Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #46
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Να κάνω και εγώ μια ερώτηση? Πως ξέρεις ποιο ελατήριο κάνει για τα κιλά σου και τη χρήση που κάνεις? Το βάρος της μηχανής παίζει ρόλο?

    Εγώ έφτιαξα το στατικό sag στο μηχανάκι μου αλλά τώρα χωρίς οδηγό δεν υπάρχει μεταβολή από όταν είναι η πίσω ρόδα αυτόν αέρα ή στο δρόμο. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζομαι ελατήριο? Έχω βάλει και εγώ στο μάτι μια Ohlins για πίσω όταν έρθει η ώρα της πίσω για service. Πως θα ξέρω ότι θα πάρω το σωστό?

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Το δυναμικο εννοεις εφτιαξες,αυτο που εισαι και συ πανω στη μοτο

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Μαλλον εχεις προφορτισει το ελατηριο αρκετα ωστε να πιασεις δυναμικο σαγκ.Θελεις σκληροτερο ελατηριο

  4. #49
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Ναι, δυναμικό εννοούσα sorry.
    Στο NC δε γίνεται βιδώνοντας αλλά με θέσεις και το έχω πάει στην τελευταία θέση.

  5. #50
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Το βγάζω από την κατάψυξη με τα νέα δεδομένα.
    1ον Η Hyperpro δεν βγάζει ελατήρια για την δική μου μηχανή και αν θα τα έβαζα θα έπρεπε να μπουν με τεφλόν ή αποστάτες κάτι το οποίο δεν με ψήνει.
    2ον Η Ohlins , αν πάρεις την ανάρτηση με τις φουλ ρυθμίσεις φτάνεις στο κόστος του 40% της εμπορικής αξίας της μηχανής μου ήτοι 1100. δεν με ψήνει.
    Πήγα σε 4ο μάστορα και πρότεινε φουλ σερβις στο μπροστά πιρούνι(τσιμούχες καθάρισμα και αλλαγή λαδιού σε πιο χοντρό για να σκληρύνει ) και revalving στην πισω.

    Έχω χαωθεί, ακούω τόσες πολλές και αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις που πλέον δεν έχω ιδέα ποιο είναι το σωστό για την μηχανή μου.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #51
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Σερβισακι,καινούργιο ελάχιστα χοντρυτερο λαδακι,κι εφυγες με γεμάτη την τσεπουλα.Ο κόρακας δεν μπορεί να γίνει αετός,χωρίς να επέμβεις στο DNA,πράγμα που θα σου αδειασει την τσεπουλα σου.

  7. #52
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Η καλύτερη λύση στα λεφτά που διαθέτεις.
    Θα δεις σίγουρα βελτίωση.

  8. #53
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η καλύτερη λύση στα λεφτά που διαθέτεις.
    Θα δεις σίγουρα βελτίωση.
    Προσωπικά δεν είναι το θέμα μου μόνο το κόστος , που εντάξει είναι ένα χιλιάρικο δεν το λες λίγο αλλά από την άλλη βάζεις θεωρητικά κάτι καλό.
    Το θέμα μου είναι ότι θεωρώ πέταμα τα 1000 ευρώ σε μια μηχανή που κοστίζει 3200-3700 και που σκοπεύω κάποτε να την πουλήσω για κάτι πιο μεγάλο.(π.χ. Tiger 900-africa-KTM 990 etc)
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  9. #54
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν είναι το θέμα μου μόνο το κόστος , που εντάξει είναι ένα χιλιάρικο δεν το λες λίγο αλλά από την άλλη βάζεις θεωρητικά κάτι καλό.
    Το θέμα μου είναι ότι θεωρώ πέταμα τα 1000 ευρώ σε μια μηχανή που κοστίζει 3200-3700 και που σκοπεύω κάποτε να την πουλήσω για κάτι πιο μεγάλο.(π.χ. Tiger 900-africa-KTM 990 etc)
    Όντως.
    Το να βάλεις κάτι τόσο καλό όσο μια Ohlins σε μια μοτοσυκλέτα που δεν μπορεί να το υποστηρίξει (λόγω σχεδιασμού της/πλαισίου/στησίματος γενικώτερα),είναι πλεονασμός.Κάποια στιγμή παύει να ισχύει το 'βάζω κάτι καλό γίνεται καλύτερη,βάζω κάτι ακόμα πιο καλό γίνεται άριστη'.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το βγάζω από την κατάψυξη με τα νέα δεδομένα.
    1ον Η Hyperpro δεν βγάζει ελατήρια για την δική μου μηχανή και αν θα τα έβαζα θα έπρεπε να μπουν με τεφλόν ή αποστάτες κάτι το οποίο δεν με ψήνει.
    2ον Η Ohlins , αν πάρεις την ανάρτηση με τις φουλ ρυθμίσεις φτάνεις στο κόστος του 40% της εμπορικής αξίας της μηχανής μου ήτοι 1100. δεν με ψήνει.
    Πήγα σε 4ο μάστορα και πρότεινε φουλ σερβις στο μπροστά πιρούνι(τσιμούχες καθάρισμα και αλλαγή λαδιού σε πιο χοντρό για να σκληρύνει ) και revalving στην πισω.

    Έχω χαωθεί, ακούω τόσες πολλές και αλληλοσυγκρουόμενες απόψεις που πλέον δεν έχω ιδέα ποιο είναι το σωστό για την μηχανή μου.


    Η τιμή για την ohlins είναι εκτός πραγματικότητας. Αλήθεια ποιος έδωσε τέτοια τιμή για να ξέρουμε να μην περνάμε ούτε απ'έξω?


    Στη χειρότερη με υδραυλική προφόρτιση να έχει 200 με 300 ευρώ παραπάνω απο την απλή. Δηλαδή μαξ 700 με 800. Καταρχήν δε νομίζω να υπάρχει καν ανάρτηση πλήρως ρυθμιζόμενη σε αυτήν την κατηγορία μοτοσυκλετών. Οι συνήθεις ρυθμίσεις είναι επαναφορά και προφόρτιση ελατηρίου.

    Η Ohlins πάει στα 500 ευρώ https://www.car.gr/parts/view/288071...an-topothetisi
    και για μένα αξίζει να τα δώσεις αν θες να κρατήσεις τη μοτο. Θα δεις μεγάλη διαφορά απλά βάζοντάς την πάνω χωρίς να ρυθμίσεις τίποτα. Σε περίπτωση που πουλήσεις το Τράνσαλπ μετά τη βάζεις αγγελία και παίρνεις τουλάχιστον 300-350 ευρώ πίσω.

    Πιστεψέ με, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνεις με αυτά τα λεφτά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΠΟΣΒΕΣΗΣ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΜΕ ΚΛΕΙΔΙ
    Δεν υπάρχουν οι άνθρωποι.

  12. #57
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Η τιμή για την ohlins είναι εκτός πραγματικότητας. Αλήθεια ποιος έδωσε τέτοια τιμή για να ξέρουμε να μην περνάμε ούτε απ'έξω?


    Στη χειρότερη με υδραυλική προφόρτιση να έχει 200 με 300 ευρώ παραπάνω απο την απλή. Δηλαδή μαξ 700 με 800. Καταρχήν δε νομίζω να υπάρχει καν ανάρτηση πλήρως ρυθμιζόμενη σε αυτήν την κατηγορία μοτοσυκλετών. Οι συνήθεις ρυθμίσεις είναι επαναφορά και προφόρτιση ελατηρίου.

    Η Ohlins πάει στα 500 ευρώ https://www.car.gr/parts/view/288071...an-topothetisi
    και για μένα αξίζει να τα δώσεις αν θες να κρατήσεις τη μοτο. Θα δεις μεγάλη διαφορά απλά βάζοντάς την πάνω χωρίς να ρυθμίσεις τίποτα. Σε περίπτωση που πουλήσεις το Τράνσαλπ μετά τη βάζεις αγγελία και παίρνεις τουλάχιστον 300-350 ευρώ πίσω.

    Πιστεψέ με, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνεις με αυτά τα λεφτά.
    850 κάνει μόνο η πίσω. 160 τα μπροστά ελατήρια με λάδια. Είσαι στα 1010 . Χωρίς εργαστικά μόνο αγορά ανταλλακτικών. Ούτε ρύθμιση ούτε βγάλε βάλε τίποτα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    850 κάνει μόνο η πίσω. 160 τα μπροστά ελατήρια με λάδια. Είσαι στα 1010 . Χωρίς εργαστικά μόνο αγορά ανταλλακτικών. Ούτε ρύθμιση ούτε βγάλε βάλε τίποτα.

    Ναι απλά για μένα δεν υπάρχει λόγος για υδραυλική προφόρτιση εκτός αν καβαλάς μόνος σου τις καθημερινές, στρίβεις τάπα και ΣΚ πας εκδρομή με τριβάλιτσο με τη γυναίκα και θες την απόλυτη οδική συμπεριφορά. Είσαι δηλαδή μέσα στο 1% που η γυναίκα δε φοβάται αλλά και εσύ πας τάπα και δικάβαλος με το Τράνσαλπ.

    Για να μην παρεξηγηθώ, το σωστό είναι στο δικάβαλο να δωσεις μερικά κλικ για να το φέρεις στα ίσια αλλά εντάξει δεν είναι και κάτι απαραίτητο. Η aftermarket ανάρτηση είναι τόσο καλύτερη απο τη μαμά που ακόμα και στο δικάβαλο θα είσαι τρένο.

    Για μένα πας και τη βάζεις με 508 τοποθετημένη συν 160 λάδι ελατήρια και είσαι άρχοντας με κάτω απο 700 ευρώ.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #59
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Η ohlins εχει ενα αβανταζ, το μεγαλύτερο πιστόνι σε διαμετρο απο καθε αλλη αφτερ μαρκετ. Εκει αναφερεται και το πλεονέκτημα τους στον καλύτερο ελεγχο των αποσβέσεων.
    Εγω ενω τα ειχα τοτε προτίμησα με αρκετα λιγότερα να βαλω hagon ως vfm επιλογή, απο τον αντιπρόσωπο στην αθηνα. Το μηχανακι μεταμορφώθηκε σε ανεση όντως έκανε την διαφορά απο το showa μαμα. Ειναι τοσο ανετο που με μια μικρο-ρύθμιση στην επαναφορα και πας αερα και στο χωματόδρομο.
    Αν ομως θελεις το πιο δημοφιλές τοπ μπραντ χωρις αμφιβολιες και δεν εχεις οικονομικό θεμα, προχωρας με τα ohlins .

  15. #60
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Η λυση του μαστορα Νο4 ειναι η πιο σωστη.
    Καλυτερη θα ειναι απ οτι τωρα κ αυριο /μεθαυριο πουθα εχεις μια Α εμπειρια προχωρας σε κατι αλλο.
    Μην πετας λεφτα. Φατα σε καμια βολτα.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 20:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 18:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF