Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 151

Θέμα: Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη

  1. #136
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Η κλασικη αντιπαραθεση σκουτερ vs μηχανες...
    Φίλε μου όλοι απο σκουτερ και παπακια ξεκινησαμε και μετα πηραμε μηχανες...
    Ειναι καθαρα θεμα του τι γουσταρει ο καθε ενας!!
    Κανε οτι γουσταρεις και οτι σε ευχαριστει καλυτερα...
    Καποιοι δεν πηγα και δεν θα πανε ποτε σε μηχανη . Οι νεοι τουλαχιστον που ειναι τωρα στην Ελλαδα μαθανεστα Σκουτερ..Εχεις δει να μαζευονται νεοι για ταξιδια σε ολη την ευρωπη με μηχανες? ΟΧΙ...Γιατιιι?? Γιατι ειναι καγκουρες (η πλειοψηφια) και γουσταρουν ανοιγματα σε μεγαλους δρομους εξατμισεις ιστοριες....Οσοι δεν ειναι καγκουρες εχουν σκουτερ...Ποσοι νεοι θα πανε σημερα να παρουν μηχανη μηχανη για ταξιδι?? Ελαχιστοι.. οι περισσοτεροι ειναι παλιοι που τα χουν ζησει τα χουν κανει τα ταξιδια και εχουν να αναπολουν..Σε 20 χρονια απο τωρα που οι νεοι θα ναι 40 45 50 χρονων τι θα χουν να αναπολουν..?? Την καταβαση του ολυμπου με μηχανη η κανα καγκουριλικι στην βουλιαγμενης? Η μηπως τις τσαρκες με σκουτερακια?? Σε 20 χρονια οι 45αριδες 50αριδες θα ναι καπου δτα 70 δεν θα ασχολουνται καν με μηχανες.. Ακομα κι ο πατερας μου που τωρα εχει xmax 400 και ειναι 53 μου πε οτι οταν θα γινει 60 χρονων θα παρει ενα παπι να χει για το υπολοιπο της ζωης του για καμια λαικη και ψωνια!! Τελος παντων ο καθενας συμφωνω να κανει οτι τον ευχαριστει και οτι του αρεσει να καβαλαει... Αλλα να μαστε λιγο αντικειμενικοι για τα σκουτερ και τις μηχανες.. Οπως λεω τοσα καλα λογια για μηχανες ας πουν και ολοι αυτοι που χουν μηχανες και σνομπαρουν τα σκουτερ..Αντικειμενικα παντα γιατι εγω δεν εχω να κερδισω κατι απο αυτο...Καποιοι νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι επειδη οδηγουν μηχανη και ειναι ογκωδη ξερω γω....
    Προσωπικα εχω πει χιλια καλα για τις μηχανες και τις αγαπω τις μηχανες.. αν ειχα λεφτα θα χα ενα γκαραζ με 50 μηχανες... Το μονο που ειπα εμπειρικα ειναι οτι τα σκουτερ με βολεψαν πολυ περισσοτερο σε ταξιδι απο οτι μηχανη.. και δεν χρειαζεται να παω στο κοσσοβο για να καταλαβω αν με βολευει οταν πιανομαστε στο 50 λεπτο ενω με το σκουτερ το πολυθρονατο ειμαστε πιο χαλαρα κι ωραιααα...Η μηχανη ειναι αλλη φαση.. παρολαυτα απο οτι ρχω δει οι πιο πολλοι πανε και βαζουν σελες ανατομικες με τζελ και ιστοριεςς αρα επειδιωκουν πιο ανετο ταξιδι!!! ΓΙΑΤΙΙΙ?? αφου υποτιθεται δεν πιανεσαι στην μηχανη και ειναι ανετες συμφωνα με τα λεγομενα...Αλλοι πανε και βαζουν και quick shifter να μην αλλαζουν ταχυτητες......

  2. #137
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Με το quick sifter αλλάζεις ταχύτητες.
    Για άλλη δουλειά το βάζουν αυτοί που το βάζουν και ξέρουν γιατί.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Με το quick sifter αλλάζεις ταχύτητες.
    Για άλλη δουλειά το βάζουν αυτοί που το βάζουν και ξέρουν γιατί.
    Το βαζουν γιατι βαριουνται να αλλαζουν ταχυτητες.. ολοι τελικα κρυφοσκουτερακιδες κρυφοαυτοματακιδες ειναι μου φαινεται!!!

  4. #139
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Το βαζουν γιατι βαριουνται να αλλαζουν ταχυτητες.. ολοι τελικα κρυφοσκουτερακιδες κρυφοαυτοματακιδες ειναι μου φαινεται!!!
    Όχι ρε,το σίφτερ 'καταργεί' το συμπλέκτη,όχι το σασμάν!
    Ψάξτο λίγο.

  5. #140
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Τρικυμία στην καρδιά μου, έχεις φέρει φοβερή
    Σα της θάλασσας το κύμα, με χτυπάνε οι καημοί.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #141
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε,το σίφτερ 'καταργεί' το συμπλέκτη,όχι το σασμάν!
    Ψάξτο λίγο.

    Ναι το ξερωω!! Μα η κουραση δεν ειναι το να πατας την ταχυτητα αλλα ο συμπλεκτης!

  7. #142
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    φοβερή κούραση.ειδικά στα ταξίδια που κάνεις στην αττικη οδό μετά θέλεις ένα καλό ύπνο για ξεκούραση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trollyoday.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	432767
    when life gets complicated... i ride.

  8. #143
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Φίλε μου δεν σου έκανες κανείς καμιά επίθεση. Διάλογο κάνουμε. Ο καθένας μας οδηγάει αυτο που θέλει και τον ευχαριστεί. Η πλειοψηφία οδηγάει σκούτερ κυρίως λόγω καθημερινής μετακίνησης. Και οι νέοι στρέφονται σε αυτά κυρίως λόγω οικονομίας. Μια στάση στο σταθμό 14 και στα δίοδα Ελευσίνας πρωινά σαββατοκύριακου όμως θα σε πείσει ότι βόλτες και ταξίδια οι περισσότεροι προτιμούν μηχανές. Μη συγκρίνεις τι βλέπεις καθημερινά στη πόλη και στη κίνηση. Άλλωστε υπάρχουν αυτοί που ταξιδεύουν με πάπια με σκούτερ με ον-οφ με ςς με σπορτ-τουρινγκ με γυμνά ακόμα και με ψευδοεντουρο. Όσο για τις μετατροπές σε σελες ακόμα και σε σκούτερ κάνουν όχι μόνο μηχανές. Quicksifter όσοι βάζουν κυρίως για γρήγορες αλλαγές και όχι γιατί βαριούνται να αλλάξουν ταχύτητες.

  9. #144
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μεγάλη μπουκιά φάε,μεγάλη κουβέντα μην πεις,λέει ο λαός.
    ε αφού το λέει ο λαός κάτι θα ξέρει. Αλλά λέω τώρα, άν έκανα ότι λέει, λες να είχα και σκούτερ;
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  10. #145
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Υπηρχαν καποιοι που μου μιλησαν εριστικα και απολυτα.. Επρεπε να απαντησω στον ιδιο τονο.
    Φίλε Spar1991, το σχόλιο μου ήταν γενικό, δεν απευθυνόταν αποκλειστικά σε σένα αλλά σε όλους.

  11. #146
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    φοβερή κούραση.ειδικά στα ταξίδια που κάνεις στην αττικη οδό μετά θέλεις ένα καλό ύπνο για ξεκούραση.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trollyoday.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	432767
    Δεν ξερω για σενα αλλα εγω στο 50 λεπτο θελω σταση για ξεκουραση και σαντουιτς με μιλκο

  12. #147
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ολες οι μηχανες εχουν την χρηση τους ρε παιδια..Για μες την πολη-κεντρο με κινηση προσωπικα προτιμαω το παπι μου,ειναι ησυχο,δεν δινω στοχο σε στρουμφ,κραταω τον καφε μου στο ενα χερι,δεν καιει τπτ δεν ανεβαζει θερμοκρασιες

  13. #148
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παίχτη μου, πιστεύεις ότι φτάνει ως εδώ;
    Ωραία δεν παίξαμε;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #149
    Μέλος Το avatar του/της Maradi
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Καποιοι δεν πηγα και δεν θα πανε ποτε σε μηχανη . Οι νεοι τουλαχιστον που ειναι τωρα στην Ελλαδα μαθανεστα Σκουτερ..Εχεις δει να μαζευονται νεοι για ταξιδια σε ολη την ευρωπη με μηχανες? ΟΧΙ...Γιατιιι?? Γιατι ειναι καγκουρες (η πλειοψηφια) και γουσταρουν ανοιγματα σε μεγαλους δρομους εξατμισεις ιστοριες....Οσοι δεν ειναι καγκουρες εχουν σκουτερ...Ποσοι νεοι θα πανε σημερα να παρουν μηχανη μηχανη για ταξιδι?? Ελαχιστοι.. οι περισσοτεροι ειναι παλιοι που τα χουν ζησει τα χουν κανει τα ταξιδια και εχουν να αναπολουν..Σε 20 χρονια απο τωρα που οι νεοι θα ναι 40 45 50 χρονων τι θα χουν να αναπολουν..?? Την καταβαση του ολυμπου με μηχανη η κανα καγκουριλικι στην βουλιαγμενης? Η μηπως τις τσαρκες με σκουτερακια?? Σε 20 χρονια οι 45αριδες 50αριδες θα ναι καπου δτα 70 δεν θα ασχολουνται καν με μηχανες.. Ακομα κι ο πατερας μου που τωρα εχει xmax 400 και ειναι 53 μου πε οτι οταν θα γινει 60 χρονων θα παρει ενα παπι να χει για το υπολοιπο της ζωης του για καμια λαικη και ψωνια!! Τελος παντων ο καθενας συμφωνω να κανει οτι τον ευχαριστει και οτι του αρεσει να καβαλαει... Αλλα να μαστε λιγο αντικειμενικοι για τα σκουτερ και τις μηχανες.. Οπως λεω τοσα καλα λογια για μηχανες ας πουν και ολοι αυτοι που χουν μηχανες και σνομπαρουν τα σκουτερ..Αντικειμενικα παντα γιατι εγω δεν εχω να κερδισω κατι απο αυτο...Καποιοι νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι επειδη οδηγουν μηχανη και ειναι ογκωδη ξερω γω....
    Προσωπικα εχω πει χιλια καλα για τις μηχανες και τις αγαπω τις μηχανες.. αν ειχα λεφτα θα χα ενα γκαραζ με 50 μηχανες... Το μονο που ειπα εμπειρικα ειναι οτι τα σκουτερ με βολεψαν πολυ περισσοτερο σε ταξιδι απο οτι μηχανη.. και δεν χρειαζεται να παω στο κοσσοβο για να καταλαβω αν με βολευει οταν πιανομαστε στο 50 λεπτο ενω με το σκουτερ το πολυθρονατο ειμαστε πιο χαλαρα κι ωραιααα...Η μηχανη ειναι αλλη φαση.. παρολαυτα απο οτι ρχω δει οι πιο πολλοι πανε και βαζουν σελες ανατομικες με τζελ και ιστοριεςς αρα επειδιωκουν πιο ανετο ταξιδι!!! ΓΙΑΤΙΙΙ?? αφου υποτιθεται δεν πιανεσαι στην μηχανη και ειναι ανετες συμφωνα με τα λεγομενα...Αλλοι πανε και βαζουν και quick shifter να μην αλλαζουν ταχυτητες......

    Χίλια συγνώμη φιλε Spar αλλά μάλλον έχεις επαφές με λάθος 50ρηδες. Υπάρχουν και άλλοι
    YAMAHA T7, HONDA NC750X, SUZUKI 125SM, HONDA CBF1000

  15. #150
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Το σιφτερ δεν το βάζουμε γιατί βαριομαστε το συμπλέκτη αλλά γιατί είναι κ@βλ@ να αλλάζεις πάνω κάτω καρφώνοντας σαν τον Αντετοκούμπο

    Και σε κάνει να φαίνεσαι και παγκόσμιος

    Επίσης θεωρω ότι το ύφος κρατήθηκε σε καλά επίπεδα, σε κανονική παρέα θα είχες ακούσει πολύ χειρότερα

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc
    από Aris98 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2020, 03:53
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 00:03
  4. Ευχές για καλό ταξίδι !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 10:02
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF