Σελίδα 12 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 449

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #166
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στην Mototrend οι υπάλληλοι, βογκ τα λένε.
    Αυτό είναι -κυριολεκτικά- που λένε δεν ξέρω τι πουλάω...

  2. #167
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    90-110 του νερου?
    Ποτε? Κολλημενοι στην κινηση στην Πανεπιστημιου με εξωτερκη θερμοκρασια 40 βαθμων?
    Η θερμοκρασιες πρεπει να ειναι αρκετα χαμηλοτερα.
    παρντον, του λαδιού εννοώ, δεν έχω συνηθίσει τα νερά ακόμα..

  3. #168
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Περιεργο να μην ανεβαζει θεμοκρασια σε μερες με 40αρια...
    Τωρα που χειμωνιαζει τι κανει? Η τον προηγουμενο χειμωνα στα πολυ κρυα? Ποσο παιζει?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα δεν χρειαζεται να το σκισεις το μοτερ για να ανεβασει θερμοκρασια.
    Ειδικα αν εισαι μεσα στην πολη, καλοκαιρι, οπως κ να πας θα ανεβασει. ΑΥτο ειναι το νορμαλ.
    Πιθανότατα δεν κολλάει στην κίνηση. Αν το μηχανάκι κινείται σχεδόν συνέχεια με ταχύτητες άνω των 30 km/h, δεν θα ανεβάσει μεγάλη θερμοκρασία το ψυκτικό υγρό. Τώρα αν είναι ανηφόρα φορτωμένος και έχει 40°C, θα πρέπει να πηγαίνει πιο γρήγορα για να αρκεί η παθητική ψύξη.

    Στο δικό μου έχει δουλέψει λίγες φορές το βεντιλατέρ (ανοίγει στους 106°C και κλείνει μετά από 1 λεπτό που έχει πέσει στους 96°C) κι αυτό όταν είναι ήδη ζεστό, να έχω κάνει καμιά 15αριά χιλιόμετρα καλοκαίρι και να με πιάσουν απανωτά φανάρια ή να κλείσει το φανάρι κανένας τροχονόμος και να μας έχει 5 λεπτά σταματημένους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Έχει κάποιος οδηγική εμπειρία από το 500 και το 300 ds ώστε να μας πει τις διαφορές;
    Η χρησιμοποίηση του θα είναι για εντός πόλης και γύρω από αυτήν κυρίως.

    Διάφορα όχι σε θέματα που βλέπουμε και στο site της εταιρείας αλλά πιο έμπρακτα.

    Πχ αν το βάρος φαίνεται στην πόλη , η κατανάλωση , η εύρεση ανταλλακτικών και η οικονομία στην συντήρηση.
    Η αξιοπιστία του κινητήρα και των περιφερειακών που φοράει κτλ κτλ

  5. #170
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Έχει κάποιος οδηγική εμπειρία από το 500 και το 300 ds ώστε να μας πει τις διαφορές;
    Η χρησιμοποίηση του θα είναι για εντός πόλης και γύρω από αυτήν κυρίως.

    Διάφορα όχι σε θέματα που βλέπουμε και στο site της εταιρείας αλλά πιο έμπρακτα.

    Πχ αν το βάρος φαίνεται στην πόλη , η κατανάλωση , η εύρεση ανταλλακτικών και η οικονομία στην συντήρηση.
    Η αξιοπιστία του κινητήρα και των περιφερειακών που φοράει κτλ κτλ
    Για τέτοια χρήση πάρε το γυμνό καλύτερα, πιο χρηστικό, πιο ευέλικτο....έχω το 300ac έχει κάπως τραχιά λειτουργία χωρίς βέβαια να σημαίνει κάτι αυτό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #171
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για τέτοια χρήση πάρε το γυμνό καλύτερα, πιο χρηστικό, πιο ευέλικτο....έχω το 300ac έχει κάπως τραχιά λειτουργία χωρίς βέβαια να σημαίνει κάτι αυτό.
    Δεν είναι για μένα αλλά για άτομο που ανέβηκε στο ac και δεν τον βόλεψε.

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι για μένα αλλά για άτομο που ανέβηκε στο ac και δεν τον βόλεψε.
    Αν δεν τον βολεψε το 300,να παει στο 500.Αλλα το 300 οντως ειναι λογω μεγεθους και βαρους ,πιο μανιτζεβελλο στην πολη.Αν ειναι αθηνα να παει να τα κανει τεστ.Το 500 το κυκλοφορω στην πολη σαν ποδηλατο,αλλα βεβαια ειμαι 1,85 και 135 κιλα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αν δεν τον βολεψε το 300,να παει στο 500.Αλλα το 300 οντως ειναι λογω μεγεθους και βαρους ,πιο μανιτζεβελλο στην πολη.Αν ειναι αθηνα να παει να τα κανει τεστ.Το 500 το κυκλοφορω στην πολη σαν ποδηλατο,αλλα βεβαια ειμαι 1,85 και 135 κιλα.
    Ίδιο ύψος έχει και αυτός αλλά κιλά γύρω στα 90 . Δεν θέλει γυμνό με τίποτα.

    Για αυτό ρωτάω το 300 σε σχέση με το 500 ds τι διαφορες έχει στο οικονομικό κομμάτι για την συντήρηση, στην κατανάλωση,στην στο θέμα μικρό προβλημάτων ( πχ στο 300 έχουν θέματα κάποια ηλεκτρονικά) και πως δείχνει το καθένα ότι θα ανταπεξέλθει στον χρόνο ....

  9. #174
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Ίδιο ύψος έχει και αυτός αλλά κιλά γύρω στα 90 . Δεν θέλει γυμνό με τίποτα.

    Για αυτό ρωτάω το 300 σε σχέση με το 500 ds τι διαφορες έχει στο οικονομικό κομμάτι για την συντήρηση, στην κατανάλωση,στην στο θέμα μικρό προβλημάτων ( πχ στο 300 έχουν θέματα κάποια ηλεκτρονικά) και πως δείχνει το καθένα ότι θα ανταπεξέλθει στον χρόνο ....
    https://voge.gr/wp-content/uploads/2...isis-300ds.pdf
    https://voge.gr/wp-content/uploads/2...isis-500ds.pdf

    Αν δεις τους πίνακες, μόνο κάθε 12000χλμ που έχει ρύθμιση βαλβίδων έχουν τα service διαφορά σε διάρκεια.
    Φυσικά και στα λίτρα του λαδιού που παίρνουν.

    Από βλάβες θα σου πούνε οι κάτοχοι αλλά όσο τα ψάχνω τελευταία δεν έχω δει και τίποτα σοβαρό.

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ: λάθος μου, το 500 έχει ρύθμιση κάθε 40000!! Το 300 έχει κάθε 12000. Άρα ίσως το 300 να έχει και ακριβότερη συντήρηση από άποψη χρόνου.
    Τελευταία τροποποίηση από skritikos; 23/11/2022 στις 17:04.

  10. #175
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    https://voge.gr/wp-content/uploads/2...isis-300ds.pdf
    https://voge.gr/wp-content/uploads/2...isis-500ds.pdf

    Αν δεις τους πίνακες, μόνο κάθε 12000χλμ που έχει ρύθμιση βαλβίδων έχουν τα service διαφορά σε διάρκεια.
    Φυσικά και στα λίτρα του λαδιού που παίρνουν.

    Από βλάβες θα σου πούνε οι κάτοχοι αλλά όσο τα ψάχνω τελευταία δεν έχω δει και τίποτα σοβαρό.

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ: λάθος μου, το 500 έχει ρύθμιση κάθε 40000!! Το 300 έχει κάθε 12000. Άρα ίσως το 300 να έχει και ακριβότερη συντήρηση από άποψη χρόνου.
    Αυτες οι ρυθμίσεις πόσο κοστίζουν δηλαδή ώστε μακροχρόνια να βγαίνει φθηνότερη η συντήρηση του 500ds ?

  11. #176
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Αυτες οι ρυθμίσεις πόσο κοστίζουν δηλαδή ώστε μακροχρόνια να βγαίνει φθηνότερη η συντήρηση του 500ds ?
    Tα συνεργεία χρεώνουν 2 πράγματα. Χρόνο και υλικά.
    Δεν είπα πως το 500 θα βγαίνει φτηνότερο συνολικά αλλά σε χρόνο, μια που θέλει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 40000 ενώ το 300 θα έχει κάνει ήδη 3 ρυθμίσεις και θα πηγαίνει για 4η (48000χλμ).
    Από άποψη υλικών το 500 είναι σίγουρα ακριβότερο μια που χρειάζεται περισσότερο λάδι σε κάθε αλλαγή. Αν και το 500 έχει κάθε 5000χλμ ενώ το 300 κάθε 4000χλμ.

    Γενικά αν θες να κάνεις τόσο αναλυτικό προϋπολογισμό θες χαρτί και μολύβι ή spreadsheet Μαζεύεις όλα τα στοιχεία συντήρησης κάθε οχήματος και το κόστος των υλικών και αρχίζεις να γεμίζεις πίνακα.
    Έτσι μπορείς να έχεις μια πρόβλεψη για τα επόμενα 2-3 χρόνια, άνευ απροόπτου φυσικά. Αν και αυτά τα υπολογίζουμε με κάποιο ποσό κάθε χρόνο ακόμη κι αν δεν χρειαστεί.
    Τα έκανα όταν είχα 3-4 παράλληλα. Και μου έχει μείνει και το κάνω ακόμη και τώρα με την μια. Έχει ενδιαφέρον αν σου αρέσουν αυτά

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Tα συνεργεία χρεώνουν 2 πράγματα. Χρόνο και υλικά.
    Δεν είπα πως το 500 θα βγαίνει φτηνότερο συνολικά αλλά σε χρόνο, μια που θέλει ρύθμιση βαλβίδων κάθε 40000 ενώ το 300 θα έχει κάνει ήδη 3 ρυθμίσεις και θα πηγαίνει για 4η (48000χλμ).
    Από άποψη υλικών το 500 είναι σίγουρα ακριβότερο μια που χρειάζεται περισσότερο λάδι σε κάθε αλλαγή. Αν και το 500 έχει κάθε 5000χλμ ενώ το 300 κάθε 4000χλμ.

    Γενικά αν θες να κάνεις τόσο αναλυτικό προϋπολογισμό θες χαρτί και μολύβι ή spreadsheet Μαζεύεις όλα τα στοιχεία συντήρησης κάθε οχήματος και το κόστος των υλικών και αρχίζεις να γεμίζεις πίνακα.
    Έτσι μπορείς να έχεις μια πρόβλεψη για τα επόμενα 2-3 χρόνια, άνευ απροόπτου φυσικά. Αν και αυτά τα υπολογίζουμε με κάποιο ποσό κάθε χρόνο ακόμη κι αν δεν χρειαστεί.
    Τα έκανα όταν είχα 3-4 παράλληλα. Και μου έχει μείνει και το κάνω ακόμη και τώρα με την μια. Έχει ενδιαφέρον αν σου αρέσουν αυτά
    Ωραία ιδέα !

    Όσον αφορά όμως το ότι οι δύο κινητήρες είναι τελείως διαφορετικοί όπως και το πλαίσιο της μηχανής ( συν τα περιφερειακά τους ) μήπως ένα από τα δύο είναι και πιο αξιόπιστο;

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Ωραία ιδέα !

    Όσον αφορά όμως το ότι οι δύο κινητήρες είναι τελείως διαφορετικοί όπως και το πλαίσιο της μηχανής ( συν τα περιφερειακά τους ) μήπως ένα από τα δύο είναι και πιο αξιόπιστο;
    Ο πεντακοσαρης είναι αντιγραφή ακριβώς Χόντα 500, οπότε θεωρώ ότι είναι πιο αξιόπιστος εξ αυτού, αλλά και του ότι είναι δικυλινδρος και με τα διπλάσια σχεδόν κυβικά άρα πιέζεται και λιγότερο,και λειτουργεί σε χαμηλότερες στροφές και θερμοκρασίες.Για μένα το 500 να πάρει.

  14. #179
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ο πεντακοσαρης είναι αντιγραφή ακριβώς Χόντα 500, οπότε θεωρώ ότι είναι πιο αξιόπιστος εξ αυτού, αλλά και του ότι είναι δικυλινδρος και με τα διπλάσια σχεδόν κυβικά άρα πιέζεται και λιγότερο,και λειτουργεί σε χαμηλότερες στροφές και θερμοκρασίες.Για μένα το 500 να πάρει.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    πως γίνεται ένα honda cbx 500 να κάνει γύρω στα 3,5 ενώ αυτό που είναι αντιγραφή του να κάνει περίπου ένα λίτρο επάνω ; ( Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχουμε οδηγήσει ούτε το ένα ούτε το άλλο )

  15. #180
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sachry Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    πως γίνεται ένα honda cbx 500 να κάνει γύρω στα 3,5 ενώ αυτό που είναι αντιγραφή του να κάνει περίπου ένα λίτρο επάνω ; ( Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχουμε οδηγήσει ούτε το ένα ούτε το άλλο )
    Ανάλογα την οδήγηση.Σ εμένα το καλοκαίρι που την πήρα έκαιγε από 3,15-3,40, τώρα τον χειμώνα καίει απο3,40-3,90.Με την οδήγηση που κάνω, μέχρι 90 σε επαρχιακο,και μέχρι 125 σε εθνική.

Σελίδα 12 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF