Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Λάσπη, how to ?!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787

    Λάσπη, how to ?!

    Λασπερή κατηφόρα, κλήση 30% (προσεγγιστικά), 10-15 μέτρα, ακολουθεί γωνία περίπου 90°.
    Λάστιχο δρομίσιο.
    Μηχανάκι ψηλό (αναβάτης κοντός), σχετικά βαρύ.
    Περί τα μισά με 2/3 της διαδρομής το λάστιχο μαζεύει λάσπη φουλ και "σαπουνιάζει".
    Πως την αντιμετωπίζουμε;

    Μέχρι στιγμής το μόνο που έχει δουλέψει είναι σβήσιμο, κατέβασμα από το μηχανάκι, πρώτη στο κιβώτιο, συμπλεκτάρισμα για ρύθμιση του μηχανικού φρεναρίσματος.
    Όλα τα υπόλοιπα που δοκίμασα οδηγούν σε ξάπλα και λασπόλουτρο.

    Άλλες ιδέες;

    Μόλις απαντηθεί αυτό θα ρωτήσω και για την ανηφόρα.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Καμιά προσευχή, δέηση σε αγίους ίσως;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ή κοβεις αρκετα απο την κλιση ή σκοτωνω τις καλογριες, το σχολικο λεωφορειο, τις γιαγιαδες στη λαϊκη και οτι αλλο βρεθει προχειρο..

    30% κλιση σημαινει οτι στα 10 μετρα έχεις κατεβει εναν οροφο...

    Anyway, 10-15 μετρα ειναι 6 με 10 φορες το μεταξονιο της μηχανης..
    Αν ο πισω τροχος σαπουνιασει απο τα μισα της διαδρομης και πανω, απλα χρησιμοποιησε τον για να ντριφταρεις μεχρι την καθετη γωνια και να μπεις καμαρωτος και μπρουκλης..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καμιά προσευχή, δέηση σε αγίους ίσως;
    Όλες οι επικλίσεις στα θεία γίνονται μετά την "σούπα".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ή κοβεις αρκετα απο την κλιση ή σκοτωνω τις καλογριες, το σχολικο λεωφορειο, τις γιαγιαδες στη λαϊκη και οτι αλλο βρεθει προχειρο..

    30% κλιση σημαινει οτι στα 10 μετρα έχεις κατεβει εναν οροφο...

    Anyway, 10-15 μετρα ειναι 6 με 10 φορες το μεταξονιο της μηχανης..
    Αν ο πισω τροχος σαπουνιασει απο τα μισα της διαδρομης και πανω, απλα χρησιμοποιησε τον για να ντριφταρεις μεχρι την καθετη γωνια και να μπεις καμαρωτος και μπρουκλης..
    Όλες οι παρατηρήσεις ορθές.
    Θα του δώσω του ντριφτ μια ευκαιρία, αλλά κάτι μου λέει ότι θα πέσει γέλιο...

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Όλες οι επικλίσεις στα θεία γίνονται μετά την "σούπα".



    Όλες οι παρατηρήσεις ορθές.
    Θα του δώσω του ντριφτ μια ευκαιρία, αλλά κάτι μου λέει ότι θα πέσει γέλιο...
    Μωρέ γέλιο μόνο να πέσει καλά είναι, μην έχεις κλάματα μετά με ζημιές στην μηχανή.... Που πας με τέτοια ελαστικά σε λασπωμένη κάργα κατηφόρα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Άλλες ιδέες;
    Μην πας από εκεί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Αν δεν αλλάξεις ελαστικό είναι βλακώδες (χωρίς παρεξήγηση) να το παλεύεις, στερείται κάθε λογικής. Με τέτοιο ελαστικό μόνο έκτακτη περίπτωση θα δικαιολογούσε τέτοια κατάβαση.
    Μια τούμπα θα σου στοιχίσει σίγουρα πολύ περισσότερο από ένα χωμάτινο -έστω on/off 40/60- ελαστικό.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Που ειναι αυτο ρε καρντασι;
    Εκει που κανει τη γωνια, δεν εχει χωματακι να "μπερμαρεις" τον πισω οταν φτασεις εκει;
    Κατω ειναι λασπουρια, αφρατη ωραια, που αμα δεν ειχε κληση, θα κολλουσες; Αν ναι, 2 τινα. 1ον και να πεσει, μαλλον δε θα σπασει. 2, μαλλον σε περνει να πας πιο γρηγορα απο οσο νομιζεις για να εχεις λιγο ισορροπια παραπανω και ας σε παει οπου ναναι, ριξε και καμια γκαζια να καθαρισει το λαστιχο (οσο μπορει να βοηθησει στα ασφαλτινα) οσο κατεβαινεις και για να ισορροπησει. Νεροφαγιες μπας και σε βοηθησει, να κρατησεις γραμμη, δεν εχει; Με τετοια κλιση, ισως σε βολεψει αν δεν ειναι πολυ βαθιες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Υπο αυτές τις συνθήκες που αναφέρεις μόνο σβηστός με 1η και σιγά σιγά κατεβαίνεις,όπως ήδη έκανες δηλαδή.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Παράπλευρη είσοδος σε σπίτι είναι, σε κεκλιμένο οικόπεδο, και στην ουσία η μοτό πρέπει να κάνει το γύρο της αυλής για να βρεθεί σε στεγασμένο χώρο.

    Ασφαλτοστρώσεις, τσιμεντοστρώσεις, χαλικοστρώσεις αποκλείονται για πολλούς και διάφορους λόγους, που δεν θα συζητηθούν.

    Εναλλακτική θέση παρκαρίσματος της μοτό δεν υπάρχει, όλες οι άλλες πιθανές έχουν άλλα μειονεκτήματα.

    Ελλαστικό on-off δεν το βλέπω για τις 5-6 φορές του χρόνου που θα βρέξει έντονα και θα "νερουλιάσει" η αυλή, το μηχανάκι είναι καθημερινό και κάνει 98% άσφαλτο και μια φορά το μήνα όλο και θα πάει και μια καρτόπιστα.
    Παλιό on-off είναι με 17άρες, δεν θα μου σπάσει δα και η καρίνα να βάλω τα κλάματα.

    Η ερώτηση βέβαια ετέθη στην θεματική τεχνικές οδήγησης και περιγράφει ένα (σχεδόν) "γενικό" σενάριο (όχι και τόσο απίθανο λέω εγώ).
    Δεν ήθελα, να το συγκεκριμενοποιήσω για να έχει και μια αξία και για τους λοιπούς αναγνώστες, (διαφορετικά θα έβαζα στην εξίσωση το αμπέλι, τα έπιπλα κήπου, τις ελιές και το παρκαρισμένο αυτοκίνητο).

    Υ.Γ.
    Περιμένω από τώρα αυτόν (όλοι ξέρουμε ποιόν ) που θα γράψει μετακόμισε σε άλλο σπίτι.

  11. #11
    Πέτα μερικές πλακες πεζοδρομίου.

    Θα περνάς κύριος χωρίς να λασπωνεις παπούτσια-παντελονι (και μπουφάν καμία φορά)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Βαλε σανίδες...

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Παράπλευρη είσοδος σε σπίτι είναι, σε κεκλιμένο οικόπεδο, και στην ουσία η μοτό πρέπει να κάνει το γύρο της αυλής για να βρεθεί σε στεγασμένο χώρο.

    Ασφαλτοστρώσεις, τσιμεντοστρώσεις, χαλικοστρώσεις αποκλείονται για πολλούς και διάφορους λόγους, που δεν θα συζητηθούν.

    Εναλλακτική θέση παρκαρίσματος της μοτό δεν υπάρχει, όλες οι άλλες πιθανές έχουν άλλα μειονεκτήματα.
    Αφού μιλάμε για τα τελευταία μέτρα πριν την σταθμεύσεις μέσα στο σπίτι σου, η λύση που ήδη εφαρμόζεις με το συμπλεκτάρισμα και το ποδαράτο, μια χαρά είναι. Δεν αναφερόμαστε σε εκτός δρόμου διαδρομή, αλλά τι κάνεις για να σταθμεύσεις τη μηχανή σου σε σημείο που έχει ιδιαιτερότητες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν αναφερόμαστε σε εκτός δρόμου διαδρομή, αλλά τι κάνεις για να σταθμεύσεις τη μηχανή σου σε σημείο που έχει ιδιαιτερότητες.
    Δεν νομίζω, το ίδιο σενάριο έχει παίξει σε χωματοβόλτα περισσότερες από μια φορές.
    Σε ανήλιαγα σημεία μπορεί να κρατήσει νερό και λάσπη για πάρα πολλές μέρες.

    Αφορμή παίρνουμε από το συγκεκριμένο σημείο, το οποίο τυχαίνει να μπορώ να περιγράψω με σχετική ακρίβεια για να αναλύσουμε ή να προτείνουμε τεχνικές.
    Η τεχνική, είναι τεχνική δεν νομίζω να αλλάζει από το αν η λάσπη είναι στο σπίτι μου, στην κατεβασιά από το δασικό κιόσκι ή αν είναι σε κάποια παραλία.

    Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο που κάνεις εσύ σε αντίστοιχες περιπτώσεις;

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Παράπλευρη είσοδος σε σπίτι είναι, σε κεκλιμένο οικόπεδο, και στην ουσία η μοτό πρέπει να κάνει το γύρο της αυλής για να βρεθεί σε στεγασμένο χώρο.
    Και δε μΕ λες..

    Το μηχανακι θα το κατεβασεις με λασπη και θα περιμενεις την ΕΜΑΚ (ή τον Αυγουστο) να το ανεβασεις..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. How to make the Olympic Games even more interesting in 2008
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 00:58
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF