Σελίδα 3 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 413

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #31
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω όλους για τις ευχες στο νήμα και στα vroom!

    Σχετικά με την ηλικία θεωρώ ότι ξεκινάω πολυ μεγάλος και το μυαλό δεν μαθαινει πλέον οπως μαθαινε. Ακόμα υπαρχει πλέον και ο φόβος. Τουλάχιστον 2-3 ατομα στην ηλικία μου το σκεφτονται, αλλα δεν το υλοποιούν λόγω φόβου. Δεν λεω ότι ειναι καλυτερη ηλικία τα 20, αλλα νομίζω 28-30 θα ήταν ιδανικά. Τεσπα. Η ζωή ειναι μεγάλη. Και με λίγη τύχη, εχω χρόνια να την ευχαριστηθώ
    Αν εισαι και νεος πατερας ενισχύεται η φοβια μη παθεις κατι. Ομως φαση ειναι, στα 50 παιζει λογω κρίση ηλικιας περασεις στην αντίθετη φαση απο αυτή που περιγράφεις.
    Αν δε, εχεις και κανα χωρισμό στο ενδιάμεσο, northcape here i come

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν εισαι και νεος πατερας ενισχύεται η φοβια μη παθεις κατι. Ομως φαση ειναι, στα 50 παιζει λογω κρίση ηλικιας περασεις στην αντίθετη φαση απο αυτή που περιγράφεις.
    Αν δε, εχεις και κανα χωρισμό στο ενδιάμεσο, northcape here i come
    Αυτό με το νέος πατέρας το επιβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία. Πριν έρθει το νέο μέλος για εμένα η μηχανή ήταν εργαλείο διασκέδασης. Ψαχνόμουν κάθε ΣΚ να βρω πηγαίνω σε στριφτερές διαδρομές ή/και πίστα για να ξεδίνω. Από τη στιγμή που έμαθα για τον ερχομό της κόρης ξεκίνησαν οι φοβίες και οι ανασφάλειες...

    Ελπίζω να το ξεπεράσω

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Καλορίζικη η κούκλα, πάντα όρθιος και να την ευχαριστηθείς

  4. #34
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Καλοτάξιδο να 'ναι και μ΄ενα χαμόγελο πάντα μέσα από το κράνος!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Ενα μικρό update για όσους ενδιαφέρονται για τη μηχανή, που μου ειχε ζητήθει, να υπαρχει σαν αρχείο τωρα που τα θυμαμαι.

    Στα πρωτα 900 χιλιόμετρα δεν εχει βγάλει καποιο προβλημα. Του εκανα το πρώτο service (επρεπε να γινει στα 1000 αλλα δεν θα βόλευει).

    Φιλτρο λαδιου, λάδια (3L), έλεγχος μηχανής και εργατικά -> Κόστος 65 ευρω.

    Κατανάλωση: Η μηχανή δουλευει κυρίως σε αστικό ιστό. Κανένα ταξιδι σε ανοιχτό δρόμο μεχρι στιγμής. Κάποια χιλιόμετρα εχουν γινει σε δρόμους με όριο το 90 (π.χ. περιφεριακός Θεσσαλονίκης ή δρόμος αεροδρομίου Θεσσαλονίκης). Την μηχανή την πηγαινω το πολύ μέχρι 4-5 Κ στροφές (στρώσιμο) και ταχυτητα σε ανοιχτό δρόμο 60-80 που αισθάνομαι ανετα (νέος οδηγος). Η κατανάλωση με όλα αυτα που περιγράφω ειναι απο 3,9 μέχρι 4,1. Δεν εχω δει ποτε 3,8 ή 4,2. Η κατανάλωση που αναφέρω ειναι συνολική απο το τριπ κομπιουτερ. Καποια στιγμή θα το μετρήσω και μονος μου για πιο αξιόπιστα data.

    Δεν εχω οδηγήσει άλλη μηχανή οπότε δεν εχω συγκριτικά να σας πω. Το μονο που συνεχίζω ειναι να ειμαι υπερευχαριστημένος με την αίσθηση.

    Το μονο που ακουω συνεχως ειναι το "καμία σχέση με τις φωτογραφίες, ειναι ΠΟΛΥ πιο όμορφη απο κοντα". Το ανεφερε και ενας φίλος παραπάνω.

    Ευχομαι να συνεχίσουν ολα καλα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Μια χαρά είναι. Όταν ζεστάνει θα δεις ακόμα μικρότερες καταναλώσεις. Για το ότι είναι όμορφη μοτο δεν υπάρχει αμφιβολία!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ενα μικρό update για όσους ενδιαφέρονται για τη μηχανή, που μου ειχε ζητήθει, να υπαρχει σαν αρχείο τωρα που τα θυμαμαι.

    Στα πρωτα 900 χιλιόμετρα δεν εχει βγάλει καποιο προβλημα. Του εκανα το πρώτο service (επρεπε να γινει στα 1000 αλλα δεν θα βόλευει).

    Φιλτρο λαδιου, λάδια (3L), έλεγχος μηχανής και εργατικά -> Κόστος 65 ευρω.

    Κατανάλωση: Η μηχανή δουλευει κυρίως σε αστικό ιστό. Κανένα ταξιδι σε ανοιχτό δρόμο μεχρι στιγμής. Κάποια χιλιόμετρα εχουν γινει σε δρόμους με όριο το 90 (π.χ. περιφεριακός Θεσσαλονίκης ή δρόμος αεροδρομίου Θεσσαλονίκης). Την μηχανή την πηγαινω το πολύ μέχρι 4-5 Κ στροφές (στρώσιμο) και ταχυτητα σε ανοιχτό δρόμο 60-80 που αισθάνομαι ανετα (νέος οδηγος). Η κατανάλωση με όλα αυτα που περιγράφω ειναι απο 3,9 μέχρι 4,1. Δεν εχω δει ποτε 3,8 ή 4,2. Η κατανάλωση που αναφέρω ειναι συνολική απο το τριπ κομπιουτερ. Καποια στιγμή θα το μετρήσω και μονος μου για πιο αξιόπιστα data.

    Δεν εχω οδηγήσει άλλη μηχανή οπότε δεν εχω συγκριτικά να σας πω. Το μονο που συνεχίζω ειναι να ειμαι υπερευχαριστημένος με την αίσθηση.

    Το μονο που ακουω συνεχως ειναι το "καμία σχέση με τις φωτογραφίες, ειναι ΠΟΛΥ πιο όμορφη απο κοντα". Το ανεφερε και ενας φίλος παραπάνω.

    Ευχομαι να συνεχίσουν ολα καλα.
    Η μοτο δεν καίει τπτ κ είναι πολύ ευχαριστη στην οδήγηση.Μπορω να πω έκπληξη από τους Κινέζους.. Οταν πρωτοείδα την μοτο στις φωτο ποτε δεν σκέφτηκα να την αγοράσω.Οταν την είδα από κοντά επαθα πλακα.Αυτο ισχύει βεβαια για πολλές μηχανές που 'αδικούνται απο τις φωτος..Πχ suzuki 1050 vstrom,bmw 900 xr κ.ο.κ

  8. #38
    Αfricaνος και Τζεντλεμαν Το avatar του/της montechristo
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω όλους για τις ευχες στο νήμα και στα vroom!

    Σχετικά με την ηλικία θεωρώ ότι ξεκινάω πολυ μεγάλος και το μυαλό δεν μαθαινει πλέον οπως μαθαινε. Ακόμα υπαρχει πλέον και ο φόβος. Τουλάχιστον 2-3 ατομα στην ηλικία μου το σκεφτονται, αλλα δεν το υλοποιούν λόγω φόβου. Δεν λεω ότι ειναι καλυτερη ηλικία τα 20, αλλα νομίζω 28-30 θα ήταν ιδανικά. Τεσπα. Η ζωή ειναι μεγάλη. Και με λίγη τύχη, εχω χρόνια να την ευχαριστηθώ
    Mιας ακι τωρα οπως λες μαθαινεις, θα σου προτεινα να παρακολουθησεις το Riding school 1 για να μαθεις κατ'ευθειαν σωστα. Δες το σαν επενδυση στην ασφαλεια σου, αλλά και στην σωστη χρηση της μοτοσυκλετας σου. Καλες βολτες να εχεις και παντα ορθιος...
    Benelli TRK 502 X 2020 - Honda SH 150 2009

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ναι είναι από τα πρώτα που θα κάνω μόλις περάσει ο χειμώνας και βρεθώ Αθήνα

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ναι είναι από τα πρώτα που θα κάνω μόλις περάσει ο χειμώνας και βρεθώ Αθήνα
    αν θέλεις να το κάνεις επειδή έχει πολλούς ενδιαφερόμενους αν το αφήσεις για την περίοδο που επιθυμείς παίζει να μείνεις απ'εξω, μπες στο σαιτ και κάνε εγγραφή άμεσα
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #41
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν θέλεις να το κάνεις επειδή έχει πολλούς ενδιαφερόμενους αν το αφήσεις για την περίοδο που επιθυμείς παίζει να μείνεις απ'εξω, μπες στο σαιτ και κάνε εγγραφή άμεσα
    Ευχαριστώ doctora. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα πληροφορίες στο site για το πότε είναι το επόμενο. Μάλλον θα πάρω κάνα τηλ

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Είμαι 41 και πήρα κι εγώ ως πρώτη μηχανή το 500αρι ds
    Του άλλαξα μπροστινό γρανάζι και έβαλα 16αρι.
    Πολύ καλύτερη συμπεριφορά.
    Και δεν κάνει και λάθη στις αλλαγές σχέσεων (1η 2η νεκρά).

    Έχω κάνει μόλις 1000 χιλιόμετρα και νιώθω τόσο άνετος που νιώθω ότι το έχω χρόνια !

    Καλά μας γούστα !!!!

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2019
    Μηνύματα
    29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Αυτό με το νέος πατέρας το επιβεβαιώνω από προσωπική εμπειρία. Πριν έρθει το νέο μέλος για εμένα η μηχανή ήταν εργαλείο διασκέδασης. Ψαχνόμουν κάθε ΣΚ να βρω πηγαίνω σε στριφτερές διαδρομές ή/και πίστα για να ξεδίνω. Από τη στιγμή που έμαθα για τον ερχομό της κόρης ξεκίνησαν οι φοβίες και οι ανασφάλειες...

    Ελπίζω να το ξεπεράσω
    Δεν λέγεται ανασφάλεια.
    Υπευθυνότητα λέγεται.
    Αν πάθεις ατύχημα και φύγεις από τη ζωή, θα πέσει όλο το βάρος στη σύζυγο.
    Και θα μπορέσει να ανταπεξέλθει οικονομικά μόνη της μεγαλώνοντας και το παιδί?

    Όταν μεγαλώσει και μπορεί να δουλεύει και γίνει ανεξάρτητο, τότε ξανά αγοράζεις όσο και να έχεις φτάσει.

  14. #44
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Αυτή είναι η καλή εκδοχή,η κακή είναι να πάθεις ατύχημα,και να μείνεις σε αναπηρικό καροτσάκι.Μακρυα από μας.Φτου φτου.

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    αν θέλεις να το κάνεις επειδή έχει πολλούς ενδιαφερόμενους αν το αφήσεις για την περίοδο που επιθυμείς παίζει να μείνεις απ'εξω, μπες στο σαιτ και κάνε εγγραφή άμεσα
    Είχα μιλήσει κατα το Φλεβάρη και θα κανω το Level 1 αυριο Σαββατο 14/5 στην πιστα του Λαγκαδα (Θεσσαλονίκη).

    Αν ειναι κανενα παλικαρι απο το φόρουμ στειλτε κανα πμ να βρεθουμε

Σελίδα 3 από 28 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 21:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 07:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 21:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 11:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 19:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF