Σελίδα 19 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021222324 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 418

Θέμα: Η πρώτη μου μηχανή: VOGE 500ds

  1. #271
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ενώ ΟΛΑ ανεβαίνουν, Voge και CFMoto σε γενναίες μειώσεις τιμών... επιθετική πολιτική;
    και η Tesla έκανε μειώσεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.353
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    και η Tesla έκανε μειώσεις
    H Φεράρι πάλι ανέβασε τις τιμές, άσε, χάλια είμαι από τότε που το έμαθα

  3. #273
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Για το 300αρι όμως που δεν έχει ανακοινωθεί κάτι άλλο, τι νέο θα μπορούσαν να ετοιμάζουν ώστε να ξεστοκάρουν; Είδα κι εγώ τις μειώσεις τιμών στην Ευρώπη στα voge όπως και την εγγύηση. Πολύ καλή κίνηση!

  4. #274
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Για το 300αρι όμως που δεν έχει ανακοινωθεί κάτι άλλο, τι νέο θα μπορούσαν να ετοιμάζουν ώστε να ξεστοκάρουν; Είδα κι εγώ τις μειώσεις τιμών στην Ευρώπη στα voge όπως και την εγγύηση. Πολύ καλή κίνηση!
    Στο site της πάντως ανανεώθηκε με νέα χρώματα. https://www.vogemotor.com/h5/#/particulars?id=6

  5. #275
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ενώ ΟΛΑ ανεβαίνουν, Voge και CFMoto σε γενναίες μειώσεις τιμών... επιθετική πολιτική;
    και η benelli....τυχαιο?
    3 εταιριες κινεζων κατασκευαστων προβαινουν σε τετοια κινηση
    ΕΠΙΣΗΣ...η νεοαφιχθησα QJ.....εχει αντιστοιχες τιμες !!!

  6. #276
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Ευχαριστώ Lakisss, δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Πάλι, μικρές οι αλλαγές! Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του, και νομίζω θα προχωρήσω...

  7. #277
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    και η benelli....τυχαιο?
    3 εταιριες κινεζων κατασκευαστων προβαινουν σε τετοια κινηση
    ΕΠΙΣΗΣ...η νεοαφιχθησα QJ.....εχει αντιστοιχες τιμες !!!
    Σε κάποιο site διάβασα ότι οι μειώσεις των τιμών είναι αποτέλεσμα των μειώσεων στις τιμές των ναύλων και των μεταφορικών διεθνώς...δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει, γτ λογικά αυτό θα έχει καθολική επιρροή σε όλους τους κατασκευαστές υποθέτω...

    Άλλη εξήγηση που μου έδωσε γνωστός μου, ο οποίος είχε χρόνια στον κλάδο των πωλήσεων αυτοκινήτων, είναι ότι ήδη δουλεύουν με μεγάλο περιθώριο κέρδους, οπότε μειώνουν τις τιμές για να λάβουν μεγαλύτερο μερίδιο από την αγοραστική πίτα.

  8. #278
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Βοηθάει και το ότι:

    1. η Benelli έχει νέα μοντέλα να φέρει
    2. συν ο ανταγωνισμός που απέκτησε από την μητρική εταιρεία της
    3. η Voge έχει 325cc και 525cc που έρχονται

  9. #279
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    318
    Στην Τουρκία το 500ac 188500 λίρες, 9245 ευρώ! https://www.vogeturkiye.com/product-details/500ac/ Το 500DS 8926, το 300ds 5542 ευρώ.

  10. #280
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Σε κάποιο site διάβασα ότι οι μειώσεις των τιμών είναι αποτέλεσμα των μειώσεων στις τιμές των ναύλων και των μεταφορικών διεθνώς...δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει, γτ λογικά αυτό θα έχει καθολική επιρροή σε όλους τους κατασκευαστές υποθέτω...

    Άλλη εξήγηση που μου έδωσε γνωστός μου, ο οποίος είχε χρόνια στον κλάδο των πωλήσεων αυτοκινήτων, είναι ότι ήδη δουλεύουν με μεγάλο περιθώριο κέρδους, οπότε μειώνουν τις τιμές για να λάβουν μεγαλύτερο μερίδιο από την αγοραστική πίτα.
    Δεν το πιστεύω αυτό, όχι στην τωρινή παγκόσμια κατάσταση και αγορά. Κάποτε όλοι οι μεγάλοι είχαν, και οι εδραιωμένοι ακόμη έχουν. Όχι οι Κινέζοι.
    Είχα ιδαίτερες επαφές παλιότερα με μεγάλη μοτοεταιρεία (Japan) και θυμάμαι το χάος μεταξύ τιμών εισαγωγής και τελικής τιμής.
    Τώρα τα περιθώρια όλο και μικραίνουν (εκτός αν σε λένε BMW οπότε απλά ανεβάζεις τις τιμές, και ανεβάζεις και λίγο ακόμη!)

  11. #281
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Στην Τουρκία το 500ac 188500 λίρες, 9245 ευρώ! https://www.vogeturkiye.com/product-details/500ac/ Το 500DS 8926, το 300ds 5542 ευρώ.
    Μην συγκρίνεις, η Τουρκία επιβιώνει με θαύματα και πολλές μεθοδεύσεις. Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει ακόμη εκεί. Για πόσο ακόμη, ο χρόνος θα δείξει.

    https://tradingeconomics.com/turkey/inflation-cpi

  12. #282
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Δεν το πιστεύω αυτό, όχι στην τωρινή παγκόσμια κατάσταση και αγορά. Κάποτε όλοι οι μεγάλοι είχαν, και οι εδραιωμένοι ακόμη έχουν. Όχι οι Κινέζοι.
    Είχα ιδαίτερες επαφές παλιότερα με μεγάλη μοτοεταιρεία (Japan) και θυμάμαι το χάος μεταξύ τιμών εισαγωγής και τελικής τιμής.
    Τώρα τα περιθώρια όλο και μικραίνουν (εκτός αν σε λένε BMW οπότε απλά ανεβάζεις τις τιμές, και ανεβάζεις και λίγο ακόμη!)
    Κοίτα,και στην προηγούμενη, και στην παρούσα τωρινή και στη μελλοντική κατάσταση, αυτό που ξέρω είναι ότι η κινητήριος δύναμη για μια επιχείρηση, είναι η επίτευξη κέρδους. Τελεία και παύλα.

    Κάτι επιχειρήματα ότι οι κινέζικες εταιρείες μοτό κοστίζουν όσο κοστίζουν γιατί έχουν φθηνό εργατικό δυναμικό, γιατί και τις επιδοτεί το κράτος, γιατί πουλάνε εκατομμύρια μηχανάκια στην κινεζική επικράτεια κι έχουν πολύ χρήμα, τα ακούω λίγο βερεσέ...ναι μεν ισχύουν αυτά, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει έκπτωση και στην ποιότητα των υλικών που χρησιμοποιούν, κοινώς είναι από τα κάτω ράφια...κι επειδή όπως σωστά λες, τα περιθώρια κέρδους όλο και μικραίνουν, και ΟΛΟΙ κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα κάποιων υλικών, κατά Κίνα μεριά, αυτές είναι μεγαλύτερες.

    Για την BMW και την κάθε BMW, που φτιάχνει 100 χρόνια μοτοσυκλέτες, είναι ιεροσυλία να τις συγκρίνουμε με εταιρείες οι οποίες μέχρι πριν 5-10 χρόνια δεν υπήρχαν καν, και δεν τις ήξερε κανένας. Όταν ένα μοντέλο σου και μόνο, πουλάει παγκοσμίως 60.000 κομμάτια, προφανώς και μπορείς να ανεβάζεις τιμές όσο θέλεις... κι η κάθε κινέζικη εταιρεία θα ήθελε να κοστίζει 20 χιλιάρικα η μοτοσυκλέτα της, και να την πουλάει όσο γουστάρει, αλλά δεν...εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά...

  13. #283
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Μην συγκρίνεις, η Τουρκία επιβιώνει με θαύματα και πολλές μεθοδεύσεις. Εμείς ευτυχώς δεν έχουμε φτάσει ακόμη εκεί. Για πόσο ακόμη, ο χρόνος θα δείξει.

    https://tradingeconomics.com/turkey/inflation-cpi
    Βασικά κι εμείς με θαύματα και μεθοδεύσεις επιβιώνουμε, και το γεγονός ότι "επιβιώνουμε" είναι το μεγαλύτερο θαύμα...αυτοί τουλάχιστον παράγουν και κάτι, και για την ακρίβεια παράγουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που δεν άπτεται του παρόντος.

  14. #284
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    408
    Για την BMW το είπα αστειευόμενος, δεν έχω τίποτα με την εταιρεία. Μπορεί να μην πάω την εικόνα που βγάζουν προς τα έξω αρκετοί απο τους κατόχους αλλά λίγο με ενδιαφέρουν πια αυτά.

    Και η Ελλάδα είναι φουλ μεθόδευση ναι, αλλά δεν θα φτάσουμε έυκολα στα επίπεδα της Τουρκίας. Πολλοί οι λόγοι και όντως όχι για εδώ.

    Για τους κινέζους κατασκευαστές, όσοι προλάβαμε την εδραίωση των ιαπώνων ακριβώς τα ίδια ακούγαμε από τις προηγούμενες γενιές για την ποιότητα τους. Σίγουρα οικονομία γίνεται από όλους πια, και ανάλογα με το market range που στοχεύουν θα αλλάξουν τις παραμέτρους που πρέπει.
    Οι Κινέζοι όμως δεν έχουν ούτε θα έχουν τα εμπόδια και των ρυθμό των Ιαπώνων. Άλλες εποχές, άλλη η ταχύτητα εξέλιξης.

    Μπορεί να μην μου αρέσει που το σκέφτομαι αλλά αν οι Ιάπωνες και οι Ευρωπαίοι δεν ανεβάσουν το παιχνίδι τους και παράλληλα κατεβάσουν τις τιμές θα βλέπουν τα μερίδια τους να μικραίνουν στις παραδοσιακές κατηγορίες τους.
    Και δεν θα αργήσει η εποχή που θα ακούσουμε για κάποιο μεγάλο Ιαπωνικό brand κάτω από κάποιο Κινέζικο επενδυτικό κολοσσό.

  15. #285
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Eν τω μεταξυ,σημερα μετα απο 8 σχεδον μηνες χρησης,πλυθηκε σε bike shower ,και ξεβρωμισε η μπιχλα που ειχε μαζευτει τοσο καιρο.
    Ολα καλα,πηρε με την πρωτη,αλλη μηχανη οπτικα.
    VIVA DS500. 13000 χλμ και συνεχιζουμε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Σελίδα 19 από 28 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021222324 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η πρωτη μου μηχανη...ποια???
    από nirvana_g1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 20:54
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 06:33
  3. βοηθεια... Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΗ..............
    από giannikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2008, 20:30
  4. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2008, 10:27
  5. Η πρώτη μου μηχανή?
    από trumpet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 18:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF