Σελίδα 14 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617181924 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 437

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #196
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Εδω ειναι η διαφορα...Τωρα που χειμωνιασε και κυκλοφορώ και πόλη,και την πλακώνω και λίγο παραπάνω γιατι την έχω μάθει στην καταναλωση.
    Εγω οτι κυκλοφορω (σκουτερ κ σουζουκι) χειμωνα/καλοκαιρι καιει...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #197
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Το όργανο λογικά το τεσταρες με το γεμάτο ντεπόζιτο και την μάνικα ?
    Τεστάρεις το όργανο αθροιζοντας περισσοτερα γεμισματα πχ. 1000ΚΜ και έτσι το σφάλμα γίνεται πιο μικρό ενώ με το τεποζιτο αντε να πας με μέτρηση 200-300KM (για να μην το αδειάσεις κιολας).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    όταν λέμε στον βενζινα -γέμισε το ταπα, αυτό σημαίνει οτι το η μάνικα είναι έξω και βάζει προσεκτικά μέχρι το άνω μέρος της, αφήνοντας κάποια ml χωρητικότητας για να κλείσει η τάπα με ασφάλεια και χωρίς να ξεχειλίσει. Είτε στο πλαινό είτε στο διπλό σταντ. Αυτό το σημείο απομνημονεύεται στην μνήμη σου και όταν θες να μετρήσεις υποδικνύεις τον βενζινα να σου βάλει μέχρι εκείνο το σημείο.

    Δεν είναι αυτοκίνητο όπου "σκάσει" η μάνικα
    Θεωρητικά ναι απλα στην πραξη και ο βενζινας θα κοιταξει να σταματησει σε καποιο στρογυγλοποιημενο ποσό και θα στο κοψει ενδεχομενως πιο νωρις απο την προηγουμενη φορα. Δεν θα καθεται με τη μεζουρα μεχρι να παει τάπα. Οκ θα μου πεις μικρό το σφάλμα αλλα και παλι αυτο μπορει να ελαχιστοποιηθει αν η μετρηση σου περιλαμβανει περισσοτερα πληρη γεμισματα και κανεις μετα τις πραξεις.
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 28/11/2022 στις 14:12.

  3. #198
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Τεστάρεις το όργανο αθροιζοντας περισσοτερα γεμισματα πχ. 1000ΚΜ και έτσι το σφάλμα γίνεται πιο μικρό ενώ με το τεποζιτο αντε να πας με μέτρηση 200-300KM (για να μην το αδειάσεις κιολας).



    Θεωρητικά ναι απλα στην πραξη και ο βενζινας θα κοιταξει να σταματησει σε καποιο στρογυγλοποιημενο ποσό και θα στο κοψει ενδεχομενως πιο νωρις απο την προηγουμενη φορα. Δεν θα καθεται με τη μεζουρα μεχρι να παει τάπα. Οκ θα μου πεις μικρό το σφάλμα αλλα και παλι αυτο μπορει να ελαχιστοποιηθει αν η μετρηση σου περιλαμβανει περισσοτερα πληρη γεμισματα και κανεις μετα τις πραξεις.
    Του λες του βενζινα οτι εχω καρτα κ βαζε μεχρι να σου πω στοπ...
    Μην σου πω παιρνεις κ την μανικα κ βαζεις μονο σου.
    Η καλυτερη μετρηση ειναι ορθια η μοτο ωστε να βαζεις μεχρι ενα σημειο συγκεκριμενο. Σιγουρα ολοι εχουν κατι αντιστοιχο στα τεποζιτα τους.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #199
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    Μην εμπιστευεστε την ένδειξη,γιατί κολλάει πολλές φορές.Οπως και το υπόλοιπο στο τεποζιτο,που υπάρχει βλέποντας τις μπάρες.Κι αυτό δεν είναι απολύτως ακριβές.Η μόνη αξιόπιστη ένδειξη είναι,γέμισμα φουλ,μέχρι να μπορεί να κλείνει η τάπα, χωρίς υπερχείλιση,και μέτρημα των χλμ,όταν θα το ξαναγεμισουμε με τον ίδιο τρόπο.

  5. #200
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    Εμένα οι μπάρες έχουν αρχίσει και απορυθμιζονται.Γεμιζω στο φουλ,μου γράφει 4 αντί 5 μπάρες.Κανω 50 χλμ,ξαναδειχνει 5 μπάρες,κάνω αλλά 50 πέφτει στις 3.Μετα συνεχίζει φυσιολογικά.Γιαυτο γεμίζεις φουλ μηδενίζεις μερικό χιλιομετρητή,και ανεξάρτητα τι σου δείχνουν οι ενδείξεις όταν φτάσεις 300 χλμ , ξαναγεμίζεις φουλ και ξαναμηδενιζεις.Με νορμάλ οδήγηση.Αν το πηγαίνεις τάπα, ξαναγεμίζεις στα 250.

  6. #201
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Spritmonitor
    https://www.spritmonitor.de

    Κάνεις λογαριασμό, βάζεις το όχημά σου, και κάθε φορά που γεμίζεις σημειώνεις λίτρα και συνολικά χλμ

    Μετά κάνει μόνο του τις πράξεις

    Υπόψην ότι και το αμάξι και στη μηχανή (Focus / CB500X) ο μετρητής (μέσης κατανάλωσης) του οχήματος είναι μονίμως σε φάση Black Friday, κόβει περί το 10% (δοκιμασμένο με διαφορετικά πρατήρια, όλα αξιόπιστα, σύμφωνα με φίλο - επαγγελματία του χώρου)

    Στο μεν Focus έχει 6.4 ένδειξη με πραγματική μετρημένη δική μου 6.97 (20000 χλμ), στο δε μηχανάκι βλέπω 3.6 με πραγματική 3.95 (10000 χλμ)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #202
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Spritmonitor
    https://www.spritmonitor.de

    Κάνεις λογαριασμό, βάζεις το όχημά σου, και κάθε φορά που γεμίζεις σημειώνεις λίτρα και συνολικά χλμ

    Μετά κάνει μόνο του τις πράξεις

    Υπόψην ότι και το αμάξι και στη μηχανή (Focus / CB500X) ο μετρητής (μέσης κατανάλωσης) του οχήματος είναι μονίμως σε φάση Black Friday, κόβει περί το 10% (δοκιμασμένο με διαφορετικά πρατήρια, όλα αξιόπιστα, σύμφωνα με φίλο - επαγγελματία του χώρου)

    Στο μεν Focus έχει 6.4 ένδειξη με πραγματική μετρημένη δική μου 6.97 (20000 χλμ), στο δε μηχανάκι βλέπω 3.6 με πραγματική 3.95 (10000 χλμ)
    Ρε Αρίστο, αφού έχεις το μοτέρ που θέλω, γράψε 2 λόγια για δαύτο στο θέμα που έχω ανοίξει... Ομοίως και οι λοιποί που έχετε το ds 500....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #203
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε Αρίστο, αφού έχεις το μοτέρ που θέλω, γράψε 2 λόγια για δαύτο στο θέμα που έχω ανοίξει... Ομοίως και οι λοιποί που έχετε το ds 500....
    Γιατί ρε βαριέσαι να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες πού τα έχουμε γράψει αυτά που θέλεις.:;.ΟΛΑ μασημένη τροφή τα θέλεις.Λοιπον με λίγα λόγια, μοτέρ ροπατο,με το γραναζωμα του,θα σε πάει με 6η από 50-160 γρήγορα,τελικιαζει στα170,και είναι πιο άνετο στην λειτουργία απ' το 300.Επισης με ίδια κατανάλωση μέχρι τα 100 αφού δουλεύει σε λιγωτερες στροφές.Αφου είχες Strada να πάρεις το 500 ds η το dsx.

  9. #204
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Γιατί ρε βαριέσαι να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες πού τα έχουμε γράψει αυτά που θέλεις.:;.ΟΛΑ μασημένη τροφή τα θέλεις.Λοιπον με λίγα λόγια, μοτέρ ροπατο,με το γραναζωμα του,θα σε πάει με 6η από 50-160 γρήγορα,τελικιαζει στα170,και είναι πιο άνετο στην λειτουργία απ' το 300.Επισης με ίδια κατανάλωση μέχρι τα 100 αφού δουλεύει σε λιγωτερες στροφές.Αφου είχες Strada να πάρεις το 500 ds η το dsx.
    Το είχα σκεφτεί σοβαρά το ds αλλά βλέποντάς το από κοντά, παραείναι ογκώδες (ότι είναι όμορφο, είναι!) για χρήση πόλης όπου θα περάσει το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της ζωής του.
    Το Strada δεν έχει τόσο πολύ όγκο.....
    Από την άλλη....θα το σκεφτώ πιο πολύ.....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 29/11/2022 στις 17:15.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #205
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το είχα σκεφτεί σοβαρά το ds αλλά βλέποντάς το από κοντά, παραείναι ογκώδες (ότι είναι όμορφο, είναι!) για χρήση πόλης όπου θα περάσει το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της ζωής του.
    Το Strada δεν έχει τόσο πολύ όγκο.....
    Από την άλλη....θα το σκεφτώ πιο πολύ.....
    Δεν ξερω αν σε ενδιαφέρει, αλλα ενα plus του 500ds ειναι οτι σε κοιτανε και ρωτανε τα νέτα, τι μηχανη ειναι τούτη

  11. #206
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν σε ενδιαφέρει, αλλα ενα plus του 500ds ειναι οτι σε κοιτανε και ρωτανε τα νέτα, τι μηχανη ειναι τούτη
    Εδώ ρωτάνε και για το 300 ac ρε συ, πολλοί κιόλας!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #207
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    Λοιπον επανερχομαι με νεωτερα στα 12500 χλμ,μεχρι τωρα (πιασαν τα κρυα, και τα χλμ γινονται με βραδυτερους ρυθμους).
    Το μηχανακι δεν εχει κανει κιχ παιρνει παντα με την πρωτη,δεν εχει καψει ουτε λαμπα,και γενικα ειναι οπως ηταν την πρωτη μερα.
    Επειδη το πλακωσα λιγο για να δω τελικες,με μενα τελικιαζει στα 175 σε ελαφρα κατηφορα,μπαινοντας απο τα 167 στο κοκκινο στις 8400 στροφες/λεπτο.Η αποκλιση του κοντερ με το gps ειναι 5 χλμ προς τα πανω το κοντερ.Ελαχιστα βεβαια με νοιαζει ,διοτι σπανιως εως ποτε να παω με πανω απο 140.
    Η καταναλωση στα 140 ειναι γυρω στα 3,9-4,2.
    Προσοχη στους ομφαλους των κλειδαριων ,των μπαγκαζιερων.Πρεπει να μην βγαινουν καθολου (ουτε μισο χιλιοστο ,εξω απο το χειλος της κλειδαριας,διοτι αυτο σημαινει οτι δεν εχουν συναρμολογηθει καλα,και αν και κλειδωνουν,μπορει με τους κραδασμους να βγει ολος ο ομφαλος της κλειδαριας,και μετα ,αν θελεις να τον αλλαξεις ,παιρνεις ολο το σετ των ομφαλων -8 το συνολο- και χρεωνεσαι και 2ο κλειδι.Ολα αυτα βεβαια μαζι, με κοστος 42 ευρω
    Κατα τα αλλα ,κανενα-μα κανενα προβλημα,καμμια σκουρια,και καμμια θαμπαδα στα μεταλλα,ή στο χρωμα.(την εχω ομως σε γκαραζ,και δεν την βλεπει η βροχη και ο ηλιος).ΤO BE CONTINUED ................................
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #208
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    765
    Άμα στα 140 η κατανάλωση είναι 4λιτρα,στα 80 με έκτη πόσο είναι;

  14. #209
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άμα στα 140 η κατανάλωση είναι 4λιτρα,στα 80 με έκτη πόσο είναι;
    οταν το πηρα καινουργιο το καλοκαιρι 1η ιουλιου,με την ζεστη,οπως εχω γραψει ,ηταν απο 2,9-3,3.,σ αυτα τα χιλιομετρα που αναφερεις.Τωρα στα 12500,με σαφως πιο γρηγορη οδηγηση ειναι κατα μεσον ορο,και λογω χειμωνα 3,4-4.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #210
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    765
    Εντυπωσιακό,2.8-3.0 λίτρα μου καίει το παπί στα 80.

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF