Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #106
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μια χαρα ειναι το μεταχειρισμενο αν ξερεις να διαλεξεις ιδιοκτητη....
    Οτι ειπε.
    Αλλα εδω πρεπει να εισαι λιγο φυσιογνωμίστης να κόβει λιγο το μάτι σου, να κανεις καποιες στοχευμενες ερωτησεις για να ανακαλυψεις μεσα σε σύντομο χρονικο της παρουσιασης για τι τυπο ιδιοκτήτη πρόκειται..

    Οσο για τους νεους άπειρους που ψωνίζουν χωρις βοήθεια. Η λυση μια: α) αγοραζεις απο χερι(οχι απο καταστημα), β)μονο πρωτο ιδιοκτήτη(να μην εχει μεταβιβαστεί αλλη φορα), γ)με ενημερωμένο σερβις μπουκ.
    Με αυτους τους τρεις παράγοντες κλειδωμένους(εκτος ακραιων περιπτώσεων απατεωνιας που δεν ειναι κανονας) γνωριζεις τι εχεις αγορασει, τι θα χρειαστει και ποτε.
    Θα κοστίζει ακριβότερα αλλα παιρνεις αυτο που βλεπεις και οχι ΓΡΝ στο σακί

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Καλά όλα αυτά με τον ιδιοκτήτη κλπ.

    Η δικιά μου εμπειρία λέει, πως πέρα από τους απατεωνίσκους υπάρχει εκεί έξω πολύ κόσμος που δεν ξέρει τι καβαλάει, δεν καταλαβαίνει τι καβαλάει, έχει φάει και ο ίδιος παπά από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ή και από το μάστορα του.

    Με λίγα λόγια εσύ μπορεί να ψωνίζεις τον τελευταίο ιδιοκτήτη και να περνάει το τεστ και να είναι φουλ ειλικρινής αλλά δεν έχεις ιδέα για όλα όσα έχει υποστεί το μηχανάκι.

    Εκτός αν μιλάμε όπως λέει ο "ντοκτέρ" πιο πάνω για μηχανάκια φρέσκα με έναν και μοναδικό ιδιοκτήτη.

    Για μας που κοιτάμε μηχανάκια 15ετίας και βάλε, αυτή η περίπτωση δύσκολα να παίξει.

  3. #108
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    κώστα επειδή ψάχνω χρόνια με αυτά τα κριτήρια και παρακάρω στο car αυτά που μπορεί να ενδιαφέρουν κάποιο γνωστό, υπάρχουν αρκετά μηχανάκια πρώτο χέρι και μάλιστα μιλάμε για μηχανάκια ακόμη και 30ετίας(και βάλε)..
    Να λένε ψέματα δε λέει γιατί είναι εύκολα ανιχνεύσιμο με τον αριθμό κυκλοφορίας.

    Βιωματικά εγώ ανήκω σε αυτή την κατηγορία(30 χρόνια μηχανάκιας, 9 ιδιόκτητα μηχανάκια όλα και όλα) και σαν εμένα έχει αρκετούς, απομένει να επιβεβαιωθεί η λειτουργική και φυσική κατάσταση σε σχέση με το ποσό που αξιώνεται.
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #109
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    Δεν είναι απόλυτο το θέμα περί πρώτου ιδιοκτήτη. Με αυτή τη λογική ο δεύτερος (που θα είσαι εσύ πλέον) θα πουλήσει πολύ δύσκολα και ο τρίτος δε θα πουλήσει ποτέ.
    Ένα καθαρό μηχανάκι μπορεί να έχει αλλάξει και δυο και τρία χέρια για πολλούς λόγους. Τέτοιες είναι οι περισσότερες μοτοσυκλέτες βόλτας που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν εύκολα καθημερινές μετακινήσεις. Τέτοιες είναι μοτοσυκλέτες που ο πρώτος ιδιοκτήτης τη κράτησε μερικούς μήνες και η μοτοσυκλέτα απέκτησε δεύτερο ιδιοκτήτη πολύ σύντομα. Τέτοιες είναι μοτοσυκλέτες που ο δεύτερος ιδιοκτήτης γνώριζε τον πρώτο ιδιοκτήτη και ήξερε πως αγοράζει κάτι πολύ προσεγμένο και τώρα ήρθε η στιγμή να πουλήσει και αυτός κάτι που πρόσεξε και αυτός για δικούς του λόγους.

    Όταν έχεις εμπειρία με τις μοτοσυκλέτες είναι δύσκολο να τη πατήσεις, ξέρεις τι να ψάξεις και ξέρεις να σκαλίσεις έστω και φραστικά το ιστορικό της, αν κάτι σου βρωμάει απλά φεύγεις, αν κάτι δε σου δένει, αν κάτι δε σε πείθει... η μεγαλύτερη βλακεία είναι να αγοράζεις με την ελπίδα μόνο ότι θα σου βγει καλό.
    Όταν δεν έχεις εμπειρία ζητάς βοήθειες.

  5. #110
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Πας σε μάστορα για έλεγχο.
    Τώρα να κάνω ψυχογράφημα στον πωλητή είναι λίγο κάτι σαν τα ζώδια.
    Θα πέρασουν κρίσεις οι διαπροσωπικές σου σχέσεις αλλά θα υπάρξει οικονομική σταθερότητα για όσους γεννήθηκαν στις αρχές απριλίου.
    Με άλλα λόγια , υποκειμενικό και εντελώς αυθαίρετο.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  6. #111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι απόλυτο το θέμα περί πρώτου ιδιοκτήτη. Με αυτή τη λογική ο δεύτερος (που θα είσαι εσύ πλέον) θα πουλήσει πολύ δύσκολα και ο τρίτος δε θα πουλήσει ποτέ.
    Ένα καθαρό μηχανάκι μπορεί να έχει αλλάξει και δυο και τρία χέρια για πολλούς λόγους. Τέτοιες είναι οι περισσότερες μοτοσυκλέτες βόλτας που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν εύκολα καθημερινές μετακινήσεις. Τέτοιες είναι μοτοσυκλέτες που ο πρώτος ιδιοκτήτης τη κράτησε μερικούς μήνες και η μοτοσυκλέτα απέκτησε δεύτερο ιδιοκτήτη πολύ σύντομα. Τέτοιες είναι μοτοσυκλέτες που ο δεύτερος ιδιοκτήτης γνώριζε τον πρώτο ιδιοκτήτη και ήξερε πως αγοράζει κάτι πολύ προσεγμένο και τώρα ήρθε η στιγμή να πουλήσει και αυτός κάτι που πρόσεξε και αυτός για δικούς του λόγους.

    Όταν έχεις εμπειρία με τις μοτοσυκλέτες είναι δύσκολο να τη πατήσεις, ξέρεις τι να ψάξεις και ξέρεις να σκαλίσεις έστω και φραστικά το ιστορικό της, αν κάτι σου βρωμάει απλά φεύγεις, αν κάτι δε σου δένει, αν κάτι δε σε πείθει... η μεγαλύτερη βλακεία είναι να αγοράζεις με την ελπίδα μόνο ότι θα σου βγει καλό.
    Όταν δεν έχεις εμπειρία ζητάς βοήθειες.
    Τα είπες όλα, σαν να είσαι μέσα στο μυαλό μου , τα ίδια σχεδόν ήθελα να πω.
    Τα χλμ δεν παίζουν κανέναν ρόλο , ούτε αν έχει service book το μηχανάκι μιας και αυτό αλλάζει εύκολα ακόμα και από τους ίδιους τους εξουσιοδοτημένους.
    Ούτε τα χέρια που έχει αλλάξει η μοτοσυκλέτα , αυτό που παίζει βασικό ρόλο είναι ο τελευταίος ιδιοκτήτης.
    Αν είχε αντίληψη στις επισκευές που είτε έκανε ο ίδιος είτε του έκαναν άλλοι και αν ήταν μερακλής έτσι ώστε να οδηγάει ένα σωστό και ασφαλές μηχανάκι.
    Έχουμε δει όλα τα ss που τα δίνουν στο car με 25.000 χλμ και ελάχιστα από αυτά έχουν κάνει έλεγχο βαλβίδων έστω και αν δεν χρειαζόταν γιατί υπάρχει υψηλό κόστος εργατικών και λέει άσε θα πάει στον επόμενο ( θα του πω εγώ ότι έγινε έλεγχος αλλά δεν ήθελαν ρύθμιση ) , που δεν έχουν αλλάξει μπουζί γιατί τα ιριδίου ας πούμε στα Honda είναι στον θεό από θέμα κόστους , που αλλάζουν λάδια όταν θυμηθούν ,αλλά όλα αυτά κατά περίεργο τρόπο έχουν κανονικά βιβλιαράκι , φυσικά με σφραγίδες μέσο γνωστού κλπ .
    Εγώ τα περισσότερα μηχανάκια τα έχω αγοράσει μεταχειρισμένα και όταν πουλήθηκαν σε άλλους ιδιοκτήτες ήταν καλύτερα ακόμα και από καινούργια.
    Τα χλμ δεν με αφορούν καν , μόνο το αν γινόταν σωστά η συντήρηση της μοτοσυκλέτας.
    Ένας που ξέρει μπορεί εύκολα να αναγνωρίσει τα βασικά προβλήματα μια μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας και να κρίνει το αν συμφέρει η αγορά της.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Κι μάστορας υποκειμενικός είναι. Δεν πιστεύω ότι μπορεί να δει πολλά παραπάνω από ένα έμπειρο μάτι.

    Νομίζω η εμπειρία δεν αποκτιέται με την κατοχή της μηχανής αλλά με τα μτχ που βλέπεις. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Θέλει χρόνο και διάθεση να βλεπεις από κοντά όσο περισσότερες αγγελίες γίνεται. Δεν είναι όλοι διατεθειμένοι να το κάνουν αυτό, ειδικά αν το όχημα είναι και μακρυα.

  8. #113
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    δεν υπάρχει μια παραλλαγή αλλά πολλές χιλιάδες, φυσικά και ισχύουν οι παραλλαγές που λέτε. Όμως για οικονομία διαλόγων: "Κανονας" είναι να γνωρίζεις την φυσική κατάσταση και τα πραγματικά χλμ του μηχανακίου που σε ενδιαφέρει...περισσότερες πιθανότητες σε μεταχειρισμένο να συμβεί αυτό είναι να ψωνίσεις απο πρώτο χέρι.
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    622
    Χθες πηγα το δικο μου για ελεγχο σε μαστορα εξουσιοδοτημενου συνεργειου. Το ελεγξε, το κοιταξε, το πηγε βολτα και μολις ειδε την αποδειξη του μεγαλου σερβις, τα ακριβη χιλιομετρα απο το ΚΤΕΟ και του ειπα κανα δυο ζημιες που διορθωσα, εδωσε το ΟΚ.
    Δεν πιστευα ποτε οτι ο πρωτος που θα εκανε ελεγχο θα το επαιρνε κιολας. Οι περισσοτεροι θα εμεναν στην κατασταση των αβαφων πλαστικων ενος σκουτερ 15 ετων, αυτον δεν τον απασχολησε καθολου. Οταν ειπα οτι θα χρειαστει τακακια μπροστα συντομα, δεν νοιαστηκε καθολου και ειπε , αυτα ειναι αναλωσιμα.
    Μπορει να μετρησε κι οτι δεν ειμαι καγκουρας, οτι ημουν ο μονος κατοχος σε συνδυασμο μη την κατασταση του δικυκλου, δεν ξερω.

    Αλλα σε φιλο ετυχε να τον παρει ο αγοραστης τηλεφωνο να διαμαρτυρηθει οτι καηκε η λαμπα στο φαναρι 2 μερες μετα την αγορα, ο φιλος του ειπε οτι συμβαινουν και οτι καποια στιγμη θα μεινει απο βενζινη αν δεν βαλει

    Οποτε ειναι θεμα πωλητη, αγοραστη και τι ξερουν , ψαχνουν, δειχνουν σημασια και επειδη καθε ενας μας ειναι μοναδικος υπαρχουν απειροι συνδυασμοι

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Όλα σχετικά είναι αλλά κατά κανόνα, (που ως κανόνας φυσικά και δέχεται κάποιες λίγες εξαιρέσεις), η πουτ@να η εμπειρία χτίζεται συνήθως από τα "παθήματα που γίνανε μαθήματα".
    Εγώ δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να γεννήθηκε έμπειρος, αλλά έχω γνωρίσει μπόλικους που δεν παραδέχονται τις μ@λ@κίες τους.

    Ας τελειώσει και αυτή η παραμύθα με τους μαστόρους και τον έλεγχο.
    Υπάρχουν μάστορες που θα κάνουν "σοβαρό" έλεγχο, στο βαθμό που θα το επιτρέψει ο πωλητής, μάστορες που θα το δουν εξωτερικά και θα το ακούσουν και όλοι οι υπόλοιποι που θα είναι σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο.
    Όλοι μα όλοι, θα τελειώσουν με την μόνιμη επωδό "Καλά δεν είμαι και μέσα στο μοτέρ να ξέρω".
    Αν δεν έχεις ιδέα και δεν έχει φίλους πιο έμπειρους από εσένα (εκεί να δεις make believe), ο μάστορας είναι μονόδρομος, αλλά κάνε και τον σταυρό σου καλού κακού, αν πιστεύεις σε τέτοια,

    Όσο για την συντήρηση θυμάμαι πριν από καμιά τετραετία που έψαχνα συνεργείο που θα μου έκανε έλεγχο βαλβίδων και κάνα δυο μερεμέτια και όλοι μου λέγανε αν δεν είσαι πάνω από το κεφάλι τους σιγά μην κάτσουν να σου μετρήσουν διάκενα, θα το ακούσουν και αν δεν κοπανάει κάτι θα σου πουν ότι ήταν εντός προδιαγραφών.
    Κάπως έτσι με περισσή αυτοπεποίθηση θα έλεγα και εγώ στο επόμενο αγοραστή, "Ναι φίλε κανονικά τα σέρβις προβλεπόμενα και σωστά, έχω καλό μάστορα".

  11. #116
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    1 Χρόνο μετά με χρήση κυρίως αστική και καθόλου χώμα, τα έφτυσε η αριστερή τσιμούχα της μπροστά ανάρτησης (αριστερό καλάμι) με αποτέλεσμα να φτύνει λάδι.
    Επισκέφτηκα τον μηχανικό μου , μου είπε να πάω στα παιδιά στο K-Shock να τους το πω γιατί δεν είναι λογικό να τα φτύσει τσιμούχα χωρίς να έχουν θέμα τα καλάμια μου.

    Πάω στα παιδιά , μου είπαν να τους το φέρω λυμένο και όταν ρώτησα για κόστος μου είπαν να μην ανησυχώ να το δουν κλπ.

    Φυσικά είμαι με την απορία ακόμα και προφανώς δεν με νοιάζουν τα 25-50 ευρώ που θα κόστισει η αναπλήρωση λαδιού νέες τσιμούχες γλύστρες ξύστρες αλλά το ότι ενώ το έχω φτιάξει και ενώ δεν έχουν περάσει καλά καλά ούτε 12 μήνες , είναι ψιλό παράξενο να ξαναπληρώσω για την ίδια επισκευή.
    Αναμένω τα μαντάτα αύριο που θα την πάω και έχω απορία να δω πως θα μου το εξηγήσουν.
    Είτε πληρώσω είτε όχι είναι στα φουλ μείον ότι ταλαιπωρούμαι για μλκς και το βασικότερο ότι έχασα χρόνο .
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  12. #117
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Συμβαίνει.
    Πριν κανα δυο χρόνια αλλάζω (ο ίδιος) τσιμουχες και λάδια στο μηχανάκι μου γιατί η δεξιά είχε σκάσει.
    Φυσικά της άλλαξα και τις δυο.
    Την μεθεπόμενη της αλλαγής, σκάει η αριστερή!
    Η καινουρια αριστερή που έβαλα με τα χεράκια μου!
    Την άλλαξα ξανά μπαμ μπαμ και όλα μελι γάλα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Εισαι λίγο υπερβολικός ως προς την ταλαιπωρία και το χρόνο. Θα έπρεπε να περιμένεις ότι απρόοπτα συμβαίνουν. Πιθανότατα πρόκειται για αστοχία.
    Και το κυριώτερο αφού θα στο επισκευάσουν άμεσα και πιθανότατα χωρίς κόστος η ταλαιπωρία ελαχιστοποιείται αρκετά.


    Για την ιστορία το ίδιο συνέβη και με μένα, οι μπουκάλες είχαν επισκευαστεί από τον προηγούμενο (μου έδειξε τις αποδείξεις τις οποίες μου έδωσε) και ένα χρόνο μετά έφτυσαν και σε μένα λάδια.
    Φυσικά τις επισκεύασα και ο μηχανικός απεφάνθη κακή επισκευή από τους προηγούμενους (τι άλλο!)
    Από τότε κανένα πρόβλημα, παρολο που τα καλάμα φαίνονται να έχουν μικρογδαρσίματα.

  14. #119
    Σιγά τυχαινουν αυτά, μην είσαι υπερβολικός.
    Εγω ότι μηχανάκι τους έχω πάει δεν έχει σκάσει ποτέ τσιμούχα μέχρι την επόμενη επισκευη σε 2-3 χρόνια.
    Και τους έχω πάει πάνω από 6 μηχανακια.
    Μιας και το είπες όμως είχε ο μπατσανακης μου πρόβλημα με την αριστερό τσιμούχα σε transalp 700
    από μικροχτυπιμα στο καλάμι.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  15. #120
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Ότι είπαν οι από πάνω

    Γιατι λυμένο όμως; Φαντάζομαι να πας το πιρούνι;
    Αυτό δε θα έπαιρνε περισσότερο χρόνο από ότι να πάει το μηχανακι εκεί και να το πιάσουν στο τσακ-μπαμ;

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 20:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 18:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF