Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    να μην μπλέκω με Service κλπ.
    Οι αναρτήσεις είναι θέμα ασφαλείας και πρέπει να μπλέκεις με service κλπ.
    Και καινούργιο να βάλεις σε 2 χρόνια θα θέλει λάδια.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι καθόλου νέα μαρκα η Gubellini.
    Το R6 μου ειναι του 04 κι ειχε cartridge Gubellini εμπρός από τότε που το πήρα το 12.
    Βασικά το είχε πανω αρκετά χρόνια πριν. Η εταιρεία ειναι 25 ετων.
    Ειναι εταιρεία που ειδικεύεται σε αναρτήσεις μοτο με μακρόχρονη εμπειρία, και δεν ειναι τόσο γνωστή. Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εξ ίσου καλά τα προιοντα της βεβαια, ειναι πολυ μικρoτερη εταιρεία σε μεγεθος και πωλησεις απο τις WP, Ohlins, κλπ γνωστες τοπ εταιρειες του χωρου.

    ΥΓ επειδη ειδα και Hagon πιο πανω. Δεν συγκαταλεγεται στις top κατα την γνωμη μου αλλά ειναι και αρκετα πιο φτηνες βεβαια..
    Τη γκουμπελίνι έχει επανιδρυθεί από τον ιό
    που διετέλεσε και δντης σχεδιαστής κλπ κλπ
    γνωστή μούρη στα μοτο τζι πι
    Άρα είναι νέα εταιρεία


  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν βρίσκω κάπου για γραμμικά
    Αν δεν το γράφει πως τα ξεχωρίζω?
    Στα γραμμικά όλες οι σπυρες είναι ίδιες, στα προοδευτικά το ένα τέταρτο περίπου είναι πυκνές και μετά έχουν μεγαλύτερη απόσταση.
    Είναι ποιο μαλακά στο αρχικο μερος και μετά σκληραινουν, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι.
    Ρωτάς από εκεί που θα τα αγοράσεις, η hyperpro βγάζει και τα δυο.
    Ακομα αν είσαι βαρείς σαν εμένα θες άλλο ελατήριο πίσω, πάνε με το βάρος του αναβάτη.
    Τα μπροστά από ότι θυμάμαι είναι όλα ίδια.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #34
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Στα γραμμικά όλες οι σπυρες είναι ίδιες, στα προοδευτικά το ένα τέταρτο περίπου είναι πυκνές και μετά έχουν μεγαλύτερη απόσταση.
    Είναι ποιο μαλακά στο αρχικο μερος και μετά σκληραινουν, σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι.
    Ρωτάς από εκεί που θα τα αγοράσεις, η hyperpro βγάζει και τα δυο.
    Ακομα αν είσαι βαρείς σαν εμένα θες άλλο ελατήριο πίσω, πάνε με το βάρος του αναβάτη.
    Τα μπροστά από ότι θυμάμαι είναι όλα ίδια.
    Ευχαριστώ!
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #35
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Οι αναρτήσεις είναι θέμα ασφαλείας και πρέπει να μπλέκεις με service κλπ.
    Και καινούργιο να βάλεις σε 2 χρόνια θα θέλει λάδια.
    Δεν διαφωνώ απλά δεν είναι σχετικά πιο ασφαλές να τα αλλάξω και να ξέρω από το 0 τι έχει πάνω τους?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δεν διαφωνώ απλά δεν είναι σχετικά πιο ασφαλές να τα αλλάξω και να ξέρω από το 0 τι έχει πάνω τους?
    Αυτο που λει ο Στεφανος ειναι οτι ολες περιπου καθε δυο χρονια θελουν service.
    Φυσικα και ενα αφτερμαρκετ πισω αμορτισερ μια και μιλαμε για το δικο σου θα εχει διαφορα με το μαμα.
    Ολα ομως ειναι θεμα κοστους, αλλιως βελτιωση θα δεις και με την αλλαγη ελατηριου μπρος πισω με τα αναλογα λαδια.
    Τι κοστος εχει το kit που θες να παρεις ? και τι η αλλαγη ελατηριων λαδιων μπρος πισω?
    Αν ας πουμε εισαι παραπανω 150 € τα δινεις ευκολα και χωρις σκεψη για ολοκληρο αμορτισερ πισω.
    Αλλα απο οτι βλεπω χοντρικα εισαι 344 € παραπανω

    Αυτα ειναι προοδευτικα combo kit hyperpro για το δικο σου στα 270 € + εργασια για να στα βαλουν.
    https://www.officine08.com/p84551_su...pro-combi.html

    Streetbox κιτ της hyperpro για το δικο σου στα 614 € + εργασια για να στα βαλουν.
    https://www.officine08.com/p84801_su...streetbox.html
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #37
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Αυτο που λει ο Στεφανος ειναι οτι ολες περιπου καθε δυο χρονια θελουν service.
    Φυσικα και ενα αφτερμαρκετ πισω αμορτισερ μια και μιλαμε για το δικο σου θα εχει διαφορα με το μαμα.
    Ολα ομως ειναι θεμα κοστους, αλλιως βελτιωση θα δεις και με την αλλαγη ελατηριου μπρος πισω με τα αναλογα λαδια.
    Τι κοστος εχει το kit που θες να παρεις ? και τι η αλλαγη ελατηριων λαδιων μπρος πισω?
    Αν ας πουμε εισαι παραπανω 150 € τα δινεις ευκολα και χωρις σκεψη για ολοκληρο αμορτισερ πισω.
    Αλλα απο οτι βλεπω χοντρικα εισαι 344 € παραπανω

    Αυτα ειναι προοδευτικα combo kit hyperpro για το δικο σου στα 270 € + εργασια για να στα βαλουν.
    https://www.officine08.com/p84551_su...pro-combi.html

    Streetbox κιτ της hyperpro για το δικο σου στα 614 € + εργασια για να στα βαλουν.
    https://www.officine08.com/p84801_su...streetbox.html
    To Streetbox το έχω βρει με 550 . ενώ τα ελατήρια μόνο με 300 από ένα μαγαζί στην πάτρα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #38
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Να ρωτησω κατι, εχεις παιξει με τις ρυθμισεις του πισω αμορτισερ (προφορτιση, αποσβεση), ειδικα καθως εισαι βαρυς? Το λεω αυτο επειδη ξερω αρκετους κατοχους Τρανσαλπ που δεν τοχουν ψαξει. Το αμορτισερ του 700 ειναι αρκετα καλης ποιοτητας με ρυθμιση αποσβεσης που δουλευει, εχει ακριβως το ιδιο αμορτισερ με το 650 που εχω (με λιιγο πιο σκληρο ελατηριο). Αν θες να κρατησεις το κοστος σχετικα χαμηλα, θα μπορουσες απλα να αλλαξεις ελατηρια (και λαδια μπροστα) και να "σαγγαρεις" το μηχανακι για το βαρος σου και τη χρηση σου.

    Πληροφοριακα, στο δικο μου 650 ειχα βαλει ελατηρια Hyperpro μπρος/πισω στα 40000χμ και μετα αντικατεστησα ολο το πισω αμορτισερ με Ohlins στα 80000χμ. Ο κυριος λογος που εβαλα Ohlins (αντι να κανω επισκευη το μαμισιο) ειναι επειδη ηθελα ρυθμιστηρι προφορτισης το οποιο ειναι πολυ βολικο για διαφορετικες ρυθμισεις - ασφαλτο, χωμα, μονός, διπλος με αποσκευες.
    " the PouroDuro spirit "

  9. #39
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω κατι, εχεις παιξει με τις ρυθμισεις του πισω αμορτισερ (προφορτιση, αποσβεση), ειδικα καθως εισαι βαρυς? Το λεω αυτο επειδη ξερω αρκετους κατοχους Τρανσαλπ που δεν τοχουν ψαξει. Το αμορτισερ του 700 ειναι αρκετα καλης ποιοτητας με ρυθμιση αποσβεσης που δουλευει, εχει ακριβως το ιδιο αμορτισερ με το 650 που εχω (με λιιγο πιο σκληρο ελατηριο). Αν θες να κρατησεις το κοστος σχετικα χαμηλα, θα μπορουσες απλα να αλλαξεις ελατηρια (και λαδια μπροστα) και να "σαγγαρεις" το μηχανακι για το βαρος σου και τη χρηση σου.

    Πληροφοριακα, στο δικο μου 650 ειχα βαλει ελατηρια Hyperpro μπρος/πισω στα 40000χμ και μετα αντικατεστησα ολο το πισω αμορτισερ με Ohlins στα 80000χμ. Ο κυριος λογος που εβαλα Ohlins (αντι να κανω επισκευη το μαμισιο) ειναι επειδη ηθελα ρυθμιστηρι προφορτισης το οποιο ειναι πολυ βολικο για διαφορετικες ρυθμισεις - ασφαλτο, χωμα, μονός, διπλος με αποσκευες.
    Δευτέρα θα πάω να τσεκάρω τις επιλογές μου και αναλόγα πόσο σοβαρές θα ειναι θα επιλέξω.
    Σκέφτομαι και εγώ για Ohlins αλλά πονάει η τσέπη.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Η πικρή αλήθεια είναι ότι το Ohlins δεν παίζεται το μαμημένο...Η ποιότητα κύλισης, η λειτουργία του και ο τρόπος που "ακούει" στις ρυθμίσεις ήταν μια έκπληξη για εμένα όταν φορέθηκε σε ένα Strom1000... Αν δεν είσαι τύπος που αλλάζει συνέχεια χρήσεις και δεν θα κάτσεις να ασχολείσαι συνεχώς να ρυθμίζεις ανάλογα την περίσταση (χώρια το γεγονός ότι πολλοί μπαίνουν στο τρυπάκι παίζοντας διαρκώς με αυτές με αποτέλεσμα να τα κάνουν μαντάρα...), τότε ένα "βασικό" μοντέλο της εταιρίας που δεν θα έχει την πληθώρα των ρυθμίσεων και fancy ευκολίες αλλά μόνο τις βασικές (μια προφόρτιση - κι ας μην είναι κι υδραυλική δε χάλασε ο κόσμος, και μια απόσβεση είναι αυτά που πραγματικά χρειάζεσαι) θα σου δώσει πρακτικά το ίδιο αποτέλεσμα με μικρότερο κόστος. Κοίτα το κι αποφάσισε...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 02/12/2021 στις 11:54.

  11. #41
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Δευτέρα θα πάω να τσεκάρω τις επιλογές μου και αναλόγα πόσο σοβαρές θα ειναι θα επιλέξω.
    Σκέφτομαι και εγώ για Ohlins αλλά πονάει η τσέπη.
    αν τα έχεις, μη το σκέφτεσαι πάρτα
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #42
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν τα έχεις, μη το σκέφτεσαι πάρτα
    ΑΠλά αντίο αγαπημένη μου γυμνη στρογγυλοφάναρη για ακόμα έναν χρόνο αν βάλω Ohlins.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2005
    Μηνύματα
    337
    Μήπως να κοιτούσες και wilbers με υδραυλική προφόρτιση; Αν παίρνεις και αναβάτη και αποσκευές νομίζω αξίζει να το κοιτάξεις εφόσον την κρατήσεις για αρκετά χιλιόμετρα ή χρόνια.

  14. #44
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drade Προβολή μηνύματος
    Μήπως να κοιτούσες και wilbers με υδραυλική προφόρτιση; Αν παίρνεις και αναβάτη και αποσκευές νομίζω αξίζει να το κοιτάξεις εφόσον την κρατήσεις για αρκετά χιλιόμετρα ή χρόνια.
    Θα γίνει αλλαγή των μπροστά με Ohlins και λάδι.
    Θα γίνει αλλαγή του πίσω ελατηρίου με Ohlins εκτός αν τα έκλασε εντελώς και θα πάρω Ohlins Κομπλέ.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Θα γίνει αλλαγή του πίσω ελατηρίου με Ohlins εκτός αν τα έκλασε εντελώς και θα πάρω Ohlins Κομπλέ.
    Διαφορά στην λειτουργία της πίσω ανάρτησης μόνο με την αλλαγή ελατηρίου θα δεις από καθόλου έως λίγη ανάλογα το πόσο κλασμένο ή λάθος για τα κιλά σου και τις συνθήκες χρήσης σου είναι το μαμά.
    Και επίσης ανάλογα του πόσο καλά υπολογισμένο πάλι για τα κιλά σου και τις συνθήκες χρήσης θα είναι το καινούργιο.
    Το ελατήριο είναι απλά ένα ελατήριο και δεν είναι αυτό που κάνει την διαφορά στα καλά/aftermarket αμορτισέρ. Αυτό που ζητάς από ένα ελατήριο είναι να είναι σωστής σκληρότητας για εσένα - αν αυτό τηρείται οποιοδήποτε ελατήριο θα κάνει την ίδια δουλειά είτε είναι no name κινεζιά ή κάποιο Ohlins. Το αμορτισέρ είναι αυτό που θα κάνει την διαφορά (με την προϋπόθεση να συνεργάζεται με ένα ελατήριο σωστής σκληρότητας για εσένα).
    Οπότε γνώμη μου είναι ότι οι αλλαγές ελατηρίου πίσω είναι το μισό του ημίμετρου…άλλαξέ το όλο έστω και με “βασικό” μοντέλο. Αφού το κάνεις που το κάνεις τουλάχιστον να το φχαριστηθείς μετά…

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 20:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 18:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF