Σελίδα 30 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 449 από 449

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #436
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και γω αυτήν την απορία έχω,όμως νομίζω ότι είναι απόφαση και πολιτική των εργοστασίων.Κοιταγα χτες το βράδυ τα μανουαλ,δύο φαινομενικά ίδιων μοτοσυκλετών το ένα της benelli 400 imperiale,και το άλλο της qj src 500, που έχουν το ίδιο μοτέρ το ένα 378 κυβικά,και το άλλο 480.Και τα δύο χρησιμοποιούν των ιδίων προδιαγραφών λάδι ,15-50 συνθετικό αυστηρά,με την ίδια προδιαγραφή jaso ma 2 api SN.
    Η benelli συνιστά αλλαγή κάθε 6000 χλμ, η QJ κάθε 12000.
    Άντε βγάλε άκρη.Ιδια εταιρεία (benelli θυγατρική της QJ,ίδιος κινητήρας υπερκυβισμενος,της QJ 500, ίδια σχεδίαση,ίδια υλικά ,6 ίπποι διαφορα).
    Οτι δυο κινητηρες εχουν την ιδια αρχιτεκτονικη, σχεδιασμο, κλπ , δεν σημαινει οτι εχουν κατασκευαστει με τα ιδια υλικα, μεταλα, ανοχες, κλπ. Ο κατασκευαστης ξερει καλυτερα το προγραμμα συντηρησης συνιστα και δεν γινεται για να τα παιρνει απο τους κατοχους, ουτε για να σπανε τα μοτερ του.

    Το NC του billy84 εφτασε 400Κ+ χλμ με συντηρηση οπως λεει το βιβλιο.

    Οποτε καλα θα κανεις να τηρεις το προγραμμα συντηρησης ειδικα στις αλλαγες λαδιων

  2. #437
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Οτι δυο κινητηρες εχουν την ιδια αρχιτεκτονικη, σχεδιασμο, κλπ , δεν σημαινει οτι εχουν κατασκευαστει με τα ιδια υλικα, μεταλα, ανοχες, κλπ. Ο κατασκευαστης ξερει καλυτερα το προγραμμα συντηρησης συνιστα και δεν γινεται για να τα παιρνει απο τους κατοχους, ουτε για να σπανε τα μοτερ του.

    Το NC του billy84 εφτασε 400Κ+ χλμ με συντηρηση οπως λεει το βιβλιο.

    Οποτε καλα θα κανεις να τηρεις το προγραμμα συντηρησης ειδικα στις αλλαγες λαδιων
    Συμφωνω στα απο κατω απ τα υπογραμμισμενα,διαφωνω ως προς τα υπογραμμισμενα.ειδικα στις γραμμες παραγωγης,και στα υλικα.Αλλωστε η διαφορα στην τιμη τους ειναι στην ελλαδα με τοσους φορους κλπ,150 ευρω, που δικαιολογειται στις ελαχιστες διαφορες κυβισμου ,τεποζιτου κλπ. αλλα ΟΧΙ ,εαν υπαρχει και σαφης ποιοτικη αναβαθμιση υλικων και ελεγχου παραγωγης.Στην κινα που φτιαχνονται Η διαφορα στην τιμη δεν θα ειναι πανω απο 50 ευρω,που δεν δικαιολογειται αν το ενα ηταν με ποιοτικωτερα υλικα του αλλου.Στις γραμμες παραγωγης ,η παραμικρη διαφορα στα υλικα,και στην ποιοτητα συναρμολογησης κοστιζει πολυ παραπανω.(απ οτι ξερω)
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #438
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Συμφωνω στα απο κατω απ τα υπογραμμισμενα,διαφωνω ως προς τα υπογραμμισμενα.ειδικα στις γραμμες παραγωγης,και στα υλικα.Αλλωστε η διαφορα στην τιμη τους ειναι στην ελλαδα με τοσους φορους κλπ,150 ευρω, που δικαιολογειται στις ελαχιστες διαφορες κυβισμου ,τεποζιτου κλπ. αλλα ΟΧΙ ,εαν υπαρχει και σαφης ποιοτικη αναβαθμιση υλικων και ελεγχου παραγωγης.Στην κινα που φτιαχνονται Η διαφορα στην τιμη δεν θα ειναι πανω απο 50 ευρω,που δεν δικαιολογειται αν το ενα ηταν με ποιοτικωτερα υλικα του αλλου.Στις γραμμες παραγωγης ,η παραμικρη διαφορα στα υλικα,και στην ποιοτητα συναρμολογησης κοστιζει πολυ παραπανω.(απ οτι ξερω)
    Μια απαντηση στο αν μοιραζονται το ιδιο κινητηρα με το cb500 ειχα ακουσει το παρακατω το οποιο δεν ξερω αν ισχυει. Αυτο που λεει λοιπον ειναι οτι οχι δεν μοιραζονται τον ιδιο κινητηρα αλλα εχουν εναν κινητηρα της honda αρχιτεκτονικης 20ετιας και πισω. Στο βιντεο που ακολουθει τσεκαρε απο το 1:12 έως το 2:30.

    https://www.youtube.com/watch?v=QKMOCIJzcSU&t=72s
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 20/04/2024 στις 20:49.

  4. #439
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Στην εμφάνιση είναι ακριβώς ίδια τα μοτέρ.Αυτος από που παίρνει πληροφόρηση δεν μας είπε.

  5. #440
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Άσε που αυτά που λέει είναι ανακριβειες.Ο κινητήρας που δείχνει και σταμάτησε το 12,είναι του cb500 και 500s και του cbf500,και είναι 499 cc.Αυτος αντικαταστάθηκε το 13 με τον καινούργιο που είναι 471cc,και εξωτερικά είναι ίδιος,με τον Loncin 471cc.

  6. #441
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άσε που αυτά που λέει είναι ανακριβειες.Ο κινητήρας που δείχνει και σταμάτησε το 12,είναι του cb500 και 500s και του cbf500,και είναι 499 cc.Αυτος αντικαταστάθηκε το 13 με τον καινούργιο που είναι 471cc,και εξωτερικά είναι ίδιος,με τον Loncin 471cc.
    Έχουμε από κάπου μια πηγή να διαβάσω ότι είναι ίδιος σε κατασκευή και υλικά με του honda?

  7. #442
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Δεν γνωρίζω.Εμφανισιακα είναι εξωτερικά ακριβως ίδιοι.Στα κυβικά είναι ακριβώς ίδιοι.Αρα είναι ίδιοι στην διάμετρο Χ διαδρομή των εμβόλων.Τωρα σε σύσταση των μετάλλων.......??????????

  8. #443
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    555
    Τα υλικά είναι πολύ σημαντικά . Όπως επίσης και η ακρίβεια στις ανοχές και το τι ποσοστό τους αφήνουν να πετάνε στο Quality Control. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

  9. #444
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Τα υλικά είναι πολύ σημαντικά . Όπως επίσης και η ακρίβεια στις ανοχές και το τι ποσοστό τους αφήνουν να πετάνε στο Quality Control. Ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Όχι πάντα,άλλα σε μεγάλο ποσοστό ισχύει.Οπως ισχύει και σε μεγαλύτερο ποσοστό ότι οι Κινέζοι ήρθαν για να μείνουν,και συνεχώς βελτιώνουν και την ποιότητα τους,και τα ποσοστά τους.Και όχι μόνον αυτοί.

  10. #445
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    555
    Εγώ σου μίλησα για θέματα παραγωγής που είναι κανόνας στην παγκόσμια βιομηχανία και εσύ μου μιλάς για τους Κινέζους.

    Άκου φίλε μου . Ακόμα και το πιπέρι που έχεις στο ράφι της κουζίνας σου είναι μπέρδεμενο. Δεν είναι καθαρό. Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός έτσι βγαίνουν τα κέρδη .

    Στην αγορά δεν υπάρχουν άγιοι και κλέφτες. Όλοι κάθε μέρα παραπλανούν τους καταναλωτές μέχρι εκεί που τους επιτρέπει ο νόμος για να βγουν τα κέρδη.

    Οι Ιάπωνες μπορεί να πουλάνε μούρη και μύθους και να σε ληστευουν οι Κινέζοι μπορεί να κάνουν τοποθέτηση προϊόντων αθόρυβα στα social media και να μας έχουν κανει το μυαλό κιμά ... Ο καθένας έχει τον τρόπο του ανάλογα με την χρονική στιγμή.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 22/04/2024 στις 07:28.

  11. #446
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Εγώ σου μίλησα για θέματα παραγωγής που είναι κανόνας στην παγκόσμια βιομηχανία και εσύ μου μιλάς για τους Κινέζους.

    Άκου φίλε μου . Ακόμα και το πιπέρι που έχεις στο ράφι της κουζίνας σου είναι μπέρδεμενο. Δεν είναι καθαρό. Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός έτσι βγαίνουν τα κέρδη .

    Στην αγορά δεν υπάρχουν άγιοι και κλέφτες. Όλοι κάθε μέρα παραπλανούν τους καταναλωτές μέχρι εκεί που τους επιτρέπει ο νόμος για να βγουν τα κέρδη.

    Οι Ιάπωνες μπορεί να πουλάνε μούρη και μύθους και να σε ληστευουν οι Κινέζοι μπορεί να κάνουν τοποθέτηση προϊόντων αθόρυβα στα social media και να μας έχουν κανει το μυαλό κιμά ... Ο καθένας έχει τον τρόπο του ανάλογα με την χρονική στιγμή.
    Νομιζω οτι ημουν σαφης, λιτος και ακριβης σ αυτο που σου απαντησα.Τα υπολοιπα περι ηθικης του καπιταλισμου νομιζω ειναι περιττα,ολοι τα γνωριζουν.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #447
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Ας μείνουμε στο VOGE 500ds παρακαλώ.

  13. #448
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Το ευχάριστο είναι ότι σε γενικές γραμμές είσαι ικανοποιημένος από την αγορά σου, σημαντικό αν σκεφτείς ότι είναι από τα πρώτα μοντέλα της εταιρείας.

  14. #449
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Το ευχάριστο είναι ότι σε γενικές γραμμές είσαι ικανοποιημένος από την αγορά σου, σημαντικό αν σκεφτείς ότι είναι από τα πρώτα μοντέλα της εταιρείας.
    Οχι μονο σε γενικες,αλλα και σε ειδικες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 30 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF