Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τι μηχανή 125cc να πάρω; (Όχι παπί ή σκούτερ) μπορώ και μεταχειρισμένο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2021
    Μηνύματα
    6

    Τι μηχανή 125cc να πάρω; (Όχι παπί ή σκούτερ) μπορώ και μεταχειρισμένο

    Γεια σας φίλοι μου.

    Πρώτο μου ποστ εδώ. Είμαι 18 και όπου να ναι με το καλό θα βγάλω δίπλωμα για μηχανή. Περιμένω για τα σήματα. Θέλω εδώ και χρόνια μηχανή και ασχολούμαι και λίγο σαν χόμπι και ξέρω λίγα πράγματα θεωρητικά

    Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι πολλά μοντέλα καλών μηχανών 125 κυβικών

    Δεν με ενοχλεί αν είναι μεταχειρισμένα ή όχι. Στοχεύω γύρω στα 1500, άντε ίσως και 1700€ (συν φυσικά όλος ο εξοπλισμός πχ κράνος, γάντια και λοιπά)

    Ψάχνω κάτι σε στυλ ybr, cbf, cbr αλλά και xt125.

    Το κύριο θέμα μου είναι το εξής. Ότι είμαι αρκετά ψηλός (κοντά 1.90) και διάφορες μηχανές που έχω δοκιμάσει μου φαίνονται πολύ μικρές (ε καλά νταξει για 125 κυβικά μιλάμε). Η cbf που δοκίμασα νομίζω μου ταιριάζει αρκετά καλά.

    Και τέλος αυτό που θέλω είναι καλή αξία μεταπώλησης επειδή με το που κλείσω τα 20 θέλω να βγάλω δίπλωμα για μεγαλύτερη (για αυτό παίρνω και τώρα 125 για να μάθω)

    Να βολευτω με την cbf και την ybr που είναι πιο οικονομικές; Έχω κοιτάξει και Daytona αλλά τις φοβάμαι λίγο δε ξέρω τι θα μου βγάλουν και αν θα μπορώ να τις πουλήσω Έχετε κάποια άλλη να προτείνετε;

    Ανυπομονώ να διαβάσω γνώμες, ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Καλησπερα.Απο αυτες που αναφερεις και εφοσον λαμβανεις υποψιν την μεταπωληση θα σου προτεινα το cbf.Το εχω οδηγησει,ειμαι κοντα στο υψος σου και οντως ειναι βολικο και απο μεταπωληση αν ειναι σε καλη κατασταση θα φυγει σαν ζεστο ψωμακι

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexstamati33 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας φίλοι μου.

    Πρώτο μου ποστ εδώ. Είμαι 18 και όπου να ναι με το καλό θα βγάλω δίπλωμα για μηχανή. Περιμένω για τα σήματα. Θέλω εδώ και χρόνια μηχανή και ασχολούμαι και λίγο σαν χόμπι και ξέρω λίγα πράγματα θεωρητικά

    Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι πολλά μοντέλα καλών μηχανών 125 κυβικών

    Δεν με ενοχλεί αν είναι μεταχειρισμένα ή όχι. Στοχεύω γύρω στα 1500, άντε ίσως και 1700€ (συν φυσικά όλος ο εξοπλισμός πχ κράνος, γάντια και λοιπά)

    Ψάχνω κάτι σε στυλ ybr, cbf, cbr αλλά και xt125.

    Το κύριο θέμα μου είναι το εξής. Ότι είμαι αρκετά ψηλός (κοντά 1.90) και διάφορες μηχανές που έχω δοκιμάσει μου φαίνονται πολύ μικρές (ε καλά νταξει για 125 κυβικά μιλάμε). Η cbf που δοκίμασα νομίζω μου ταιριάζει αρκετά καλά.

    Και τέλος αυτό που θέλω είναι καλή αξία μεταπώλησης επειδή με το που κλείσω τα 20 θέλω να βγάλω δίπλωμα για μεγαλύτερη (για αυτό παίρνω και τώρα 125 για να μάθω)

    Να βολευτω με την cbf και την ybr που είναι πιο οικονομικές; Έχω κοιτάξει και Daytona αλλά τις φοβάμαι λίγο δε ξέρω τι θα μου βγάλουν και αν θα μπορώ να τις πουλήσω Έχετε κάποια άλλη να προτείνετε;

    Ανυπομονώ να διαβάσω γνώμες, ευχαριστώ.
    Αυτά που πρότεινες μόνος σου καλά τα πρότεινες!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    μΕ αρέσεις εσύ, αν και μικρός μιλάς ωραία και ώριμα.

    Στα δια ταύτα: τα cbf, cbr, ybr είναι μηχανάκια που "κρατάνε" τιμή και ως μεταχειρισμένα, όπερ σημαίνει ότι στα λεφτά που αναφέρεις δύσκολα θα βρεις κάποιο που να μην είναι ψιλοχρέπι, να ζητήσει δηλαδή το κατιτίς του για να κυκλοφορήσει αξιοπρεπώς.
    Δες αν μπορείς να ανέβεις λίγο σε λεφτά, (κάπου 1800 μόνο για το μηχανάκι) δεδομένου και του ύψους σου, και το ΧΤ που ανέφερες μια χαρά είναι και θα το βρεις και σχετικά πιο φτηνά. Η καλή αξία μεταπώλησης είναι σχετικό ζήτημα, δεν θα πάρεις και Κούτα με 5 χιλιάρικα ας πούμε και θα το δώσεις μετά στα μισά....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα.Απο αυτες που αναφερεις και εφοσον λαμβανεις υποψιν την μεταπωληση θα σου προτεινα το cbf.Το εχω οδηγησει,ειμαι κοντα στο υψος σου και οντως ειναι βολικο και απο μεταπωληση αν ειναι σε καλη κατασταση θα φυγει σαν ζεστο ψωμακι
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε billy. Είχα μια ανησυχία για το πώς θα είναι στην οδήγηση με το ύψος μου, δεν είχα την τύχη να το οδηγήσω, αλλά τώρα νιώθω πιο σίγουρος ακόμη

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    μΕ αρέσεις εσύ, αν και μικρός μιλάς ωραία και ώριμα.

    Στα δια ταύτα: τα cbf, cbr, ybr είναι μηχανάκια που "κρατάνε" τιμή και ως μεταχειρισμένα, όπερ σημαίνει ότι στα λεφτά που αναφέρεις δύσκολα θα βρεις κάποιο που να μην είναι ψιλοχρέπι, να ζητήσει δηλαδή το κατιτίς του για να κυκλοφορήσει αξιοπρεπώς.
    Δες αν μπορείς να ανέβεις λίγο σε λεφτά, (κάπου 1800 μόνο για το μηχανάκι) δεδομένου και του ύψους σου, και το ΧΤ που ανέφερες μια χαρά είναι και θα το βρεις και σχετικά πιο φτηνά. Η καλή αξία μεταπώλησης είναι σχετικό ζήτημα, δεν θα πάρεις και Κούτα με 5 χιλιάρικα ας πούμε και θα το δώσεις μετά στα μισά....
    Και συ μου αρέσεις ξένε (δεν ξέρω πως να βάλω εικονίδιο απλά φαντάσου ένα γελαστό)

    Οκ. Θα προσπαθήσω λίγο να το τραβήξω μέχρι 1800-1850€ αν χρειαστεί

    Ναι ναι. Το γνωρίζω φίλε για την μεταπώληση. 700€ πίσω να μπορέσω να πάρω θα είμαι πολύ καλά. 1000€ και θα πετάω

    Ευχαριστώ για την απάντηση

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexstamati33 Προβολή μηνύματος
    Και συ μου αρέσεις ξένε (δεν ξέρω πως να βάλω εικονίδιο απλά φαντάσου ένα γελαστό)

    Οκ. Θα προσπαθήσω λίγο να το τραβήξω μέχρι 1800-1850€ αν χρειαστεί

    Ναι ναι. Το γνωρίζω φίλε για την μεταπώληση. 700€ πίσω να μπορέσω να πάρω θα είμαι πολύ καλά. 1000€ και θα πετάω

    Ευχαριστώ για την απάντηση
    Όχι δα ρε συ.... Μηχανάκι που θα το πάρεις 1800 ας πούμε και το δώσεις 1 με 1,5 χρόνο μετά, το δίνεις άνετα 1400 αναλόγως κατάστασης βέβαια (αν δεν είσαι κανίβαλος δηλαδή) όταν έρθει ο καιρός να το δώσεις, θα κοιτάξεις στο καρ σε τι τιμή παίζουν τα αντίστοιχης χρονολογίας και κατάστασης.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/11/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όχι δα ρε συ.... Μηχανάκι που θα το πάρεις 1800 ας πούμε και το δώσεις 1 με 1,5 χρόνο μετά, το δίνεις άνετα 1400 αναλόγως κατάστασης βέβαια (αν δεν είσαι κανίβαλος δηλαδή) όταν έρθει ο καιρός να το δώσεις, θα κοιτάξεις στο καρ σε τι τιμή παίζουν τα αντίστοιχης χρονολογίας και κατάστασης.
    Έχω τέτοιο βίτσιο για τις μηχανές που θα την προσέχω σαν κοπέλα μου (και να γιατί η κοπέλα μου μισεί πλέον τις μηχανές και έχει βαρεθεί να με ακούει.λολ) Έχεις δίκιο. Όταν έρθει ο καιρός θα προσπαθήσω να την πουλήσω εκεί γύρω στα 1400€. Σ'ευχαριστώ

Παρόμοια θέματα

  1. Αν βάλω εκκεντροφόρο τι άλλο πρέπει να βάλω στο παπι
    από Dimitris200222 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2019, 18:14
  2. Τι μάρκα κράνος να πάρω?
    από 007mastras στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2015, 13:18
  3. Τι φτηνό SS να πάρω γιά να αρχίσω πίστα ;
    από macrozan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 13:28
  4. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 03:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF