Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μπροστά λάδια+ελατήρια και πίσω μια κομπλέ ανάρτηση.Στη χειρότερη αν θες να πουλήσεις το μηχανάκι τα βγάζεις,το πουλάς εργοστασιακό και παίρνεις τουλάχιστον τα μισά χρήματά σου πίσω απο τις αναρτήσεις που πολλοί ψάχνουν.

    Προσωπικά έχω εμπειρία μόνο απο Ohlins και WP και για αυτές μπορώ να σου πω ''πηγαινε με κλειστά τα μάτια''. Παρόλαυτα αν υπήρχε οικονομικό θέμα θα δοκίμαζα τις Hagon που έχουν καλές κριτικές.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Θα πρότεινα πρώτα μια βόλτα από το συνεργείο σου και να του εξηγήσεις ότι προτίθεσαι να μπαίνεις και στο χώμα, να τσεκάρει
    προσεκτικά μοχλικό, ρουλεμάν αμορτισέρ, και άξονα ψαλιδιού, πρίν ξοδευτείς για αναρτήσεις και μετά διαπιστώσεις ότι το sag δεν έρχεται
    γιατί έχει δυο πόντους τζόγο η πίσω ανάρτηση.
    Μετά δεδομένων των δυνατοτήτων της μοτοσυκλέτας στο χώμα θα πήγαινα σε σέρβις μπροστά πίσω και ελατήρια.
    Στο xr τα προοδευτικά hyperpro περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τη βουτιά στα φρένα, τη μεταφορά βάρους μπροστά πίσω.
    Βέβαια τα πάντα είναι ανάλογα με το μηχανάκι.
    Αν πας σε αμορτισέρ πίσω προτίμησε κάτι καλό (και αναπόφευκτα ακριβό) με σέρβις γιατί το χώμα είναι σκληρό με τις αναρτήσεις.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    37k δεν παιζει να θες τιποτα εκτος απο ελατηριο πισω. σερβις παιρνει η πισω?. μπροστα σερβις και παλι πιο σκληρα ελατηρια αφου εισαι βαρυς.

  4. #19
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Θα το δω μέσα στον μήνα , να μου πει και ο μάστορας τι προτείνει. αφού έχω μια ψιλο άποψη επι του θέματος πλέον.
    Αφου θα αλλάξω αναρτησεις μπροστα θα αλλαξω και τσιμουχες και θα δω και για κωνικά αφού θα ανοιχτούν που θα ανοιχτουν.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    37.000 , Αλλά είμαι βαρύς και μου είπε ότι είναι σούπα μπροστά,πρόσφατα που το πήγα για αλλαγή λαδιού.
    Απλά σκέφτομαι αν βάλω πιο δρομίσια ελατήρια τύπου ohlins/hyperpro , μην δεν μπορώ να μπω μετά καθόλου χώμα.(γιατί μπήκα στα άγραφα για 30 χλμ χώμα και γλυκάθηκα και σκέφτομαι να το επιχειρώ πιο συχνά)
    Αυτά που σημειώνω είναι εκ διαμέτρου αντίθετα σεταπ
    και εξηγούμε
    στα ΤΑ τα αμορτισερ είναι ενδοτικά, δηλαδή μαλάκά αρκετά, σε χωμάτινες διαδρομές αν είναι απλά καλοσυντηρημένα σου προσφέρουν μεγάλη άνεση χωρίς να χορεύεις καρσιλαμά.
    Στο αντίποδα στην άσφαλτο είναι αρκετά μαλακά σε φάση αν το πιέσεις να δημιουργεί πλεύσεις

    Αν πάς να το σφίξεις με νέο ελατήριο θα χάσεις την ενδοτικότα στο χώμα.

    Μέση λύση ενδέχεται να βρεις με ρυθμιζόμενο αμορτισερ που θα προσφέρει καλή ισορροπία και στα δύο τερέν

    όμως και εγώ είμαι υπέρ να ξεκινήσεις απο το 1.
    συντήρηση σε πιρούνι και αμορτισέρ αλλά δώσε προσοχή στο να σου κάνει ο μάστορ ρύθμιση sag α)για το βάρος σου, και β) όταν είσαι διπλός, όταν μπαίνεις χώμα θα παίζεις με τις πιέσεις στα λάστιχα
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αυτά που σημειώνω είναι εκ διαμέτρου αντίθετα σεταπ
    και εξηγούμε
    στα ΤΑ τα αμορτισερ είναι ενδοτικά, δηλαδή μαλάκά αρκετά, σε χωμάτινες διαδρομές αν είναι απλά καλοσυντηρημένα σου προσφέρουν μεγάλη άνεση χωρίς να χορεύεις καρσιλαμά.
    Στο αντίποδα στην άσφαλτο είναι αρκετά μαλακά σε φάση αν το πιέσεις να δημιουργεί πλεύσεις

    Αν πάς να το σφίξεις με νέο ελατήριο θα χάσεις την ενδοτικότα στο χώμα.

    Μέση λύση ενδέχεται να βρεις με ρυθμιζόμενο αμορτισερ που θα προσφέρει καλή ισορροπία και στα δύο τερέν

    όμως και εγώ είμαι υπέρ να ξεκινήσεις απο το 1.
    συντήρηση σε πιρούνι και αμορτισέρ αλλά δώσε προσοχή στο να σου κάνει ο μάστορ ρύθμιση sag α)για το βάρος σου, και β) όταν είσαι διπλός, όταν μπαίνεις χώμα θα παίζεις με τις πιέσεις στα λάστιχα
    Ναι το γνωρίζω , απλά δεν γνωρίζω Aftermarket ελατήρια που να μην ειναι κυρίως ασφάλτινα και να προορίζονται για μεικτή χρήση.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Αποδίδεται ιδιότητες αμορτισέρ στα ελατήρια.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν την έχω ξαναδει την συγκεκριμένη μάρκα. Είναι προοδευτικά , σκληρά ή μαλακά?
    Βασικά είναι νέα μάρκα, μου τα είπε φίλος που έβαλε σε τρέτισερ 700 και είναι πολύ χαρούμενος
    Πήρε αυτό με τις 2 ρυθμίσεις
    -ελατήριο και επαναφορά (580 αν θυμάμαι καλά)

    Δεν ξέρω αν είναι προοδευτικά

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Βασικά είναι νέα μάρκα, μου τα είπε φίλος που έβαλε σε τρέτισερ 700 και είναι πολύ χαρούμενος
    Πήρε αυτό με τις 2 ρυθμίσεις
    -ελατήριο και επαναφορά (580 αν θυμάμαι καλά)

    Δεν ξέρω αν είναι προοδευτικά
    Δεν ειναι καθόλου νέα μαρκα η Gubellini.
    Το R6 μου ειναι του 04 κι ειχε cartridge Gubellini εμπρός από τότε που το πήρα το 12.
    Βασικά το είχε πανω αρκετά χρόνια πριν. Η εταιρεία ειναι 25 ετων.
    Ειναι εταιρεία που ειδικεύεται σε αναρτήσεις μοτο με μακρόχρονη εμπειρία, και δεν ειναι τόσο γνωστή. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εξ ίσου καλά τα προιοντα της βεβαια, ειναι πολυ μικρoτερη εταιρεία σε μεγεθος και πωλησεις απο τις WP, Ohlins, κλπ γνωστες τοπ εταιρειες του χωρου.

    ΥΓ επειδη ειδα και Hagon πιο πανω. Δεν συγκαταλεγεται στις top κατα την γνωμη μου αλλά ειναι και αρκετα πιο φτηνες βεβαια..
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι καθόλου νέα μαρκα η Gubellini.
    Το R6 μου ειναι του 04 κι ειχε cartridge Gubellini εμπρός από τότε που το πήρα το 12.
    Βασικά το είχε πανω αρκετά χρόνια πριν. Η εταιρεία ειναι 25 ετων.
    Ειναι εταιρεία που ειδικεύεται σε αναρτήσεις μοτο με μακρόχρονη εμπειρία, και δεν ειναι τόσο γνωστή. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εξ ίσου καλά τα προιοντα της βεβαια, ειναι πολυ μικρoτερη εταιρεία σε μεγεθος και πωλησεις απο τις WP, Ohlins, κλπ γνωστες τοπ εταιρειες του χωρου.

    ΥΓ επειδη ειδα και Hagon πιο πανω. Δεν συγκαταλεγεται στις top κατα την γνωμη μου αλλά ειναι και αρκετα πιο φτηνες βεβαια..
    Για να είμαι ειλικρινής και επειδή WP που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή δεν βρίσκω σε καινούριες, ενώ οι Ohlins είναι πολύ ψηλα για το Budget μου σε αυτή την φάση(δεδομένου ότι μαζεύω για 2η μηχανή ) , οι Hypepro είναι η επόμενη (λογικά) επιλογή που σκέφτομαι. Έχεις άποψη?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  11. #26
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Για να είμαι ειλικρινής και επειδή WP που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή δεν βρίσκω σε καινούριες, ενώ οι Ohlins είναι πολύ ψηλα για το Budget μου σε αυτή την φάση(δεδομένου ότι μαζεύω για 2η μηχανή ) , οι Hypepro είναι η επόμενη (λογικά) επιλογή που σκέφτομαι. Έχεις άποψη?
    Mια χαρα ειναι οι Hyperpro για την περίπτωση.
    Και το συνδυασμένο streetbox κιτ που πουλαει ειναι οτι πρέπει και απο αποψη τιμης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #27
    Έχουμε και λεμε, όλα αυτά που λες είναι όλα καλά και τα ίδια πάνω κάτω από θέμα ποιότητας.
    Ohlin’s ,Hyper pro ,White power , αρα ότι και να πάρεις θα κανείς μια χαρά την δουλειά σου και θα δεις διαφορά στο ΤΑ700.
    Πρώτα από όλα μπροστά θα βάλεις μόνο ελατήρια , νέο λάδι και τσιμούχες (συνήθως υπάρχει μέσα στο κiτ το λάδι που προτείνει ο κατασκευαστείς).
    Πίσω πρέπει να αποφασίσεις αν θα κανείς ένα service και αλλαγή ελατηρίου και λαδιών στο δικό σου αμορτισέρ , η αν θα το αντικαταστήσεις ολόκληρο.
    Προκύπτουν δυο σοβαρά θέματα ότι και αν επιλέξεις , το πρώτο είναι να σου βάλουν τα σωστά ελατήρια για το βάρος σου και να επιλέξεις είτε γραμμικό ελατήριο είτε προοδευτικό.
    Φίλος με ΤΑ650 είχε βάλει παλιά ελατήρια μπροστά και αμορτισέρ ολοκληρο της White power πίσω με γραμμικά ελατήρια , το μηχανάκι είχε μεγάλη διαφορά και το γνωρίζω γιατί το οδηγούσα και έχω εμπειρία και από το ΤΑ700 με μάμα αναρτήσεις.
    Εγώ θα σου έλεγα να έβαζες γραμμικά ελατήρια μπρος πίσω με τα ανάλογα λάδια και να σου φτιαξουν το sag.
    Μην πετάς λεφτά για ένα ολόκληρο αμορτισέρ πίσω στο ΤΑ700 , αν σου περισσεύουν τα χρήματα αξίζει φυσικά αλλά μια χαρά θα κανείς την δουλειά σου και και με αλλαγή ελατήριων και service.
    Σχετικά με τον k-shock είναι καλοι μάστορες τα δυο αδέλφια και ιδικά ο αδύνατος, εγώ βγάζω μπροστινά και αμορτισέρ και του τα πάω εδώ και χρόνια στα χέρια του μόνος μου, παλιά στο έκανε ο ίδιος στο μαγαζί αλλά τώρα σε στέλνει κάπου δίπλα και δεν γουστάρω.
    Τέλος αν κατάλαβα καλά θες να βάλεις κωνικά ρουλεμάν ? Αν ναι θα σου έλεγα να το αποφύγεις.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 30/11/2021 στις 13:35.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #28
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Mια χαρα ειναι οι Hyperpro για την περίπτωση.
    Και το συνδυασμένο streetbox κιτ που πουλαει ειναι οτι πρέπει και απο αποψη τιμης.
    Ναι για αυτό το σκέφτομαι, αφού θα δώσω που θα δώσω ας τα δώσω τα 550 να τα αλλάξω όλα να μην μπλέκω με Service κλπ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ναι για αυτό το σκέφτομαι, αφού θα δώσω που θα δώσω ας τα δώσω τα 550 να τα αλλάξω όλα να μην μπλέκω με Service κλπ.
    Αυτα ειναι προοδευτικα να ξερεις , δες αν υπαρχει με γραμμικα ελλατηρια και φυσικα για το βαρος σου
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #30
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Αυτα ειναι προοδευτικα να ξερεις , δες αν υπαρχει με γραμμικα ελλατηρια και φυσικα για το βαρος σου
    Δεν βρίσκω κάπου για γραμμικά
    Αν δεν το γράφει πως τα ξεχωρίζω?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 03:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 21:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 19:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF