Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 151

Θέμα: Ανεση για πολη-ταξιδι: Σκουτερ vs Μηχανη

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Εχεις απολυτο δικιο!! Θα σου πω ομως το εξης.. 9/10 ειναι ανω των 45 και αυτο σημαινει λιγο κολλημενοι σε αποψεις για αυτο βλεπεις να ειρωνευοντε και να μην μπορουν να αντιπαρατεθουν.πχ δεν θα σου πουν ποτε αντικειμενικη αποψη αλλα υποκειμενικη.Οι νεοι σημερα δεν ασχολουντε τοσο με μηχανες οπως παλια καμια σχεση.. Πλεον θελουν ολοι αμαξια η σκουτερ.. 8/10 εκει εξω ειναι με σκουτερ...Τα σκουτερ ειναι το μελλον για αυτο κιολας οι τιμες τους ολο και ανεβαινουν γιατι υπαρχει ζητηση εν αντιθεση με τις μηχανες που ολο και λιγοτεροι τις προτιμουν...(και απο οτι διαβασα θα βγει νομοθεσια που ολες θα ειναι αυτοματες στο μελλον και ηλεκτρικες για πολλους λογους).
    Εν το μεταξυ ηθελα να γραφτω στο vstrom hellas club και μου κανει ενας παλιος που πλεον δεν παει γιατι αλλαξε μηχανη οτι ολοι εκει ειναι μεγαλοι σε ηλικια που να πας μου λεει εκει και τι να κανεις... Εε και ετσι δεν πηγα.. Μακαρι να υπηρχαν μοτοπαρεες σε νεα ηλικια που να ναι αντικειμενικοι και να ακουγαμε παραπανω αποψεις επι του θεματος χωρις ο καθενας να υποστηριζει σθεναρα την αποψη οτι η δικια του μηχανη ειναι η καλυτερη και γενικα οτι αλλο περα απο μηχανη δεν κανει για τιποτα...Εγω εμπειρικα ξαναλεω οτι το σκουτερ σε ταξιδι ηταν οτι καλυτερο σε σχεση με μηχανη.. (μιλαω ομως για δικαβαλο) αν παω μονος ισως αυτο να αλλαξει πολυ πιθανο.. Αλλα σε δικαβαλο σε ολα τα ταξιδια και απλες μετακινησεις μεσα στην πολη το σκουτερ νικησε! Ενα 400αρι πλεον ειναι υπεραρκετο να τα κανεις ολα ακομα και να πας σε αλλη χωρα τουρινγκ θα σε βγαλει ασπροπροσωπο με τους χωρους που χει!
    Nαι στα 400cc αλλά σε CBR, ZXR, CB, BROSS, VFR. Tι να μας πουν τώρα τα σκούτερ όταν έχουμε καβαλήσει τέτοιες μηχαναρες. Και ας μην ήταν άνετες κάποιες από αυτές αλλά είχαν μια αίσθηση στο δρόμο φοβερή.

    Είμαι 49 και είμαι κολλημένος με τις ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ. Και που να πιάσουμε τα χωμάτινα....

  2. #92
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Και δηλαδη γι να θεωρειτε ταξιδι πρεπει να παω ιταλια γερμανια.. ??
    ε ναι ρε πιτσιρίκο.
    done.

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Να σου πω εγώ, ένα αντικειμενικό λόγο, που τα σκούτερ ΔΕΝ κάνουν για ταξίδι.

    Ως scooter εννοώ αυτά με το κλασσικό σύστημα μετάδοσης CVT με τροχαλίες-ράουλα και ιμάντα.

    Και ο λόγος που δεν κάνουν είναι.... το κιβώτιο CVT.

    Το κιβώτιο αυτό, είναι πολύ καλό για χρήση πόλης, με συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, σε μικρές ταχύτητες, για μικρά χρονικά διαστήματα. Σε αυτήν την χρήση, η συνεχής ολίσθηση που κάνει ο ιμάντας πάνω στα ράουλα, δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί μέχρι να ζεσταθεί, έχει φτάσει εκεί που πρέπει, ή έχει σταματήσει σε φανάρι κ.ο.κ.

    Όταν όμως θα βγεις με το σύστημα αυτό, με ανοικτό γκάζι, επί πολύ συνεχόμενη ώρα, π.χ. ταξιδεύοντας με 100+ χλμ/ω από Αθήνα προς Λαμία, ο ιμάντας θα υπερθερμανθεί και δεν θα έχει καμία ελπίδα να ξεκουραστεί ενδιάμεσα, με αποτέλεσμα, να γερνάει πολύ γρήγορα. Αποτέλεσμα, πρόωρη φθορά του ιμάντα, μέχρι και αιφνίδια καταστροφή.

    Όσο πιο δυνατό το σκούτερ, και όσο πιο τέρμα το πηγαίνεις, τόσο πιο δυσανάλογα μεγάλη και η φθορά.

    Ένα σκούτερ 400cc άμα πάει Αθήνα>Θεσσαλονίκη με 120ρες, στην Θεσσαλονίκη παίζει και να χρειάζεται ιμάντα, στον γυρισμό στην Αθήνα σχεδόν βέβαιο.

    Μια μοτοσυκλέτα 400cc για το ίδιο, με τις ίδιες ταχύτητες, θα βαρεθεί να πηγαίνει τόσο ξεκούραστα, βασικά δεν θα πηγαίνει τόσο, δεν θα κρατηθεί να πηγαίνει τόσο σιγά.


    Γενικά τα CVT δεν αντέχουν στην συνεχή και μεγάλη ταχύτητα, γερνάνε πολύ γρήγορα τον ιμάντα του CVT τους.

    Αυτός δεν είναι ο μόνος, αλλά είναι ένας ικανός λόγος, που τα σκούτερ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για ταξίδι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Φίλε μην τους ακούς, οι περισσότεροι εδώ μέσα εμπίπτουν στον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Το έχουν μαράζι που δεν μπορούσαν να πάνε Ανατολική Γερμανία και από τότε όλα τα ταξίδια τα λένε βόλτες.
    Έφαγα κι εγώ λαχανικά από το Τσερνομπίλ και έζησα

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    721
    Οπότε κλείσαμε σκούτερ και αν γίνεται και κινέζικο κιόλας που είναι το μέλλον

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Το google maps βγάζει την απόσταση μέχρι τη Χιλιαδού 2 ώρες και 20 λεπτά, με νόμιμες ταχύτητες πάντα. Με σκούτερ ο φίλος κατάφερε και έκανε 40 λεπτά παραπάνω. Απο εκεί καταλαβαίνεις...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Να σου πω εγώ, ένα αντικειμενικό λόγο, που τα σκούτερ ΔΕΝ κάνουν για ταξίδι.

    Ως scooter εννοώ αυτά με το κλασσικό σύστημα μετάδοσης CVT με τροχαλίες-ράουλα και ιμάντα.

    Και ο λόγος που δεν κάνουν είναι.... το κιβώτιο CVT.

    Το κιβώτιο αυτό, είναι πολύ καλό για χρήση πόλης, με συχνές επιταχύνσεις και επιβραδύνσεις, σε μικρές ταχύτητες, για μικρά χρονικά διαστήματα. Σε αυτήν την χρήση, η συνεχής ολίσθηση που κάνει ο ιμάντας πάνω στα ράουλα, δεν προλαβαίνει να δημιουργήσει πρόβλημα, γιατί μέχρι να ζεσταθεί, έχει φτάσει εκεί που πρέπει, ή έχει σταματήσει σε φανάρι κ.ο.κ.

    Όταν όμως θα βγεις με το σύστημα αυτό, με ανοικτό γκάζι, επί πολύ συνεχόμενη ώρα, π.χ. ταξιδεύοντας με 100+ χλμ/ω από Αθήνα προς Λαμία, ο ιμάντας θα υπερθερμανθεί και δεν θα έχει καμία ελπίδα να ξεκουραστεί ενδιάμεσα, με αποτέλεσμα, να γερνάει πολύ γρήγορα. Αποτέλεσμα, πρόωρη φθορά του ιμάντα, μέχρι και αιφνίδια καταστροφή.

    Όσο πιο δυνατό το σκούτερ, και όσο πιο τέρμα το πηγαίνεις, τόσο πιο δυσανάλογα μεγάλη και η φθορά.

    Ένα σκούτερ 400cc άμα πάει Αθήνα>Θεσσαλονίκη με 120ρες, στην Θεσσαλονίκη παίζει και να χρειάζεται ιμάντα, στον γυρισμό στην Αθήνα σχεδόν βέβαιο.

    Μια μοτοσυκλέτα 400cc για το ίδιο, με τις ίδιες ταχύτητες, θα βαρεθεί να πηγαίνει τόσο ξεκούραστα, βασικά δεν θα πηγαίνει τόσο, δεν θα κρατηθεί να πηγαίνει τόσο σιγά.


    Γενικά τα CVT δεν αντέχουν στην συνεχή και μεγάλη ταχύτητα, γερνάνε πολύ γρήγορα τον ιμάντα του CVT τους.

    Αυτός δεν είναι ο μόνος, αλλά είναι ένας ικανός λόγος, που τα σκούτερ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για ταξίδι.
    Αρα το θεμα ειναι ο ιμαντας ο οποιιος αλλαχεται με 70 ευρω?? Πραγματικα αστειο επιχειρημα γιατι με την ιδια λογικη και εσυ φθειρεις την αλυσιδασου που κοστιζει 140!!! Αν εσυ την φθειρεις στα 20.000 χλμ και εγω στα 10.000 το σκουτερ ειναι το ιδιο αφου η αλυσιδα κοστιζει διπλασια τιμη... Βεβαια αυτο που πες δεν ισχυει και πολυ γιατι φετος πηγα 3 ωρες ταξιδι και οι 2 ωρες ηταν αττικη οδο με 150 χλμ φορτωμενος 2 ατομα.. Εγω ζυγιζω 130 κιλα μονο σκεψου! Βαλε συνεπιβατη και πραματα.. το kymco xciting s 400 δεν καταλαβε τιποτα.. μοναχα τα φρενα απο τα φρεναρισματα ειχαν χαλαρωσει (ζεσταθηκαν πολυ) αλλα αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε μηχανη..

  8. #98
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το google maps βγάζει την απόσταση μέχρι τη Χιλιαδού 2 ώρες και 20 λεπτά, με νόμιμες ταχύτητες πάντα. Με σκούτερ ο φίλος κατάφερε και έκανε 40 λεπτά παραπάνω. Απο εκεί καταλαβαίνεις...
    Ξερεις εσυ αν την ημερα που πηγα ειχε κινηση? Ξερεις απο που ξεκινησα? Η εικαζεις με βαση το σπιτι σου?

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.028
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Ξερεις εσυ αν την ημερα που πηγα ειχε κινηση? Ξερεις απο που ξεκινησα? Η εικαζεις με βαση το σπιτι σου?
    Ξέρω γιατί κάποτε είχα σκούτερ
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Αρα το θεμα ειναι ο ιμαντας ο οποιιος αλλαχεται με 70 ευρω?? Πραγματικα αστειο επιχειρημα γιατι με την ιδια λογικη και εσυ φθειρεις την αλυσιδασου που κοστιζει 140!!! Αν εσυ την φθειρεις στα 20.000 χλμ και εγω στα 10.000 το σκουτερ ειναι το ιδιο αφου η αλυσιδα κοστιζει διπλασια τιμη... Βεβαια αυτο που πες δεν ισχυει και πολυ γιατι φετος πηγα 3 ωρες ταξιδι και οι 2 ωρες ηταν αττικη οδο με 150 χλμ φορτωμενος 2 ατομα.. Εγω ζυγιζω 130 κιλα μονο σκεψου! Βαλε συνεπιβατη και πραματα.. το kymco xciting s 400 δεν καταλαβε τιποτα.. μοναχα τα φρενα απο τα φρεναρισματα ειχαν χαλαρωσει (ζεσταθηκαν πολυ) αλλα αυτο μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε μηχανη..
    Οταν κάψεις ιμάντα, κατά κανόνα έχεις κάψει επίσης, βαριατόρ, μπίλιες και ίσως οδηγούς. ΔΥΟ τέτοια άλλαξα ΣΗΜΕΡΑ μόνο.

    Αν είναι να τα καίς όλα αυτά σε κάθε ταξίδι 1000 χλμ, βράσε ρύζι ''ταξιδιωτικόν''.

    Επίσης τι πάει να πει ''τα φρένα είχαν χαλαρώσει'', έχω 7 μηχανές ΤΩΡΑ και άλλες τόσες έχουν περάσει παλιότερα από την ιδιοκτησία μου, φρένα που ''χαλαρώνουν'' δεν συνάντησα ποτέ.

    Δεν πειράζει, εμφανώς θες να πεις το δικό σου για υπέρτατη αλήθεια για την ζωή, το σύμπαν, τα πάντα, και ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σου γράφουνε, οπότε οποιαδήποτε συνέχεια δεν έχει λογικό νόημα.

    Καλοτάξιδος σε κάθε περίπτωση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #101
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    188
    Μιας και είχα σκούτερακι μικρό βέβαια pcx αν και με αυτό έκανα πάρα πολλές φορές Αθήνα Πάτρα και κάτι βόλτες τύπου Πάτρα Καλάβρυτα μονοήμερα και Ιτέα και μια Αθήνα Αράχωβα και Αθήνα κεφάλονια και έχοντας οδηγήσει κάποιες φορές 300αρια ναι τα σκουτερακια είναι άνετα σαν πρώτη εικόνα. Τώρα έχω cb500x. Τα σκούτερ φενονται άνετα αλλά λόγο άσχημης θέση σώματος πονάει η μέση σου. Τα σκούτερ επίσης όταν πέσεις στην πρώτη λακούβα σου έρχεται να το πετάξεις μιλάω για τα κλασσικά με διπλή ανάρτηση. Στις στροφές νομίζεις ότι στρίβεις ενώ στην πράξη δεν στρίβεις.το καλό των σκούτερ είναι οι 0 κραδασμοί το κακό στην μεσαία κατηγορία είναι ότι πάνω από 120 δεν νιώθεις ότι τραβάει και ότι πατιναρει. Ένα άλλο μείον τους είναι ότι ο ιμάντας μαμιεται. Το μόνο θετικό που τους βρίσκω είναι ότι έχουν 0 κραδασμούς αν και πλέον μου αρέσουν οι κραδασμοί. Ένα άλλο καλό των σκούτερ είναι ότι φορτώνονται με πιο λίγα λεφτα.

  12. #102
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Spar1991 χρειάζεσαι λεβέντη μου άδεια - έγκριση από κανέναν για να πάρεις ότι σου κάνει κέφι ή για να βολτάρεις με ότι σου κάνει κέφι ?

    Ο καθένας έχει την γνώμη του, τις προτιμήσεις του και δεν πρόκειται να τις αλλάξει.
    Εσύ από την άλλη δεν χρειάζεσαι κανενός την ευλογία για να κάνεις αυτό που κρίνεις εσύ ως καλύτερο και αρέσει σε σένα και στην κοπέλα σου οπότε τι συζητάμε?

    Περπατώ τα 60 έχω και μοτό αλλά και σκούτερ.
    Έχω ταξιδέψει και με τα δύο και τα δύο μου αρέσουν.
    Ειδικά με σκούτερ να αναφέρω πως όταν λέω έχω ταξιδέψει μιλώ για βολτίτσες μέχρι και 2.000 χλμ με HONDA SH 300.

    Δεν ταξιδεύω πλέον με μικρά σκούτερ έως και 300-400 γιατί η ανάρτησή τους η κλασσική διπλή πίσω και όχι η διαθέτουσα μοχλικό σε όσα διαθέτουν γιατί σκούτερ είναι και το X ADV 750 υπόψη (και άλλα ίδιας κατηγορίας) , είναι σαν να μην υπάρχει και κοπανάνε. Δεν τα αντέχει λοιπόν η γέρικη μέση μου αλλιώς πεποίθησή μου είναι πως αν αντέχει ο αναβάτης πας με τα πάντα παντού.

    Συμπερασματικά με τα λεφτά σου και την κυρά σου που λέμε και δεν χρειάζεσαι την έγκριση κανενός εξ ημών και υμών.
    Κάνε το κέφι σου με ότι γουστάρεις εσύ και η κοπελιά σου.

    Η μαγεία των δύο τροχών ασχέτως τύπου υπάρχει σε όλα τα δίκυκλα.
    Προσεκτικά μόνο και πάντα με εξοπλισμό.
    Καλούς δρόμους νάχετε με την κοπελιά σου.

    Υ.Γ. Διάβασα κάπου ότι ο ιμάντας δεν αντέχει, ζεσταίνεται κλπ. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αντέχει μια χαρά και δεν παθαίνει τίποτα απολύτως ούτε ο ιμάντας ούτε τα λοιπά της μετάδοσης CVT. Τα λέω μετά γνώσεως λόγου μιας και τα συντηρώ μόνος μου. Μόνη προϋπόθεση να ακολουθεί ο χρήστης τις οδηγίες του κατασκευαστή και το πρόγραμμα συντηρήσεως. Δηλαδή να μην λέει ο κατασκευαστής αλλαγή ιμάντα στις 24.000 χλμ και ο χρήστης να τον αφήνει 30.000 γιατί εκεί αν σπάσει δεν θα φταίει το σκούτερ.
    Μην ξεχνάμε ότι και μοτοσυκλέτες της BMW - HD κινούνται με ιμάντα έτσι?

  13. #103
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    130
    Δεν γίνονται όλα με μόνη προϋπόθεση την άνεση φίλε Spar1991....ειδικά όταν μιλάμε για μιά μοτοσυκλέτα! (ούτε την έγκριση της αγαπημένης μας)

    Εξάλλου λίγη ταλαιπώρια...σμιλεύει τη ψυχή λένε...

    Να έχεις καλά ταξίδια με το σκουτερ σου και το έτερόν σου ήμισυ

    Και άσε εμάς τους "κολλημένους" να βασανιζόμαστε με τα χρέπια


  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οταν κάψεις ιμάντα, κατά κανόνα έχεις κάψει επίσης, βαριατόρ, μπίλιες και ίσως οδηγούς. ΔΥΟ τέτοια άλλαξα ΣΗΜΕΡΑ μόνο.

    Αν είναι να τα καίς όλα αυτά σε κάθε ταξίδι 1000 χλμ, βράσε ρύζι ''ταξιδιωτικόν''.

    Επίσης τι πάει να πει ''τα φρένα είχαν χαλαρώσει'', έχω 7 μηχανές ΤΩΡΑ και άλλες τόσες έχουν περάσει παλιότερα από την ιδιοκτησία μου, φρένα που ''χαλαρώνουν'' δεν συνάντησα ποτέ.

    Δεν πειράζει, εμφανώς θες να πεις το δικό σου για υπέρτατη αλήθεια για την ζωή, το σύμπαν, τα πάντα, και ΔΕΝ καταλαβαίνεις τι σου γράφουνε, οπότε οποιαδήποτε συνέχεια δεν έχει λογικό νόημα.

    Καλοτάξιδος σε κάθε περίπτωση.
    Ρε μλκ σορρυ κιολας, αλλα παιρνω το υφος που εχεις σε αρκετα ποστ σου.

    Εισαι με τα καλα σου;

    Με ενα 300αρι σκουτερ που εχω, τα 500αρια χιλιομετρα μονοκοπανια one-way ενα φεγγαρι τα εκανα για πλακα. Οχι με 100-120 που λες πιο πανω αλλα με 140άρες κοντερ. 600rpm πριν τον κοφτη.
    Αλλα τοσα για πισω και βουρ στην καθημερινοτητα, χωρις κανενα θεμα!
    Οχι μια, οχι δυο φορες αυτα, ετσι;; Δεν εκοψα ποτε ιμαντα, με αλλαγη στις 15000 οπως προσταζει η πιατζιο.

    στα 78000 περιπου, εχω ακομα τον ιδιο συμπλεκτη, το ιδιο βαριατορ. Αλλαζονται μονο τα αναλωσιμα του.
    Εκαψα ιμαντα και ηθελα δηλαδη βαριατορ χωρις να το ξερω;
    Να κατεβω τοτε αμεσα στο γκαραζ να μετρησω ρε γαμωτο, το 'χω απορια, τι μετρησεις θες δοκτωρ; Θα ζησει ο ασθενης;;
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #105
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ρε μλκ σορρυ κιολας, αλλα παιρνω το υφος που εχεις σε αρκετα ποστ σου.

    Εισαι με τα καλα σου;

    Με ενα 300αρι σκουτερ που εχω, τα 500αρια χιλιομετρα μονοκοπανια one-way ενα φεγγαρι τα εκανα για πλακα. Οχι με 100-120 που λες πιο πανω αλλα με 140άρες κοντερ. 600rpm πριν τον κοφτη.
    Αλλα τοσα για πισω και βουρ στην καθημερινοτητα, χωρις κανενα θεμα!
    Οχι μια, οχι δυο φορες αυτα, ετσι;; Δεν εκοψα ποτε ιμαντα, με αλλαγη στις 15000 οπως προσταζει η πιατζιο.

    στα 78000 περιπου, εχω ακομα τον ιδιο συμπλεκτη, το ιδιο βαριατορ. Αλλαζονται μονο τα αναλωσιμα του.
    Εκαψα ιμαντα και ηθελα δηλαδη βαριατορ χωρις να το ξερω;
    Να κατεβω τοτε αμεσα στο γκαραζ να μετρησω ρε γαμωτο, το 'χω απορια, τι μετρησεις θες δοκτωρ; Θα ζησει ο ασθενης;;
    Γενικά εγώ που έχω κάνει ταξίδι με το μικρό pcx ένιωθες ότι ο ιμάντας πατιναρε πιο έντονα. Το ότι πηγές με 140αρες δεν σημενει ότι το μηχανάκι δεν ταλαιπωρείται.

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή για α2 η σκούτερ 300cc-350cc
    από Aris98 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2020, 03:53
  2. Πρώτη μηχανή για τελείως αρχάριο,για πόλη (και εκδρομες )
    από tsouts στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2018, 20:11
  3. Μηχανή για πόλη και ταξίδια - Cruiser???
    από athina στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2013, 00:03
  4. Ευχές για καλό ταξίδι !!
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 10:02
  5. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF