Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 151

Θέμα: Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ ότι με scooter κάνεις άνετο ταξίδι. Όμως αν διαβάσει η κοπέλα σου το forum, θα έχεις θέμα.
    Το διαβασε και γελασε για αυτο περι κιλων

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Αμα κουραζουν τα TDM, VStrom και Bandit (που δεν το λες και σκυφτό) πάρε αμαξι!
    Το bandit δεν ειναι ορθιο αλλα δεν ειναι και σκυφτο. Ειναι κατι ενδιαμεσο. Οσο για το αμαξι δεν εχεις αδικο απλα ειπα πιο πανω το εξης. Οτι το σκουτερ με βολεψε πολυ περισσοτερο απο την μηχανη! Σε ολαα και μεσα στην πολη και στα ταξιδια.. Περι αναρτησεων που λενε καποιοι δεν καταλαβαινω τι λενε γιατι δεν πεφτω σε λακουβες (πολυ σπανια) και γενικα πιανομαστε απο την θεση που καθομαστε παρα απο αναρτησεις που υποτιθεται θα μας χρειαστουν λες και παμε στο ραλυ ακροπολις

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές πάντως τα σκούτερ δεν έχουν διαδρομή αναρτήσεων ,δεν έχουν καλές αναρτήσεις, και ταλαιπωρούν τη μέση λόγο θέσης οδήγησης.
    Εγω εμπειρικα μιλησα και ειπα οτι ηταν πολυ πιο ανετα . δεν ξερω αν εχεις ταξιδεψει με ενα συγχρονο καλο σκουτερ προσφατα αλλα ειναι εξαιρετικο σε πολλες ωρες και ανετο!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν δηλωνεις οτι σου αρεσει πιο πολυ το σκουτερ για ταξιδι με γεια σου με χαρα σου και καλα χλμ
    αν διατυπωνεις ερωτηση οχι το σκουτερ δεν ειναι καλυτερο απο τις περισσοτερες μηχανες γιατι δε φτιαχτηκε γι αυτο
    οι λογοι ειναι διαφοροι οπως κατανομη βαρους, σταση σωματος, συστημα μεταδοσης, δυνατοτητες φορτωσης, αεροδυναμικη κλπ
    Αυτο μαλλον ισχυε παλια διοτι πλεον οι περισσοτεροι παιρνουν σκουτερ και ο λογος ειναι οτι τα σκουτερ τα φτασανε σε αλλο λεβελ..Δεν ξερω αεροδυναμικες και συστημα μεταδοσης.. Ξερω οτι δεν αλλαζω ταχυτητες στο σκουτερ και ειναι πολυθρονα...Υπερανετο σε σχεση με μηχανη και το λεω εγω που τωρα εχω μηχανη..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ποια εμπειρία είπες...?

    Εχω κανει ταξιδια απο αθηνα στην κρητη πανω απο 7 φορες με μηχανακι σκουτερ.
    Εχω παει διαδρομες κοντα στην αθηνα 2-3-4 ωρες.


    Αυτά δεν είναι ταξίδια μην σε στεναχωρήσω.
    Μάλλον άπειρος είσαι...κ φαίνεται από αυτά που γράφεις.

    Άλλα οκ. Ο καθένας έχει την γνώμη του.
    Απειρος επειδη δεν εχω κανει ταξιδια ως την γερμανια με μηχανη μηπως? ΔΙΟΤΙ οδηγικα εχω αρκετη εμπειρια και εχω αλλαξει αρκετα μηχανακια παρολο που ειμαι 30 χρονων. Βολτα δεν θεωρειται 2 ωρες δρομος.. Ειναι ταξιδι κανονικο ταξιδι και 4 ωρες το θεωρω ταξιδαρα.. Το αν πατε καποιοι τουρ ολη την ευρωπη δεν σημαινει κατι.. Απλα κανετε κατι πολυ σπανιο πολυ λιγοι κανουν ενα τεραστιο ταξιδι! Το να μειωνετε καποιοι την ενοια ταξιδι ειναι ακυρο διοτι ειτε πας 3 ωρες ειτε 6 ωρες ειτε 15 ωρες ειτε 50 ωρες ειναι ταξιδι.. Εγω μιλησα εμπειρικα και ειπα οτι τελικα τα σκουτερ ειναι καλυτερα σε ταξιδια απο αποψη ανεσης.. Εχουν καλη ταχυτητα για ολο το φασμα των δρομων και ξεκουραστο λογο μη αλλαγης ταχυτητων.. Απο εκει και περα εγω αφου ειδα οτι το στρομ με κουραζει δεν θα παω πουθενα πανω απο 2 ωρες..Θα παρω αμαξι και θα το χω για καμια παραλια και κανα καφε.. για βολτουλες δηλαδη..

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Σε γενικές γραμμές πάντως τα σκούτερ δεν έχουν διαδρομή αναρτήσεων ,δεν έχουν καλές αναρτήσεις, και ταλαιπωρούν τη μέση λόγο θέσης οδήγησης.
    Επισης να σημειωσω οτι με την μηχανη ενιωσα μια ενοχληση εκει που ειναι ο προστατης χθες για πρωτη φορα επειδη με πιεζε η σελα..Στο σκουτερ δεν το χω νιωσει ποτε αυτο! Και σκεψου η δουλεια μου ειναι με σκουτερ 8 ωρες την μερα και ποτε δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα σε πιασιμο..

  7. #22
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    3 ώρες βόλτα βρε φίλε κάνουμε όταν λέμε φεύγοντας ''αγάπη μου δεν θα αργήσω''
    Και δεν είναι σπάνιο,ούτε είναι λίγοι ,φιλικά πάντα.
    Δεν είναι κακό να μην σε βολεύει ένα όχημα,δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε οι ταξιδιάρηδες κάτι πιο σωστό ,όπως την βρίσκει κανείς
    when life gets complicated... i ride.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Όχι. Σε γενικές γραμμές όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι.
    Απλά ο καθένας μαθαίνει να βολεύεται σε ότι του αρέσει.
    Και βέβαια σε επίπεδο βόλτας από αναβάτες σε μικρή ηλικία με καλή φυσικά κατάσταση όλα τα μηχανάκια
    είναι βολικά.
    Το τί είναι άνετο το καταλαβαίνεις σε άλλες ηλικίες , όταν αρχίζει να ενοχλεί η μέση να μουδιάζει το πόδι...
    Sorry, δεν μου βγάζει νόημα τίποτα από όσα γράφεις.

    Παρακληση, άμα κάνεις κουότ κάποιον, γράψε κάτι να έχει επαφή με την πραγματικότητα και αυτό που έγραψε αυτός που κοουτάρεις.

    Θες να γράψεις κάτι άλλο, μην κάνεις κουότ στην τελική.

    Ανθρωπος από άνθρωπο, έχει τεράστιες διαφορές, αν μάλιστα πιάσουμε το μυαλό.... συντελεστές ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ φορές άλλα πράγματα ο ένας από τον άλλον.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Δεν συμφωνώ..
    Ειδικά τα sport touring σε επαρχιακό στροφιλικι, είναι πολύ άνετα, ανεξαρτήτου ταχύτητας. Ειδικά τα μεγάλα st, εχουν αρκετή ροπή παντού, ώστε να μπορείς να κουμπώσεις μια 3η ή 4η και να μη χρειαστεί να την ξανά αλλάξεις για όλο το στροφιλικι όταν πας χαλαρά.
    Η θέση οδήγησης δε, είναι πολύ άνετη σε τέτοιες τουριστικές ταχύτητες.
    Ένα ss βέβαια, θα σε βασανισει στις ίδιες συνθήκες.

    Μιλάω για st, τύπου z1000sx και όχι για tdm ή vstrom.
    Αυτού του είδους οι μοτοσυκλέτες, τις οποίες δεν θα τις έλεγα sport touring, εχουν πολλά μείον κατ εμέ.
    Δεκτό. Από z1000sx δεν έχω εμπειρία αλλά κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ vfr 800 και gs 1150 adv η άνεση για μένα σε κλειστούς δρόμους ήταν συντριπτικά υπέρ της δεύτερης (κυρίως ως προς τη θέση οδήγησης).

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    3 ώρες βόλτα βρε φίλε κάνουμε όταν λέμε φεύγοντας ''αγάπη μου δεν θα αργήσω''
    Και δεν είναι σπάνιο,ούτε είναι λίγοι ,φιλικά πάντα.
    Δεν είναι κακό να μην σε βολεύει ένα όχημα,δεν κάνεις κάτι λάθος ούτε οι ταξιδιάρηδες κάτι πιο σωστό ,όπως την βρίσκει κανείς
    Αλλο 3 ωρες ομως να πας για καφε και να ξαποστασεις και αλλο 3 ωρες σε αττικη οδο η σε δρομους που δεν εχεις ξαναοδηγησει χωρις στασεις..Ειναι πολυ κουραστικο...Πηγα σκεψου χιλιαδου το καλοκαιρι και δεινοπαθησαμε με το σκουτερ το 400αρι το kymco παρολο που ηταν πολυθρονα...Καναμε 3 ωρες πηγαινε και 3 γυρνα το επομενο πρωι! Μειναμε σε σκηνη και πιαστικαμε..Δεν ξαναπαμε για καμπινγκ ειπαμε.. το δοκιμασαμε μια φορα δεν ειναι για μας αυτα... και η κοπελα μου ειναι 22 δεν ειναι μεγαλη και παρολαυτα πιαστηκε πιο πολυ απο μενα..Γενικα παιζει ρολο οτι δεν εχουμε καλη φυσικη κατασταση το ομολογω..Αλλα νταξει τωρα τι να λεμε ειναι ωραιες οι μηχανες και προσωπικα δεν κανω καμια ακραια χρηση... 5000 χλμ το ετος σκεψου!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Δεκτό. Από z1000sx δεν έχω εμπειρία αλλά κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ vfr 800 και gs 1150 adv η άνεση για μένα σε κλειστούς δρόμους ήταν συντριπτικά υπέρ της δεύτερης (κυρίως ως προς τη θέση οδήγησης).
    Καλα εδω που τα λεμε τα δικυλινδρα οπως tdm vstrom δενν εχουν καλυτερο απο επαρχιακους δρομους.. ροπιαζουν υπεροχα και ευχαριστιεσαι χιλιομετρακια εκει.. το χω δει σε πολλα blogs αυτο και επιβεβαιωνω!!

  12. #27
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Δεκτό. Από z1000sx δεν έχω εμπειρία αλλά κάνοντας τη σύγκριση μεταξύ vfr 800 και gs 1150 adv η άνεση για μένα σε κλειστούς δρόμους ήταν συντριπτικά υπέρ της δεύτερης (κυρίως ως προς τη θέση οδήγησης).
    Καλά, συγκρίνεις 2 μοτοσυκλέτες τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας.
    Το vfr δεν είναι τόσο άνετο, ενώ το gs είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την άνεση.

    Εμενα γενικά, οι μοτοσυκλέτες με "ορθια" θέση οδήγησης, μου κουράζουν τη μέση. Αντιθέτως, οι σκυφτες δεν με κουράζουν.
    Δεν έχω οδηγήσει το 1150 για μεγάλη απόσταση, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά, ότι η δικιά μου μοτοσυκλετα, που ειναι μεγαλο st, δεν με κουράζει καθόλου σε πολυωρα ταξίδια μικτού επαρχιακού και ταχείας κυκλοφορίας δρόμο.
    Συγκεκριμένα, προτιμώ τους επαρχιακούς, γιατί στους ταχείας βαριέμαι...
    Όμως, ο τρόπος που οδηγώ εγώ, παιζει σημαντικό ρόλο.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Καλά, συγκρίνεις 2 μοτοσυκλέτες τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας.
    Το vfr δεν είναι τόσο άνετο, ενώ το gs είναι σχεδιασμένο με γνώμονα την άνεση.

    Εμενα γενικά, οι μοτοσυκλέτες με "ορθια" θέση οδήγησης, μου κουράζουν τη μέση. Αντιθέτως, οι σκυφτες δεν με κουράζουν.
    Δεν έχω οδηγήσει το 1150 για μεγάλη απόσταση, αλλά μπορώ να πω με σιγουριά, ότι η δικιά μου μοτοσυκλετα, που ειναι μεγαλο st, δεν με κουράζει καθόλου σε πολυωρα ταξίδια μικτού επαρχιακού και ταχείας κυκλοφορίας δρόμο.
    Συγκεκριμένα, προτιμώ τους επαρχιακούς, γιατί στους ταχείας βαριέμαι...
    Όμως, ο τρόπος που οδηγώ εγώ, παιζει σημαντικό ρόλο.
    Τι μηχανη εχεις φιλε ?

  14. #29
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Ducati st4s

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Ducati st4s
    Παρομοιο στυλ με την μπαντιτ.. λιγο σκυφτο εε..

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc
    από Aris98 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2020, 03:53
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 00:03
  4. Ευχές για καλό ταξίδι !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 10:02
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF