Σελίδα 11 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 449

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    Να το χαίρεσαι καλούς δρόμους, αν δεν βαλεις φωτο να το ζαχαρώσουμε δεν πιστεύουμε τίποτα εμείς οι...ματάκηδες, να ξέρεις
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Τι λάδια προτείνει και τι βάζεις;
    η βοτζ προτεινει σιλκολεν συνθετικα 10-40 ή ημισυνθετικα (τα οποια ομως τα πουλαει 40% και βαλε παραπανω)εγω βαζω ημισυνθετικα bel ray 10-40 που εναι και μια προδιαγραφη ανωτερα απ τα σιλκολεν. SN αντι SM.ΒΟΥΤΥΡΟ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Να το χαίρεσαι καλούς δρόμους, αν δεν βαλεις φωτο να το ζαχαρώσουμε δεν πιστεύουμε τίποτα εμείς οι...ματάκηδες, να ξέρεις
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-25-917.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	439272
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-37-787.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	109,1 KB 
ID:	439273
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-39-310.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	439274
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εικόνα_Viber_2022-06-30_21-43-28-518.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	439275
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #154
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ωραίο είναι καλοτάξιδο!
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Εσύ τουλάχιστον γράφεις καλά χιλιόμετρα είσαι αξιόπιστο δείγμα για το εγγύς μέλλον.

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.073
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Εσύ τουλάχιστον γράφεις καλά χιλιόμετρα είσαι αξιόπιστο δείγμα για το εγγύς μέλλον.
    ειναι αληθεια οτι λογω ιδιαιτερων συνθηκων το τερματισα το κοντερ,10067 χλμ σε 160 μερες. 63 χιλιομετρα την ημερα.Τωρα και λογω χειμωνα θα πεσουν οι ρυθμοι κατα πολυ.Οποτε τα 15000 θα ερθουν μαλλον κατα την ανοιξη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Επεσα στην παρακατω αγγελια κοιτωντας για το τι υπαρχει διαθεσιμο στη Θεσσαλονικη. Η αναζητηση ειναι για εναν γνωστο που κοιταει για την πρωτη του μηχανη και μιας και το μπατζετ ειναι πολυ μαζεμενο, μπηκαν και οι κινεζοι στη συζητηση.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...454-voge-500ds

    Αναφερει οτι εχουν αλλαχτει θερμοστατης και οργανο εντος εγγυησης. Με ελαχιστο ψαξιμο βρηκα και βιντεο (αν καταλαβα καλα του ιδιου) που φαινεται το θεμα που βγαζει η οθονη.

    https://youtu.be/bmo5jpMVHnI?t=465

    Στα σχολια λενε οτι ειναι γνωστο προβλημα που το βγαζουν πολλα μηχανακια. Εχετε κατι υποψιν απο τα αντιστοιχα γκρουπ σε fb κτλ; Η οθονη που αλλαζεται στην εγγυηση ειναι βελτιωμενη ή απλα την αλλαζουν με την ιδια μεχρι να τελειωσει η εγγυηση και να γινει πλεον προβλημα του ιδιοκτητη; Ο θερμοστατης δεν ειναι σοβαρο θεμα, αλλα η οθονη φανταζομαι θα ειναι μεγαλο κοστος για να αλλαχτει ετσι και ληξει η εγγυηση.

  8. #158
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν έχουν μεγάλο κόστος οι οθόνες απλά θα πρέπει να ασχοληθείς να δεις τι υπάρχει, πως ταιριάζει κ.λπ.
    Είναι λογικό, αν η οθόνη λειτουργεί κανονικά στα υπόλοιπα, να ψάξει κάποιος μήπως έχουν ασχοληθεί πιο ειδικοί
    και έχουν βρει λύση.

  9. #159
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επεσα στην παρακατω αγγελια κοιτωντας για το τι υπαρχει διαθεσιμο στη Θεσσαλονικη. Η αναζητηση ειναι για εναν γνωστο που κοιταει για την πρωτη του μηχανη και μιας και το μπατζετ ειναι πολυ μαζεμενο, μπηκαν και οι κινεζοι στη συζητηση.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...454-voge-500ds

    Αναφερει οτι εχουν αλλαχτει θερμοστατης και οργανο εντος εγγυησης. Με ελαχιστο ψαξιμο βρηκα και βιντεο (αν καταλαβα καλα του ιδιου) που φαινεται το θεμα που βγαζει η οθονη.

    https://youtu.be/bmo5jpMVHnI?t=465

    Στα σχολια λενε οτι ειναι γνωστο προβλημα που το βγαζουν πολλα μηχανακια. Εχετε κατι υποψιν απο τα αντιστοιχα γκρουπ σε fb κτλ; Η οθονη που αλλαζεται στην εγγυηση ειναι βελτιωμενη ή απλα την αλλαζουν με την ιδια μεχρι να τελειωσει η εγγυηση και να γινει πλεον προβλημα του ιδιοκτητη; Ο θερμοστατης δεν ειναι σοβαρο θεμα, αλλα η οθονη φανταζομαι θα ειναι μεγαλο κοστος για να αλλαχτει ετσι και ληξει η εγγυηση.
    ptc Αν το "προβλημα" ειναι η αλλαγή απο κανονικό σε νυχτερινο mode ναι το εχω ακουσει. Το δικό μου δεν κανει ασυνάρτητες αλλαγές, αλλα σιγουρα το λές πολυ ευαίσθητο (αλλαζει ευκολα σε συνθήκες σκιάς / χαμηλού φωτισμού και back). Οπως το λειτουργω δεν μου φανηκε δυσλειτουργία και επομένως δεν το ανέφερα ποτέ στο service.
    Τωρα, σχετικά με το θερμοστάτη, που ηταν το πρόβλημα, ξέρεις? Με κινδυνο να ειμαι πολυ άστοχος, φαντάζομαι ειναι κατι που εχει σχέση με την θερμοκρασία. Η δικιά μου, σε σχέση με την θερμοκρασία, λειτουργεί ακριβως με τον ίδιο τρόπο εδω και ένα χρονο. Πιάνει ανώτατη θερμοκράσια στους 87. Πολύ σπάνια αναβει το βεντιλατερ και αυτο για λιγότερο απο ενα λεπτο όταν σβήνω τη μηχανή. Ανωτατη θερμοκρασία που εχω δει στη μηχανη ήταν το καλοκαίρι, την πιο ζεστη μερα του καλοκαιριου, στην ΠΑΘΕ κοντα στη Λαρισσα οπου η θερμοκρασία εφτασε στα 89-90 για πολυ λίγο (εξω παιζει να ειχε 40++. Καιγόντουσαν τα μουτρα μου απο την ασφαλτο μεσα απο το κράνος). ΟΛΑ αυτα που έγραψα ειναι παρατηρήσεις και αποκλίσεις απο την κανονικότητα που εχω συνηθίσει σαν ασχετος. Και γενικά την μηχανή δεν την πιέζω καθόλου.

  10. #160
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    ptc Αν το "προβλημα" ειναι η αλλαγή απο κανονικό σε νυχτερινο mode ναι το εχω ακουσει. Το δικό μου δεν κανει ασυνάρτητες αλλαγές, αλλα σιγουρα το λές πολυ ευαίσθητο (αλλαζει ευκολα σε συνθήκες σκιάς / χαμηλού φωτισμού και back). Οπως το λειτουργω δεν μου φανηκε δυσλειτουργία και επομένως δεν το ανέφερα ποτέ στο service.
    Τωρα, σχετικά με το θερμοστάτη, που ηταν το πρόβλημα, ξέρεις? Με κινδυνο να ειμαι πολυ άστοχος, φαντάζομαι ειναι κατι που εχει σχέση με την θερμοκρασία. Η δικιά μου, σε σχέση με την θερμοκρασία, λειτουργεί ακριβως με τον ίδιο τρόπο εδω και ένα χρονο. Πιάνει ανώτατη θερμοκράσια στους 87. Πολύ σπάνια αναβει το βεντιλατερ και αυτο για λιγότερο απο ενα λεπτο όταν σβήνω τη μηχανή. Ανωτατη θερμοκρασία που εχω δει στη μηχανη ήταν το καλοκαίρι, την πιο ζεστη μερα του καλοκαιριου, στην ΠΑΘΕ κοντα στη Λαρισσα οπου η θερμοκρασία εφτασε στα 89-90 για πολυ λίγο (εξω παιζει να ειχε 40++. Καιγόντουσαν τα μουτρα μου απο την ασφαλτο μεσα απο το κράνος). ΟΛΑ αυτα που έγραψα ειναι παρατηρήσεις και αποκλίσεις απο την κανονικότητα που εχω συνηθίσει σαν ασχετος. Και γενικά την μηχανή δεν την πιέζω καθόλου.
    Περιεργο να μην ανεβαζει θεμοκρασια σε μερες με 40αρια...
    Τωρα που χειμωνιαζει τι κανει? Η τον προηγουμενο χειμωνα στα πολυ κρυα? Ποσο παιζει?
    Ride(s) the wind of change...

  11. #161
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Περιεργο να μην ανεβαζει θεμοκρασια σε μερες με 40αρια...
    Τωρα που χειμωνιαζει τι κανει? Η τον προηγουμενο χειμωνα στα πολυ κρυα? Ποσο παιζει?
    Δοκτορ, τι να σου πω ρε φιλε, δεν ξερω. Πρεπει να ξαναναφέρω ότι ΔΕΝ την πιέζω καθόλου. Παίζει να την δουλευω μεχρι 5Κ στροφές. Παιζει αυτο ρόλο?
    Τωρα που χειμωνιάζει αργει λίγο περισσότερο να πιασει τα 86-87. Μολις τα πιάσει μένει εκει.

  12. #162
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Δοκτορ, τι να σου πω ρε φιλε, δεν ξερω. Πρεπει να ξαναναφέρω ότι ΔΕΝ την πιέζω καθόλου. Παίζει να την δουλευω μεχρι 5Κ στροφές. Παιζει αυτο ρόλο?
    Τωρα που χειμωνιάζει αργει λίγο περισσότερο να πιασει τα 86-87. Μολις τα πιάσει μένει εκει.
    Καλα δεν χρειαζεται να το σκισεις το μοτερ για να ανεβασει θερμοκρασια.
    Ειδικα αν εισαι μεσα στην πολη, καλοκαιρι, οπως κ να πας θα ανεβασει. ΑΥτο ειναι το νορμαλ.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #163
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Να αναφερθούμε στο ποια θερμοκρασία θεωρείται λειτουργίας και απο ποια και πάνω αχρείαστη και επιβαρυντική.

    Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω από το ότι μέχρι σήμερα θεωρώ τους 90C νορμάλ θερμοκρασία λειτουργίας.
    Ίσως σε υδρόψυκτα της δικής μας ζώνης είναι φυσιολογικό να "προστατεύουμε" με τον θερμοστάτη στους 85C
    αλλά μου έχει μείνει η εντύπωση πως θερμοκρασίες 90-110C δεν θα πρέπει να μας ανησυχούν και καλό θα είναι
    να τις έχουμε πετύχει αν σκοπεύουμε να πιέσουμε τον κινητήρα.

  14. #164
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324

  15. #165
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Να αναφερθούμε στο ποια θερμοκρασία θεωρείται λειτουργίας και απο ποια και πάνω αχρείαστη και επιβαρυντική.

    Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω από το ότι μέχρι σήμερα θεωρώ τους 90C νορμάλ θερμοκρασία λειτουργίας.
    Ίσως σε υδρόψυκτα της δικής μας ζώνης είναι φυσιολογικό να "προστατεύουμε" με τον θερμοστάτη στους 85C
    αλλά μου έχει μείνει η εντύπωση πως θερμοκρασίες 90-110C δεν θα πρέπει να μας ανησυχούν και καλό θα είναι
    να τις έχουμε πετύχει αν σκοπεύουμε να πιέσουμε τον κινητήρα.
    90-110 του νερου?
    Ποτε? Κολλημενοι στην κινηση στην Πανεπιστημιου με εξωτερκη θερμοκρασια 40 βαθμων?
    Η θερμοκρασιες πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλοτερα.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 11 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF