Σελίδα 22 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 121718192021222324252627 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 316 έως 330 από 422

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #316
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι οι μανέτες και πολύ καλές στην αίσθηση.Αν υπάρξει ξανά αστοχία στην ντιζας,θα αλλαχθεί στην εγγύηση.Και σε άλλες μηχανές που είχα είχαν σπάσει οι ντιζες στα ιδιαχιλιομετρα ολικώς και όχι μόνο ένας κλώνος του πολυκλωνου σύρματος που κόπηκε σ' αυτήν.Μην υπερβάλλουμε.
    Δεν είπα πως δεν είναι. Αν έχουν κάνει μικρό αυλάκι όμως από μέσα ίσως έχουν μια μικρή περίσσεια υλικού σε σημείο που δεν πρέπει. Τίποτα παραπάνω. Συμβαίνει κάποιες φορές.
    Μην ξεχνάμε πως οι μοτοσυκλέτες μας είναι κατασκευασμένες ουσιαστικά από parts που έχουν κατασκευαστεί από κάποιες δεκάδες/χιλιάδες άλλες εταιρείες πριν φτάσουν στην συναρμολόγηση.

  2. #317
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παναβουρ τώρα που το λες στα 10κ όταν έκανα σερβις μου είπαν ότι άλλαξαν και την ντιζα συμπλέκτη (το λέω σωστά?) προαιρετικά και το πέρασαν στην εγγύηση. Κλασικά δεν έδωσα παραπάνω σημασία. Αυτοί ξέρουν γιατί

  3. #318
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Παναβουρ τώρα που το λες στα 10κ όταν έκανα σερβις μου είπαν ότι άλλαξαν και την ντιζα συμπλέκτη (το λέω σωστά?) προαιρετικά και το πέρασαν στην εγγύηση. Κλασικά δεν έδωσα παραπάνω σημασία. Αυτοί ξέρουν γιατί
    Πιθανως γνωριζουν το προβλημα κι απο αλλους.Στο αλλαξαν ή προληπτικα,για να μην στο παρουσιασει ή σου κοπηκε και σενα σε καποιο ελαχιστο βαθμο που δεν εγινε απο σενα αισθητος.Οπως και ναχει στα δυο χρονια που εχουμε εγγυηση ειμαστε καλλυμενοι.Μετα αν συνεχισει (μπορει και ναχει λυθει μεχρι τοτε ή να ειναι ενα απλο στατιστικο γεγονος ελλατωματικης παρτιδας) υπαρχουν και αλλες λυσεις για πιο ισχυρες στο κοψιμο ντιζες,οπως π.χ ντιζες απο αγροτικα μηχανηματα που ειναι πιο χοντρες και που θα μπαινουν στον σωληνα της υπαρχουσας και θα σφιγγουν οπως τις σφιγγαμε παλια.Τοχα κανει σε CB 500,οταν μου κοπηκε σε ενα χωριο καπου στην πελοπονησσο καποιο πασχα πριν 20 χρονια. Δουλεψε μια χαρα.ΑΝ βεβαια ΔΕΝ θελεις να αγοραζεις την ΜΑΜΑ ντιζα,αντε ναχει κανα 10-15 αρι ευρω καθε 10000 χλμ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #319
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Όχι έπρεπε να το αλλάξουν μου είπαν.

  5. #320
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    5ο σερβις. 15Κ χιλιομετρα.

    (Τι γράψαν στο βιβλιο σερβις): Λαδια Castrol 10-40, Φίλτρο λαδιου γνήσιο, Φιλτροαερος καθάρισμα, ελεγχο παραφλου, ελεγχο μπουζι, ελεγχοφρένα υγρά ελεγχο αλυσιδα.

    70 ευρω με απόδειξη.

    Τα σέρβις που εχω κανει ειναι στα 1Κ, 5Κ, 10Κ, 12,5Κ και 15Κ. Το 12,5 δεν ηταν προγραμματισμένο νομίζω. Θα ταξίδευα και το πήγα απο κει για ενα μινι έλεγχο και τελικα του ειπα να το κανει και ενα σερβις. Αν θυμαμαι καλα πάλι 70 μου πηρε.

    Δεν ξερω αν ειναι πολλα λίγα απλά τα γράφω για να ξερουν οσοι διαβάζουν το θεμα

  6. #321
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    5ο σερβις. 15Κ χιλιομετρα.

    (Τι γράψαν στο βιβλιο σερβις): Λαδια Castrol 10-40, Φίλτρο λαδιου γνήσιο, Φιλτροαερος καθάρισμα, ελεγχο παραφλου, ελεγχο μπουζι, ελεγχοφρένα υγρά ελεγχο αλυσιδα.

    70 ευρω με απόδειξη.

    Τα σέρβις που εχω κανει ειναι στα 1Κ, 5Κ, 10Κ, 12,5Κ και 15Κ. Το 12,5 δεν ηταν προγραμματισμένο νομίζω. Θα ταξίδευα και το πήγα απο κει για ενα μινι έλεγχο και τελικα του ειπα να το κανει και ενα σερβις. Αν θυμαμαι καλα πάλι 70 μου πηρε.

    Δεν ξερω αν ειναι πολλα λίγα απλά τα γράφω για να ξερουν οσοι διαβάζουν το θεμα
    Κοίτα, άμα σκεφτείς οτι τα λάδια να πας να τα πάρεις μονος σου κάνουν κανα 20-25 ευρώ (και βάλε) το φίλτρο κάνει χοντρικά κάνα δεκάρικο, μια χαρά σου παίρνει 70 ευρώ το σέρβις αντιπροσωπεία με το βιβλίο σφραγισμένο...τα τσεκαρισματα και τον καθαρισμό φίλτρου αέρα δεν τα συμπεριλαμβάνω γιατί αμα θέλουμε τα πιστεύουμε οτι τα κάνουν (εκτός κι αν είσαι πάνω από το κεφάλι τους)
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #322
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    5ο σερβις. 15Κ χιλιομετρα.

    (Τι γράψαν στο βιβλιο σερβις): Λαδια Castrol 10-40, Φίλτρο λαδιου γνήσιο, Φιλτροαερος καθάρισμα, ελεγχο παραφλου, ελεγχο μπουζι, ελεγχοφρένα υγρά ελεγχο αλυσιδα.

    70 ευρω με απόδειξη.

    Τα σέρβις που εχω κανει ειναι στα 1Κ, 5Κ, 10Κ, 12,5Κ και 15Κ. Το 12,5 δεν ηταν προγραμματισμένο νομίζω. Θα ταξίδευα και το πήγα απο κει για ενα μινι έλεγχο και τελικα του ειπα να το κανει και ενα σερβις. Αν θυμαμαι καλα πάλι 70 μου πηρε.

    Δεν ξερω αν ειναι πολλα λίγα απλά τα γράφω για να ξερουν οσοι διαβάζουν το θεμα
    φιλτρο αερος καθαρισμα???confused:Αντικατασταση θελει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #323
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    φιλτρο αερος καθαρισμα???confused:Αντικατασταση θελει.
    Οχι πως εχω καμια σχεση αλλα, ...

    Το manual λεει στα 10Κ αλλαγή. Και όντως μου το αλλάξανε. Διπλα εχει μια υποσημείωση: "Καθαρίστε στα 5000 χλμ αν το όχημα οδηγείται σε περιοχές με πολλή σκόνη & υγρασία." (αρα λογικά και στα 15Κ)

  9. #324
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Οχι πως εχω καμια σχεση αλλα, ...

    Το manual λεει στα 10Κ αλλαγή. Και όντως μου το αλλάξανε. Διπλα εχει μια υποσημείωση: "Καθαρίστε στα 5000 χλμ αν το όχημα οδηγείται σε περιοχές με πολλή σκόνη & υγρασία." (αρα λογικά και στα 15Κ)
    Τα χάρτινα φίλτρα δεν καθαρίζονται, αντικαθίστανται.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  10. #325
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    296
    Ανέβηκε στη σελίδα της voge το 525dsx και θα έχει 5995!!!

    https://voge.gr/bike/ds525x-1/

    Ωχχχχ μου φαίνεται θα κλείσει σπίτια.
    Τελευταία τροποποίηση από Dimmanoukas; 24/06/2023 στις 08:16. Αιτία: Ολοκλήρωση μηνύματος

  11. #326
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Eπανερχομαι λοιπον αφου κλεινω ενα ετος χρησης (παρά 3 μερες)και μετα απο 18.200 χλμ.,για να γραψω ενα συντομο ιστορικο,και εναν μικρο απολογισμο για την κινεζουλα μου την αγαπημενη ΤΣΟΥ-ΛΙ.(voge ds500)
    Την αγορασα λοιπον πριν ενα χρονο,παιρνοντας πολυ γρηγορα (μεσα σε 2 λεπτα) την αποφαση μετα απο αναρτηση του εκλεκτου μελους του φορουμ Dr.Monty (αν θυμαμαι καλα) περι της προσφορας της αντιπροσωπειας,για την μηχανη μαζι με τριβαλιτσο στα 6500 ευρω.Καθοριστικο ρολο στην επιλογη του καταστηματος αγορας,επαιξε οτι ο συγκεκριμμενος πωλητης,μου αγορασε το Αprilia scarabeo 200 που ειχα,και το οποιον δεν το ανταλλασσε κανεις αλλος.
    Ετσι λοιπον,ξεπερνωντας τους ομολογουμενως υπαρχοντες φοβους και προκαταληψεις (κινεζικο μηχανακι γαρ),αλλα και μετα απο εξαντλητικη διερευνηση και αναλυση ολων των υπαρχοντων εκεινη την εποχη πληροφοριων στο ιντερνετ (15ωρα κυριολεκτικα σε 2 μερες,)πηρα την αποφαση και το αγορασα.
    Μετα λοιπον απο 1 χρονο χρησης και 18200 χλμ,παραθετω πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα
    ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
    1)φτηνη τιμη με ολα τα εξτρα,εν σχεσει με ομοειδεις μηχανες αλλων εταιρειων
    2) Ψηλη αρχοντικη μηχανη (ειδικα για τον σωματοτυπο μου),με ανετες γωνιες ποδιων,και ανετο ευρος τιμονιου.
    3)Επαρκεις (για μενα ) επιδοσεις,πολυ καλη ροπη (λογω κοντου γραναζωματος)
    ειδικα σε ορεινο στροφιλικι.Τελικη γυρω στα 165-170,αναλογως συνθηκων,και με το βαρος μου που ειναι ουσιαστικα δυο ατομα.
    4)Οικονομικη στην βενζινη ,ειδικα στην φυση των διαδρομων που κανω (επαρχιακες οδοι,δευτερευόντος δικτυου ,αποφυγη γενικα αυτοκινητοδρομων ).
    5)αξιοπιστια,ομαλη λειτουργια,
    6)πολυ καλη οδικη συμπεριφορα,και εξαιρετικα φρενα,ειδικα το ABS ,που με εχει κυριοκεκτικα σωσει 2-3 φορες.Πολιτισμικο σοκ εν σχεσει με αυτα που οδηγουσα ,στον τομεα των φρενων μεχρι τωρα.
    7)εξαιρετικη αντιπροσωπεια,με απολυτη καλυψη.
    8)Ομορφη στα ματια μου.



    ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ
    1)ΣΚΛΗΡΗ σελλα.
    2)ελαφρως τραχεια λειτουργια μοτερ ειδικα απο 4,5 εως 5,5 χιλιαδες στροφες.
    3)θορυβωδης εξατμιση για τα γουστα μου.
    4)κοντο γραναζωμα (ελαττωμα στους αυτοκινητοδρομους,πλεονεκτημα στο ορεινο στροφιλικι)
    5)Επαρκη αλλα μετρια φωτα.Θα τα ηθελα λιγο δυνατωτερα,και με ευρυτερη δεσμη στα μεσαια.Η λυση ειναι προβολακια για να βλεπεις καλυτερα στο εσωτερικο των στροφων.


    Εν κατακλειδι μια τιμιωτατη μοτοσυκλεττα,για τα χρηματα της,που δεν εχει καψει ουτε λαμπα μεχρι τωρα,με επωνυμα περιφεριακα,εναν αξιοπιστο (μεχρι στιγμης) κλωνο κινητηρα της Χοντα,και οπου χρειαστηκε με απολυτη καλυψη απο την θαυμασια αντιπροσωπεια (αλλαγη μεσα στην εγγυηση ντιζας συμπλεκτη στα 10000 χλμ ,λογω ελαχιστης φθορας.)
    Στην ερωτηση '' τι θα ηθελε αυτη η μηχανη ,για να ειναι ιδανικη για σενα?
    Η απαντηση ειναι ''καλυτερη και πιο παχια σελλα(για βουβαλους),λιγωτερο θορυβο απ την εξατμιση,λιγοτερη τραχυτητα κινητηρα (οπως της χοντα ),καλυτερα φωτα.
    Λιγο πιο μακρυα μεταδοση.
    Την συνιστω ανεπιφυλακτα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #327
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παναβουρ συμφωνω σε όλα τα θετικά. Εγω επειδη ειμαι ερωτευμενος και επειδη δεν εχω μέτρο σύγκρισης, δεν βλέπω αρνητικά. Γιαυτο και δεν γράφω. Μια δυο σημειώσεις:

    --Ο ηχος ειναι τέλειος!!! Δεν το κανεις για 500αρι. Αρκετα βαθυς χωρις να ειναι πολυ δυνατος.

    --Βρέθηκα Αθήνα και πήγα σημερα το πρωι να ρωτήσω για σελα. Εγω δεν εχω προβλημα (μια που δεν εχω συγκριση) αλλα μου ειπαν οτι ενα μαγαζι στην Καλλιρόης φτιαχνει και πραγματικα ειναι το κατι άλλο. Πήγα να ρωτήσω και μου απάντησε οτι μπορω να κλεισω ραντεβου για το Σεπτέμβριο(!!!!). Οποτε το άφησα.

    Ειναι πανέμορφη.

  13. #328
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    1) Η σέλα λίγο πολύ, σε όλα σχεδόν της κατηγορίας έτσι είναι και έρχεται εύκολα στα μέτρα σου
    2) τραχειά λειτουργία εγώ παρατηρώ (πολύ ελαφριά όμως) μετά τις 7.000 σ.α.λ. μάλλον έχει να κάνει με την τελική μετάδοση.
    3) Δεν γνωρίζω, δεν απαντώ (για τον προφανή λόγο )
    4) Μπορείς να παίξεις με ένα η δυο δόντια μικρότερο πίσω γρανάζι και όχι ένα μεγαλύτερο εμπρός που κάνουν οι περισσότεροι το θεωρώ υπερβολή.
    5) Τα φώτα στο AC είναι άριστα οπότε επίσης δεν γνωρίζω.

    Σε όλα τα λοιπά συμφωνώ κι εγώ.

    Όταν έρθει η ώρα για αλυσογράναζα, θα βάλω ένα δόντι μικρότερο πίσω (αν βρω, βέβαια) και θα δούμε πως θα πάει.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #329
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    λιγοτερη τραχυτητα κινητηρα (οπως της χοντα )
    Λοιπόν μετα απο μια -δυο φορές που έβαλα - έβγαλα την ποδιά απο τη χόντα , κατάλαβα γιατί την πουλάει έτσι γυμνή ...
    Με το που αφαιρείς την ποδιά αλλάζει αμμέσως η αίσθηση λειτουργίας ( και εξαφανίζεται το γαργαλητό - συντονιαμός σε κάποιες στροφές ) .
    Φαντάζομαι πως τα κάγκελα επιτείνουν το φαινόμενο - για αυτό υποθέτω ο Bowleno δεν το αναφέρει .
    Στο εξής θα κυκλοφορώ χωρίς την ποδιά ( και προσοχή στα πεζοδρόμια) για να έχω αυτή τη γλυκιά αίσθηση απο το μοτέρ.
    Το κεντρικό σταντ που πρόσθεσα δεν είχε καμμία επίδραση στους κραδασμούς - δεν το βάζει απο το εργοστάσιο προφανώς για να κρατάει το βάρος της χαμηλό .
    Και στην τελική αφού τα μοτέρ είναι ολόιδια δεν μπορεί να έχουν διαφορετικούς κραδασμούς .

    Πάντως ο skritikos με είχε προειδοποιήσει για την ποδιά
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=162078&page=3

    Οπότε μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις την ποδιά ( γιατί τα κάγκελα ξέρω ότι ΔΕΝ θα τα βγάλεις )

  15. #330
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.182
    Δοκίμασε να βάλεις λαστιχένιες ροδέλλες στις βίδες της ποδιάς,μεταξύ ποδιάς και μοτέρ,μήπως αποσβέσεις τους κραδασμούς χωρίς να χρειαστεί να την βγάλεις.

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF