπε λεξη κλειδί "κροταλισμα" αν εχεις καποια εμπειρία απο αυτο και δεν το αναπαραγεις απο κάποιον αλλο, ειναι ενα θεμα.

    Ομως στη φαση που εισαι ξεκινας απο το ενα, συνεπώς στόχευσε στο στρώσιμο του μοτερ οπως συνιστά ο κατασκευαστής (επισπευσε το κιολας).
    Παραλληλα ξεκίνησε να βαζεις ποιοτική βενζίνη απο αξιόπιστο βενζινάδικο και για μερικα ντεπόζιτα 100ρα (ως η πιο ποιοτική βενζίνη).
    Μετα το στρώσιμο θα ξερεις περισσοτερα αν συνεχίζει η οχι

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειπε λεξη κλειδί "κροταλισμα" αν εχεις καποια εμπειρία απο αυτο και δεν το αναπαραγεις απο κάποιον αλλο, ειναι ενα θεμα.

    Ομως στη φαση που εισαι ξεκινας απο το ενα, συνεπώς στόχευσε στο στρώσιμο του μοτερ οπως συνιστά ο κατασκευαστής (επισπευσε το κιολας).
    Παραλληλα ξεκίνησε να βαζεις ποιοτική βενζίνη απο αξιόπιστο βενζινάδικο και για μερικα ντεπόζιτα 100ρα (ως η πιο ποιοτική βενζίνη).
    Μετα το στρώσιμο θα ξερεις περισσοτερα αν συνεχίζει η οχι
    Doctor μια ερώτηση. Στο manual της 500ds λέει να βαζουμε 95 οκτανίων. Αυτό σημαίνει ότι οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτικό;

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Doctor μια ερώτηση. Στο manual της 500ds λέει να βαζουμε 95 οκτανίων. Αυτό σημαίνει ότι οτιδήποτε άλλο είναι απαγορευτικό;
    σημαίνει οτι συνιστά απο 95 και πάνω, θεωρητικά στην ελλάδα απο 95 ξεκινά(υπάρχουν φτωχότερες χώρες εκτός eu που παρέχουν 92αρα)

    επίσης, φαντάζομαι οτι γνωρίζετε και απο τα αυτοκίνητα οτι έχουμε αρκετούς απατεώνες βενζινοπώλες με νοθευμένα καύσιμα, τώρα που είναι αρχή μέχρι να σιγουρευτείτε σχετικά με το τρόπο λειτουργίας του μοτέρ επενδύστε σε αξιόπιστο βενζινάδικο και ας είναι τσιμπημένο τιμολογιακά. Και επειδή ποτέ δε ξέρεις, καλύτερα 98 ή 100 μετά το στρώσιμο θα ξέρετε περισσότερα για τον τρόπο λειτουργίας του μοτέρ.
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2021
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα , όχι δεν είναι η πρώτη μου μηχανή, ο ήχος αυτός ακούγεται από τις πρώτες μέρες και ενώ είχα την εντύπωση ότι ακούγεται μόνο στις μεσαίες ακούγεται σε όλο το εύρος στροφών, δυστυχώς αγχώνομαι επειδή είναι καινούριο το μηχανάκι και στο εξουσιοδοτημένο που το πήγα δεν μπόρεσαν να βρουν τι ακριβώς είναι μου είπαν να περιμένω να στρωθεί και να περιμένω να δούμε, μου είπαν ότι δεν έχω φόβο να μου μείνει η να πάθει κάτι, αλλά προσωπικά δεν μπορώ σε καινούριο μηχανάκι να ακούω κάτι τέτοιο. Το παλικάρι μου έσφιξε τις βάσεις του μοτέρ που ήρθαν εργοστασιακά λάσκα και δυστυχώς δεν έφταιγε ούτε αυτό

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/11/2021
    Μηνύματα
    3
    Το έχω οδηγήσει και σε αλάνα χωρίς κράνος δυστυχώς ο ήχος είναι 90% από μοτέρ, αυτή την εβδομάδα θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να πάω στο συνεργείο της mototrend να το κοιτάξουν και βοήθεια μας, γενικά για να απαντήσω σε όλους, πάντα βάζω καλή βενζίνη, είτε 100 είτε 97 από shell, εκτός του ήχου αυτού έχω ένα θέμα πάλι από τις πρώτες μέρες με την αλυσίδα, η οποία συνεχώς κοπανάει, πήγα 2 φορές μου την έσφιξαν στο εξουσιοδοτημένο και παρόλλα αυτά κατευθείαν μετά από λίγο κοπανάει κοντά στο μεγάλο γρανάζι, κάνει ένα τίναγμα και χτυπάει. Έχω πάρει μια καινούρια μοτοσυκλέτα και αντί να είμαι μέσα στην τρελή χαρά από την πρώτη εβδομάδα το τρέχω σε συνεργεία και λύση δεν μπορώ να βρω

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Καλού-κακού τσεκαρε απο το τζαμακι αν δείχνει στην σωστη γραμμη το λαδι κινητήρα και δεν ειναι αισθητά λιγοτερο μεσα στο καρτερ

Παρόμοια θέματα

  1. Περίεργος ήχος απο αλύσίδα? σε Cbf 250
    από tsofras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 09:20
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2006, 21:54
  3. Περίεργος ήχος..
    από Suner στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2006, 08:40
  4. Περιεργος ηχος στα φρένα..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 23:14
  5. Περίεργος ήχος
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2005, 18:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF