Σελίδα 13 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 434

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #181
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα την οδήγηση.Σ εμένα το καλοκαίρι που την πήρα έκαιγε από 3,15-3,40, τώρα τον χειμώνα καίει απο3,40-3,90.Με την οδήγηση που κάνω, μέχρι 90 σε επαρχιακο,και μέχρι 125 σε εθνική.
    Μέσα στην πόλη ; Δεν μιλάω για μποτιλιάρισμα προφανώς!

  2. #182
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα την οδήγηση.Σ εμένα το καλοκαίρι που την πήρα έκαιγε από 3,15-3,40, τώρα τον χειμώνα καίει απο3,40-3,90.Με την οδήγηση που κάνω, μέχρι 90 σε επαρχιακο,και μέχρι 125 σε εθνική.
    Βρε Παναγιώτη πως στο καλό βλέπεις τέτοιες καταναλώσεις???? Με πόσες στροφές/ταχύτητα κυκλοφορείς δηλαδή???? Στα πρώτα 500 χλμ με ήρεμο γκάζι, απαλές επιταχύνσεις, ελαφριά Φρένα, κάτω από 4,2 δεν έχω δει μέσα στην τεράστια πόλη του Βόλου (20 χλμ συνολικά καθημερινά, 4-5 χλμ μέσα στην πόλη και άλλα 15-16 στον περιφερειακό για την δουλειά καθημερινά)

  3. #183
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    Βρε Παναγιώτη πως στο καλό βλέπεις τέτοιες καταναλώσεις???? Με πόσες στροφές/ταχύτητα κυκλοφορείς δηλαδή???? Στα πρώτα 500 χλμ με ήρεμο γκάζι, απαλές επιταχύνσεις, ελαφριά Φρένα, κάτω από 4,2 δεν έχω δει μέσα στην τεράστια πόλη του Βόλου (20 χλμ συνολικά καθημερινά, 4-5 χλμ μέσα στην πόλη και άλλα 15-16 στον περιφερειακό για την δουλειά καθημερινά)
    Εγώ την πήρα 1η Ιουλίου ντάλα καλοκαίρι και ΔΕΝ την κυκλοφορούσα πόλη.Το καλοκαίρι όλοι οι κινητήρες καίνε 20% λιγότερο.Τωρα που χειμωνιασε και κυκλοφορώ και πόλη,και την πλακώνω και λίγο παραπάνω γιατι την έχω μάθει,έχει ανέβει η κατανάλωση αλλά όχι πάνω από 3,90.Δεν με ενδιαφέρουν οι ενδείξεις.Παντα το φουλαρω μέχρι τέρμα,και μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητή.Οταν το ξαναφουλαρω μέχρι τέρμα,διαιρω τα λίτρα με τα χιλιόμετρα και ξέρω πόσο έχω κάψει.Δεν εμπιστεύομαι το όργανο,παρά μόνο κατά προσέγγιση.Βεβαια μετά από 45 χρόνια με μηχανάκια,έχω μάθει την "οικονομική" οδήγηση.

  4. #184
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εγώ την πήρα 1η Ιουλίου ντάλα καλοκαίρι και ΔΕΝ την κυκλοφορούσα πόλη.Το καλοκαίρι όλοι οι κινητήρες καίνε 20% λιγότερο.Τωρα που χειμωνιασε και κυκλοφορώ και πόλη,και την πλακώνω και λίγο παραπάνω γιατι την έχω μάθει,έχει ανέβει η κατανάλωση αλλά όχι πάνω από 3,90.Δεν με ενδιαφέρουν οι ενδείξεις.Παντα το φουλαρω μέχρι τέρμα,και μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητή.Οταν το ξαναφουλαρω μέχρι τέρμα,διαιρω τα λίτρα με τα χιλιόμετρα και ξέρω πόσο έχω κάψει.Δεν εμπιστεύομαι το όργανο,παρά μόνο κατά προσέγγιση.Βεβαια μετά από 45 χρόνια με μηχανάκια,έχω μάθει την "οικονομική" οδήγηση.
    Θα το δω κι εγώ στο επόμενο φουλάρισμα λοιπόν... Μην εμπιστεύομαι τις ενδείξεις λες ε???

  5. #185
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    Βρε Παναγιώτη πως στο καλό βλέπεις τέτοιες καταναλώσεις???? Με πόσες στροφές/ταχύτητα κυκλοφορείς δηλαδή???? Στα πρώτα 500 χλμ με ήρεμο γκάζι, απαλές επιταχύνσεις, ελαφριά Φρένα, κάτω από 4,2 δεν έχω δει μέσα στην τεράστια πόλη του Βόλου (20 χλμ συνολικά καθημερινά, 4-5 χλμ μέσα στην πόλη και άλλα 15-16 στον περιφερειακό για την δουλειά καθημερινά)

    Θα μάθεις, νέε μου, θα μάθεις....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #186
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από todoros78 Προβολή μηνύματος
    Βρε Παναγιώτη πως στο καλό βλέπεις τέτοιες καταναλώσεις???? Με πόσες στροφές/ταχύτητα κυκλοφορείς δηλαδή???? Στα πρώτα 500 χλμ με ήρεμο γκάζι, απαλές επιταχύνσεις, ελαφριά Φρένα, κάτω από 4,2 δεν έχω δει μέσα στην τεράστια πόλη του Βόλου (20 χλμ συνολικά καθημερινά, 4-5 χλμ μέσα στην πόλη και άλλα 15-16 στον περιφερειακό για την δουλειά καθημερινά)
    Η οικονομική οδήγηση είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που δεν μαθαίνεται από την μια μέρα στην άλλη και δεν ταιριάζει σε όλους.
    Πρέπει πρώτα να είναι έτοιμος κάποιος και να νοιώσει σοβαρά την επιθυμία να το μάθει και μετά το αποτελέσματα έρχονται.
    Δηλαδή ξεκινάει πρώτα από το μυαλό, μετά πάει στην μελέτη και μετά στις δοκιμές.

    Σχεδόν 40 χρόνια που οδηγώ και έχοντας περάσει από μηχανές φαγάνες που καίγανε 7+ λίτρα ακόμη και στο 'ρελαντί΄δεν γυρίζω ποτέ πια σε αυτή την εποχή.
    Ακόμη και 0.5 να πήγαινε η βενζίνη αύριο, μέσα από όλη αυτή την πορεία έχω χαρεί πάλι αυθεντικό βολτάδικο μοτοσυκλετισμό.

    Βέβαια αυτό που αρέσει σε κάποιους είναι ο χειρότερος εχθρός για άλλους κτλ κτλ.

  7. #187
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Η οικονομική οδήγηση είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που δεν μαθαίνεται από την μια μέρα στην άλλη και δεν ταιριάζει σε όλους.
    Πρέπει πρώτα να είναι έτοιμος κάποιος και να νοιώσει σοβαρά την επιθυμία να το μάθει και μετά το αποτελέσματα έρχονται.
    Δηλαδή ξεκινάει πρώτα από το μυαλό, μετά πάει στην μελέτη και μετά στις δοκιμές.

    Σχεδόν 40 χρόνια που οδηγώ και έχοντας περάσει από μηχανές φαγάνες που καίγανε 7+ λίτρα ακόμη και στο 'ρελαντί΄δεν γυρίζω ποτέ πια σε αυτή την εποχή.
    Ακόμη και 0.5 να πήγαινε η βενζίνη αύριο, μέσα από όλη αυτή την πορεία έχω χαρεί πάλι αυθεντικό βολτάδικο μοτοσυκλετισμό.

    Βέβαια αυτό που αρέσει σε κάποιους είναι ο χειρότερος εχθρός για άλλους κτλ κτλ.
    Διαφωνώ εντελώς με το σκεπτικό σου, όταν οδηγείς με σκοπό να επιτυχείς χαμηλότερη κατανάλωση χάνεις τεράστιο μέρος της οδηγικής ευχαρίστησης
    Και εγώ το κάνω (κυρίως με το αυτοκίνητο), αλλά λόγω «ανάγκης», όχι λόγω νοοτροπίας

    Υ.Γ. Ή έχεις κάνει λάθος στην ηλικία στο προφίλ σου ή κάτι δε μας λες καλά

  8. #188
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Διαφωνώ εντελώς με το σκεπτικό σου, όταν οδηγείς με σκοπό να επιτυχείς χαμηλότερη κατανάλωση χάνεις τεράστιο μέρος της οδηγικής ευχαρίστησης
    Και εγώ το κάνω (κυρίως με το αυτοκίνητο), αλλά λόγω «ανάγκης», όχι λόγω νοοτροπίας

    Υ.Γ. Ή έχεις κάνει λάθος στην ηλικία στο προφίλ σου ή κάτι δε μας λες καλά
    Το έπιασες λάθος. Ήμουν έτοιμος να μάθω την οικονομία όταν το μυαλό μου άρχισε να προτιμά τις χαλαρές βόλτες κι όχι το κυνηγητό. Μέχρι πριν λίγα χρόνια και με τις μοτοσυκλέτες που είχα τότε αυτό ήταν αδύνατο. Με βάζανε στην πρίζα και το απολάμβανα κάθε χρόνο και λιγότερο.
    Με το CB (που έχει ωραίο μοτέρ για τα κυβικά του) απολαμβάνω την ηρεμία μου και τις φορές που θέλω και πιο γρήγορη απόλαυση την έχω. Δεν χάνω τίποτα από αυτά που θέλω.

    Μεγάλωσα επαρχία σε οικογένεια μοτοσυκλετιστών (πατέρας, θείος, παππούς). Οδήγησα στα 5 παπί και στα 6 50cc με συμπλέκτη (RD 50). Από τότε οδηγώ συνεχώς, χωρίς καμία διακοπή από τις 2 ρόδες. Τώρα που δεν υπάρχει κανείς πια από την παλιά φρουρά της οικογένειας έχω μείνει ο μοναδικός με την σημαία

  9. #189
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εγώ την πήρα 1η Ιουλίου ντάλα καλοκαίρι και ΔΕΝ την κυκλοφορούσα πόλη.Το καλοκαίρι όλοι οι κινητήρες καίνε 20% λιγότερο.Τωρα που χειμωνιασε και κυκλοφορώ και πόλη,και την πλακώνω και λίγο παραπάνω γιατι την έχω μάθει,έχει ανέβει η κατανάλωση αλλά όχι πάνω από 3,90.Δεν με ενδιαφέρουν οι ενδείξεις.Παντα το φουλαρω μέχρι τέρμα,και μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητή.Οταν το ξαναφουλαρω μέχρι τέρμα,διαιρω τα λίτρα με τα χιλιόμετρα και ξέρω πόσο έχω κάψει.Δεν εμπιστεύομαι το όργανο,παρά μόνο κατά προσέγγιση.Βεβαια μετά από 45 χρόνια με μηχανάκια,έχω μάθει την "οικονομική" οδήγηση.
    Προσωπικα εμπιστευομαι το οργανο περισσότερο γιατί γεμάτο από "γεμάτο" διαφέρει, αναλογα πως ειναι το τεποζιτο της μηχανής και ποσο είχε βυθίσει την μάνικα. Για να μην μιλήσω για την κλίση του οδοστρώματος και της μηχανής εξίσου.

    Εχω τεστάρει το όργανο και η αποκλιση είναι max +- 0,1L/100ΚΜ που απο τη στιγμή που σου δείχνει 1 δεκαδικό μετά την υποδιαστολή, είναι απόλυτα λογικό αυτό το σφάλμα πχ το 4,64l να στο δείχνει 4,6l και το 4,65l να στο δείχνει 4,7l

  10. #190
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Το όργανο λογικά το τεσταρες με το γεμάτο ντεπόζιτο και την μάνικα ?

  11. #191
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Προσωπικα εμπιστευομαι το οργανο περισσότερο γιατί γεμάτο από "γεμάτο" διαφέρει, αναλογα πως ειναι το τεποζιτο της μηχανής και ποσο είχε βυθίσει την μάνικα. Για να μην μιλήσω για την κλίση του οδοστρώματος και της μηχανής εξίσου.
    όταν λέμε στον βενζινα -γέμισε το ταπα, αυτό σημαίνει οτι το η μάνικα είναι έξω και βάζει προσεκτικά μέχρι το άνω μέρος της, αφήνοντας κάποια ml χωρητικότητας για να κλείσει η τάπα με ασφάλεια και χωρίς να ξεχειλίσει. Είτε στο πλαινό είτε στο διπλό σταντ. Αυτό το σημείο απομνημονεύεται στην μνήμη σου και όταν θες να μετρήσεις υποδικνύεις τον βενζινα να σου βάλει μέχρι εκείνο το σημείο.

    Δεν είναι αυτοκίνητο όπου "σκάσει" η μάνικα
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Εγώ την πήρα 1η Ιουλίου ντάλα καλοκαίρι και ΔΕΝ την κυκλοφορούσα πόλη.Το καλοκαίρι όλοι οι κινητήρες καίνε 20% λιγότερο.Τωρα που χειμωνιασε και κυκλοφορώ και πόλη,και την πλακώνω και λίγο παραπάνω γιατι την έχω μάθει,έχει ανέβει η κατανάλωση αλλά όχι πάνω από 3,90.Δεν με ενδιαφέρουν οι ενδείξεις.Παντα το φουλαρω μέχρι τέρμα,και μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητή.Οταν το ξαναφουλαρω μέχρι τέρμα,διαιρω τα λίτρα με τα χιλιόμετρα και ξέρω πόσο έχω κάψει.Δεν εμπιστεύομαι το όργανο,παρά μόνο κατά προσέγγιση.Βεβαια μετά από 45 χρόνια με μηχανάκια,έχω μάθει την "οικονομική" οδήγηση.
    Το τερμάτισες ρε φίλε... άκου 20%... Να λέγαμε για 2-5% πάει κι έρχεται...

  13. #193
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το τερμάτισες ρε φίλε... άκου 20%... Να λέγαμε για 2-5% πάει κι έρχεται...
    Βασικά το καλοκαίρι έχει και πιο λίγη κίνηση, οπότε είναι και αυτός ένας λόγος που πέφτει η κατανάλωση

    Παραδοσιακά επειδή σχεδόν πάντα δουλεύω Αύγουστο (Αθήνα), έχω πάντα ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης εκείνη την περίοδο, αλλά 20% δε παίζει με τη καμία, όντως

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #194
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Το τερμάτισες ρε φίλε... άκου 20%... Να λέγαμε για 2-5% πάει κι έρχεται...
    Και όμως ισχύει.τουλαχιστον με τις δικές μου μετρήσεις.Σε όλες τις μηχανές μου μέχρι τώρα.

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Και όμως ισχύει.τουλαχιστον με τις δικές μου μετρήσεις.Σε όλες τις μηχανές μου μέχρι τώρα.
    Μην το συνεχίζεις... Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει παίξει με τις μετρήσεις σου, αλλά το νούμερο που λες είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και εκτός κάθε λογικής... Αν ήταν έστω και κοντά έτσι, δεν θα είχε κανένα νόημα για τους κατασκευαστές να ανακοινώνουν καταναλώσεις σε παγκόσμιας κυκλοφορίας αυτοκίνητα και μοτό ή να στο πω διαφορετικά - αν έπαιζαν τέτοιες διαφορές στην κατανάλωση λόγω θερμοκρασίας περιβάλλοντος, να είσαι σίγουρος ότι θα είχε ήδη γίνει 3ος παγκόσμιος πόλεμος γιατί όλοι οι ΒορειοΕυρωπαίοι θα έσπευδαν να καταλάβουν τις Νοτιευρωπαικές και Αφρικανικές χώρες προκειμένου να μετακομίσουν εκεί...

Σελίδα 13 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF