Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 148

Θέμα: Αναρτήσεις TA 700

  1. #76
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αυτό είναι το καλύτερο και οικονομικότερο πάντα.
    Life begins at 45°.

  2. #77
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν αγοράζεις αμορτισέρ, ζητάς να σου βάλουν και το κατάλληλο ελατήριο για τα κιλά σου. Δε χρεώνεται έξτρα, τουλάχιστον στα σοβαρά καταστήματα.

    Κι επειδή απ'ό,τι καταλαβαίνω μιλάμε όντως για υπέρβαρο αναβάτη, κανένα σέρβις δε θα βοηθήσει και καμία μοτοσικλέτα δεν είναι κατασκευασμένη για τόσα κιλά. Μόνο με ελατήρια λύνεται το θέμα, αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.
    Δυστυχως η Ohlins χρεωνει το διαφορετικο - πιο στιβαρο - ελατηριο στα αμορτισερ της σαν επιπλεον ελατηριο, στην Ελλαδα ο Τασουλης αλλα και σε αλλες χωρες.

    Για την περιπτωση υπερβαρου αναβατη, συμφωνω οτι το κυριοτερο ειναι αλλα ελατηρια ωστε να "σαγγαρει" το μηχανακι σωστα. Και κατα προτιμηση γραμμικα ελατηρια που μπορεις να διαλεξεις συγκεκριμενη σκληροτητα σε Ν/mm. Και μια και ανεφερα Hypepro πιο πανω, αυτα ειναι προοδευτικα και δε δινει η Hypepro στοιχεια σκληροτητας, απλα ξερω απο εμπειρια οτι δουλευουν σωστα για αναβατες 80-95 κιλα σε Τρανσαλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 11/01/2022 στις 17:28.
    " the PouroDuro spirit "

  3. #78
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Αφού από τον μάστορα που θα πήγαινα άκουσα το τρομακτικό, θα σου αντικασταστήσω την πίσω ανάρτηση με μια επισκευασμένη από τον δικό μου ο οποίος σε κλήση μπροστά μου του είπε έχω έτοιμη μία από το ΤΑ 600, έχασα κάθε εμπιστοσύνη και έφυγα.
    Πήγα χθες KSHOCK μου έβαλε τα Hyperpro που βγαίνουν εν τέλει για την μηχανή μου στα μπροστά με τα λάδια τους. Άλλαξα ρουλεμαν τιμονιου και ξύστρες/γλίστρες/τσιμούχες. Έβαλα και τακάκια και ηρέμησε το κεφάλι μου με τα μπροστά.
    Σειρά έχει το πίσω τώρα που θα το πάω πάλι εκεί. Πάντως καλή εντύπωση μου άφησαν την τελευταία φορά, ενώ την πρώτη όχι και τόσο καλή.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  4. #79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αφού από τον μάστορα που θα πήγαινα άκουσα το τρομακτικό, θα σου αντικασταστήσω την πίσω ανάρτηση με μια επισκευασμένη από τον δικό μου ο οποίος σε κλήση μπροστά μου του είπε έχω έτοιμη μία από το ΤΑ 600, έχασα κάθε εμπιστοσύνη και έφυγα.
    Πήγα χθες KSHOCK μου έβαλε τα Hyperpro που βγαίνουν εν τέλει για την μηχανή μου στα μπροστά με τα λάδια τους. Άλλαξα ρουλεμαν τιμονιου και ξύστρες/γλίστρες/τσιμούχες. Έβαλα και τακάκια και ηρέμησε το κεφάλι μου με τα μπροστά.
    Σειρά έχει το πίσω τώρα που θα το πάω πάλι εκεί. Πάντως καλή εντύπωση μου άφησαν την τελευταία φορά, ενώ την πρώτη όχι και τόσο καλή.
    Το ξέρουν το αντικείμενο, απλα παλιά το βγαλε βάλε το έκαναν
    οι ίδιοι
    Τώρα σε στέλνουν σε ένα δικό τους, η τα βγάζεις και τους τα πας.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #80
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η χοντα βαζει προοδευτικά ελατήρια, αν θες να το κανεις σφιχτο πρεπει να επιλέξεις γραμμικά. Σίγουρα υπαρχει η επιλογή. Η hyperpro διαθέτει

  6. #81
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    1η μέρα χρήσης, το μηχανάκι έχασε 100 κιλά από το τιμόνι και μόνο, μπορώ να στρίβω και να φρενάρω χωρίς να βυθίζεται και να χωρίς να προσπαθώ όσο πριν.
    Περιμένω να δω διαφορά και σε μεγαλύτερες ταχύτητες γιατί την λειτούργησα μέσα στην πόλη.
    Τώρα μπροστά σιγά σιγά μπαίνει η πίσω ανάρτηση.
    Είτε ολόκληρο σύστημα είτε σερβις και αλλαγή ελατηρίου.
    Θα πάω σε Hyperpro πάλι είτε το ένα είτε το άλλο
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  7. #82
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Αν η μηχανη σου έχει μοχλικο πίσω θα πρότεινα να αποφύγεις το προοδευτικό ελατήριο της hp. Πήγαινε σε γραμμικό ελατήριο. Προσωπικά σε μηχανή με μοχλικο και προοδευτικό ελατήριο δεν έμεινα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Θα έλεγα ότι αν γενικά δεν σου λείπουν, τότε φτιάξε το μηχανάκι σου να το χαρείς σήμερα. "Όταν" και "αν" και τι θα χάσεις με την πώληση σε 1-2 χρόνια από τώρα είναι απίστευτα σχετικο.

    Απλά μην θεωρείς ότι θα κάνεις το ΤΑ αντίστοιχο με ένα ΚΤΜ.
    Από απλό revalving μέχρι αλλαγή ολοκλήρου, θα σου κάνει τόσο μεγάλη διαφορά που θα σε καλύψει για αρκετό καιρό. Στο μέσοδιάστημα, κοίτα να βελτιωθείς εσύ σαν αναβάτης, ώστε να πάρεις το καλύτερο που έχει να σου δώσει το συγκεκριμένο.

    Επίσης, αν και εδώ γράφουν άνθρωποι με εξαιρετικές γνώσεις σε θεωρία και πράξη στο θέμα αναρτήσεων, και είναι άψογοι, να μην ξεχνάμε τον παράγοντα αναβατη και το ποσό αλλάζει τους κανόνες η διαφορετικότητα του.

  9. #84
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Αφου εκανες την δουλεια με το KShock μπροστα λογικα σου ειπε κ για πισω τι παιζει.
    Αν το revalving ειναι σε νορμαλ τιμες το κανεις κ τελος.
    Θα εχεις αλλο μοτο μετα κ χωρις να εχεις δωσει τρελα λεφτα. Ηδη ειδες διαφορα με το μπροστινο που απο εκει που ηταν σωβρακο πως αλλαξε.
    Το μαθαινεις μετα , εξελισσεσαι σαν αναβατης κ προχωρας σε κατι καλυτερο (μοτο) μετα απο ενα λογικο χρονικο διαστημα.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #85
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αφου εκανες την δουλεια με το KShock μπροστα λογικα σου ειπε κ για πισω τι παιζει.
    Αν το revalving ειναι σε νορμαλ τιμες το κανεις κ τελος.
    Θα εχεις αλλο μοτο μετα κ χωρις να εχεις δωσει τρελα λεφτα. Ηδη ειδες διαφορα με το μπροστινο που απο εκει που ηταν σωβρακο πως αλλαξε.
    Το μαθαινεις μετα , εξελισσεσαι σαν αναβατης κ προχωρας σε κατι καλυτερο (μοτο) μετα απο ενα λογικο χρονικο διαστημα.
    Ναι αυτό θα γίνει.
    Τώρα που έγινε το ξεκίνημα ... θα πάω σε κομπλέ πίσω ανάρτηση της HyperPro.
    Απλά το υπολογίζω κοντά στον Απρίλη...που ουσιαστικά θα ξεκινήσει η ταξιδιωτική μου περίοδος.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  11. #86
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    ...που ουσιαστικά θα ξεκινήσει η ταξιδιωτική μου περίοδος.
    αποδημητικό είσαι?
    προσωπικά τέτοιες αλλαγές δεν της αφήνω για λίγο πριν.
    πάρε τον χρόνο σου, μπορεί να χρειαστείς μια δυο ρυθμίσεις και βόλτα για να δεις ότι είναι όλα καλά.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  12. #87
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    αποδημητικό είσαι?
    προσωπικά τέτοιες αλλαγές δεν της αφήνω για λίγο πριν.
    πάρε τον χρόνο σου, μπορεί να χρειαστείς μια δυο ρυθμίσεις και βόλτα για να δεις ότι είναι όλα καλά.
    Μιλώντας για ρυθμίσεις. Παρατηρώ ότι με τα νέα ελατήρια επειδή έχω παραπάνω αυτοπεποίθηση για το μπροστά το πλάγιασα αρκετά παραπάνω σε στροφή, αλλά αισθάνθηκα να με πετάει το πίσω λάστιχο. Όχι ακριβώς γλίστρημα αλλά παράξενη αίσθηση σαν να σηκωνόνταν ελάχιστα η πίσω ρόδα.
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  13. #88
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Μιλώντας για ρυθμίσεις. Παρατηρώ ότι με τα νέα ελατήρια επειδή έχω παραπάνω αυτοπεποίθηση για το μπροστά το πλάγιασα αρκετά παραπάνω σε στροφή, αλλά αισθάνθηκα να με πετάει το πίσω λάστιχο. Όχι ακριβώς γλίστρημα αλλά παράξενη αίσθηση σαν να σηκωνόνταν ελάχιστα η πίσω ρόδα.
    Λογικό, εχεις ένα καλύτερο μπροστινό σε αίσθηση μετά την αλλαγή των ελατηρίων
    με ένα σουμιε πίσω.
    Οταν το αλλαξεις και το πισω όλα θα είναι ΟΚ
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  14. #89
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Λογικό, εχεις ένα καλύτερο μπροστινό σε αίσθηση μετά την αλλαγή των ελατηρίων
    με ένα σουμιε πίσω.
    Οταν το αλλαξεις και το πισω όλα θα είναι ΟΚ
    Αν έβαζα Ohlins (το ακριβό ) πίσω ενώ έχω Hyperpro μπροστά ελατήρια (προοδευτικά) θα υπήρχε πρόβλημα θεωρείτε?
    Ήρθα για την μηχανή μου, έμεινα για την μανούρα.

  15. #90
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αν έβαζα Ohlins (το ακριβό ) πίσω ενώ έχω Hyperpro μπροστά ελατήρια (προοδευτικά) θα υπήρχε πρόβλημα θεωρείτε?
    μη τα μπερδεύεις όλα, μια χαρά είναι η hyperpro

    Η επιλογή για το πίσω θα πρέπει να διαχωριστεί ως εξής:
    αν δεν θέλεις να έχεις υδραυλικη προφόρτιση πήγαινε σε revalving στο μαμα αμορτισερ (showa είναι καλά προιόντα δεν υπολείπονται) με σωστο hyper pro ελατήριο για το βάρος σου

    αν θέλεις να έχεις υδραυλική προφόρτιση (μονο για την περίπτωση διπλος με βαλίτσες φορτωμένο επειδή το υδραυλικό είναι πιο εύκολο περιστρέφεις την στρόφιγγα) πήγαινε σε ολοκληρο αμορτισέρ της hyperpro (με γραμμικό όμως ελατήριο ως προεπιλογή στην παραγγελία).
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 03:15
  2. Tou k...ou ta 9mera i motosinantisi...
    από Traveller στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 21:39
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 19:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF