Σελίδα 7 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 449

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Γεμίζεις τέρμα ,εφόσων ξέρεις την χωρητικότητα του ντεπόζιτου και το πας μέχρι να μείνεις στον δρόμο. Η μεγαλύτερη ακρίβεια,και μαθαίνεις και την αυτονομία.

    και πάλι μπορεί να χάνει αν ο οδόμετριτης του κοντέρ δεν έχει μεγάλη ακρίβεια, η έχουν αλλαχτεί διαστάσεις λαστιχων,γραναζωματα (ποιο καλά τσεκαρεις τις αποστάσεις με gps η το τσεκαρεις με γνωστές αποστάσεις πόσο θα δείξει αυτό.).

    Γεμίζοντας ξανά και ξανά μέχρι τέρμα έχει το κακο ότι το τέρμα είναι σχετικό και πότε ίδιο, και επηρεάζεται εκτός από το χέρι κ μάτι του βενζινα,από την θερμοκρασία,αντλία,πόσο κλέβει κάθε βενζινάδικο,πόσο ακριβείς είναι η αντλία στην ποσότητα που βγάζει και άλλα.

    Το τι λέει το trip στο κοντέρ πρέπει να είναι ακόμα ποιο ανακριβές

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Απολυτα ακριβης μετρηση καταναλωσης ,μονο εργαστηριακα γινεται.Η δικη μου μεθοδος,ειναι εφοδιασμος απο το δικο μου βενζιναδικο εμπιστοσυνης ,μεχρι πανω πανω ισα που να ξεχειλισει η ταπα,και ξανα εφοδιασμος,μολις αναψει η ρεζερβα.Δεν αφηνουμε ποτε να στερεψει τελειως η μηχανη,διοτι θα καει (πιθανως) η αντλια βενζινης.Αυτη την μεθοδο τηρω στο νεο μηχανακι που πηρα,και την θεωρω αρκετα αξιοπιστη.Προσοχη που βαζετε βενζινη,εχω δει διαφορες (κλεψιμο)εως 30%.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 27/07/2022 στις 10:00.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #93
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Αν υποθέσουμε ότι α) στο βενζινάδικο δεν με κλέβουν, β) το γεμίζουν περίπου στο ίδιο σημείο και γ) ότι το κοντέρ δεν αποκλίνει πολύ, τότε απλά διαιρώ τα λίτρα στο τελευταίο γέμισμα με τα χιλιόμετρα που διένυσα ανάμεσα στα δύο γεμίσματα *100.

    Έτσι μπορείς να το κάνεις πριν από διαφορετικούς τύπους διαδρομών, η και να πάρεις το μέσο όρο από πολλά γεμίσματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Προσοχη που βαζετε βενζινη,εχω δει διαφορες (κλεψιμο)εως 30%.
    Από περιέργεια, πως το βρήκες;

    Στο 300acx η ένδειξη της βενζίνης είναι σχεδόν άχρηστη (φαντάζομαι και τα άλλα voge δεν είναι πολύ καλύτερα) οπότε ο μόνος τρόπος είναι είτε να μείνεις από βενζίνη όπως είπε ο Κώστας ή να μετρήσεις με κάποιο άλλο τρόπο πόσο σου έβαλαν στο βενζινάδικο.

  4. #94
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Να έχετε υπόψη ότι δεν είναι καλό να φθάνει στη ρεζέρβα η στάθμη του καυσίμου. Επίσης δεν είναι καλό να υπερπληρώνεται το δοχείο καυσίμων.

    Καλύτερα να έχετε λιγότερο ακριβείς μετρήσεις, παρά να ταλαιπωρείτε τα μοτοσακά σας. Η απόλυτη μείωση της κατανάλωσης δεν πρέπει να γίνει αυτοσκοπός, σε βάρος της ασφάλειας ή της μακροζωίας του κινητήρα. Χρειάζεται ισορροπία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #95
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Αν υποθέσουμε ότι α) στο βενζινάδικο δεν με κλέβουν, β) το γεμίζουν περίπου στο ίδιο σημείο και γ) ότι το κοντέρ δεν αποκλίνει πολύ, τότε απλά διαιρώ τα λίτρα στο τελευταίο γέμισμα με τα χιλιόμετρα που διένυσα ανάμεσα στα δύο γεμίσματα *100
    Όλοι το ίδιο στο γεμίζουν, τα ίδια λίτρα δεν γράφουν. Δεν ξέρω τι τους έχει πιάσει όλους και κυνηγούν το ρεκόρ κατανάλωσης. Ευχαριστιέστε την οδήγηση, η καταπιέζεστε να ανοίξετε το γκάζι;

  6. #96
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να έχετε υπόψη ότι δεν είναι καλό να φθάνει στη ρεζέρβα η στάθμη του καυσίμου.
    Εννοείς να τελειώνει η ρεζέρβα φαντάζομαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν είναι καλό να υπερπληρώνεται το δοχείο καυσίμων.

    Καλύτερα να έχετε λιγότερο ακριβείς μετρήσεις, παρά να ταλαιπωρείτε τα μοτοσακά σας. Η απόλυτη μείωση της κατανάλωσης δεν πρέπει να γίνει αυτοσκοπός, σε βάρος της ασφάλειας ή της μακροζωίας του κινητήρα. Χρειάζεται ισορροπία.
    Συμφωνώ!

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Αν υποθέσουμε ότι α) στο βενζινάδικο δεν με κλέβουν, β) το γεμίζουν περίπου στο ίδιο σημείο και γ) ότι το κοντέρ δεν αποκλίνει πολύ, τότε απλά διαιρώ τα λίτρα στο τελευταίο γέμισμα με τα χιλιόμετρα που διένυσα ανάμεσα στα δύο γεμίσματα *100.

    Έτσι μπορείς να το κάνεις πριν από διαφορετικούς τύπους διαδρομών, η και να πάρεις το μέσο όρο από πολλά γεμίσματα.


    Από περιέργεια, πως το βρήκες;

    Στο 300acx η ένδειξη της βενζίνης είναι σχεδόν άχρηστη (φαντάζομαι και τα άλλα voge δεν είναι πολύ καλύτερα) οπότε ο μόνος τρόπος είναι είτε να μείνεις από βενζίνη όπως είπε ο Κώστας ή να μετρήσεις με κάποιο άλλο τρόπο πόσο σου έβαλαν στο βενζινάδικο.
    εβαλα μολις εδειξε ρεζερβα 2 φορες απ τον ιδιο 10 ευρω με τιμη 2,3 δηλαδη 4,35 λιτρα,και εκανα 100 χιλιομετρα,αντι για 140 που εκανα με την ιδια λιτρα απ τον δικο μου που εμπιστευομαι .2 φορες μαλιστα την πατησα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #98
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Όλοι το ίδιο στο γεμίζουν, τα ίδια λίτρα δεν γράφουν. Δεν ξέρω τι τους έχει πιάσει όλους και κυνηγούν το ρεκόρ κατανάλωσης. Ευχαριστιέστε την οδήγηση, η καταπιέζεστε να ανοίξετε το γκάζι;
    Πάντως δεν βλέπω κάτι τέτοιο εδώ... Πιο πολύ μια "φιλοσοφική" συζήτηση πάνω στη κατανάλωση είναι . Πέρα από τα αστεία, είναι χρήσιμο και να ξέρει κάποιος πώς να έχει τη μικρότερη κατανάλωση πχ στη περίπτωση που το επόμενο βενζινάδικο είναι μακριά και η ένδειξη του ρεζερβουάρ έχει ανάψει.

    Περισσότερα για τη κατανάλωση:
    " για να επιτύχετε την υψηλότερη απόδοση, θέλετε τον μικρότερο κινητήρα, που λειτουργεί με το μεγαλύτερο άνοιγμα γκαζιού, στις χαμηλότερες στροφές ανά λεπτό, με την υψηλότερη σχέση συμπίεσης και ένα αποδοτικό ποδο-κίνητο κιβώτιο ταχυτήτων."
    https://www.ironbutt.com/ibmagazine/IBMag6-p58-62.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από kotlos; 27/07/2022 στις 11:23.

  9. #99
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Αν υποθέσουμε ότι α) στο βενζινάδικο δεν με κλέβουν, β) το γεμίζουν περίπου στο ίδιο σημείο και γ) ότι το κοντέρ δεν αποκλίνει πολύ, τότε απλά διαιρώ τα λίτρα στο τελευταίο γέμισμα με τα χιλιόμετρα που διένυσα ανάμεσα στα δύο γεμίσματα *100.

    Έτσι μπορείς να το κάνεις πριν από διαφορετικούς τύπους διαδρομών, η και να πάρεις το μέσο όρο από πολλά γεμίσματα.


    Από περιέργεια, πως το βρήκες;

    Στο 300acx η ένδειξη της βενζίνης είναι σχεδόν άχρηστη (φαντάζομαι και τα άλλα voge δεν είναι πολύ καλύτερα) οπότε ο μόνος τρόπος είναι είτε να μείνεις από βενζίνη όπως είπε ο Κώστας ή να μετρήσεις με κάποιο άλλο τρόπο πόσο σου έβαλαν στο βενζινάδικο.
    Για το acx δεν γνωρίζω, στο δικό μου ac όταν δείξει ο μερικός μετρητής 300 περίπου, ανάβει η ένδειξη της ρεζέρβας, και σχεδόν πάντα βάζω περίπου <12 λίτρα άρα αρκετά αξιόπιστο είναι θεωρώ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να έχετε υπόψη ότι δεν είναι καλό να φθάνει στη ρεζέρβα η στάθμη του καυσίμου. Επίσης δεν είναι καλό να υπερπληρώνεται το δοχείο καυσίμων.

    Καλύτερα να έχετε λιγότερο ακριβείς μετρήσεις, παρά να ταλαιπωρείτε τα μοτοσακά σας. Η απόλυτη μείωση της κατανάλωσης δεν πρέπει να γίνει αυτοσκοπός, σε βάρος της ασφάλειας ή της μακροζωίας του κινητήρα. Χρειάζεται ισορροπία.
    Σωστός!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kotlos Προβολή μηνύματος
    Εννοείς να τελειώνει η ρεζέρβα φαντάζομαι.



    Συμφωνώ!

    Όχι εννοεί ότι δουλεύοντας την μηχανή συνεχώς στην ρεζέρβα, δεν ψύχεται επαρκώς η αντλία καυσίμου με ότι αυτό συνεπάγεται... Καταστροφή της δηλαδή.
    Το φαινόμενο αυτό έχει γίνει έντονο τα τελευταία χρόνια όπου όλοι βάζουν 5 και 10 ευρώ στα αμάξια και μετά κατηγορούν τα εργοστάσια όταν παίρνουν την αντλία στο χέρι....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #100
    Μέλος Το avatar του/της kotlos
    Εγγραφή
    16/06/2022
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Για το acx δεν γνωρίζω, στο δικό μου ac όταν δείξει ο μερικός μετρητής 300 περίπου, ανάβει η ένδειξη της ρεζέρβας, και σχεδόν πάντα βάζω περίπου <12 λίτρα άρα αρκετά αξιόπιστο είναι θεωρώ.

    Όχι εννοεί ότι δουλεύοντας την μηχανή συνεχώς στην ρεζέρβα, δεν ψύχεται επαρκώς η αντλία καυσίμου με ότι αυτό συνεπάγεται... Καταστροφή της δηλαδή.
    Το φαινόμενο αυτό έχει γίνει έντονο τα τελευταία χρόνια όπου όλοι βάζουν 5 και 10 ευρώ στα αμάξια και μετά κατηγορούν τα εργοστάσια όταν παίρνουν την αντλία στο χέρι....
    Η αντλία υπερθερμαίνεται όταν δεν υπάρχει αρκετή ροή βενζίνης το οποίο συμβαίνει όταν τελειώνει η ρεζέρβα όχι όταν "φθάνει στη ρεζέρβα" γιατί απλά τότε ανάβει το λαμπάκι. Απλά ξεκαθάρισα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να περιμένεις να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας πριν βάλεις βενζίνη. Στο ΑC μπορεί να έχει ακόμα 4 λίτρα μέσα, στο δικό μου ACX μπορεί να έχει και 6-7.

  11. #101
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι τους έχει πιάσει όλους και κυνηγούν το ρεκόρ κατανάλωσης. Ευχαριστιέστε την οδήγηση, η καταπιέζεστε να ανοίξετε το γκάζι;
    Δεν βρίσκεται για όλους η ευχαρίστηση στην ταχύτητα π.χ. Ταχύπλοο vs ιστιοφόρο.

    Δεν κάνουμε κυνηγάμε ρεκόρ κατανάλωσης. Συλλογή data κάνουμε. Χωρίς data, το '22, ραντομάρεις στη ζωή και αυτό είναι πολύ επικίνδυνο. Π.χ ειναι μαλακια να κυνηγας τα φωτα στο σπιτι οταν ξεχνας 1 ωρα τον θερμοσίφωνα. Και αυτο γινεται με data. Πλέον δεν ειναι θέμα οικονομίας, αλλα (για πολλους) επιβίωσης.

    BTW τρομέρες οι κατασκευές σου στο άλλο thread

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν είναι καλό να υπερπληρώνεται το δοχείο καυσίμων.
    Γιατι? Μπορεις να εξηγήσεις?
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 27/07/2022 στις 11:57.

  12. #102
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Δεν βρίσκεται για όλους η ευχαρίστηση στην ταχύτητα π.χ. Ταχύπλοο vs ιστιοφόρο.

    Δεν κάνουμε κυνηγάμε ρεκόρ κατανάλωσης. Συλλογή data κάνουμε. Χωρίς data, το '22, ραντομάρεις στη ζωή και αυτό είναι πολύ επικίνδυνο. Π.χ ειναι μαλακια να κυνηγας τα φωτα στο σπιτι οταν ξεχνας 1 ωρα τον θερμοσίφωνα. Και αυτο γινεται με data. Πλέον δεν ειναι θέμα οικονομίας, αλλα (για πολλους) επιβίωσης.

    BTW τρομέρες οι κατασκευές σου στο άλλο thread.
    Ευχαριστώ.
    Το θέμα είναι να μην γίνεται αυτοσκοπός η κατανάλωση, και δεν οδηγούνται σωστά οι μηχανές. Πχ. μην ανεβαίνεις βουνό σιγά με κρεμασμένο μοτέρ εκτός ροπής, νομίζοντας ότι δεν καις.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Τα παπιά καίνε λιγότερο άμα κυλάς στη κατηφορα
    με νεκρα.
    Φυσικά δε προτείνεται στο βρεγμενο ή με δικαβαλο.

  14. #104
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Τα παπιά καίνε λιγότερο άμα κυλάς στη κατηφορα
    με νεκρα.
    Φυσικά δε προτείνεται στο βρεγμενο ή με δικαβαλο.
    Στα οχήματα με ψεκασμό, όταν υπάρχει ταχύτητα στο κιβώτιο σε κατηφόρα, η ροή καυσίμου μηδενίζεται. Αντιθέτως, αν έχεις νεκρά, καις σαν να είναι σε ρελαντί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #105
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Για παπιά κ μηχανές με καρμπυρατέρ μιλάω.
    Σε κινητήρες με ψεκασμό η τροφοδοσία σταματάει,αν και έχω μια επιφύλαξη αν, ή πως γίνεται αυτό σε υψηλοστροφους με υψηλή συμπιεση και ελαφρύ βολάν κινητήρες μοτοσυκλέτας.

Σελίδα 7 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF