Σελίδα 10 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 431

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #136
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Λοιπόν γράφω και ένα ευτράπελο,γιατί κοντεψα να πάθω εγκεφαλικό.Σταματαω να πάρω κάτι για φαγητό,από το ψητοπωλείο,και μόλις γυρνάω,πάω να βάλω μπροστά,και γυρνάει η μίζα χωρίς να παίρνει μπροστά.Μια δύο τρείς, αρχίζει να στραβωνει το στόμα μου, ώντας στα πρόθυρα εγκεφαλικού.Λεω δεν μπορεί, κάτι γίνεται.Καθομαι ένα λεπτό να ηρεμήσω,και μετά το μάτι μου πάει στον κόκκινο διακόπτη του ον-οφ,και βλέπω ότι είναι στο οφ.Τον βάζω στο ον και φλουπ αμέσως πήρε η κινέζα.Η εγώ κατεβαίνοντας πάτησα κατά λάθος τον διακόπτη στο οφ,η κάποιος τσογλανος,τοκανε την ώρα που ήμουν στο μαγαζί.Σε προηγούμενες μοτο που είχα όταν ο κόκκινος διακόπτης ήταν στο οφ δεν γυρναγε καθόλου η μίζα,κι έτσι μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι κάτι έπαθε το μηχανάκι.Γι αυτό αν δεν σας πάρει μπρος,και γυρνάει κούφια η μίζα,μην πανικοβληθειτε,και ρίξτε μια ματιά,αν ο κόκκινος διακόπτης κατά λάθος έχει μπει στο οφ.Εγω το ξαναείχα πάθει σε σκούτερ Απριλια σκαραμπεο που είχα,που κι εκεί ο διακόπτης στο οφ έδινε μιζιες αλλά δεν έπαιρνε μπρος.Εκει βέβαια δεν είχα υποψιαστεί το πήγα συνεργείο σπρώχνοντας,και έπεσε από τα γέλια κάτω ο μάστορας μόλις το είδε, κάνοντας με ρεζίλι των σκυλιώνε.

  2. #137
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν γράφω και ένα ευτράπελο,γιατί κοντεψα να πάθω εγκεφαλικό.Σταματαω να πάρω κάτι για φαγητό,από το ψητοπωλείο,και μόλις γυρνάω,πάω να βάλω μπροστά,και γυρνάει η μίζα χωρίς να παίρνει μπροστά.Μια δύο τρείς, αρχίζει να στραβωνει το στόμα μου, ώντας στα πρόθυρα εγκεφαλικού.Λεω δεν μπορεί, κάτι γίνεται.Καθομαι ένα λεπτό να ηρεμήσω,και μετά το μάτι μου πάει στον κόκκινο διακόπτη του ον-οφ,και βλέπω ότι είναι στο οφ.Τον βάζω στο ον και φλουπ αμέσως πήρε η κινέζα.Η εγώ κατεβαίνοντας πάτησα κατά λάθος τον διακόπτη στο οφ,η κάποιος τσογλανος,τοκανε την ώρα που ήμουν στο μαγαζί.Σε προηγούμενες μοτο που είχα όταν ο κόκκινος διακόπτης ήταν στο οφ δεν γυρναγε καθόλου η μίζα,κι έτσι μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι κάτι έπαθε το μηχανάκι.Γι αυτό αν δεν σας πάρει μπρος,και γυρνάει κούφια η μίζα,μην πανικοβληθειτε,και ρίξτε μια ματιά,αν ο κόκκινος διακόπτης κατά λάθος έχει μπει στο οφ.Εγω το ξαναείχα πάθει σε σκούτερ Απριλια σκαραμπεο που είχα,που κι εκεί ο διακόπτης στο οφ έδινε μιζιες αλλά δεν έπαιρνε μπρος.Εκει βέβαια δεν είχα υποψιαστεί το πήγα συνεργείο σπρώχνοντας,και έπεσε από τα γέλια κάτω ο μάστορας μόλις το είδε, κάνοντας με ρεζίλι των σκυλιώνε.
    To ζουμι ειναι αυτα που πηρες απο το ψητοπωλειο

  3. #138
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    To ζουμι ειναι αυτα που πηρες απο το ψητοπωλειο
    Γουρνοπούλα,και λοιπά κοψιδια.

  4. #139
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Σε προηγούμενες μοτο που είχα όταν ο κόκκινος διακόπτης ήταν στο οφ δεν γυρναγε καθόλου η μίζα,κι έτσι μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι κάτι έπαθε το μηχανάκι.
    Όταν είναι στο off και γυρνάς τον διακόπτη, δεν ακούς θόρυβο από τον ψεκασμό. Ένας τρόπος να το ξεχωρίζεις.

  5. #140
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν γράφω και ένα ευτράπελο,γιατί κοντεψα να πάθω εγκεφαλικό.Σταματαω να πάρω κάτι για φαγητό,από το ψητοπωλείο,και μόλις γυρνάω,πάω να βάλω μπροστά,και γυρνάει η μίζα χωρίς να παίρνει μπροστά.Μια δύο τρείς, αρχίζει να στραβωνει το στόμα μου, ώντας στα πρόθυρα εγκεφαλικού.Λεω δεν μπορεί, κάτι γίνεται.Καθομαι ένα λεπτό να ηρεμήσω,και μετά το μάτι μου πάει στον κόκκινο διακόπτη του ον-οφ,και βλέπω ότι είναι στο οφ.Τον βάζω στο ον και φλουπ αμέσως πήρε η κινέζα.Η εγώ κατεβαίνοντας πάτησα κατά λάθος τον διακόπτη στο οφ,η κάποιος τσογλανος,τοκανε την ώρα που ήμουν στο μαγαζί.Σε προηγούμενες μοτο που είχα όταν ο κόκκινος διακόπτης ήταν στο οφ δεν γυρναγε καθόλου η μίζα,κι έτσι μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι κάτι έπαθε το μηχανάκι.Γι αυτό αν δεν σας πάρει μπρος,και γυρνάει κούφια η μίζα,μην πανικοβληθειτε,και ρίξτε μια ματιά,αν ο κόκκινος διακόπτης κατά λάθος έχει μπει στο οφ.Εγω το ξαναείχα πάθει σε σκούτερ Απριλια σκαραμπεο που είχα,που κι εκεί ο διακόπτης στο οφ έδινε μιζιες αλλά δεν έπαιρνε μπρος.Εκει βέβαια δεν είχα υποψιαστεί το πήγα συνεργείο σπρώχνοντας,και έπεσε από τα γέλια κάτω ο μάστορας μόλις το είδε, κάνοντας με ρεζίλι των σκυλιώνε.
    Το ίδιο ακριβώς έπαθα κι εγώ πλέον κανένα δίμηνο, γωνία Σπύρου Πάτση και Ιερά οδό, πήγα να πάρω κάτι λάμπες για το αμάξι, κάπου ακούμπησα και μέχρι να το πάρω χαμπάρι άλλαξα 17 χρώματα.. .
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #141
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    λεω μετα απο 3 μηνες και 8300 χλμ να την πλυνω στο πλυντηριο μοτο που πλενω συνηθως τα μηχανακια μου.εχει πλυνει κανεις το βογκ του να μας πει τυχον παρενεργειες?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #142
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    λεω μετα απο 3 μηνες και 8300 χλμ να την πλυνω στο πλυντηριο μοτο που πλενω συνηθως τα μηχανακια μου.εχει πλυνει κανεις το βογκ του να μας πει τυχον παρενεργειες?
    Το κιλ σουιτς να προσέξεις.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  8. #143
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    λεω μετα απο 3 μηνες και 8300 χλμ να την πλυνω στο πλυντηριο μοτο που πλενω συνηθως τα μηχανακια μου.εχει πλυνει κανεις το βογκ του να μας πει τυχον παρενεργειες?
    Το έχω κάνει εγώ δις σε πλυντήριο τύπου "κάντο λαμπίκο μόνος σου" (αυτά που βάζεις κέρματα....) κανένα απολύτως θέμα.

    Και είναι Βοτζ, (VOGE) το Βογκ (VOGUE) είναι οίκος περιοδικό μόδας.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #144
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το έχω κάνει εγώ δις σε πλυντήριο τύπου "κάντο λαμπίκο μόνος σου" (αυτά που βάζεις κέρματα....) κανένα απολύτως θέμα.

    Και είναι Βοτζ, (VOGE) το Βογκ (VOGUE) είναι οίκος περιοδικό μόδας.....
    Στην Mototrend οι υπάλληλοι, βογκ τα λένε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #145
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    λεω μετα απο 3 μηνες και 8300 χλμ να την πλυνω στο πλυντηριο μοτο που πλενω συνηθως τα μηχανακια μου.εχει πλυνει κανεις το βογκ του να μας πει τυχον παρενεργειες?
    Να σου προτείνω ένα πλυντήριο στην θηβων στην Ανθουπολη στο Περιστέρι, ειναι οτι καλύτερο έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια στο χώρο και σίγουρα θα έχει πλυνει μηχανή όμοια με την δική σου.

  11. #146
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    320
    Μην τρελαίνεστε. Όχι νερό με πίεση σε οθόνες και διακόπτες, απλό

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στην Mototrend οι υπάλληλοι, βογκ τα λένε.
    https://www.howtopronounce.com/voge
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #148
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το έχω κάνει εγώ δις σε πλυντήριο τύπου "κάντο λαμπίκο μόνος σου" (αυτά που βάζεις κέρματα....) κανένα απολύτως θέμα.

    Και είναι Βοτζ, (VOGE) το Βογκ (VOGUE) είναι οίκος περιοδικό μόδας.....
    παρασυρομαι,επειδη ειμαι μοντελλο για παχουλούς,γι αυτο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #149
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Λοιπόν νεωτερα απ' το σέρβις των 10000 χλμ.
    Το μηχανάκι δεν έχει κάνει κιχ.Τα πάντα λειτουργούν ως πρέπει, ανάβει με την πρώτη,η μπαταρία είναι πάντα στα 14,2 volt,εν λειτουργία,και γενικώς είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Εχει κοντό γραναζωμα που είναι ιδανικό για τα κιλά μου+αποσκευές,και είναι απόλαυση ροπής στα ορεινά στροφιλικια.Γεμιζει με 6 πολύ δυνατά από τα50-140,και δεν έχει κανένα πρόβλημα στις εθνικές για κάθε είδους προσπέραση, βαρέων οχημάτων.Ταξιδευει άνετα με 140,και είναι και οικονομικό.Στο σέρβις των 10000 αλλάχτηκαν, μπουζί,φίλτρο λαδιού,λάδια, φίλτρο αέρος, φίλτρο βενζίνης,και μια ντιζα συμπλέκτη(αυτή μέσα στην εγγύηση) γιατί άρχισε να κόβεται στην άκρη.Κοστος ανταλλακτικών, 55 ευρώ (τα λάδια δικα μου γιατί βάζω άλλη μάρκα απ' αυτήν που συνιστά η αντιπροσωπεία) και εργασία 95 ευρώ,(έγιναν οι απαιτούμενοι έλεγχοι και συσφίξεις, καθώς και η αντικατάσταση των αναλώσιμων.Μεση κατανάλωση με την οδήγηση μου κυρίως σε δευτερεύον δίκτυο 3,4 λίτρα/100. Συνεχίζεται στα 15000.Οσοι το σκέφτεστε να το πάρετε,μην το σκέφτεστε.ΠΑΡΤΕ το.Η συσταση μου αφορα την συμπεριφορα της μοτοσυκλεττας στον δρομο (οδικα χαρακτηριστικα, φρενα, κρατημα,καταναλωση,αναρτησεις,)και δεν αφορα ακομα την αντοχη της και την αξιοπιστια της διοτι ειναι νωρις σ αυτα τα χιλιομετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 10/11/2022 στις 13:26.

  15. #150
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    320
    Τι λάδια προτείνει και τι βάζεις;

Σελίδα 10 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF