Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #61
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ναι απλά για μένα δεν υπάρχει λόγος για υδραυλική προφόρτιση εκτός αν καβαλάς μόνος σου τις καθημερινές, στρίβεις τάπα και ΣΚ πας εκδρομή με τριβάλιτσο με τη γυναίκα και θες την απόλυτη οδική συμπεριφορά. Είσαι δηλαδή μέσα στο 1% που η γυναίκα δε φοβάται αλλά και εσύ πας τάπα και δικάβαλος με το Τράνσαλπ.

    Για να μην παρεξηγηθώ, το σωστό είναι στο δικάβαλο να δωσεις μερικά κλικ για να το φέρεις στα ίσια αλλά εντάξει δεν είναι και κάτι απαραίτητο. Η aftermarket ανάρτηση είναι τόσο καλύτερη απο τη μαμά που ακόμα και στο δικάβαλο θα είσαι τρένο.

    Για μένα πας και τη βάζεις με 508 τοποθετημένη συν 160 λάδι ελατήρια και είσαι άρχοντας με κάτω απο 700 ευρώ.
    Κάθε μέρα είμαι δικαβάλος και πάω και ταξιδάκια μια φορά τον Μήνα. Π.χ. τώρα προσπαθώ να προγραμματίσω το πρώτο μου ΜΕΓΑΛΟ ταξίδι με προορισμό το Ντουπροβνικ. (έχω κάνει όλα τα Άγγραφα-Καρπενήσι-Επίδαυρο-Ευβοια κοντά στις 18.000 χλμ σε 1 χρόνο)
    Προς θεού όμως, ούτε χεράς είμαι , ούτε τάπα το πάω ούτε πιστευώ θα το πάω στο άμεσο μέλλον.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  2. #62
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Εν τω μεταξύ είμαι τέρμα στερεοτυπικός Transalpas .
    Βήμα 1 αγοράζω την Transalp
    Βήμα 2 επειδή είναι εύκολη στην οδήγηση και νιώθω γαμάτος , ενθουσιάζομαι
    Βήμα 3 αρχίζω να ψάχνω τα άλογα που χάθηκαν στο εργοστάσιο και τα περιφερειακά που έχουν άλλες μηχανές
    Βήμα 4 Καταλαβαίνω ότι δεν έχει νόημα
    Βήμα 5 Την πουλάω και αγοράζω μια μεγαλύτερη μηχανή.

    Legit όμως είναι το Success story σχεδόν κάθε Transalpa ever.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  3. #63
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Εμένα μου δημιουργεί μια "one off" υποχρέωση περιπέτειας..
    Να οργανωθείς, να κάνετε μια εκδρομή σε Άλπεις και πλήρεις να κλείσετε τον κύκλο σας με σηματάκια και καρτ ποσταλ.

    έτσι κάνουν οι φίλοι..

  4. #64
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου δημιουργεί μια "one off" υποχρέωση περιπέτειας..
    Να οργανωθείς, να κάνετε μια εκδρομή σε Άλπεις και πλήρεις να κλείσετε τον κύκλο σας με σηματάκια και καρτ ποσταλ.

    έτσι κάνουν οι φίλοι..
    Κοίτα ζαχαρώνω μια Africa 1000 το τελευταίο διάστημα.
    Το μόνο που με κρατάει είναι ότι με τις αναρτήσεις τελείωσα ουσιαστικά με την μηχανή μου από άποψη βελιτώσεων και εικαστικών ανησυχιών και επιτέλους θα την χαρώ όπως την θέλω.
    Έχω αλλάξει φίλτρο αέρα (DNA) , όλα τα υγρά, λάστιχα, λάμπες, ζελατίνα, κάγκελα , σέλα, χούφτες, αποστάτες τιμονιού, βαλίτσες,γκριπς, διακόπτες,μπαταρία,διακλαδωτή παραφλου , τρόμπα βενζίνης(καθάρισμα αλλαγή στα λαστιχάκια) ,αλυσιδογράναζο,τακάκια , δισκόπλακα μπροστά και τώρα κάνω και το τελευταιο φιξ με αναρτήσεις και ΈΚΛΕΙΣΑ(Ελπίζω) . Πολλά έπρεπε να αλλάξουν, άλλα τα άλλαξα για να είμαι σίγουρος, άλλα τα άλλαξα γιατι δεν μου άρεσαν .
    Η αλήθεια είναι ότι σε 1-2 χρόνια θα την πουλήσω (εκτός αν τα πάω τόσο καλά οικονομικά που την κρατήσω και την κάνω εντελώς OFF και την μεταμορφώσω σε κατσικάκι , είναι υπό σκέψη)
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κοίτα ζαχαρώνω μια Africa 1000 το τελευταίο διάστημα.
    Το μόνο που με κρατάει είναι ότι με τις αναρτήσεις τελείωσα ουσιαστικά με την μηχανή μου από άποψη βελιτώσεων και εικαστικών ανησυχιών και επιτέλους θα την χαρώ όπως την θέλω.
    Έχω αλλάξει φίλτρο αέρα (DNA) , όλα τα υγρά, λάστιχα, λάμπες, ζελατίνα, κάγκελα , σέλα, χούφτες, αποστάτες τιμονιού, βαλίτσες,γκριπς, διακόπτες,μπαταρία,διακλαδωτή παραφλου , τρόμπα βενζίνης(καθάρισμα αλλαγή στα λαστιχάκια) ,αλυσιδογράναζο,τακάκια , δισκόπλακα μπροστά και τώρα κάνω και το τελευταιο φιξ με αναρτήσεις και ΈΚΛΕΙΣΑ(Ελπίζω) . Πολλά έπρεπε να αλλάξουν, άλλα τα άλλαξα για να είμαι σίγουρος, άλλα τα άλλαξα γιατι δεν μου άρεσαν .
    Η αλήθεια είναι ότι σε 1-2 χρόνια θα την πουλήσω (εκτός αν τα πάω τόσο καλά οικονομικά που την κρατήσω και την κάνω εντελώς OFF και την μεταμορφώσω σε κατσικάκι , είναι υπό σκέψη)
    χαχα , Αυτο το ξεχνας , ειναι πολυ βαρια , το επιχειρησε ο αδερφος της γυναικας μου που το ειχε στην Οίτη και του εφυγε η ουγια.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    623
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κοίτα ζαχαρώνω μια Africa 1000 το τελευταίο διάστημα.
    Το μόνο που με κρατάει είναι ότι με τις αναρτήσεις τελείωσα ουσιαστικά με την μηχανή μου από άποψη βελιτώσεων και εικαστικών ανησυχιών και επιτέλους θα την χαρώ όπως την θέλω.
    Έχω αλλάξει φίλτρο αέρα (DNA) , όλα τα υγρά, λάστιχα, λάμπες, ζελατίνα, κάγκελα , σέλα, χούφτες, αποστάτες τιμονιού, βαλίτσες,γκριπς, διακόπτες,μπαταρία,διακλαδωτή παραφλου , τρόμπα βενζίνης(καθάρισμα αλλαγή στα λαστιχάκια) ,αλυσιδογράναζο,τακάκια , δισκόπλακα μπροστά και τώρα κάνω και το τελευταιο φιξ με αναρτήσεις και ΈΚΛΕΙΣΑ(Ελπίζω) . Πολλά έπρεπε να αλλάξουν, άλλα τα άλλαξα για να είμαι σίγουρος, άλλα τα άλλαξα γιατι δεν μου άρεσαν .
    Η αλήθεια είναι ότι σε 1-2 χρόνια θα την πουλήσω (εκτός αν τα πάω τόσο καλά οικονομικά που την κρατήσω και την κάνω εντελώς OFF και την μεταμορφώσω σε κατσικάκι , είναι υπό σκέψη)
    Να παρεις την Africa. To Transalp χωματινο δεν θα γινει ποτε εκτος αν ριξεις ΠΟΛΛΑ λεφτα. Και παλι κουρσουμι θα ειναι.

    Η καλυτερη λυση ειναι ενα ελατηριο για τα κιλα σου/σας και ενα σερβις σε πιρουνι και αμορτισερ. Θα χαρεις το Transalp σου κανα χρονο και θα εχεις μαζεψει το χρημα για το καλο, το Africa. Eκει αξιζει να ριξεις χρημα

  7. #67
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    χαχα , Αυτο το ξεχνας , ειναι πολυ βαρια , το επιχειρησε ο αδερφος της γυναικας μου που το ειχε στην Οίτη και του εφυγε η ουγια.
    χμμ έχω οδηγήσει τέτοιο 700 και ήταν ενδιαφέρον στο χώμα.
    Του είχε βγάλει τα μάτια βέβαια , το είχε αλλάξει εντελώς το μηχανάκι .
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 11/01/2022 στις 11:46.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    χμμ έχω οδηγήσει τέτοιο 700 και ήταν ενδιαφέρον στο χώμα.
    Του είχε βγάλει τα μάτια βέβαια , το είχε αλλάξει εντελώς το μηχανάκι .
    Εως το χωμα ολα ΟΚ , το θεμα ειναι να μην βρεις κανεναν κορμο μπροστα σου, αντε να το σηκωσεις
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  9. #69
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Εως το χωμα ολα ΟΚ , το θεμα ειναι να μην βρεις κανεναν κορμο μπροστα σου, αντε να το σηκωσεις
    Καλά προφανώς. Τενερέ δεν γίνεται ούτε με αίτηση , δεν το συζητάμε.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  10. #70
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.707
    Ούτε το Tenere σηκώνεται (αν αυτό ενοούσες).
    Υπάρχει μια λανθάνουσα άποψη για το τι σημαίνει χώμα με ένα μεγαλομεσαίο On/Off. Στο πρόγραμμα είναι οι πτώσεις αλλά και όλες οι δυσκολίες που συνοδεύουν τα δικύλινδρα On/Off στο χώμα κυρίως λόγω του βάρους τους. Ένα πράγμα είναι η ικανότητα (την οποία ευτυχώς ολοένα και περισσότερα μοντέλα αποκτούν), ένα άλλο είναι το βάρος.

  11. #71
    Σωστα , ουτε τα 204 κιλα του tenere τα σηκωνεις , για αυτα μονο μονοκυλινδρα
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #72
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ναι απλά για μένα δεν υπάρχει λόγος για υδραυλική προφόρτιση εκτός αν καβαλάς μόνος σου τις καθημερινές, στρίβεις τάπα και ΣΚ πας εκδρομή με τριβάλιτσο με τη γυναίκα και θες την απόλυτη οδική συμπεριφορά. Είσαι δηλαδή μέσα στο 1% που η γυναίκα δε φοβάται αλλά και εσύ πας τάπα και δικάβαλος με το Τράνσαλπ.
    Χαχα, βλεπω τον εαυτο μου στον καθρεφτη Συν το οτι το κυνηγαγα στο χωμα.

    Γι'αυτους ακριβως τους λογους ειχα βαλει Ohlins με προφορτιση ελατηριου πισω σε Τρανσαλπ 650, ειχα απηυδησει να αλλαζω την προφορτιση ελατηριου που ειναι λιγο φασαρια σε ΤΑ650/700 καθως πρεπει να τραβηχτει πιο εξω η μπαταρια. Και δεν μπαινει ευκολα κλειδι εκει που ειναι, εγω τοκανα με κομμενο κατσαβιδι να μην εχει μυτη και σφυρι. Ειχα πληρωσει τοτε 750€ με καποια εκπτωση (το μακρινο 2011) και το αμορτισερ εβγαλε τα λ7 του καθως οταν τοβαλα το μηχανακι ειχε 85Κ χμ και οταν το παρατησα εχοντας παρει το CRF1000 ειχε φτασει αισιως τα 180Κ χμ.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Για μένα πας και τη βάζεις με 508 τοποθετημένη συν 160 λάδι ελατήρια και είσαι άρχοντας με κάτω απο 700 ευρώ.
    Ετσι ακριβως, αν δεν χρειαζεσαι την προφορτιση. Και οταν πουλησεις το μηχανακι βγαζεις το αμορτισερ και το δινεις ξεχωριστα.

    Δυο επισημανσεις: αν ο αναβατης ειναι υπερβαρος (πχ 110 κιλα), ουτε το ελατηριο του αμορτισερ της Ohlins θα ειναι αρκετο καθως ειναι για αναβατη μεχρι 90-95 κιλα. Σ'αυτη την περιπτωση θελει αλλο ελατηριο που το πληρωνεις επιπλεον περιπου 150€.

    Επισης ξερω καποιους που βαλανε Ohlins ελατηρια μπροστα σε Τρανσαλπ 650 και το μηχανακι εγινε κουτσουρο - καποιοι τα αλλαξανε. Τα μπροστινα ελατηρια της Hyperpro δουλευουνε εξαιρετικα σε Τρανσαλπ, τετοια ειχα εγω μπροστα συνδυασμενα με το Ohlins πισω και το μηχανακι ειχε εξαιρετικη συμπεριφορα παντου. Και υπαρχουν σιγουρα Hyperpro μπροστινα για Τρανσαλπ 700 δηλ. τα βγαζει η Hyperpro, δεν ξερω εχει εννοηθει οτι δεν ειναι διαθεσιμα.
    " the PouroDuro spirit "

  13. #73
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από XLGeorge Προβολή μηνύματος
    Χαχα, βλεπω τον εαυτο μου στον καθρεφτη Συν το οτι το κυνηγαγα στο χωμα.

    Γι'αυτους ακριβως τους λογους ειχα βαλει Ohlins με προφορτιση ελατηριου πισω σε Τρανσαλπ 650, ειχα απηυδησει να αλλαζω την προφορτιση ελατηριου που ειναι λιγο φασαρια σε ΤΑ650/700 καθως πρεπει να τραβηχτει πιο εξω η μπαταρια. Και δεν μπαινει ευκολα κλειδι εκει που ειναι, εγω τοκανα με κομμενο κατσαβιδι να μην εχει μυτη και σφυρι. Ειχα πληρωσει τοτε 750€ με καποια εκπτωση (το μακρινο 2011) και το αμορτισερ εβγαλε τα λ7 του καθως οταν τοβαλα το μηχανακι ειχε 85Κ χμ και οταν το παρατησα εχοντας παρει το CRF1000 ειχε φτασει αισιως τα 180Κ χμ.




    Ετσι ακριβως, αν δεν χρειαζεσαι την προφορτιση. Και οταν πουλησεις το μηχανακι βγαζεις το αμορτισερ και το δινεις ξεχωριστα.

    Δυο επισημανσεις: αν ο αναβατης ειναι υπερβαρος (πχ 110 κιλα), ουτε το ελατηριο του αμορτισερ της Ohlins θα ειναι αρκετο καθως ειναι για αναβατη μεχρι 90-95 κιλα. Σ'αυτη την περιπτωση θελει αλλο ελατηριο που το πληρωνεις επιπλεον περιπου 150€.

    Επισης ξερω καποιους που βαλανε Ohlins ελατηρια μπροστα σε Τρανσαλπ 650 και το μηχανακι εγινε κουτσουρο - καποιοι τα αλλαξανε. Τα μπροστινα ελατηρια της Hyperpro δουλευουνε εξαιρετικα σε Τρανσαλπ, τετοια ειχα εγω μπροστα συνδυασμενα με το Ohlins πισω και το μηχανακι ειχε εξαιρετικη συμπεριφορα παντου. Και υπαρχουν σιγουρα Hyperpro μπροστινα για Τρανσαλπ 700 δηλ. τα βγαζει η Hyperpro, δεν ξερω αν ειναι διαθεσιμα.
    αυτά που είναι για ''Transalp'' μπαίνουν με αποστάτες ή με τεφλόν. Μίλησα με την ίδια την αντιπροσωπεία.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  14. #74
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Όταν αγοράζεις αμορτισέρ, ζητάς να σου βάλουν και το κατάλληλο ελατήριο για τα κιλά σου. Δε χρεώνεται έξτρα, τουλάχιστον στα σοβαρά καταστήματα.

    Κι επειδή απ'ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε όντως για υπέρβαρο αναβάτη, κανένα σέρβις δε θα βοηθήσει και καμία μοτοσικλέτα δεν είναι κατασκευασμένη για τόσα κιλά. Μόνο με ελατήρια λύνεται το θέμα, αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.
    Life begins at 45°.

  15. #75
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.829
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν αγοράζεις αμορτισέρ, ζητάς να σου βάλουν και το κατάλληλο ελατήριο για τα κιλά σου. Δε χρεώνεται έξτρα, τουλάχιστον στα σοβαρά καταστήματα.

    Κι επειδή απ'ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε όντως για υπέρβαρο αναβάτη, κανένα σέρβις δε θα βοηθήσει και καμία μοτοσικλέτα δεν είναι κατασκευασμένη για τόσα κιλά. Μόνο με ελατήρια λύνεται το θέμα, αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.
    ή με δίαιτα στην περίπτωση μου.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 20:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 18:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF