Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 151

Θέμα: Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.448
    Spar προφανώς λογω του οχι μεγάλης εμπειρίας εχεις μπερδεμενα συμπεράσματα για τις χρησεις και τα ατου καθε είδους.

    Αντιλαμβάνομαι οτι αυτο που περιγράφεις ως ανεση ταξιδιου εχει να κανει με την ανεμοκάλυψη.
    Όμως το θεμα ειναι πολυπαραγοντικο ομοίως και τα χαρακτηριστικά ανεσης στο ταξιδι.
    Ανεμοκαλυψη
    Θεση οδηγησης
    Γωνιες ποδιων αναβατη συνεπιβάτη
    χωροι για αποσκευες.
    Αναρτησεις - ποιότητα κύλισης
    Ελαστικοτητα - Κραδασμοι
    Δυνατοτητες μοτερ - μεση μουαγιεν
    Ταχυτητα ταξιδιου εθνικη
    Αποδοση δικαβαλο φορτωμένο

    Και κατι το οποιο ειναι προσον μονο σε μοτοσυκλετα αισθηση μοτερ με σειριακό κιβωτιο ταχυτήτων.

  2. #47
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Έχοντας πάει ταξίδι σαν συνοδηγός σε scooter και σε μοτοσυκλέτα sport touring, θα έλεγα ότι στο scooter ένιωθα πολύ πιο άνετα.

    Τα σύγχρονα scooter, ειδικά τα δικύλινδρα, είναι απίστευτα άνετα σε ταξίδι, αναφερόμενος πάντα σε νόμιμες ταχύτητες κίνησης. Η γωνίες ποδιών είναι επίσης πολύ καλές.

    Φόρτωμα με τριβάλιτσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν τα mega scooter, αλλά έχουν το χώρο κάτω από τη σέλα και μεγάλη βαλίτσα πίσω. Η δύναμη του κινητήρα φθάνει και περισσεύει για τέτοια χρήση σε scooter άνω των 500cc. Η πράξη δείχνει ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος τα προτιμάει. Αν πας στο "περίπτερο" στο Σκαραμαγκά, θα δεις μπόλικα ζευγάρια που ξεκινούν με scooter τα σαββατοκύριακα. Οι γυναίκες τα έχουν ήδη εκτιμήσει ως συνοδηγοί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Όπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά με το ταξίδι.

    Το ταξίδι θέλει τρόπο και όχι κόπο. Η μέση ωριαία είναι περίεργη υπόθεση.

    Προσωπικά με μπανιέρα δεν θα ταξίδευα ποτε. Μπορώ να υποθέσω ομως πως με τοση πλαστικούρα θα προσφέρουν άνεση.
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 05/12/2021 στις 21:45.

  4. #49
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχοντας πάει ταξίδι σαν συνοδηγός σε scooter και σε μοτοσυκλέτα sport touring, θα έλεγα ότι στο scooter ένιωθα πολύ πιο άνετα.

    Τα σύγχρονα scooter, ειδικά τα δικύλινδρα, είναι απίστευτα άνετα σε ταξίδι, αναφερόμενος πάντα σε νόμιμες ταχύτητες κίνησης. Η γωνίες ποδιών είναι επίσης πολύ καλές.

    Φόρτωμα με τριβάλιτσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν τα mega scooter, αλλά έχουν το χώρο κάτω από τη σέλα και μεγάλη βαλίτσα πίσω. Η δύναμη του κινητήρα φθάνει και περισσεύει για τέτοια χρήση σε scooter άνω των 500cc. Η πράξη δείχνει ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος τα προτιμάει. Αν πας στο "περίπτερο" στο Σκαραμαγκά, θα δεις μπόλικα ζευγάρια που ξεκινούν με scooter τα σαββατοκύριακα. Οι γυναίκες τα έχουν ήδη εκτιμήσει ως συνοδηγοί.

    Ωραία.
    Και;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχοντας πάει ταξίδι σαν συνοδηγός σε scooter και σε μοτοσυκλέτα sport touring, θα έλεγα ότι στο scooter ένιωθα πολύ πιο άνετα.

    Τα σύγχρονα scooter, ειδικά τα δικύλινδρα, είναι απίστευτα άνετα σε ταξίδι, αναφερόμενος πάντα σε νόμιμες ταχύτητες κίνησης. Η γωνίες ποδιών είναι επίσης πολύ καλές.

    Φόρτωμα με τριβάλιτσο δεν ξέρω αν υποστηρίζουν τα mega scooter, αλλά έχουν το χώρο κάτω από τη σέλα και μεγάλη βαλίτσα πίσω. Η δύναμη του κινητήρα φθάνει και περισσεύει για τέτοια χρήση σε scooter άνω των 500cc. Η πράξη δείχνει ότι ολοένα και περισσότερος κόσμος τα προτιμάει. Αν πας στο "περίπτερο" στο Σκαραμαγκά, θα δεις μπόλικα ζευγάρια που ξεκινούν με scooter τα σαββατοκύριακα. Οι γυναίκες τα έχουν ήδη εκτιμήσει ως συνοδηγοί.

    Αυτο ακριβως οι εποχες αλλαξαν...Οι κοπελες πλεον ζητανε σκουτερ.. Οκ καποιες πιτσιρικες τρελαινοντε με κατι super sport αλλα μολις φανε την φολα της ανεσης και του αερα εκει πανω αναθεωρουν...Τα σκουτερ πλεον εχουν εξελιχθει παρα πολυ γιατι η ζητηση βρισκεται εκει.. Καταλαβαινω οτι καποιοι εζησαν ωραιες στιγμες σε μηχανες και τις αναπολουν αλλα πλεον πανε αυταα...Οι περισσοτεροι που αναπολουν ειναι ανω των 50 και σιγουρα δεν εχουν χρονο για τετοια ταξιδια.. Οι περισσοτεροι προτιμουν αμαξια και σκουτερ πλεον και ειναι ολοφανερο απο μια βολτα στους δρομους...
    Η κοπελα μου παντως σε εκτιμηση εχει το xmax 400 ως πρωτη επιλογη και σε χειροτερη εκτιμηση το bandit! Επισης πολλοι που δεν ειναι της μηχανης μου χουν πει οτι δεν τους αρεσει το σταματα ξεκινα που υπαρχει στην αλλαγη ταχυτητων.. Μου λενε στο σκουτερ αυτο δεν γινεται μιας και δεν αλλαζω ταχυτητες! Ας μην κρυβομαστε αν ειχα τα λεφτα θα παιρνα σιγουρα ενα adv honda η ενα tmax η ενα crossturer με αυτοματο κιβωτιο.. Αλλη φαση....

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ωραία.
    Και;
    Και ειναι ξεκαθαρο πως τα σκουτερ βγαινουν νικητες σε ανεση ταξιδιου σε σε σχεση με μηχανες..

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Όπως τη βρίσκει ο καθένας παιδιά με το ταξίδι.

    Το ταξίδι θέλει τρόπο και όχι κόπο. Η μέση ωριαία είναι περίεργη υπόθεση.

    Προσωπικά με μπανιέρα δεν θα ταξίδευα ποτε. Μπορώ να υποθέσω ομως πως με τση πλαστικότητα θα προσφέρουν άνεση.
    Αμα εχεις τα ποδια τεντωμενα ξαπλωτα μπροστα στο σκουτερ βαζεις ακουστικα και απλα απολαμβανεις...

  8. #53
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Ρε φίλε, γούστο σου καπέλο σου να έχεις αυτή την άποψη. Ειλικρινά.
    Εδώ, με αυτό το επικό θρεντ, τι ακριβώς κάνεις;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #54
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.433
    μας ανοίγει τα μάτια
    porca miseria.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε, γούστο σου καπέλο σου να έχεις αυτή την άποψη. Ειλικρινά.
    Εδώ, με αυτό το επικό θρεντ, τι ακριβώς κάνεις;
    Ναι εχεις την αποψη σου οπως και εγω την δικη μου! Εγω συζηταω για αυτο εξαλλου ανοιξα το θρεντ!

  11. #56
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Και ειναι ξεκαθαρο πως τα σκουτερ βγαινουν νικητες σε ανεση ταξιδιου σε σε σχεση με μηχανες..
    Θες να απονειμουμε κάνα βραβείο για να ικανοποιήσεις τη δίψα σου για διαφώτιση;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #57
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.707
    Τα σκούτερ είναι δίκυκλα αλλά δεν είναι μοτοσυκλέτες. Δεν είναι υποτιμητικό το διαφορετικό.
    Είναι σα να μπαίνουμε στη διαδικασία να συγκρίνουμε αυτοκίνητο με γουρούνα.

    Όποιος θέλει να μπούμε στη σύγκριση της άνεσης το αυτοκίνητο δε παίζεται, το Van ακόμη περισσότερο, το αυτοκινούμενο... άστα!

    Με άλλα λόγια είτε είναι πιο άνετο, είδε δεν είναι... σημασία έχει πως είναι κάτι άλλο.

    Προφανώς προσφέρει ευκολίες που δεν μπορεί να σου δώσει μια μοτοσυκλέτα. Προφανώς μια μοτοσυκλέτα προσφέρει συγκινήσεις που δε μπορεί να σου δώσει ένα σκούτερ.

    Υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια μοτοσυκλέτες που δεν χρειάζεται να αλλάζεις ταχύτητες. Ευτυχώς υπάρχουν υβρίδια που μοιάζουν με μοτοσυκλέτες και σκουτέρ μαζί, στο οποίο "έμπαινα", αλλά δε μπορώ να καταργήσω τη μοτοσυκλέτα για χάρη τους, ακόμη!

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Αμα εχεις τα ποδια τεντωμενα ξαπλωτα μπροστα στο σκουτερ βαζεις ακουστικα και απλα απολαμβανεις...
    Eφιαλτης

  14. #59
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Eφιαλτης
    Είσαι άνω των 50, αναπολείς,ίσως ζηλεύεις.
    Άσε που δεν έχεις και χρόνο για τέτοια ταξίδια,δύο ή τριών συνεχόμενων εφιαλτικων ωρών...
    Ρεεεεε,κανεεεεε ααααακρηηηη©
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2020
    Μηνύματα
    36
    "Trollstigen road -> Norway"
    Σου εύχομαι να πας με την σκουτεραρα σου , θα σε στο στοιχειο σου ως έμπειρος οδηγός που είσαι .

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc
    από Aris98 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2020, 03:53
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 00:03
  4. Ευχές για καλό ταξίδι !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 10:02
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF