Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Να καθαρίσω μονος μου το καρμπυρατέρ;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2021
    Μηνύματα
    14

    Να καθαρίσω μονος μου το καρμπυρατέρ;

    Καλησπέρα,

    δεν έχω ξανα ασχοληθεί ποτέ με παρτσ μηχανής, είμαι εντελώς καινούργιος. Είναι δύσκολο να λύσω ενα καρμπυρατέρ, να το καθαρίσω και μετά να το ξαναδέσω πανω στην μηχανή;
    Με καθοδήγηση απο youtube είναι σαφε να το επιχειρήσω η καλύτερα να το πάω στον μάστορα μου και να πληρώσω;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Καλύτερα να το πας σε μάστορα... Το πιο πιθανό να κάνεις ζημιά σε μεμβράνη και τσιμουχες που έχει μέσα του. Μετά, είναι και η ρύθμιση του μπελάς. Αν θέλεις να μάθεις, βρες κανένα παλιό να μάθεις πάνω του.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Ότι σου είπε ο παίκτης από πάνω.
    Καλύτερα κυλινδροπίστονο παρά καρμπυρατέρ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Τι μηχανάκι είναι;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Απλό είναι αν είσαι προσεκτικός κ θυμάσαι τι πάει που, μη χαλασεις τις βίδες η λυγίσεις το φλοτερ.

    από ρυθμίσεις καλητέρα μην πειράξεις τπτ, πάρε ένα σπρέι καθαρισμού καρμπ, λυσε το μπολ κάτω και ψεκάσε παντού,όπως και όπου έχει τρύπες, διόδους, βγάλε ζιγκλέρ και φλογέρα και κοίτα ανάμεσα από φως τις τρύπες τους, αν είναι βουλομενες σπρέι η λεπτό σύρμα. Κατά 80%θα καθαρίσει ετσι

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η ερωτηση ειναι γιατι να το καθαρισεις.....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Φίλε να πας στο μάστορα και αν μπορείς να κάτσεις εκεί να δεις τι και πως θα το κάνει.
    Χωρίς να είναι κάτι τρομερά δύσκολο όταν δεν το έχεις ξανακάνει μπορεί εύκολα να πάνε τα πράγματα στραβά έως πολύ στραβά και να πελαγώσεις άσχημα..

    Ask me how I know.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Αν πάντως αποφασίσεις να το κάνεις να βγάλεις πολλές φωτογραφίες ακόμα και για κάτι που είσαι σίγουρος ότι θα θυμάσαι και να το κάνεις όταν θα έχεις πολύ χώρο χωρίς πίεση γιατί σίγουρα την πρώτη φορά θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο από ότι υπολογίζεις

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Να το κάνεις μόνος σου άφοβα!
    Δεν είναι τίποτα απολύτως...το μόνα που πρέπει να προσέξεις είναι:
    1. πριν τα λύσεις, να μετρήσεις πόσες στροφές είναι σεταρισμένα τα pilot screws σε κάθε καρμπυρατερ ώστε να τα ξαναπάς ακριβώς εκεί στο μοντάρισμα
    2. τις μεμβράνες θα τις πλύνεις ξεχωριστά μόνες τους με τα δάχτυλα και απλό ζεστό νεράκι (όχι με το καθαριστικό καρμπυρατερ). Αν θέλεις χρησιμοποίησε καθαριστικό πιάτων.
    Ακόμη καλύτερα θα είναι να βρεις συμπιεσμένο αέρα για να φυσήξεις όλες τις διόδους κατά το καθάρισμα.
    Επίσης καλό είναι να αλλάξεις όλα τα o-rings και τις φλάντζες με καινούργια
    Για τους ψείρες, κανόνισε τα φλοτερ να έχουν τον τζόγο που δίνει ο κατασκευαστής (αυτή η πληροφορία βρίσκεται στο repair manual της μότο σου).

    υς: Ακόμη και να μην τα καταφέρεις (ελάχιστη πιθανότητα) θα πας την τετράδα όπως είναι στον μάστορα (τι είχαμε τι χάσαμε δηλαδή) και δεν νομίζω να σου ζητήσει πάλι 100 ευρώ ( !!..τιμές σοκ όμως ε; ) για αυτην την δουλειά μιας και τα βγάλε-βάλε θα τα κάνεις εσύ

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    Να το κάνεις μόνος σου άφοβα!
    Δεν είναι τίποτα απολύτως...το μόνα που πρέπει να προσέξεις είναι:
    1. πριν τα λύσεις, να μετρήσεις πόσες στροφές είναι σεταρισμένα τα pilot screws σε κάθε καρμπυρατερ ώστε να τα ξαναπάς ακριβώς εκεί στο μοντάρισμα
    2. τις μεμβράνες θα τις πλύνεις ξεχωριστά μόνες τους με τα δάχτυλα και απλό ζεστό νεράκι (όχι με το καθαριστικό καρμπυρατερ). Αν θέλεις χρησιμοποίησε καθαριστικό πιάτων.
    Ακόμη καλύτερα θα είναι να βρεις συμπιεσμένο αέρα για να φυσήξεις όλες τις διόδους κατά το καθάρισμα.
    Επίσης καλό είναι να αλλάξεις όλα τα o-rings και τις φλάντζες με καινούργια
    Για τους ψείρες, κανόνισε τα φλοτερ να έχουν τον τζόγο που δίνει ο κατασκευαστής (αυτή η πληροφορία βρίσκεται στο repair manual της μότο σου).

    υς: Ακόμη και να μην τα καταφέρεις (ελάχιστη πιθανότητα) θα πας την τετράδα όπως είναι στον μάστορα (τι είχαμε τι χάσαμε δηλαδή) και δεν νομίζω να σου ζητήσει πάλι 100 ευρώ ( !!..τιμές σοκ όμως ε; ) για αυτην την δουλειά μιας και τα βγάλε-βάλε θα τα κάνεις εσύ
    Ποια τετράδα του λες του ανθρώπου; ένα ΧΤ 125 έχει.....
    αν πάει στον μάστορα χύμα σε τεύχη το καρμπ. το πιο πιθανό να τον διώξει.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ποια τετράδα του λες του ανθρώπου; ένα ΧΤ 125 έχει.....
    αν πάει στον μάστορα χύμα σε τεύχη το καρμπ. το πιο πιθανό να τον διώξει.....
    Ναι έχεις δίκιο...νόμισα ότι είχε τετράδα αλλά εσύ που το κατάλαβες ότι πρόκειται για xt125;
    Ακόμη καλύτερα λοιπόν αφου μιλάμε για ένα μόνο καρμπυρατερ...το πράγμα γίνεται ακόμη πιο γρήγορο στην διαδικασία και σαφώς οικονομικότερο.
    Δεν είπα να τα πάει χύμα (αλλά έστω και έτσι να είναι παλι δεν βλέπω τι αλλάζει), είπα να πάει την τετράδα, δεν θα πληρώσει βγάλε-βαλε. Και ναι γιατί να μην τα καθαρίσει ο μάστορας...δουλειά του είναι.

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    Ναι έχεις δίκιο...νόμισα ότι είχε τετράδα αλλά εσύ που το κατάλαβες ότι πρόκειται για xt125;
    Ακόμη καλύτερα λοιπόν αφου μιλάμε για ένα μόνο καρμπυρατερ...το πράγμα γίνεται ακόμη πιο γρήγορο στην διαδικασία και σαφώς οικονομικότερο.
    Δεν είπα να τα πάει χύμα (αλλά έστω και έτσι να είναι παλι δεν βλέπω τι αλλάζει), είπα να πάει την τετράδα, δεν θα πληρώσει βγάλε-βαλε. Και ναι γιατί να μην τα καθαρίσει ο μάστορας...δουλειά του είναι.
    Αν έμπαινες στο προφίλ του θα έβλεπες τι μηχανή έχει. Αν προσπαθήσει στην αρχή μόνος του και τα βρει σκούρα (που θα τα βρει....) Δεν θα μπορέσει και να το συναρμολόγησει σωστά (το πιο πιθανό) άσε που μετά πρέπει και να μπει πάνω στο μηχανάκι και να ρυθμιστεί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2007
    Μηνύματα
    59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν έμπαινες στο προφίλ του θα έβλεπες τι μηχανή έχει. Αν προσπαθήσει στην αρχή μόνος του και τα βρει σκούρα (που θα τα βρει....) Δεν θα μπορέσει και να το συναρμολόγησει σωστά (το πιο πιθανό) άσε που μετά πρέπει και να μπει πάνω στο μηχανάκι και να ρυθμιστεί....
    Aκουσε Bowleno, χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα σου πω αυθόρμητα αυτό που σκέφτομαι.
    Το να καθαρίσεις ένα καρμπυρατερ είναι απλούστατη διαδικασία αλλά πρωτίστως (και εννοείται) θα πρέπει να πας καλά διαβασμένος και χάρη στο ιντερνετ πλέον έχεις στην διάθεσή σου ό,τι απαντήσεις χρειαστείς καθώς και, σχεδόν πάντα, βίντεο κτλ (που παλιότερα δεν υπήρχε αυτη η πολυτέλεια). Όσοι το έχουν κάνει γνωρίζουν πόσο απλό είναι όπως απλό είναι επίσης και το μοντάρισμά του.
    Τυχον προβλήματα μπορεί να προκυψουν από πολυκαιρισμένες φλάντζες και o-rings που δεν θα στεγανοποιήσουν εξαιτίας του βγάλε-βάλε κατά την διαρκεια του καθαρίσματος για αυτό καλό είναι να χρησιμοποιηθούν καινούργια ή από κακό καθαρισμό που κάτι βούλωσε κατά την διαδικασία.
    Θέμα ρυθμίσματος δεν τίθεται γιατί το καρμπυρατερ είναι σεταρισμένο από το εργοστάσιο (η μόνη βίδα που θέλει "ρύθμιση" είναι η pilot screw και έβαλα τα εισαγωγικά γιατί και σε αυτην δεν κάνεις του κεφαλιού σου αλλά την ξαναπάς ακριβώς εκεί που την είχε το εργοστάσιο. Τουλάχιστον στην δική μου μότο μόνο αυτή ήθελε σετάρισμα).
    Με ρυθμίσεις και τέτοια πάνω στην μηχανή μπλέκουν μόνον όσοι πειράζουν τα jets και pilots τοποθετώντας διαφορετικά νούμερα από τον κατασκευαστή.
    Για αυτό έχουμε αυτό το φόρουμ (και γενικα τα φόρουμ)...για να ρωτάμε τις όποιες απορίες μας και μετά το αν θα το τολμήσουμε ή όχι είναι δική μας απόφαση και ευθύνη διαφορετικά δεν ρωτάς ποτέ τίποτα και πας κατευθείαν στο μάστορα. Ειδικά όμως για το καρμπυρατερ, αν αποφασίσει κάποιος να το τολμήσει,...ακόμα και όλα λάθος να τα κάνει, τότε απλά πάει στο μάστορα και το φτιάχνει (τα ίδια θα δώσει που θα έδινε και αν δεν το τολμούσε εξαρχής).
    Τελευταία τροποποίηση από makman94; 08/12/2021 στις 17:35.

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makman94 Προβολή μηνύματος
    Aκουσε Bowleno, χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης θα σου πω αυθόρμητα αυτό που σκέφτομαι.
    Το να καθαρίσεις ένα καρμπυρατερ είναι απλούστατη διαδικασία αλλά πρωτίστως (και εννοείται) θα πρέπει να πας καλά διαβασμένος και χάρη στο ιντερνετ πλέον έχεις στην διάθεσή σου ότι απαντήσεις χρειαστείς καθώς και, σχεδόν πάντα, βίντεο κτλ (που παλιότερα δεν υπήρχε αυτη η πολυτέλεια). Όσοι το έχουν κάνει γνωρίζουν πόσο απλό είναι όπως απλό είναι επίσης και το μοντάρισμά του.
    Τυχον προβλήματα μπορεί να προκυψουν από πολυκαιρισμένες φλάντζες και o-rings που δεν θα στεγανοποιήσουν εξαιτίας του βγάλε-βάλε κατά την διαρκεια του καθαρίσματος για αυτό καλό είναι να χρησιμοποιηθούν καινούργια ή από κακό καθαρισμό που κάτι βούλωσε κατά την διαδικασία.
    Θέμα ρυθμίσματος δεν τίθεται γιατί το καρμπυρατερ είναι σεταρισμένο από το εργοστάσιο (η μόνη βίδα που θέλει "ρύθμιση" είναι η pilot screw και έβαλα τα εισαγωγικά γιατί και σε αυτην δεν κάνεις του κεφαλιού σου αλλά την ξαναπάς ακριβώς εκεί που την είχε το εργοστάσιο. Τουλάχιστον στην δική μου μότο μόνο αυτή ήθελε σετάρισμα).
    Με ρυθμίσεις και τέτοια πάνω στην μηχανή μπλέκουν μόνον όσοι πειράζουν τα jets και pilots τοποθετώντας διαφορετικά νούμερα από τον κατασκευαστή.
    Για αυτό έχουμε αυτό το φόρουμ (και γενικα τα φόρουμ)...για να ρωτάμε τις όποιες απορίες μας και μετά το αν θα το τολμήσουμε ή όχι είναι δική μας απόφαση και ευθύνη διαφορετικά δεν ρωτάς ποτέ τίποτα και πας κατευθείαν στο μάστορα. Ειδικά όμως για το καρμπυρατερ, αν αποφασίσει κάποιος να το τολμήσει,...ακόμα και όλα λάθος να τα κάνει, τότε απλά πάει στο μάστορα και το φτιάχνει (τα ίδια θα δώσει που θα έδινε και αν δεν το τολμούσε εξαρχής).
    Ακουσε κι εμένα λοιπόν.
    Οι συμβουλες που έδωσες νωρίτερα καπου χάνουν σημαντικά και ειναι πολύ αμφίβολο αν ενα μηχανακι με 4 καρμπ θα ξαναδούλευε σωστά μετα απο καθαρισμό οπως τον περιεγραψες.
    Παρέλειψες τελείως να αναφέρεις οτι ειναι πολύ σημαντικό μετα απο το λύσιμο να χωρίσεις τα ανταλλακτικά ανα καρμπ.
    Αν στο δέσιμο βαλεις σε οποιο καρμπ ναναι οτι ανταλλακτικό ναναι, λόγω των φθορών που έχουν υποστεί τα κομμάτια σε συναρμογη με το ζευγαρι τους, κυριως βελόνες, βελονοθηκες κλπ, δεν προκειται να δουλεψει παλι σωστά.
    Επίσης οι εργοστιασιακές ρυθμίσεις λειτουργούν σωστά στο καινούριο καρμπ, οχι στο λιωμένο. Αυτό θέλει αλλες ρυθμίσεις συνηθως.
    Εκτός κι αν μιλαμε για καινούριο καρμπ, αλλά δεν το λυνεις τότε.

    Και τέλος αν πας σε μαστορα μια 4αδα λυμμένη και τα ανταλλακτικά ολα μαζι να στην συναρμολογήσει , δεν θα μου φαινόταν περίεργο να σου ζητήσει 100+ Ευρω. Ετσι για να μαθεις αλλη φορα!

    Για τον ανθρωπο που ρωτάει παντως, μια που λέει οτι δεν έχει ξανακάνει καμμια εργασία στην μηχανη ποτέ του, δεν θα του ελεγα να ξεκινησει απο το καρμπυρατερ αλλά απο κάτι απλούστερο.
    Για να ρωτάει κατι σημαίνει, οπότε καλύτερα το καρμπ ας το παει σε μαστορα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εμενα η μικρη μου εμπειρια εχει δειξει το εξης:
    αν ενα καρμπυρατερ εχει δουλεψει με σωστα φιλτρα αερα και βενζινης....
    αν δεν τραβαει απο σαπιο τεποζιτο
    αν δεν εχει περασει απο μεσα νερο πετρελαιο νοθευμενη βενζινη κλπ
    αν δεν παρουσιαζει συμπτωματα....
    καλο ειναι να μην ανοιγεται....και ειδικα πειραματικα απο πρωταρη
    οι δυσλειτουργιες που προκυπτουν συνηθως δεν λυνονται με καθαρισμα
    βεβαιως ο φιλος που ρωτησε δεν εχει ξαναεμφανιστει

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πως μπωρο να τοποθετισω carbon στα πλαστικα μονος μου?
    από MouzasSierra117 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2013, 00:50
  2. Γ@μω το καρμπυρατέρ μου! Παπάκι 125.
    από Cycloholic στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2013, 16:10
  3. να λύσω την καρίνα μόνος μου ή μπα...?
    από LiakosVstrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 20:48
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2008, 22:45
  5. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2006, 16:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF